Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTD QV Line TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Pravi, istinski ljubitelji Alfe Romeo oduševljeni su dizajnom Giuliette u većini dijelova eksterijera i interijera. I mi, također, a naročito kada na test dobijemo poslasticu u crvenoj boji, QV (quadrifoglio verde) opremi i s brojnim drugim detaljima koji su nas veselili tijekom testa. Posebno smo ponosni što smo Giuliettu dobili potpuno novu, sa samo 4 prijeđena kilometra. Dakle, kao da smo kupci, direktno iz tvornice. Potpuno novi automobil.
Kompaktna Alfa Romeo Giulietta svojim vanjskim dizajnom asocira na sportaša - linija s boka djeluje kupeovska jer su stražnja vrata vješto skrivena i teško uočljiva, a stakla na stražnjim vratima djeluju kao kod istinskih coupe izvedbi. Na crvenoj žarkoj boji sve odlično izgleda - i siva boja vanjskih retrovizora usklađena s istom bojom aluminijskih naplataka s 18-colnim gumama, predivni Alfin mali znak na vrhu trokutastog otvora maske, predivna prednja i stražnja svjetla (danju, ali naročito noću kada gradsku vizuru uljepšavaju LED-ice sprijeda i vrpčasta traka straga, a sve se nastavlja u interijeru s predivnim instrumentima ispred vozača, DNA prekidačem i crnim pokrovom stropa). Klasično, Talijani sve pokušavaju dovesti do savršenstva. Ipak, za pravo zakucavanje nam nedostaje nešto više mekših materijala u interijeru iako ih se može pronaći po kokpitu. S druge strane, manje ćete vremena trebati posvetiti čišćenju kokpita.
Giulietta u vožnji
Vozački, postav upravljača je kao kod sportaša, iako se ispod haube nalazi 1.6 turbodizelski četverocilindrični JTD motor snage 105 KS, postavljen poprečno, s po četiri ventila po cilindru i s hidrauličkim podizačima ventila. Koristi se direktno ubrizgavanje goriva, a turbina ima varijabilnu geometriju.
Dizelski JTD motor u Alfi Romeo Giulietta budi se iznad 1600 okretaja i daje snažan obol sve do oko 4000 okretaja kada ga više nema smisla vrtjeti. Iako je i taj broj okretaja visok, ali pri pretjecanjima ipak volimo više zavrtjeti motor kako ne bismo gubili vrijeme na promjene stupnjeva prijenosa. Istovremeno, buka u kabini nije nimalo primjetna, izolacija je dosta dobra iako se motor čuje u vožnji, ali prava prilika za testiranje izolacije je autocesta. Tada je vožnja zaista ugodna, nema buke vjetra i razgovor je u ovom kompaktnom automobilu zaista ugodan s drugim putnicima. Motor se u šestom stupnju, pri 130 km/h, vrti na 2300 okretaja.
DNA prekidač daje živost u vožnji i pojačava vozački osjećaj
Upravljač s električnim servom je tvrd, a postaje još tvrđi kada se odabere D(ynamic) mod na DNA prekidaču. Aluminijska papučica gasa reagira trenutno na promjenu DNA načina i tada motor prodiše punim plućima dajući puno bolje performanse od štednog N(atural) moda. Promjena je izrazito vidljiva i osjeća se u svakom trenutku. Tu je još jedan mod - Allweather. Smisao DNA postavki je imati različit setup reagiranja motora - tako u D načinu motor nudi najbolje performanse dok se u N načinu ponaša daleko više ekološki i ekonomičnije, dok A način znači više izraženu kontrolu od strane samog vozila. Istovremeno se mijenja i postav ESC-a (elektronske kontrole stabilnosti) tako da se vozaču dopušta više ili manje slobode i kontrole (Sport, Normal i Traction). Mijenja se i već spomenuti postav upravljanja - upravljač postaje tvrđi (Sport mod) ili pak udobniji odnosno mekši (Comfort mod). Promjena DNA načina djeluje i na kočnice. Spomenimo još i Q2 kontrolu odnosno upravljanje dinamikom i kočenjem pojedinih kotača tijekom vožnje.
Alfa se ne mora sportski voziti, možete ju kupiti i za klasičnu vožnju kakvoj su namijenjeni kompakti, za odlazak do posla, po djecu u vrtić ili na vikend putovanje. Giulietta je namijenjena za sve, a istovremeno će vas uvijek veseliti prilikom ulaska u vozilo. Sigurni smo kako ćete ju nakon svake vožnje obavezno pogledati nakon izlaska iz vozila, kao okret za zgodnom ženskom. Ili frajerom.
Ovjes je ugodan, nema nikakvih šumova niti lupanja u vožnji, dobro se drži i po zavojima tako da cijeli auto djeluje čvrsto i utegnuto. Naprijed se koriste spiralne opruge dok je straga neovisni Multilink.
Alfa nam je na autocesti trošila 6 litara, isto toliko i u gradskoj vožnji, a tijekom 150 kilometara po lokalnim prometnicama potrošnja je pala na 4,4 litre. Prosjek testa je 5,2 litre. Giulietta do stotke stiže za 11,3 sekunde, maksimalna brzina joj je 185 km/h, a najveći okretni moment od 280 Nm u Normal modu postiže pri 1500 okretaja, dok se maksimalni okretni moment od 320 Nm postiže u Dynamic modu pri 1750 okretaja. Maksimalna snaga od 105 KS (77 kW) dostupna je pri 4000 o/min. Emisija CO2 iznosi 114 g/km.
U ponudi motora Alfe Romeo su još dvije verzije 2,0-litrenog JTDm -snage 140 i 170 KS te tri turbobenzinska motora - 1.4 16v Turbo sa 120 KS, 1.4 16v Multiair Turbo sa 170 KS te 1.7 TBi s 235 KS. Svi motori, osim 1,7-litrenog, imaju ugrađen start-stop sustav.
Interijer
Vozačko i suvozačko sjedalo su izrazito sportski orijentirani, sjedala su tvrda, ali smo se nakon podešavanja lumbalnog dijela električnim putem ipak ugodno smjestili te nakon dva-tri dana naviknuli na tvrdoću. Bočna potpora je sportska, tvrdi osjećaj na upravljaču dosta direktnom smo već spomenuli, a sviđa nam se i 6-brzinski ručni mjenjač sa srednje dugim hodovima ručice. Kada smo vozačko sjedalo spustili na najniži položaj, probali smo to i s upravljačem koji bi možda mogao ići još koji centimetar prema dolje (podešava se u četiri smjera).
Giulietta nas je osvojila i s mnogobrojnim drugim detaljima - komandama automatskog klima uređaja s predivnim okruglim kromiranim prekidačima, instrumentima brzinomjera i okretomjera kakve samo Talijani znaju podariti svijetu, lijepim sjedalima s utisnutim znakom marke Alfa Romeo i (uz bijeli) zelenim koncem.
Multimedija
Nedostajao nam je jedino nešto veći ekran za infotainment sustav, ali korištenjem smo shvatili kako nam je 5 inča sasvim dovoljno jer su dizajn s tabovoma dobro i praktično složeni. Sve je logično organizirano na sučelju u tamnim tonovima tako da nema nikakvog šarenila, nema suvišnih stvari, sve je na dohvat ruku i prstiju na ekranu u rezistivnoj tehnologiji. Zvuk je kvalitetan, ne dopušta se ulazak u područje kada bi zvuk mogao postati distorziran i neugodan za slušanje. USB stick je danas najčešći izvor glazbe (podržano je i slušanje CD diskova), a moguće je pretraživanje kolekcije i preko glazbenih žanrova. Bluetoothom smo bili zadovoljni i sugovornici su nas tijekom telefonskog razgovora u vožnji ugodno čuli jer nije bilo vanjske buke. Nadalje, moguće je čitati i pisati SMS poruke, glasom izdiktirati broj ili ime kontakta kome se šalje poruka, s telefona povući imenik i liste poziva. Novi LG G4 se pokazao odličnim telefonom nakon što smo ga spojili preko Bluetootha na sustav u vozilu, a kako smo na mobitelu LG G4 imali nekoliko gigabajta glazbe, putem A2DP Bluetootha smo na zvučnicima slušali glazbu direktno s telefona.
QV oprema
QV dolazi od skraćenice quadrifoglio verde odnosno u prijevodu s talijanskog QV označava djetelinu s 4 lista. Alfe s oznakom djeteline s četiri lista oduvijek su bile nešto posebno, a Giulietta je (naročito s najsnažnijim motorom) postavila neka nova mjerila elegancije, komfora i sportskih performansi.
Alfa Romeo na modelu Giulietta kroz opremu QV obilježava 105 godina postojanja marke. Posebna edicija QV Line s naglaskom na sportskoj noti Giuliette donosi 18" naplatke, sjedala u kombinaciji koža-alcantara opšivena bijelo-zelenim koncem. Izvana posebno izgledaju bočni spojleri na pragovima, spojler na petim vratima, zatamnjena su stražnja stakla, Giulietta ima prednje i stražnje parking senzore. U interijeru QV-Line ima automatski klima uređaj, tempomat, dolazi s Pack Comfortom.
Cijena za Alfa Romeo Giuliettu
Cijena za Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTD QV Line je prema standardnom cjeniku 199.000 kuna, a u trenutku testiranja cijena vozila je snižena za 22.000 kuna tako da je cijena do registracije 177.000 kuna. Početna cijena za ovaj motor, s paketom Progression je 152.000 kuna.Cijena za benzinski motor snage 105 KS je 160.010 kuna dok 170 KS snaga jak motor možete dobiti za 177.699 kuna.