Mazda3 1.5 CD105 Attraction TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Znali smo da je novi Mazdin 1,5-litreni turbodizelski motor CD105 s četiri cilindra dobar, još dok smo ga testirali u Mazdi CX-3, ali u Mazdi3 pokazao se još zanimljivijim jer je ovo ipak za klasu veći automobil. Pa čak i za klasu i pol, s obzirom na proporcije sedan izvedbe dužine 305 mm, uz bolju aerodinamiku.
Mazda3 sedan je već dugo vremena zanimljiv model, ponajviše zbog svoje dužine, prostranosti i pripadnosti kompaktnoj klasi, a uz nju postoji i sport izvedba s pet vrata koja je za 110 mm kraća od sedanke s četvora vrata. Sedan izvedba nudi 419 litara prtljažnika dok sport nudi 364 litre.
Zanimljiva je i zbog svojeg dizajna koji je u prednjem dijelu robustan, dinamičan, napadački orijentiran, s novim LED svjetlima koja su stigla s redizajnom s modela Mazda6 i Mazda CX-5 te s novom kromiranom linijom koja obrubljuje masku hladnjaka. Na boku su zanimljivi prevjesi, spomenuta dužina koja će vas često puta zavarati kao da se radi o većem modelu - o Mazdi 6. Straga su s faceliftom stigla nova svjetla pa cijeli automobil još ljepše izgleda. Iako, promjene nisu takve da se smatraju novim modelom.
Promjene primjećujemo i u interijeru, ponajprije na novom kolu upravljača, manje istaknutom 7-inčnom ekranu na kokpitu te na još nekim detaljima - električna ručna kočnica, grijanje upravljača te revidirani headup display. U unutrašnjosti nas dočekuje prostranost, kvalitetni materijali i moderne tehnologije, dobra ergonomija svih instrumenata i prekidača. Sjedala su udobna, i za kraće i za duže vožnje, i otraga ima mjesta za raspružiti se. Eventualno, poželimo veći okretomjer koji se kod drugih motornih inačica Mazde3, kao što je benzinski 2.0 G120, može dobiti sa središnjim analognim okretomjerom i malim digitalnim brzinomjerom. To nam se jako sviđa.
Lijepo u testiranoj Mazdi 3 izgleda cijeli multimedijski sustav, počevši od HMI komandera kojeg koristimo bez gledanja u vožnji, sučelje prevedeno na hrvatski jezik intuitivno koristimo u bilo kojem trenutku. Ima tu dosta toga - Bluetooth, wireless uz koji ćete moći u Mazdi 3 koristiti i neke internetske servise kao što je vremenska prognoza te podesiti sigurnosne sustave Smart City Brake Support za automatsko kočenje u slučaju kada vozač ne reagira na opasnost ispred sebe, Blind Spot Monitoring odnosno nadzor vozila u mrtvom kutu.
Vratimo se ponovo za kožni upravljač koji se može ugodno podesiti po visini i dubini i nastavljamo dalje s vožnjom. Svaka vožnja, bilo kraća samo do redakcije ili izvangradska je tijekom testa bila ugodna i udobna uz dugi međuosovinski razmak od 2700 mm. Dizelski motor sa samo 105 KS na papiru se čini možda slabim za ovako veliko vozilo, ali u praksi je dinamičan, agilan, čak nije niti preglasan u vožnji te je spreman i za dinamičniju vožnju. Mazda3 nudi 270 Nm okretnog momenta, do stotke ubrzava za 11 sekundi, uz tvornički podatak o potrošnji od 3,8 litara, uz emisiju CO2 od 99 g/km. Ako se vozimo lagano u gradu nam je potrošnja bila oko 5,5 litara.
Pravu rekordno nisku potrošnju ostvarili smo u izvangradskoj vožnji vozeći se od Zagreba prema Pisarovini, po lokalnim cestama, uglavnom u petom i eventualno šestom stupnju prijenosa odličnog ručnog mjenjača - Mazda3 CD105 trošila je samo 2,9 litara goriva, uz vozača mase 76 kilograma i visine 172 cm. Svaka čast!
Mazdina filozofija zaokružena nazivom SkyActiv već godinama daje dobre rezultate - ne primjenjuje se downsize strategija nego ugrađuju veće obujmom motore koji će sigurno puno duže trajati, pazi se na svakom modelu na svaki suvišni gram. Podsjetimo se još jednog našeg testa, u kojem smo lovili rekordno nisku potrošnju - s Mazdom CX-3 i također CD105 dizelskim motorom imali smo stvarnu potrošnju između dva punjenja gorivom na benzinskoj, nakon 200 kilometara, samo 3,4 litre. Idemo još malo u prošlost, s Mazdom 3 sedan i benzinskim 1,5-litrenim motorom snage s kojim smo u izvangradskoj vožnji imali potrošnju od samo 4,06 litara. Stvarnu potrošnju, izmjerenu između dva punjenja gorivom.
Sve prate odlična šasije i karoserija, a najnovija novost iz Mazde za sve modele u 2017. godini je GVC (G-Vectoring Controll). Radi se u suštini o softverskoj nadogradnji koja za finalni rezultat daje bolje upravljanje i ležanje vozila po zavojima pa su prolasci kroz zavoje daleko brži i ugodniji. A onaj legendarni natpis "ovaj zavoj Swift prolazi bez problema" može se primijeniti i na Mazdi 3 s G-Vectoring Controll sustavom. GVC je standardna oprema u svim paketima Mazde3, a dostupna je i na svim drugim modelima koji na tržištu stižu ili su već stigli u 2017. godini. Osim na modelu Mazda MX-5 RF.
U motornom dijelu Mazda3 se nudi s pet različitih motora, ovisno o akroserijskim izvedbama i opremi – tri benzinska i dva dizelska. Benzinci dolaze u snagama od 100, 120 i 165 KS, a dizelska ponuda je uz otprije poznati snage 150 KS proširena i na slabiji dizelski od 105 KS koji smo imali na testu. Mjenjači su ručni i automatski sa šest stupnjeva prijenosa.
Početna cijena za model Mazda3 1.5 G100 Emotion u sport izvedbi je 128.454 kune, sedan izvedba s istim motorom ali jačim paketom opreme Challenge ima cijenu 141.579 kuna. Konkretno, Mazda3 CD105 sedan i paket Challenge ima cijenu do registracije 162.569 kuna dok s paketom opreme Attraction kao naš testni model te metalik bojom Sonic srebrna, SD karticom navigacije, kadicom prtljažnika i zaštitnom folijom ruba prtljažnika ima cijenu do registracije 185.781 kuna.
Iako se vizualno ne radi o novoj Mazdi 3, ovo je ipak potpuno novi model zbog novog motora koji do sada nije bio u ponudi, a zainteresirat će kupce koji traže baš dizelski motor, nisku potrošnju, prostranost i udobnost te pouzdanost koju Mazda uvijek i oduvijek daje svojim vlasnicima.