Launch Control - kao iz katapulta

image

Koliko puta smo u našim vozačkim počecima naglo startali s automobilom kako bi osjetili adrenalin prilikom ubrzanja od 0 do 100 kilometara na sat!? Iako je podatak o samom ubrzanju u načelu manje bitan od međuubrzanja moderne „igračke“ za odrasle odnosno skupocjeni automobili imaju sve više takvih gadgeta. Launch Control ili sustav kontrole startanja elektronički je sustav koji objedinjuje rad ESP-a, diferencijala s ograničenim proklizavanjem, ASR sustava za kontrolu proklizavanja pogonskih kotača, mjenjača, te ubrizgavanja goriva. Ovaj sustav se kombinira sa sekvencijalnim, ali i manualnim mjenjačima. Između ostaloga uloga Launch Controla je kontrolirana zaštita komponenti automobila prilikom maksimalnih napora. Budući da moderni motori razvijaju 300, 400 i više njutnmetara eventualna pogreška u izmjenama brzina prilikom iskorištavanja maksimalne snage i momenta bila bi pogubna za prijenosni mehanizam.

Kako sustav funkcionira? Prije svega kod većine modela aktiviranjem prekidača Launch Control deaktivira se ESP. Kod sekvencijalnih mjenjača držanjem pritiska na kočnicu i istovremeno na papučicu gasa u mirovanju omogućava se motoru da se zavrti do maksimalnih sigurnih okretaja. Otpuštanjem kočnice automobil jurne no bez velikog crnog „potpisa“ mijenjajući brzine pri visokim, ali sigurnim okretajima. Kod automobila s manualnim mjenjačem elektronika ne dopušta startanje s maksimalnim okretajima prvenstveno radi zaštite mjenjača. Također, prilikom izmjene iz 1. u 2. brzinu eventualno korigira okretaje kako bi se sačuvao prijenos. Kod većine automobila Launch Control prestaje s djelovanjem iznad 100 km/h.

Neki od automobila koji imaju Launch Control su Renault Clio 1.6 RS TCe, Dodge Challenger SRT 5.7 i 6.1, Dodge Charger SRT 6.1, BMW M modeli, Porsche 911 i Cayman, Buggati Veyron... Dakle, sve super automobili današnjice! Uz pomoć Launch Controla Dodgeovi modeli od 0 do 100 km/h ubrzavaju u svega 4,2 do 5,3 sekundi ovisno o modelu. Dakle, gotovo kao dragster!

Podijeli