Hyundai i20 1-2 DOHC 84 iThink TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Sjećate se Hyundaija i20 iz 2008. godine kad je po prvi put u Parizu predstavljen, a naslijedio je Getz? Tada smo ga doživljavali manjim automobilom, ali nova generacija modela i20 (u međuvremenu je oznaka i20 proširena na dodatne modele i20 Active i ix20) u stvarnosti je vrlo prostrana za klasu kojoj pripada, testirani model s paketom opreme iThink je i vrlo živopisnog interijera uz dobar vanjski dizajn. Naročito je testirani Hyundai i20 odlično dohvatila dizajnerska palica na C-stupu koji je dobio lijepu notu te u tom dijelu krov izgleda kao da lebdi, uz crni piano finiš. Odbojnici su u boji karoserije, kao i vanjske ručice te vanjski retrovizori.
Sprijeda pronalazimo veliku rešetkastu masku hladnjaka iz triju različitih veličina dijelova te s klasičnim lampama svjetla većih proporcija, čime se dobilo na osjećaju kao da se veličinom radi o vozilu srodnom kompaktnoj klasi. Lijepa je i smeđa Iced Coffee boja karoserije, stražnja svjetla modernog štiha i prepoznatljivosti kakve se niti skuplji premium proizvođači ne bi posramili. Dakle, izvana je i20 moderan, širokih proporcija (dužina vozila je 4035 mm), sviđa nam se što ima stražnje disk kočnice pa se niti u tom dijelu ne primjećuje štednja nego misli na kupca i dojam koji se ostavlja s vozilom na cesti i dok je parkirano.
Već smo u podnaslovu našeg testa Hyundai i20 ustvrdili kako je automobil prostran, mjesta za sjedenje ima jako puno ne samo naprijed nego i na stražnjim sjedalima pa vožnja na dužim relacijama protječe vrlo ugodno i bez osjećaja stiješnjenosti, kao kod inače gradskih automobila. Putnici straga imaju električno podizanje stakala na vratima te dva Isofixa za dječje sjedalice. Prtljažnik s dvostrukom podnicom je zapremine 326 litara, dovoljan i za obiteljski odlazak na put, a ispod podnice se nalazi rezervni kotač.
Dodatnu notu atraktivnosti čini dvobojna unutrašnjost - krem-smeđa boja „razbija“ crnu boju po kokpitu, sjedalima i oblogama vrata, uz istu boju stropa. Plastika je uglavnom tvrda na dodir. Unutrašnje ručice su u boji kroma. Jedino je upravljač ostao crn, uz noću plavom bojom osvijetljene tipke na upravljaču putem kojih se regulira glasnoća dovoljno dobrog audio sustava, javlja na telefonski poziv prethodno preko Bluetootha spojenog mobitela i tipki tempomata te putnog računala.
Infotainment sustav nije iz današnjeg vremena kada koristimo velike ekrane u boji, osjetljive na dodir nego se radi o monokromatskom ekranu s nekoliko linija teksta koji se odlično vidi i na najjačem suncu. Ipak, tu su već spomenuti Bluetooth, ali i USB ulaz te čak dvije 12-voltne utičnice tako da su najbitnije stvari ipak prisutne. Sviđa nam se Scan funkcija koja omogućuje da pronađemo radijsku postaju koja nam odgovara, bez da stalno pritišćemo gumb za sljedeću stanicu. Komande radio uređaja se nalaze na upravljaču.
Hyundai i20 s benzinskim, atmosferskim benzincem s četiri cilindra i 16 ventila obujma 1,2 litre daje snagu od 84 KS (62 kW). Slabiji od njega ima 75 KS (55 kW), a jači 100 . U ponudi su još i dizelski 1.1 CRDi sa 75 i 1.4 CRDi s 90 konjskih snaga. Svi su motori u skladu s Euro6 normom. Benzinski aluminijski motori imaju dvostruko bregasto vratilo u glavi motora te stalno varijabilno vrijeme otvaranja i zatvaranja ventila.
U vozačkom dijelu, testirani 1.2 motor se ugodno vozi do posla, prijatelja na večernju kavu, ali ne puca od snage. To niti ne očekujemo nego se ugodno vozimo na 2000-2500 okretaja u svakom od pet stupnjeva ručnog mjenjača vrlo ugodnog kretanja kožne ručice mjenjača. Ustreba li nam snage, pronalazimo ju u području iznad 4000 okretaja, a maksimalno se motor vrti do 6500 okr/min. Pri tome nije preglasan, a vožnja na autocesti pri 3500 okretaja na 130 km/h nije također nimalo bučna. Sviđaju nam se veliki okretomjer i brzinomjer. Izolacija kabine je dobro izvedena.
Zbog svega nabrojanoga, i20 ne troši previše pa smo u gradu imali potrošnju oko 7 litara, a na autocesti se potrošnja povećava na oko 8 litara. Otvorena cesta potrošnju smanjuje na 5-6 litara. Prosjek potrošnje na testu nam je, uz pretežito gradsku vožnju, bio 7 litara. Za one koji na posao idu ranije i za put sve pripreme dan prije pa ne žure potrošnja može biti niža za pola do čak jednu litru. Hyundai i20 se čini podešenim za skromniju, štedljiviju vožnju, a ima i start-stop sustav. S upravljanjem volanom obloženim kožom i kočnicama s diskovima smo vrlo zadovoljni, ugodno mekanog je i ovjesa, uz primjetan zvuk udaranja ovjesa po rupama. Ali, to je danas standardno tako kod većine proizvođača.
Početna cijena za Hyundai i20 je 79.990 kuna, a testirani model s paketom opreme iThink donosi HAC (Hill Assist Control) sustav pomoći pri kretanju uzbrdo, šest zračnih jastuka, prednja i stražnja svjetla za maglu, tempomat, stražnje parking senzore, stražnje disk kočnice, 16" aluminijske naplatke, ručni klima uređaj, sve električne podizače stakala, LDWS - sustav upozorenja nenamjernog prelaska trake, sjedalo vozača podesivo po visini.
Cijena za testirani i20 s 1.2 motorom i paketom opreme iThink je 111.690 kuna. To nam se čini vrlo fer cijena s obzirom na sve dobiveno, imali smo sve što nam je u vožnji trebalo pa i stražnje parking senzore tako da i20 zaslužuje preporuku za kupnju uz sve to i zbog dizajna kojim se i20 vrlo značajno ističe ne samo u ponudi Hyundaija nego općenito u klasi gradskih automobila B-segmenta.