Kineska vlada želi usporiti pretjerana ulaganja u EV

  • Objavljeno u AUTOBIZ
image

Kinesko tržište električnih vozila je impresivno. To je sada već prilično dobro poznato. Ima toliko modela za izabrati. Čini se da gotovo svaki drugi dan izlazi novi model ili nova marka, pokušavajući privući pažnju ograničenog broja kineskih potrošača.

Očigledno slična zapažanja ima i kineski predsjednik. Ovaj tjedan nekoliko kineskih regulatora i političara, uključujući i samog predsjednika Xi Jinpinga, pozvali su industriju da uspori s nekim ulaganjima i preispita način na koji posluje.

A cjenovni rat s iznimno jeftinim električnim autima? I tome treba doći kraj.

Za one koji nisu upućeni - kineske kompanije za električna vozila stalno snižavaju cijene kako bi pokušale izgurati konkurenciju; neka vrsta automobilske verzije borbe za opstanak. Predvođena divom BYD-om, cijela industrija stavila je ogroman pritisak na dobavljače i partnere da smanje cijene i tako snize ukupne troškove.

Ovaj cjenovni rat rezultirao je jeftinim električnim vozilima, poput BYD Seagull modela koji na određenim tržištima košta svega 8.000 dolara, ali to dolazi nauštrb zdravlja manjih dobavljača. Neki se žale da ih se uopće ne plaća na vrijeme.

Kineske automobilske marke nedavno su se dogovorile o standardnom roku plaćanja od 60 dana prema dobavljačima, no vlada želi ići još dalje. Početkom tjedna, kineski državni medij Xinhua News izvijestio je o sastanku najviših vladinih dužnosnika.

Ti su se dužnosnici okupili kako bi potaknuli strožu regulaciju cijena te bolju dugoročnu regulaciju i konkurenciju na kineskom tržištu električnih vozila. Pozvali su na kraj „nerazumnih sniženja cijena“, što su definirali kao namjerno prodavanje vozila ispod proizvodne cijene radi ostvarivanja prodaje. Ako se to nastavi, vlada bi mogla intervenirati.

Ali sada je situacija otišla i korak dalje. Financial Timesizvijestio je o dodatnim kritikama kineske vlade, ovaj put izravno od predsjednika Xija. Bio je kritičan prema nekoliko novih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju i razvoj električnih vozila, ali se posebno osvrnuo na ulaganja lokalnih vlasti u automobilske tvrtke. „Mora li svaka pokrajina u zemlji razvijati industriju u tim smjerovima?“ navodno je upitao Xi.

Kineski proizvođači automobila nisu primali samo državnu podršku. Poticale su ih i lokalne vlasti koje su time nastojale ojačati vlastita gospodarstva. A to je dodatno pogoršalo problem prekomjerne ponude i kapaciteta.

Čak i s tržištem od 1,4 milijarde ljudi, nema mjesta za sve te konkurente. Mnoge marke električnih vozila nisu financijski isplative, a postoji ozbiljan problem s prevelikim brojem tvornica za premalu potražnju.

Nije sasvim jasno kako će kineska vlada natjerati svoju industriju električnih vozila da riješi ove probleme. Očito je da ima previše konkurenata i da će konsolidacija marki morati doći. Pitanje je samo kojom brzinom.

Podijeli