Citroen C3 Aircross Shine HDi 120 TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Iako je prije desetak i više godina popularnost monovolumena bila na vrhuncu, u posljednje vrijeme sve se manje traže. Nekad popularni modeli C3 Picasso, Fiat Idea, Lancia Musa, Nissan Note, Opel Meriva ili Škoda Roomster jednostavno više ne postoje i nemaju svojih nasljednika. No zato je većina tvrtki umjesto njih uvela male, ili ih čak možemo nazvati i gradske SUV modele koji su zasnovani na gradskim automobilima.
Tako je i Citroen C3 Aircross Shine BlueHDi 120 S&S BVM6, kako je puno ime testnog modela, zamijenio već zastarjeli C3 Picasso. Iako je oblik karoserije drugačiji, možemo priznati kako je, kad je u pitanju prostranost, i C3 Aircross prilično prostran za svoju klasu. Već na prvi pogled je vidljivo da se dizajn oslanja na C3, no C3 Aircross je ipak malo veći. Tako je od običnog C3 duži za 16 cm, viši za 13 cm a i međuosovinski razmak je narastao za 5,4 cm (260,4 cm) što pridonosi prvenstveno prostranijoj unutrašnjosti.
Testni Citroen C3 Aircross je imao zanimljivu kombinaciju boja koje mu odlično pristaju, kao i 17-inčne aluminijske naplatke, a narančasti detalji oko svjetala i narančasti krovni nosači stavljaju točku na i, no iako je dizajnerski zanimljivo rješenje, naljepnice na stražnjim bočnim staklima umanjuju vidljivost kod promjena traka. Crna plastična zaštitna obloga proteže se oko čitavog ruba vozila, a isprekidana je sa srebrnim dijelovima na prednjem i stražnjem odbojniku i svojim izgledom vizualno dodatno odiže automobil od tla, koji je inače udaljen 18 cm.
Testni model je opremljen najsnažnijim turbodizelskim motorom s 4 cilindra i obujmom od 1560 ccm snage 120 KS, a koji je uparen s ručnim 6-brzinskim mjenjačem te Start&Stop sustavom. Motor je sasvim dovoljan za ugodnu vožnju i međuubrzanja, pa na otvorenoj cesti nije problem prestići šleper bez ikakvog straha. Ovjes je udoban, no nije baš pogodan za brzu vožnju kroz zavoje. Naravno, to se ni ne očekuje od ovakve vrste vozila.
Citroen C3 Aircross se ne može dobiti s pogonom na sve kotače, no testni je model bio opremljen Grip Control + Hill Assist Descent sustavom s 5 programa odabira vrste podloge te s posebnom tipkom za pomoć pri spuštanju na strminama. Sustav smo testirali na brdskoj snijegom prekrivenoj cesti, te je C3 Aircross išao nešto bolje s uključenim sustavom za snijeg, no ipak se osjetio nedostatak 4x4 pogona.
Mjenjač je iznenađujuće precizan a hodovi nisu dugački, a i postavljen je na savršenu visinu. Zahvaljujući šestoj brzini, C3 Aircross je i vrlo štedljiv. Ako se na autoputu vozite maksimalno dozvoljenih 130 km/h potrošnja se kreće oko 5 litara, dok u gradu popije i do 6,5 litara. Prosjek je na kraju bio oko 6 litara, što je sasvim u redu za ovakvu vrstu vozila.
Unutrašnjost je slična osnovnom C3 modelu, no neki detalji su drugačiji, a i može se pronaći puno više manjih pretinaca za stvari. Iako je bio opremljen naslonom za ruku vozača, smetalo nas je što je naslon preuzak i zna smeta kada se treba podići ili spustiti ručna kočnica. Kada smo već kod ručne kočnice, ona je stare škole, što nam se svidjelo, no iako atraktivnog dizajna, nije uvijek spretna za korištenje, pa dobro dođe sustav za pomoć pri kretanju na uzbrdici.
Paket Family pak donosi kliznu stražnju klupu s kojom možete regulirati veću prostranost ili veći prtljažnik, opcija koja često dobro dođe ako imate malu djecu. Prtljažnik u osnovnom obliku zaprima prilično velikih 410 litara i pravilnog je oblika, a podnica je dvostruka. Na prednjim sjedalima mjesta ima i na pretek, čak i za glavu, jer je testni model imao i stakleni krov koji se može otvoriti (6.900 kn). Na stražnjim sjedalima će se najbolje osjećati djeca, koja će imati dovoljno prostora, a kad se spusti naslon središnjeg sjedala, dobivaju se i sva nosača za čaše.
Sjedala, osim što su prilično udobna, dobro i izgledaju, posebice u kombinaciji kože i tkanine (dio Hype Mistral paketa), no kako je tijekom testa bilo prilično hladno, voljeli bismo da su sjedala grijana.
Citroen C3 Aircross s BlueHDi motorom snage 120 KS može se dobiti samo s najjačim paketom opreme Shine, a cijena takvog modela je 150.900 kuna. Testni model je bio opremljen s puno dodatne opreme kao što je metalik boja (3.000 kn), uređenje Hype Mistral (5.500 kn), Paket Techno (6.900 kn), Paket Family (2.000 kn), dvobojnu karoseriju u Ink crnoj boji (2.000 kn), rezervni kotač smanjenih dimenzija (800 kn), panoramski stakleni krov (6.900 kn), Grip Control (3.900 kn), pomoć pri parkiranju sprijeda + kamera za vožnju unatrag (3.500 kn) te pristup i pokretanje bez ključa (2.000 kn), pa se i cijena na kraju popela na 191.119 kuna.
Već srednji paket opreme Feel donosi od opreme sve što je većini potrebno, a kada se u paketu uzme i 99 KS snažan turbodizelski motor cijena je prihvatljivijih 132.330 kn, no u toj kombinaciji morate žrtvovati mjenjač, jer u tada dobivate ručni mjenjač s 5 stupnjeva prijenosa.
Iako je jedno vrijeme lutao, Citroen se polako vraća svojim korijenima, kada su u ponudi prevladavali funky modeli, a Citroen C3 Aircross je zasigurno jedan od takvih automobila i sigurno nećete proći nezapaženo, posebice u kombinaciji boja kao na testnom modelu, gdjegod da se našli.