Peugeot 104
- Objavljeno u OLDTIMERI
Peugeot 104 predstavljen 1973. kao prvi automobil u super-mini klasi tog francuskog proizvođača. U početku se pojavio isključivo u izvedbi s trojim vratima, koja je zbog svojih dimenzija i izgleda dobila nadimak "kratica". Kasnije su uslijedile izvedbe s 2, 4, i 5 vrata.
Stočetvorka bila je prilično popularna: proizvodila se punih 15 godina, tijekom kojih je proizvedeno više od 1,6 milijuna primjeraka, a na njenoj osnovi proizvedena su još dva automobila. Nakon preuzimanja Peugeota od Citroëna, 1975. od Peugeota 104 nastaju Citroën LN (Hélène) i LNA (Hélèna). 1982. Talbot, također u sklopu Citroëna izdaje svoju inačicu 104 i naziva ju Samba.
Motor naglavačke
Peugeot 104 svoju je popularnost osim malim dimenzijama inovativnim iskorištavanjem prostora zaslužio i dobrim voznim svojstvima, te stabilnošću u zavojima. To jer postignuto neobičnim inženjerskim rješenjem – motor je smješten – naopačke. Tako postavljen motor snižavao je težište bliže osovini što je doprinosilo stabilnosti.
Serviseri su negodovali. Rutinski popravci motora na 104-ci su zahtijevali vađenje motora iz automobila (čak je i rezervni kotač bio smješten iznad motora!). No vrijeme je pokazalo da su se majstori nepotrebno uplašili - kvaliteta izrade motora smanjila je broj kvarova i tako kompenzirala za komplikacije kod popravaka.
U Peugeot 104 su se ugrađivale četiri inačice istog benzinskog motora – 954 (50KS), 1.124, 1.219, 1.360 cm3, dizelskog motora nije bilo u ponudi. Ugrađivao se samo jedan mjenjač – ručni, četiristupanjski.
Mališan brojnog potomstva
Kako rekosmo, ubrzo nakon predstavljanja "kratice", uslijedila je i varijanta s petorim vratima, no niti ona nije obilovala prtljažnim prostorom, pa su inženjeri pribjegli tada nesvakidašnjem rješenju - oborivoj stražnjoj klupi. Limuzinsku izvedbu s četiri vrata dizajnirao je Pininfarina, i sa 3,3 metra bio je najmanji automobil s četvorim vratima u Francuskoj. Iz studija Pininfarine 1976. godine dolazi i konceptni automobil Peugette – roadster na bazi stočetvorke, ali on nikada nije doživio serijsku proizvodnju.
Nasljednik Peugeota 104 bio je model 205, no on se, kao i Citroën Visa u velikom broju dijelova i tehničkih rješenja oslanjao na 104. Primjerice – 205-ica u trenutku predstavljanja nije imala ni jedan “svoj” motor – sve ih je naslijedila od 104!I dan danas
Vjerovali ili ne, Peugeot 104 i danas dobro kotira na tržištu rabljenih automobila, što je dobar pokazatelj o kakvom automobilu se radi, a originalni rabljeni rezervni dijelovi mogu se nabaviti preko Interneta.
Goran Topić, © www.vidiauto.com