Upitna budućnost Maseratija
- Objavljeno u AUTOBIZ
Maseratijeva prodaja u prvih šest mjeseci ove godine pala je za više od 50 posto na tek 6.500 automobila, što je upola manje od 15.300 koliko je bilo u istom razdoblju prošle godine.
Također, marka je u istom razdoblju upisala gubitak od 82 milijuna eura, u odnosu na dobit od 121 milijun eura u 2023.
Ovakav rezultat odmah je pokrenuo moguće špekulacije o budućnosti (jedine) luksuzne marke u Stellantis portfelju, pogotovo nakon što je direktorica financija Natalie Knight izjavila bi se uskoro moglo početi razmišljati kako najbolje "udomiti" problematičnu marku.
"Ako ne zarađuju, zatvorit ćemo ih", prije nekoliko dana je izjavio predsjednik uprave Stellantisa Carlos Tavares, na pitanje je li 15 marki malo previše za Stellantis. "Nalazimo se u teškom prijelaznom razdoblju i ne možemo si priuštiti da imamo marke koji ne zarađuju."
Tavaresov odgovor stigao je nakon što je Stellantis izvijestio o prvim razočaravajućim rezultatima u svoje tri i pol godine postojanja, dobit im se u prvih šest mjeseci smanjila za 48 posto te iznosi 5,6 milijardi eura.
Ono što je za Tavaresa sigurno, jest da neće imati milosti te će u maniru pravog "excel managera" ugasiti sve ono što ne donosi dobit.
No, možda treba postaviti i pitanje kako je do toga došlo i je li politika beskrajnog kloniranja modela pod različitim markama ispravan put?
To možda može i proći kod masovnih marki kao što su Fiat, Opel ili Citroën, ali teško kod Alfa Romea (kojeg također čeka teška sudbina) te pogotovo kod Maseratija.
Nakon što su prestali proizvoditi modele koji su nosili prodaju, prije svega Ghibli, ali i Quatroporte i Levante te sve karte stavili na Grecale, drugo se nije moglo ni očekivati
Problem je što će do pojave novih modela proći jako puno vremena pa ih možda nećemo ni dočekati.
Folgore, električna varijanta MC20, trebala bi se pojaviti sljedeće godine, ali superautomobil teško da može imati veliki utjecaj na ukupnu prodaju.
Maserati je prodao 97 primjeraka MC20 u Europi u prvoj polovici ove godine, što je upola manje od 202 u istom razdoblju prošle godine.
Krajem siječnja Maserati je najavio da će potpuno električni nasljednik Levantea biti predstavljen 2027., dvije godine kasnije nego što je isprva planirano, a sljedeća (također električna) generacija Quattroportea stići će 2028., tri godine nakon što je trebao.
Prije četiri godine, izvršni direktor Fiat Chrysler Automobiles Mike Manley rekao je da Maserati do 2025. ima za cilj godišnju prodaju od 75.000 vozila, s električnim izvedbama svakog modela u ponudi. Sada je jasno kako se to neće dogoditi.
Sve ovo je pokrenulo usporedbe s Ferrarijem kojemu od osamostaljenja ide odlično, a pojavile su se i glasine da bi "propeti konjić" mogao preuzeti Maserati.
Ferrari je 2023. imao je operativnu maržu od 27 postom što je najviše u automobilskoj industriji, generirajući prihod od gotovo 6 milijardi eura na prodaji samo 13.663 automobila.
Iako je Ferrari na burzi, Exor, financijski holding obitelji Agnelli-Elkann i Piero Ferrari kontroliraju dovoljno glasačkih prava da izvedu akviziciju Maseratija, ako to odluče.
Ovo bi bio najbolji mogući scenarij (drugi bi bio prodaja nekom kineskom proizvođaču) jer bi pod Ferrarijevom "kapom" Maserati mogao raditi automobile koji odgovaraju identitetu marke, a ne klonove kao što je Grecale.
S druge strane, Ferrari bi s većim proizvodnim brojkama mogao lakše ulagati u razvoj bez opasnosti da "razvodni" svoju ekskluzivnost.
Maserati je kroz povijest imao teških situacija, Sjetimo se da je Citroën 1968. kupio talijansku tvrtku da bi 1975, bila na rubu nestanka, ali je preživjela. Nije bilo puno bolje ni pod Fiatovom upravom, a 1997. je jedno vrijeme i Ferrari (ali također u okrilju Fiata) vodio Maserati.
Ostaje za vidjeti što će biti, ali postoji realna opasnost da izgubimo još jednu kultnu automobilsku marku, pa stoga navijamo za opciju u kojoj će se Maserati naći pod okriljem Ferrarija.