DS 3 1.6 BlueHDi 120 Sport chic TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Od kud krenuti s opisom novog DS3 - od dizajna vanjštine, interijera ili motora koji se nalazi ispod haube? Hm, krenut ćemo ipak s motorom jer dizajn smo već vidjeli, radi se o redizajnu DS3 koji nije primjetno velik, ali novosti ipak postoje.
Motor je turbodizelski s četiri cilindra i to je najbitnije za grad, za većinu vozača koji traže agregat koji će im omogućiti brze promjene vozne trake, brzi dolazak na posao ako kasne, a sve to nudi DS 3 s 1,6-litrenim BlueHDi motorom snage 120 KS. S obzirom da je DS3 mali gradski automobil snaga koju razvija uz ručni 6-stupanjski mjenjač je i više nego efikasna i sportski orijentira i automobil, a i vozača ukoliko koristi mogućnosti koje motor prenosi na cestu.
Dakle, ubrzavanja su baš primjeno snažna, agilna, dinamitna i pružaju gušt u tijelu svakog vozača, dobri su i prijenosni omjeri, uz izražene duže omjere pa se tako motor može u drugoj brzini stisnuti i do iznad 70 km/h, što je obično nepotrebno za dizelske motore. BlueHDi u DS3 kao da voli okretaje, ima i neki benzinski karakter tako da ga ne treba „šaltati“ odmah u nižim okretajima ukoliko želite uživati u lijepljenju u posebno dizajnirana sjedala izrađena od prave Nappa smeđe kože koja ima i lijep miris, a ne samo izgled u obliku narukvice sata.
Jako smo bili zadovoljni i s ručnim mjenjačem, brzim u izmjenama ali i u baratanju sa samom ručicom obloženom kožom i loptastim završetkom na vrhu. Ručica nije klimava, precizni su hodovi, a u vožnji smo uživali i u preciznosti te čvrstoći upravljača podesivog po visini i dubini, obloženog kožom i podrezanog pri dnu. Moramo priznati da je postav pomalo neobičan za današnje inače vrlo često dosadne gradske automobile na kojima je sve vrlo mekano i nema sportski prizvuk.
Kad smo izašli na otvorenu cestu motor je još više živnuo, prolasci kroz zavoje su ugodni jer sportski orijentirana sjedala s bočnim potporama kao da su više namijenjena za izvangradsku vožnju nego za gradsku koja ima više ulazaka i izlazaka iz sjedala pa budite oprezni s prelaskom tijela preko sjedala, da se koža ne troši nepotrebno. Ovjes je srednje tvrd, DS 3 nije po gradu pretvrd, a opet dobijemo onu čvrstoću koju očekujemo prilikom nešto žešće vožnje po zavojima i po autocesti. Pohvaljujemo precizan upravljač i dobre kočnice. Potrošnja nam je u prosjeku bila 6,8 litara. Spomenimo i kako se motor u šestom stupnju pri 130 km/h vrti na 2200 okretaja.
U interijeru se ističu mnogi kvalitetni materijali na dodir, lijepo izgledaju i super je kad dizajneri imaju slobodu pa krajnji rezultat izgleda ovako kao na fotografijama. Čak su uspjeli zamaskirati i tvrdu plastiku na vratima koja na prvi pogled izgleda kao na kokpitu, uz lijep reljefni finiš. Jasno, oko nas se nalazi puno plastike, ali je sve lijepo dizajnirano, linije su nekonvencionalne za današnje vrijeme pa odišu upravo onime što i očekujemo za oznaku DS. Možemo reći kako je DS 3 ekstravagantan već na prvi pogled, a taj osjećaj ne nestaje s godinama jer ipak je DS3 na tržištu već više godina - od 2010. godine. Postoji samo u verziji s troja vrata dok se sestrinski Citroen C3 nudi pak samo s pet vrata, te se tako nadopunjuju, iako se u suštini radi o dvije različite marke.
Pogledom na prednji kraj vozila pronalazimo na dva mjesta oznaku marke DS, na pomalo kičastoj maski hladnjaka i na poklopcu motora. Svjetla su kombinacija LED i ksenon tehnologije pa po danu i noći DS3 izgleda vrlo moderno i moćno, uz dinamičke pokazivače smjera (žmigavce). Pri vožnji po mrklom mraku LED svjetla ne bacaju baš previše na daljinu, ali zato osvjetljavaju jako dobro površinu ceste ispred nas. Zgodni su pokazivači smjera odnosno žmigavci s impulsnim kretanjem svjetla. I straga se nalaze moderna 3D LED svjetla u koja ćete sigurno često puta htjeti zaviriti jer privlače poglede.
Dvobojna kombinacija vanjštine - bijela Nacre metalik i smeđa Topaze na krovu provlači se savršeno, vanjski retrovizori u smeđoj-krom kombinaciji i kromiranim lajsnama te kvakama na vratima i lijepim aluminijskim naplatcima samo još više čine lijepim novi DS3. Bočni stražnji kraj je hrabro izveden i razbija sve postulate koje vjerojatno mnogi dizajneri uopće žele prihvatiti. Na DS3 to jako dobro izgleda. Straga se nalazi dvostruka ispušna cijev te „onima iza“ daje znak što mogu očekivati nakon paljenja zelenog svjetla na semaforu.
Što se tiče prostora, DS 3 je manji gradski automobil, ali nije premalo na prednjim sjedalima dok se straga ipak malo teže ulazi preko vrata koja su neobično teška i vrlo se široko otvaraju pa traže prostora prilikom izlaska iz vozila. Vozačka pozicija je ugodna, može se podesiti prema želji, DS 3 ima prednje i stražnje parking senzore te stražnju kameru. Znači, pravi gradski automobil oboružan potrebnim pomagalima.
Prtljažnik je obujma 285 litara
Još se jedno pomagalo nalazi na prednjem vjetrobranskom staklu - u slučaju naglog kočenja u gradu sustav Active City Brake automatski koči i sprječava lakše sudare pri manjim brzinama. Laserski senzor kratkog dometa ugrađen na gornji dio vjetrobrana otkriva vozilo koje vozi ispred vas u istom smjeru ili je zaustavljeno. Ako se vozilo kreće sporije od 30 km/h, senzor uključuje automatsko kočenje kako bi se izbjegao sudar.
DS 3 je dostupan u dvije verzije, limuzinskoj i kabriolet, a oba modela imaju novi prednji kraj u stilu DS Wings s okomito postavljenom prednjom maskom šesterokutnog oblika s logotipom DS.
Sport chic oprema uključuje šest zračnih jastuka, 7-inčni tablet osjetljiv na dodir, glasnih šest zvučnika, automatski klima uređaj, USB utor smješten na neobičnom mjestu pored ručice mjenjača i Bluetooth te regulator i limitator brzine. Neke stvari iz opreme smo već kroz test DS3 spomenuli - kameru, parking senzore, kožu...
Cijena za testirani DS3 BlueHDI 120 bez dodatne opreme je 177.300 kuna, sva dodatna oprema u konačnici cijenu povećava na 235.186 kuna. Cijena za benzinski PureTech snage 82 KS je 119.600 kuna dok dizelska ponuda starta od 141.576 kuna. Ekstravagancija se uvijek plaća malo više, a i stil koji dobijete.