Koga odabrati za kupnju: Sportage, ASX, Qashqai, Mokku ili SX4 S-Cross?

image

Jedini segment automobilskog tržišta koji i u vrijeme gospodarske krize bilježi rast jest segment crossover i SUV vozila. U tom kontekstu je nemoguće ne spomenuti marku Nissan koja s vremena na vrijeme otkriva na prvi pogled možda neshvatljiva vozila. No, upravo ti automobili nerijetko generiraju globalne trendove, a izvanredan primjer je danas već "urbana legenda", Nissan Qashqai prve generacije.

Nepotrebno je ponavljati "sagu" o japanskom crossoveru koji je poharao europska tržišta i na čiju se isporuku, zbog ogromne potražnje, svojevremeno čekalo i duže od šest mjeseci! Svakako stoji da bi si model poput Qashqaija poželjele mnoge marke – zbog milijunskih prodajnih brojki, ali i povijesne slave koju je stekao dolaskom u pravo vrijeme i na prava mjesta.

Nije tajna da je Qashqai svojednobo Nissana izbavio iz "gabule" i omogućio mu da, nakon kratkog predaha, stavi na kotače još intrigantniji Juke. No, o Jukeu jednom drugom prilikom...

...jer sada se bavimo temom kompaktnih crossovera odnosno SUV vozila, dakle aktualnim Qashqaijem i njegovom konkurencijom poput Kije Sportage, Mitsubishi ASX-a, Opel Mokke ili Suzukija SX4 S-Cross – poredanih abecednim redom. Ovi automobili su mnogim Hrvatima omogućili ostvarenje sna o privatnom SUV-u, uz praktičnost i prostranost solidnog obiteljskog karavana.

Nissan Qashqai

Upravo tu ulogu je Nissan namijenio svojem bestselleru, Qashqaiju druge generacije. Ne radi se o klasičnom stereotipu SUV-a: Qashqai ne budi asocijacije na "mafijaške", "kamatarske" niti "dilerske" terence. Mnogim je vozačima to važan argument u procesu odabira vozila, posebno s obzirom na trenutno osjetljivo ozračje društveno-socijalnih odnosa u zemlji. Jednostavno, QQ svojom pojavom nikome na cesti ne smeta i dobro pristaje uz svakoga tko si ga može priuštiti.

Qashqai je simpatičan i rado viđen automobil na svim mjestima do kojih vas može dovesti. Naime unatoč avanturističkom, džipovskom izgledu, Qashqai će se najbolje osjećati u civiliziranim uvjetima, na asfaltnoj podlozi. Treba znati da ni izvedbe s pogonom na sve kotače nemaju veze s pojmom terenca. Idealan motor za Qashqai je 1.6 dCi dizelaš oznake Pure Drive što asocira na niske emisije štetnih plinova i adekvatno tome omogućava povoljnu svakodnevnu potrošnju goriva. 130 konjskih snaga i masivan okretni moment od 320 Nm Qashqai ne naplaćuje visokom potrošnjom: dovoljno mu je oko 6 litara na 100 kilometara. Druga je priča brutto cijena vozila koja u slučaju spomenutog dizelaša iznosi barem 182.000 kuna, što definitivno nije malo.

Suzuki SX4 S-Cross

Jeftinija alternativa mogla bi biti Suzuki SX4 S-Cross. Daleko je manje eksplicitan od Qashqaija, mogli bismo reći – dizajnom sasvim običan odnosno "nevidljiv", ali s druge strane korektan, a ovisno o boji i privlačan. Ovaj je automobil nastao kao izravni konkurent Nissanovom bestselleru, doduše prethodne generacije. O tome svjedoče neki detalji na karoseriji kao i sama silueta vozila.

No, Suzukijevi automobili svoje istinske vrijednosti (gotovo uvijek) skrivaju pod limom: oba uz S-Cross raspoloživa motora su odlična, ovjes je udoban, prostora u putničkoj kabini ima vrlo mnogo, ergonomija je super, prtljažnik je velik, a cijena sve samo ne velika. Osnovni motor je 1,6-litreni benzinski snage 120 KS. Solidno opremljena izvedba s paketom opreme Comfort stoji 118.500 kuna, dok dizelašem jednake snage pokretana verzija s nešto boljim, Premium paketom opreme košta bitno viših 153.000 kuna. Ali ni to nije (relativno) previše. S obzirom na osjetnu razliku u cijeni ovdje dajemo prednost benzincu, jednom od školskih primjera fine, precizne japanske mehanike.

Opel Mokka

Govorimo li o omiljenim markama u Hrvatskoj, nemoguće je preskočiti Opel, posebno zbog – nama osobno trenutno možda i najuspjelijeg u ponudi – modela Mokka. Baš poput jake kave koja se poslužuje u malim šalicama, kompaktna Opel Mokka pruža aromu velikog SUV-a.

Ništa joj ne nedostaje: ima povišeno podvozje, dobru preglednost i (po želji) 4x4 pogon. Poznato je da je Opelova značka u našim krajevima na dobrom glasu, a u Mokkinom je slučaju to i sasvim opravdano. Poput Suzukija, Opel Mokka popunjava nišu u niši: veća je i ozbiljnija od mnoštva malenih crossoverčića s kojima konkurentske marke napadaju viši B-segment, ali "na dodir" djeluje vrijednije od kompaktnih SUV-a približne cijene. S preporučljivim 1.6 CDTi agregatom (136 KS) i bogatim Drive paketom košta 165.000 kuna. Apsolutno primjereno i konkurentno!

Kia Sportage

Kia Sportage je relativno dugo na tržištu, ali još uvijek plijeni svojim odličnim dizajnom što ne znači da je po drugim kriterijima slab. Prvu seriju (1996-2002) smo već zaboravili, a druga (2004-2009) nam se urezala u pamćenje po suzdržnosti. Nakon toga je uslijedio ogroman iskorak i aktualni se Sportage bez imalo respekta natječe s europskim takmacima.

Tehnološki, Sportage i paralelni mu Hyundaijev model ix35 tehnički su zapravo blizanci. Premijera 1.7 CRDi motora davno je za nama i u usporedbi s konkurentima taj agregat više nije up-to-date. Njegova cijena pak nije takva da bi opravdala kupnju (179.990 kuna), a i benzinci su skuplji od konkurenata. Tako Sportage možemo preporučiti samo temeljem jedinstvenog 7-godišnjeg tvorničkog jamstva.

Mitsubishi ASX

Gotovo jednako dugo je na tržištu i Mitsubishi ASX. Dimenzijama sličan Opelovoj Mokki, a stilom bitno drugačiji od svih ovdje navedenih kandidata, predstavlja nekakvo međurješenje za kupce koji traže kompaktnost i cijene japansko porijeklo. No, mnogo više od toga ASX nema za ponuditi, barem dok ga uspoređujemo s mnogo modernijim i nešto većim Qashqaijem odnosno bitno jeftinijem S-Crossom.

Poput Sportagea, osjeća se da je i ASX na kraju tržišne karijere što ne mora značiti ništa loše, ali bi se moralo reflektirati kroz nižu cijenu. Raspoloživ je s dva motora, vrlo dobrim 1.6 MIVEC benzincem (117 KS) iz Lancera te odličnim 1.8 DI-D LP (Low Power) dizelašem (116 KS) koji je konstrukcijski donekle blizak sjajnom Mazdinom Skyactiv dizelašu – ima iznimno nizak kompresijski omjer za dizelski motor: svega 14,9:1. Nasuprot tome, cijena ASX-a je u najboljem slučaju okej i ništa više od toga.

Blic-pregledom najpoznatijih predstavnika kategorije kompaktnih crossovera i SUV vozila zaključujemo da je ponuda šarena i raznolika. Neki modeli su na samom zalasku karijere, drugi su još svježi no već etablirani, a neki se tek trebaju dokazati jer ih kupci nedovoljno primjećuju. Cijene se kreću između 120 i 180 tisuća kuna, a po želji se s lakoćom mogu natjerati preko 200 tisuća! Sve navedeno odnosi se na automobile s prednjim pogonom jer 4x4 pogon u ovoj kategoriji ne uživa velik interes kupaca. Više se cijene izgled, pojava, dimenzije, praktičnost, prostranost i oprema, a penjačke sposobnosti su sekundarne. Ali, ruku na srce, prave "penjače" ne bismo ni trebali tražiti u ovakvom društvu.

Među preporučljivije modele ubrajamo Nissan Qashqai, Opel Mokku i Suzuki SX4 S-Cross – tri različite interpretacije jedne ideje, s različito "intoniranim" dizajnom i nešto drugačije posloženim prioritetima. Provjerite što nude, odradite poštenu probnu vožnju i potom sami odlučite koji je više po vašem ukusu.

Ako ipak tražite da proglasimo (jednog) pobjednika, pobjednikom proglašavamo Nissan Qashqai! Cijena mu je (još) korektna, na razini najboljih predstavnika non-premium kompaktne klase, ali posjeduje više šarma i "plus" praktičnosti. Na površini običnog kompaktnog automobila Qashqai nudi veću funkcionalnost i pruža zdravu dozu avanturističkog duha, uz slične performanse i tek marginalno višu potrošnju goriva. Čudi li još nekoga da za njim vlada toliki interes?

Napomena: navedene cijene vrijede na dan objave članka.

Podijeli