Renault Fluence 1.6 dCi 130 Dinamique TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Testirao: Krunoslav Ćosić
S nazivom Fluence susreli smo se još sredinom 2004. godine kada je Renault predstavio studiju Fluence, ali ta studija nema gotovo nikakve veze s Fluenceom koji se pojavio u jesen 2009. godine. Tadašnji koncept Fluence bio je sportski coupe s četiri sjedla dužine 4,6 metara. OK, dužina otprilike odgovara današnjem Fluenceu, ali ostali podaci baš i ne - opremljen je (bio) 3,5-litrenim V6 motorom od 280 KS te ogromnim kotačima dimenzija 22 cola.
Priča o Fluenceu počinje u Koreji, a otpočetka je bio zamišljen da bude međunarodni automobil, a proizvoditi se počeo u lipnju 2008. pod Renaultovom lokalnom južnokorejskom markom Renault Samsung Motors. Ondje ga poznaju kao SM3.
Idemo sada u 2009. godinu. Od jeseni Renault lansira trovolumensku berlinu ukupne duljine 462 cm. Fluence je prvenstveno bio namijenjen za Tursku, Rusiju i Rumunjsku, ali stigao je i u Hrvatsku. Renault je s Fluenceom imao za cilj postati najprivlačnije vozilo u klasi, a od konkurenata se razlikuje linijama koje odražavaju sportski karakter i robusnost, udobnom kabinom kao i širokom lepezom korisne tehnološke opreme. Namijenjen klijentima-ljubiteljima statusnih berlina, naslijedio je trovolumenski Mégane II na proizvodnim linijama tvornice Oyak-Renault u Bursi (Turska), iskorištavajući postojeće industrijske kapacitete. Prva generacija Fluencea imala je 4620 mm dužine, 1809 mm širine i 1479 mm visine uz međuosovinski razmak od 2702 mm. Zapremina prtljažnika iznosila je 530 dm3, a u Hrvatskoj je u prodaju krenuo u 2010. godini. U ponudi je bio jedan benzinski 1,6 motor snage 110 KS te 1,5 dizelski u dvije verzije – 85 i 105 KS. Sjećamo se, intervali izmjene ulja povećani su na 30.000 kilometara odnosno 2 godine (jedino je za dCi 85 interval bio 20.000 km ili jedna godina), a klima uređaju više nije bilo potrebno mijenjati tekućinu. Cijena je startala od 122.000 kuna za benzinski motor, odnosno 129.000 kuna za dizelski, uz popust od 13.000 kuna.
Međuosovinski razmak iznosi 2702 mm
Novi Fluence
Idemo sada u studeni 2012. godine kada je na Istanbulskom sajmu automobila predstavljen novi Fluence, koji smo testirali za VidiAuto.com, u dizelskoj inačici 1,6 dCi sa 130 KS. Što je novo, nakon tri godine? Trovolumenska limuzina Fluence u redizajniranom izdanju donosi LED dnevna svjetla i kromirane/sjajne crne umetke na prednjem dijelu vozila koji proširuju vozilo. Izgled prednjeg odbojnika je upadljiviji; veliki donji usisnik zraka širi se premda dnu, svjetla za maglu na sjajnoj crnoj pozadini doimaju se kao da vizualno proširuju donji usisnik, dajući prednjem kraju sportsku notu. Za dva centimetra suženi promjeri blatobrana u odnosu na prijašnji model novom Fluencu daju još više dinamične draži. Mjere novog Renaulta Fluence (duljina 4622 mm, međuosovinski razmak 2703 mm, visina 1489 mm i širina 1809 mm) izdvajaju ga među trovolumenskim limuzinama segmenta C (to su inače kompaktni obiteljski automobili), a u odnosu na prethodnika gotovo pa se nisu niti promijenile – duži je 2 mm, širina je ostala ista, dok je visina niža za 2 mm. Međuosovinski razmak narastao je za 1 mm.
Pogled u prostranu unutrašnjost s novim presvlakama otkriva i digitalne instrumente. Unutrašnjost je i dalje uređena u duhu triju stilova poznatih iz prethodnika, no završna je obrada pomnija, a ugođaj odiše naprednom tehnologijom. Upravljač i ručica mjenjača presvučeni su kožom.
U unutrašnjosti su, na kokpitu i vratima, korišteni mekani materijali, a naslon za ruke na vratima je od kože. Primjećuju se i kromirani okviri po unutrašnjosti, sve zaista lijepo izgleda. Vrlo moderna unutrašnjost! Satovi instrumenata su polegnuti, pri čemu su digitalni za brzinu kretanja, a analogni za okretaje, s kromiranim okvirom. Desno se nalazi maleni ekran za informacije s putnog računala. Ispod volana smještene su tipke za kontrolu multimedije. To je zaista savršeno mjesto, sve je na jednom mjestu i dostupno pod prstima, a na upravljaču podesivom po visini i dubini su smještene tipke za tempomat.U višim razinama opremljenosti novi Renault Fluence donosi multimedijski sustav Renault R-Link s ekranom osjetljivim na dodir dijagonale 17,8 cm i glasovnim upravljanjem, a koji nudi usluge povezane s Internetom. Renault R-Link obuhvaća sustav za navođenje i mogućnost telefoniranja, a može ga se spojiti i s prenosivim glazbenim uređajima. Sve izvedbe, od osnovno opremljenog modela naviše, imaju nove autoradije s Bluetoothom te priključcima AUX i USB, a CD MP3 audio sustav dolazi s četiri zvučnika snage 4x20 W.
Fluence u test vožnji
U ponudi benzinskih i dizelskih motora sada je novi automatski mjenjač X-Tronic CVT, a možete odabrati i potpuno novi 1.6 16V benzinski motor snage 110 KS (inače jedini benzinski motor u ponudi). Potrošnja goriva je smanjena za 1,3 l/100 km pa sad iznosi 6,3 l/100 km. Ispuštanje CO2 smanjeno je za 18 posto, na 149 g/km. Poznati su nam otprije dostupni dizelski dCi 110 EDC (Efficient Dual Clutch) tako da ćete novi Renault Fluence moći kupiti s benzinskim ili dizelskim pogonskim strojem uz napredni automatski mjenjač. Novost je i dizelski 1,6-litreni dCi motor snage 130 KS, koji smo tjedan dana testirali. Osim njega, Renault za Fluence nudi 1,5 dCi u verziji 90 KS i 110 KS. Sve su to već poznati i isprobani motori koji su poznati po svojoj kvaliteti i dobrim voznim karakteristikama.
Dakle, testirani 1,6-litreni dizelaš najsnažniji je u ponudi, no potrošnja goriva smanjena mu je na samo 4,6 l/100 km (tvornički podatak), a ispuštanje CO2 na samo 119 g/km. Novi Renault Fluence s novim 1.6 dCi 130 motorom dolazi s ručnim 6-stupanjskim mjenjačem i usklađen je s normama Euro 5. Motor s direktnim commom railom ima 4 cilindra i 4 ventila po svakom cilindru, a stupanj kompresije je 15,55:1. Najveću snagu od 96 kW (130 KS) postiže pri 4000 o/min, dok okretni moment od 320 Nm priliči ovoj snazi, a dostupan je već pri vrlo niskih 1750 okretaja.
Elegantno pokretanje motora pritiskom na gumb
Motor koji se pokreće pritiskom na gumb Start (uz prethodno umetnutu karticu) je elastičan i u gradskoj vožnji i na autocesti, pri čemu nam je potrošnja na autocesti bila 6 litara. Na autocesti se vrti na 2400 okretaja u šestoj brzini tako da je i tih u vožnji. Potrošnja po gradu penje se za litru - na 7 litara, ali s uključenom klimom. Ako se vozite 120 km/h i želite ubrzati, Fluence će agilno početi ubrzavati tako da nije trom niti za duža putovanja. 130 KS pokazalo se i više nego dovoljnima.
U gradu se uglavnom vozi u području od 1700 do 2200 okretaja, odlično povuče već na spomenutih 1700 okretaja. Predlaže kad je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa, a to je malo ispod 2000 okretaja. Ako ga se stisne „do daske“, vuče do 5200 o/min i tek onda nastupa blokada. Kad se prebaci u sljedeću brzinu pokazivač okretaja pokazuje brojku 3500. A ako se želite guštati u vožnji onda ga treba vrtjeti između 2000 i 4000 okretaja. Mjenjač sa 6 brzina je solidan, nije raskliman, hodovi ručice su srednje dugi, tako da za mjenjač možemo reći da je precizan. Električno varijabilni servo upravljač je nešto tvrđi i to nam se sviđa u vožnji, a automobil se dobro drži po zavojima. Krug okretanja je 11,1 metara. Udoban je po neravninama zbog većeg međuosovinskog razmaka (gume su 205/55 R17), a ovjes naprijed je MacPherson, dok je straga polukruti stražnji most. Kočnice s diskovima odlično obavljaju svoj posao, a tu je i električna parking kočnica koja radi u kombinaciji sa sustavom koji olakšava kretanje na uzbrdicama. Vozaču su na usluzi regulator brzine s ograničavačem koji nam je dobro došao dok smo se vozili po lokalnim cestama sa strogim ograničenjima, stražnji parkirni senzori koji su se pokazali izuzetno bitnima i praktičnima jer Fluence u stražnjem dijelu baš i nije pregledan zbog velikog prtljažnika obujma 530 litara. Senzore obavezno uzmite pri kupnji, a zgodno je što se prepreke i vide na ekranu, ali imate i zvučno upozorenje o blizini prepreke. Još jedan detalj - retrovizori se automatski preklapaju pri izlasku iz automobila.
Veliki prtljažnik je obujma 530 litara
Od tehnologija koje pronalazimo u novom Fluenceu spomenimo ABS sa sustavom pomoći pri naglom kočenju, elektronski razdjelnik kočione sile, ESP i ASR. U sigurnosnom dijelu Fluence donosi šest zračnih jastuka već u osnovnoj opremi Authentique te ISOFIX za dječje sjedalice.
Cijena za Renault Fluence 1.6 dCi 130 Dinamique
149.900 kuna cijena je za testirani Fluence, a radi se o najjačem motoru u ponudi, uz najjači paket opreme. Inače, ovaj motor se niti ne može dobiti sa slabijim paketima opreme. Zanima li vas slabija verzija dizelskog motora od 90 KS tada cijena starta od 115.900 kuna, dok za srednje jak dizelski motor od 110 KS cijena je 126.900 do 135.900 kuna. Automatski mjenjač je dostupan u verziji sa 110 KS i tada automobil košta 143.900 kuna. Jedini benzinski motor od 110 KS dolazi u tri verzije opreme, a cijena im je 110.900 kn, 115.900 kn te 124.900 kuna (Dinamique). Renault Fluence je u međuvremenu dobio i novu konkurenciju također namijenjenu istočnim tržištima poput Citroena C-Elysee i Peugeota 301, tu je i relativno nova Škoda Rapid te stari znanci Chevrolet Cruze i Hyundai Elantra. Ipak, Fluence donosi daleko više opreme, a kod Citroena u početnom paketu nećete dobiti niti klimu niti auto radio. Kad se sve zbroji, Fluence se čini kao dobra prilika za kupnju, samo je pitanje koliki su vam apetiti što se tiče snage motora i opreme koju želite imati u svojem novom automobilu.
©VidiAuto.com, 08.2013.
Pročitajte Renault Fluence 1.6 16V Expression TEST