Dacia Dokker 1.6 Sce 102 Life TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Dacia Dokker ima nekoliko prednosti kojima se ističe ispred konkurencije: zabavan i pomalo sportski orijentiran 1,6-litreni atmosferski benzinski motor snage 102 KS (75 kW), prostran prtljažni prostor koji se može proširiti spuštanjem i preklapanjem stražnjih sjedala, jako puno opreme u sigurnosnom dijelu te tri Isofix priključka na stražnjim sjedalima. Spomenute Isofix priključke cijenit će obitelji s troje male djece koji inače uvijek muku muče s potragom za adekvatnim vozilom u koje mogu smjestiti tri dječje sjedalice. Dacia Dokker podržava i Top Tether, što je dodatni plus.
U sigurnosnu opremu već u osnovnom Ambiance paketu ulaze četiri zračna jastuka, sustavi ABS, pomoć pri naglom kočenju, za nadzor stabilnosti vozila, kontrola proklizavanja te praktična pomoć pri kretanju na uzbrdici, indikator tlaka u gumama.
Dokker je prostran u svakom pogledu pa se može koristiti i kao veće obiteljsko vozilo, klizna vrata širine 70 cm su praktična za otvaranje i pristup drugom redu sjedala, a zgodna su i za privatne i za poslovne potrebe kad se u vozilu prevoze veći i glomazniji predmeti.
Straga se tako u vozilo mogu smjestiti predmeti koji udovoljavaju sljedećim dimenzijama koje smo izmjerili unutar Dokkerovog prtljažnog prostora: 150 cm od stražnjih vrata do preklopljenih sjedala u drugom redu, max visina je moguća do 120 cm, širina između stražnjih kotača ograničava širinu predmeta na max 104 cm. Nagnemo li suvozačko sjedalo tada se po dijagonali može smjestiti uži predmet dužine do 280 centimetara. Obujam utovarnog prostora može biti do 3 m3, a duljina se obaranjem stražnjih sjedala povećava s 1,16 na 1,57 metara.
Asimetrična vrata su dobrodošla jer omogućavaju lakši prilaz teretu, a na dnu podnice se nalazi plastična obloga koja štiti pod od oštećenja. Prtljažni se prostor može prekriti kliznom zaštitom.
Nosivost Dacije Dokker je 1200 kilograma, a podnica prtljažnika s niskim utovarnim pragom od 570 mm je od tla udaljena 190 mm (153 mm kad je vozilo opterećeno).
U interijeru prevladavaju tvrdi na dodir materijali koji istovremeno traže i manje njege pa je dovoljno samo prebrisati površinu vlažnom krpom i s vremena na vrijeme našpricati kakvom zaštitom kako bi crna boja ostala što postojanija. Uz crnu boju koristi se i reljefni tamno sivi materijal koji čini interijer Dokkera ljepšim i dinamičnijim. Kromirane detalje pronalazimo na otvorima ventilacije, upravljaču podesivom po visini te na kružnim prekidačima klima uređaja koji su u ovakvom dizajnu najpraktičniji za kontrolu tijekom vožnje, i bez gledanja u njih. U Dokkeru se nalazi veći broj pretinaca u koje se mogu smjestiti manje i veće sitnice, ispred nogu suvozača je i pretinac s vratašcima, a iznad glava odnosno iznad vjetrobrana otvoreni pretinac.
Ispred sebe, s vozačke pozicije podesive i po nagibu (vozačko sjedalo se može podesiti i po visini) imamo dobar pregled, a uvijek volimo imati velike okretomjer i brzinomjer kako bismo mogli pratiti okretaje motora. U paketu opreme Life testirana Dacia Dokker nema putno računalo koje će nam pokazati doseg goriva i prosječnu/trenutnu potrošnju pa se morate pouzdati na prethodna iskustva i pratiti potrošnju između dva punjenja benzinom.
Mi smo tako tijekom testa imali realan (izmjeren između dva punjenja) prosjek potrošnje na Daciji Dokker od 8,41 litara, uz 90 posto gradske i 10 posto izvangradske vožnje. Vozilo nije bilo opterećeno teretom, uzmite to u obzir, a koristili smo start-stop sustav te u pojedinim situacijama Eco način vožnje koji usporava reakciju na papučici gasa kako bi se manje trošilo gorivo.
Dokker je u vožnji vrlo energičan, 1.6 benzinski motor ima brz i trenutan odziv na papučici gasa, što vožnju čini izuzetno dinamičnom i zabavnom, a nema problema niti sa snagom pri uzbrdicama i zavojima. Motor se voli vrtjeti, djeluje zdravo, a na autocesti se pri brzini 130 km/h vrti pri 3700 okretaja.
Upareni 5-stupanjski ručni mjenjač ne prati baš performanse motora pa su hodovi ručice nešto manje precizni, ali naviknete se i na to. Upravljač s električnim servom je srednje precizan.
U ponudi su još 1.2 Tce turbobenzinac snage 115 KS (85 kW) te 1.5 dCi turbodizelski motor u verzijama sa 75 (55 kW) i 90 KS (66 kW).
U multimedijskom dijelu u suštini imamo sve što nam danas treba - Bluetooth, upravljanje multimedijom preko tipki iza kola upravljača, USB ulaz za USB stickove te CD player ako još uvijek koristite glazbu preko CD-a. Zvuk je solidno glasan i zaista je kvalitetan uz mogućnost kontrole bassova i visokih zvukova. Sustav nije preveden na hrvatski jezik, a nakon početnog podešavanja to nije kasnije niti bitno.
Oduševila nas je mogućnost da preko Bluetootha, uz zvuk glazbe iz mobitela, slušamo i zvuk pjesama koje smo na mobitelu pokrenuli na Youtubeu. Naravno, na telefonu trebamo imati dovoljno megabajta i gigabajta za ovakvo slušanje.
U vanjskom vizualnom dijelu Dacia Dokker nudi klasični dizajn s puno plastike u prednjem dijelu vozila, odbojnike u boji karoserije, zaštitu prednjeg dijela s isturenom plastikom koja će nam "dojaviti" ako dotaknemo rizol ili neki predmet ispred dok se straga nalaze parking senzori sa zvučnim feedbackom. Lijepa je platinasto-srebrna metalik boja, svjetla su klasično dizajnirana. Verzija Dacia Dokker Van nema bočna stakla.
Cijena za Daciju Dokker
Dacia Dokker s benzinskim 1.6 motorom snage i paketom opreme Life ima cijenu 104.890 kuna, a u cijenu su uključeni paket plus koji za 3000 kuna donosi vozačevo sjedalo i upravljač podesive po visini te lijeva ostakljena klizna vrata, stražnje parking senzore (1200 kn), električno podesiva vanjska osvrtna ogledala (500 kuna) i metalik platinasto sivu boju za 3400 kuna.
Početna cijena za Dokker s benzinskim motorom snage 102 KS je 92.000 kuna dok dizelska ponuda starta od 99.500 kuna. Za 105.900 kuna dostupna je i verzija Dokker Stepway s turbobenzinskim 1.2 motorom snage 115 KS.