Mazda6 2.2 CD150 Revolution TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Mazda6 Wagon osvojit će vas na prvi pogled svojim robusnim, dinamičnim i agresivnim prednjim krajem, prevjesima na blatobranima, dugom haubom, dužinom od 4805 mm koja je za 65 mm čak kraća od limuzinske izvedbe. Interesantno, čak niti nemaju isti međuosovinski razmak - karavanska izvedba je s 2.750 mm kraćeg razmaka za 80 mm. Revolution paket opreme s 19-colnim lakometalnim lijepim naplatcima mu odlično stoji, a zbog toga testirana Mazda 6 u karavanskoj Wagon izvedbi nije nimalo tvrda u vožnji. Odlično se drži po zavojima, bili oni dugi ili kratki, nema nikakvih iznenađenja s ovjesom koji je spreman za lagano krstarenje ili pak sportsku vožnju. Da, i sportsku vožnju čak i po zavojima, uz ovako dugu karoseriju.
Mazda6 Wagon s dizelskim 2,2-litrenim CD150 SkyActiv motorom s četiri cilindra i četiri ventila po cilindru snage 150 KS uparenim s ručnim 6-stupanjskim mjenjačem pokazuje ozbiljne ambicije u smjeru benzinca - vrti se čak do 5700 okretaja pa će u drugom stupnju kazaljka brzinomjera prijeći iznad 100 km/h, a u trećem stupnju prijenosa ide čak do 153 km/h. Pri 130 km/h u šestom stupnju motor se vrti pri 2200 okr/min. Odlična je za pretjecanja, međuubrzavanja, ubrzava već od 1200 okretaja, a s mjesta do 100 km/h treba joj 9,2 sekundi. Pri startanjima je turbodizelski motor nešto glasniji, a s postizanjem željene brzine postaje ugodn(ij)a u vožnji. Motor ima omjer kompresije 14:1, što je rekordan podatak u usporedbi sa svim drugim proizvođačima na tržištu. Isporučuje 380 Nm okretnog momenta u području od 1800 do 2600 okretaja dok se najveća snaga od 110 kW odnosno 150 KS postiže pri 4500 okr/min.
Nije niti veliki potrošač goriva - na otvorenoj cesti pri brzini između 60 do 90 km/h Mazda6 CD150 potrošit će samo 4,2 litre goriva u prosjeku (s vozačem mase 76 kilograma, visine 172 cm). U konačnici, prosjek cijelog testa s uključenom gradskom vožnjom te autocestom je bio 6,3 litre goriva na 100 prijeđenih kilometara.
Prijenosni omjeri su dobro podešeni, a getriba je u konačnici čak i nešto kraća zbog Revolution opreme i 19-colnih kotača, kako bi se ostvarila deklarirano niska tvornička potrošnja - izvan grada tvornički podatak je 3,8 litara na 100 km. Cijeli postav vozila odlično prate odmjerene i nešto mekše kočnice, upravljač je dovoljno precizan za sve uvjete, a pri višim brzinama bismo voljeli imati nešto veću tvrdoću. CD150 motor dostupan je, uz prednji pogon na test vozilu, i s pogonom na sve kotače te i u verziji s automatskim mjenjačem. U ponudi je još jedan dizelski motor CD175 dostupan uz ručni i automatski mjenjač sa šest stupnjeva te uz prednji i pogon na sve kotače.
Benzinska ponuda sastoji se od motora s oznakom G145 s prednjim pogonom i ručnim mjenjačem, zatim G165 sa 6-stupanjskim ručnim i automatskim mjenjačem i prednjim pogonom te G192 s automatskim mjenjačem sa šest stupnjeva i s prednjim pogonom.
U interijeru testirana Mazda 6 Wagon CD150 ima izrazito puno mjesta, u svim smjerovima, a i prtljažnik s obujmom od 522 litre prema VDA normi je vrlo izdašan. Limuzinska izvedba, iako duža, nudi 480 litara prtljažnika. Spuštanjem stražnje klupe u Wagonu se prostor povećava na 1648 litara.
Vozačka pozicija na tekstilnim sjedalima se može podesiti po osobnim preferencijama, dobro dođe središnji naslon za ruke, oko središnjeg dijela na koji se u vožnji naslanjaju koljenja vozača i suvozača nalazi se izrazito ugodna i mekana umjetna koža, kokpit je moderan i u limuzinskom je stilu, s ekranom postavljenim ne previše iznad ploče.
Instrumenti imaju lijep dizajn, noću nam se sviđa bijela boja na crnoj pozadini instrumenata. Ispod vjetrobranskog stakla nakrcanog kamerom i senzorima te radarom nalazi se headup display na kojem se u vožnji prikazuju brzina vožnje, prometni znakovi koje smo prošli na kolniku, praćenje bijelih linija uz koje testirana Mazda6 Wagon može i nakratko preuzeti kontrolu upravljanja. Ponekad je sustavu dovoljna samo jedna bijela linija u sredini kolnika, a nekad ipak traži dvije, uz središnju i onu s desne strane kolnika. Sustav počinje djelovati iznad 58 km/h, a kad se brzina vožnje smanji ispod 55 km/h prestaje djelovati.
Mazda je ugradila još neke sustave pomoći kao što je nadzor mrtvog kuta, praćenje udaljenosti do vozila ispred, inteligentni sustav automatskog kočenja u gradu (SCBS). Za uštedu goriva zaslužan je i-Eloop koji generira energiju pri puštanju papučice gasa u kondenzator koji je vrlo brzo puni i prazni. Akumulirana energija se koristi za svjetla, klima uređaj, auto radio - potrošače koji bi inače energiju crpili iz potrošenog goriva.
Multimedija je bogata - na ekranu osjetljivom na dodir dijagonale 7 inča samo dok je vozilo zaustavljeno možemo tipkati po ekranu, inače se tijekom vožnje koriste odlične intuitivne komande HMI komandera koje u vožnji ne moramo niti gledati. Sučelje na ekranu je organizirano putem pet glavnih izbornika te tabova unutar kojih se nalazi velik broj funkcija - navigacija, Bluetooth i Wireless pa se na ekranu može pratiti aktualna vremenska prognoza i prometne informacije (promet samo u zemljama u kojima je servis podržan, Hrvatska nije na tom popisu).
Unutar postavki moguće je podesiti puno toga, pa i odličan Bose glazbeni sustav s 11 zvučnika koji u ovako velikom vozilu odlično zvuči i ima dobru zvučnu kulisu cijelo vrijeme, bez obzira na brzinu vožnje i glazbu koja se sluša. Voljeli bismo da se pri dužem pritisku na tipke na upravljaču kojima se mijenjaju radijske postaje ne pojavljuje bespotreban piskutavi zvuk, svaki put kad bismo pritisnuli te dvije tipke.
Početna cijena za Mazdu 6 sedan je 188.536 kuna, karavanska ponuda starta od 211.172 kune za G145 s paketom opreme Challenge. Testirana Mazda6 Wagon CD150 ima početnu cijenu 229.893 kune dok Revolution paket košta 262.001 kunu. Sasvim fer cijena, s obzirom na dobiveno kroz SkyActiv motor i ovjes, prostranost, kvalitetu izrade, zabavu u vožnji, opremu i dobro pogođen dizajn. Podsjetnik za kraj testa: Mazda je u veljači 2002. godine započela proizvodnju modela Mazda6.