Dacia Duster 1.5 dCi 110 4x4 TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Dacia Duster u ediciji Urban Explorer izgleda puno većom i širom (širina joj je 2000 mm, s retrovizorima) nego što inače doživljavamo ovaj rumunjsko-francuski SUV. Razni dodaci učinili su vozilo vrlo širokim, upečatljivijim i zanimljivim - spojleri i krovni nosači, zatim posebna zelena altai boja te još neki detalji opreme Urban Explorer kao što je putno računalo, regulator i ograničavač brzine, upozorenje za nezatvorena vrata, grijana i električno podesiva vanjska ogledala, stražnji parking senzori, kožni volan.
Dacia Duster ispod haube ima vrlo poznati i dokazano dobar turbodizelski četverocilindrični motor obujma 1,5 litara te na prednje i stražnje kotače, preko 6-stupanjskog ručnog mjenjača isporučuje 110 KS. Ukoliko se u Dusteru vozi jedna osoba, performanse su zavidne za spomenute specifikacije na papiru - motor je agilan, spreman na pretjecanja, ali se može i vrlo ugodno i lagodno voziti.
Tako smo po otvorenoj cesti i uz korištenje klime, nakon 200 prijeđenih kilometara imali potrošnju 4,3 litre, uz prosjek brzine između 60 i 80 km/h. Zatim smo istu rutu prošli bez uključene klime i smanjili potrošnju na 4,1 litru. Izašli smo i na autocestu te smo vožnjom oko 130 km/h (motor se u šestom stupnju vrti na 3000 okretaja) trošili oko 8 litara. Stvarna brzina, izmjerena GPS uređajem pri 130 km/h bila je 127 km/h, a pri 84 km/h stvarna brzina vožnje je 81 km/h. U gradu Duster troši oko 6,5 litara. Prosjek potrošnje tijekom testa je 6 litara. Dakle, vrlo uredne i nerastrošne brojke koje se nešto povećavaju kad se Duster optereti pa motor ipak malo gubi na agilnosti. Ali, i dalje je to odličan motor u praksi.
S obzirom da je Dacia Duster SUV, i to u punom smislu što potvrđuju brojke - udaljenost od tla je 210 mm, pregibi naprijed i natrag 29,3 odnosno 34,9 stupnjeva, svoj smisao potvrđuje izlaskom s asfalta na makadam, šljunak, planine, mokru podlogu... Tada do izražaja dolazi 4WD pogon koji se ručno mijenja po potrebi. I dok smo u gradskoj i izvangradskoj vožnji u suhim uvjetima koristili prednji pogon, za vožnju po mokroj asfaltnoj podlozi i zavojima biramo automatski način u kojem se po potrebi uključuje i stražnji pogon. Pravi, punokrvni 4WD pogon na svim kotačima se može zaključati do brzine 80 km/h.
Zanimljivo je riješen nedostatak reduktora - prvi stupanj je vrlo kratak tako da smo u pravilu u gradskoj vožnji kretali iz druge brzine (drugog stupnja). Tada Duster vrlo snažno povuče, a ne mora se brzo niti promijeniti u sljedeći stupanj kao kod klasičnog omjera brzina (stupnjeva) tako da ulazak u bočno skretanje na raskrižju uvijek prolazi u trećem pa čak i u četvrtom stupnju.
Duster se voli vrtjeti i voziti pri 1500 okr/min, ne muči se pa se time utječe na nižu potrošnju goriva. Spomenimo i start/stop sustav. Pri vožnji po otvorenoj cesti je tih, mjenjač ima dobre prijenosne odlike, a upravljač je očekivano nešto manje precizan; naravno, za klasičnu vožnju solidno obavlja svoj posao, a na autocesti bismo voljeli imati malo tvrđi odziv.
Iako je Duster dosta odmaknut od tla, nemamo osjećaj ljuljanja u vožnji, centar ravnoteže odnosno težište nije nikakav sporni detalj. U vozilo se ulazi ugodno, sjedala će ugodno omogućiti i duže vožnje, a svakako je prednost Dustera njegov prostran interijer, i na prednjim sjedalima i na stražnjim. Zaista ima mjesta u svim smjerovima, vrlo komotno se sjedi. Voljeli bismo na vozačkim vratima, na oblozi vrata imati neku mekšu podlogu kako bi nam lijevi lakat ugodnije ležao u vožnji. Spomenimo kako nam je odmorište za lijevu nogu bilo vrlo ugodno i široko, ali istovremeno je korištenje lijeve noge na spojci (kvačilu) nešto uže pa nam cipela po lijevoj strani ponekad zapne za odmorište.
Plastika korištena za interijer je tvrda, lako se održava i sa samo vlažnom krpom pa će u Dusteru uživati svi oni koji baš i ne vole lickati vozilo. Većina komandi je na svojem mjestu, ali bismo neke i malo podignuli više - gumb za odabir prijenosa pogona, na primjer. Komande ručnog klima uređaja su sastavljene od tri kružna prekidača što je praktično u vožnji.
Ekran na kojem se prikazuje infotainment je 7-inčni u rezistivnoj tehnologiji, LG je proizvođač, a sve počinje od šest ikona glavnog izbornika. Dacia Duster Urban Explorer ima Bluetooth, navigaciju, spajanje USB sticka s glazbom, a zvuk se putem postavki može vrlo dobro složiti tako da je zvučna slika jako dobra u vožnji.
Dacia Duster je dostupna s benzinskim 1.6 motorom snage 116 KS, u ponudi je i 1,2-litreni turbo benzinac dok dizelsku ponudu uz testirani 1.5 dCi sa 110 KS čini još i slabija verzija ovog motora, s 90 KS.
Početna cijena za benzince je od 91.400 kn za 1.6 16V sa 115 KS, dizel 1.5 dCi s 90 KS može biti vaš za 114.500 kn, a pogon na sve kotače od 113.400 kuna uz benzinski motor odnosno 127.500 uz dizelski. Testirana Dacia Duster Urban Explorer s 1.5 dCi ima cijenu do registracije 158.292 kune. Dakle, poštena cijena ako želite dizelski motor, pogon na sve kotače i solidnu opremljenost. Duster je dostupan u puno kombinacija, nudi se još benzinski 1.2 TCe sa 125 KS te 1.5 dCi sa 110, ali se ne nudi s automatskim mjenjačem.
Idealan je za sve koji žele kupiti visok automobil, pregledan u vožnji i lagan za ulazak, dobiti jako puno prostora (prtljažnik je obujma 443 litre), povremeno će otići i na kakav izlet u prirodu bez straha da će negdje zagrebati ili pak morati tražiti pomoć (motor je s donje strane zaštićen), moguće je s njim popeti se i na Velebit, što smo već jednom i napravili. I naravno, za sve one koji ne žele platiti velik iznos za novi automobil jer ih ne zanima mekana plastika, ali će odabirom dobre vanjske boje dobiti upečatljiv punokrvni SUV i dugo se s njim voziti.