Pritisak na EU da ukine kazne za CO2

  • Objavljeno u AUTOBIZ
image

Ciljevi za smanjenje emisija za 2025. postavljaju ograničenje prosječne emisije CO2 koje proizvođači automobila moraju ispuniti u cijeloj floti automobila koje prodaju tijekom godine, a u slučaju prekoračenja predviđena je kazna od 95 eura po gramu prekoračenja i registriranom vozilu.

Ipak, proizvodnja automobila čini značajan udio u gospodarstvu brojnih europskih zemalja, čiji proizvođači traže od Europske komisije da ukine predviđene kazne za proizvođače koji ne uspiju ispuniti postavljene ciljeve.

U tome imaju i pomoć svojih političara, pa je njemački kancelar Olaf Scholz nakon sastanka čelnika EU izjavio kako nema smisla otežavati poslovanja industriji vozila te da će ih novčane kazne samo ograničiti u ulaganjima u električna vozila.

Scholz, koji je pod pritiskom prijevremenih izbora u veljači sljedeće godine, istaknuo kako unatoč tome što proizvođači šire ponudu električnih vozila, potrošače nije moguće prisiliti da ih kupuju.

Scholz je također pozdravio plan predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen za pokretanje "strukturiranog dijaloga" s automobilskim sektorom.

Europska komisija je 19. prosinca objavila kako će u sklopu inicijative — Strateški dijalog o budućnosti automobilske industrije — okupiti tvrtke i sindikate kako bi izradili preporuke koje bi potaknule sektor.

Pokrećući inicijativu, von der Leyen je rekla da će razgovori "osigurati da budućnost automobila ostane čvrsto ukorijenjena u Europi".

Ipak, europski proizvođači automobila mogli bi se suočiti s kaznama koje bi mogle dosegnuti i 15 milijardi eura u slučaju prekoračenja dozvoljenih emisija, a time su potencijalno najviše pogođeni najveći proizvođači budući da kazna ovisi o broju vozila.

Željeno smanjenje razine emisije nemoguće je postići bez značajnog povećanja udjela električnih vozila među novoregistriranim vozilima, koje se baš i ne nazire u skoroj budućnosti.

Proizvođači automobila upozorili su na zatvaranje tvornica i tisuće gubitaka radnih mjesta, dok se bore sa slabom potražnjom, kineskom konkurencijom i sporom prodajom električnih vozila.

Uz Njemačku, Italiju i Češku, Francuska se također pridružila protivljenju kaznama, a njihova vlada ističe kako želi nastavak politike smanjenja emisije CO2, ali podupire rješenje za ukidanje kazni za proizvođače sljedeće godine.

Austrija, Bugarska, Rumunjska i Slovačka također su pozvale EU da preispita svoju politiku smanjenja emisije CO2 za automobile, dok je manji broj država, uključujući Švedsku, bio za zadržavanja kazni.

Očekuje se kako se će o prijedlogu ukidanja kazni raspravljati na sljedećem summitu EU-a u ožujku.

Podijeli