Subaru Forester 2.0D 147 CVT AWD TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Forester je najzanimljiviji zbog svojeg unikatnog dizelskog boxer motora, a znamo da je Subaru dizelski motor konstruirao specijalno baš za Europljane dok na drugim tržištima baš i nisu ludi za dizelašima (predstavili su ga 2007. godine u Frankfurtu). Nitko drugi ne nudi dizelski bokser u ponudi, to je unikatnost Subarua. Rezultat je odličan motor, vrlo tih za dizelske motore, ugodnog zvuka, bez vibracija, ukoliko ga usporedimo s konkurencijom koja koristi klasične dizelske motore u liniji. Bokser odnosno sa 180 stupnjeva suprotstavljena formacija cilindara znači i nisko težište za Forester.
Kad se tome pridoda Symmetrical AWD pogon na sve kotače koji je baš uvijek aktivan i tako karakterističan za Subaru (više nego za bilo koji drugi brand), onda je ovo dobitna kombinacija za sve koji traže vrhunski motor, pogon na sve kotače te visoko postavljenu podnicu (udaljena je 220 mm). Okretni moment motora uvijek se mehaničkim putem dijeli na četiri kotača, iako ne u istim omjerima te u situacijama mogućeg proklizavanja kotača središnji diferencijal reagira brže od svakog pa i najbržeg rješenja s višelamelnim spojkama tipa Halde i slično.
S dizelskim 2.0D 16V motorom kombiniran je CVT mjenjač, ali koji je drugačiji od tradicionalnih CVT mjenjača koji se puno "glasaju" u vožnji kad stisnemo papučicu gasa malo jače do kraja. Subaru je CVT mjenjač koji se na nekim tržištima zove i Lineartronic drugačije "mapirao" pa se tako do oko 60% pritiska na papučicu gasa "brzine" ne mijenjaju nego je u tijeku tradicionalni CVT način, a ako se malo žešće stisne papučica gasa onda se osjete izmjene brzina, kao na klasičnom automatiku sa sedam stupnjeva. Subaru je to baš dobro izveo te je CVT mjenjaču dao dušu.
Eksterijer
Dizajnerski, Subaru Forester četvrte generacije u facelift izdanju predstavlja svojevrsnog klasika u današnje vrijeme koji svojim logotipom priziva više emocija nego dizajnom jer svi pravi poznavatelji bokser motora znaju kakav je gušt voziti takav tip motora. Možemo ga smatrati i plemenitim. Dizajn je tipičan SUV-ovski, masivan, s plastičnim zaštitama pragova (ne i blatobrana), s istaknutim krovnim nosačem i stražnjim spojlerom, visoko podignutom podnicom, velikim staklenim površinama koje daju dobru preglednost u vožnji i manevriranju pri parkiranju, straga se nalazi kamera, lijepim 18-colnim alu naplatcima te prednjim LED svjetlima koja u obliku slova C daju identitet na cesti, a stigla su s redizajnom.
Prednji kraj Subaru Forestera s kromiranim lajsnama oko logotipa i otvora za zrak za motor te vertikalno postavljenog usisa pored maglenki daje dozu modernosti i lijepo je sve to postavljeno u jednu cjelinu. Pravi znalci odmah će pogledati u smjeru poklopca motora koji ispod izbočine skriva ulazak zraka za međuhladnjak motora.
Interijer
Za ulazak u vozilo dovoljno je samo pritisnuti tipku na vanjskoj kvaki, a s nešto većim iskorakom ulazimo u interijer s kožnim sjedalima, velikim brojem gumbića po upravljaču obloženim kožom, lijepim velikim okretomjerom i brzinomjerom. Prostora u interijeru ima i više nego što nam treba - Forester je prostran i u prednjem i u stražnjem dijelu kabine, putnici straga imaju naslon za ruke s držačem čaša, a iznad glava putnika na prednjim sjedalima nalazi se panoramski krovni otvor. Kokpit je izrađen od mekanog materijala.
Odmah podešavamo ventilaciju putem ugodnih metaliziranih kružnih prekidača automatskog dvozonskog klima uređaja koji asociraju na kakav skupi hi-fi osjećaj pojačavanja glazbe. Pogled nam privlači tipka X Mode pored ručice mjenjača te dodatni ekran putnog računala na kojem se može pratiti puno toga tijekom vožnje. Prilazimo prstom prema prekidaču za startanje motora te uživamo u saznanju da ćemo stupnjeve prijenosa mjenjača moći mijenjati i ručno, putem polugica na kolu upravljača.
U interijeru pronalazimo ugodne materijale na dodir, piano crnu lajsnu, središnji naslon za ruke s ugodnom kožnom površinom, dvije memorije za sjedala i električno podešavanje sjedala.
Prtljažnik obujma 450 litara je prostran nakon što ga putem prekidača u vozilu ili na samim petim vratima električno podignemo, a moguće je podesiti i visinu vrata prtljažnika za niže garažne prostore kako vrata ne bi udarila u strop ili neku drugu prepreku.
Forester na cesti
Putem spomenutog gumba za paljenje motora pokrećemo dvolitreni turbodizelski bokser motor s četiri cilindra, ručicom mjenjača ulazimo u D mod i stišćemo aluminijsku papučicu gasa. Motor nije preglasan u vožnji (pri 130 km/h se vrti na 3300 okretaja), kabina je inače dobro izolirana u vožnji pa pri većim brzinama nema nikakve buke, a i dok smo zaustavljeni rad motora nije glasan kako smo inače naviknuti kod dizela.
S laganim pritiskom na papučici gasa motor ravnomjerno ubrzava vozilo mase 1645 kilograma, s obzirom da je u pitanju CVT mjenjač ne događaju se apsolutno nikakvih trzaji, a ako papučicu gasa koja nudi dobar odziv pritisnemo jače (na dodatnom središnje postavljenom ekranu može se pratiti postotak pritiska) na iznad 60% osjetit ćemo lagano mijenjanje stupnjeva prijenosa, koje opet prolazi vrlo ugodno. Forester se pokazao odličnim i što se tiče ubrzavanja od 0 do 100 km/h ubrzava za 9,9 sekundi te ima maksimalnu brzinu 188 km/h. Maksimalnu snagu od 147 KS postiže pri 3600 okr/min, a max okretni moment od 350 Nm dostupan je u području od 1600 do 2400 okretaja.
S polugicama na volanu pri kočenju koristimo minus tipku kako bismo ugodnije usporavali nego kočenjem, a odabirom M položaja ručice mjenjača ulazimo u ručni mod u kojem se brzine mijenjaju samo kad mi to odaberemo. Osim ako ne uđemo u maksimalne okretaje kada će mehanika mjenjača sama prebaciti u sljedeću brzinu prijenosa. Znakovito je da se putem ručice mjenjača ne mijenjaju brzine nego samo putem tipki na volanu. Odlično ukoliko odaberemo sportskiji način vožnje na cesti pa sami želimo utjecati na performanse 147 KS jakog motora koji se pokazao agilnim i dovoljno jakim za sve uvjete. U ponudi su još benzinci s 2.0 motorom u izvedbama sa 150 i 240 KS kombinirani sa 6-stupanjskim ručnim i CVT (Lineartronic) mjenjačima dok dizelsku ponudu čini samo testirani 2.0D, u kombinaciji također s istim mjenjačima.
Izlazak izvan asfalta je omogućen uz 220 mm visoku podnicu, kut ulaska od 23 stupnja i kut izlaska od 25 stupnjeva smanjuju mogućnost da zapnemo za podlogu s površinom između prednji i stražnjih kotača, pogon na sve kotače i X-mode način vožnje koji omogućuje uživanje u offroad vožnji do brzine 40 km/h, nakon čega se isključuje automatski. Radi se o pomoći na lošim podlogama i nizbrdici pa je spuštanje po strmim terenima moguće proći praktički bez kočenja jer X-Mode sam sinkronizira rad motora, CVT mjenjača, kočnica i prijenosa odnosno pogona na sve kotače.
Subaru Forester nije veliki potrošač goriva pa smo nakon tjedan dana vožnje u gradskom prometu i na autocesti između Zagreba i Ljubljane u konačnici imali prosjek od prihvatljivih 8,4 litre.
Infotainment
U multimedijskom dijelu nudi se kombinacija touch ekrana dijagonale 7 inča te isto tako na dodir osjetljivih tipki pored obje strane ekrana. Sučelje je s plavim zvjezdanim nebom ugodno za korištenje, pregledno i ergonomski orijentirano. Sve počinje sa šest ikona - Map, Audio, Telephone, Apps, Info i Setting (postavke) putem kojih dolazimo do raznih funkcija, a najbitnija je zvuk preko četiri Harman Kardon zvučnika koji daju topao, ugodan zvuk unutar kabine. Postavke zvuka omogućuju fino podešavanje bass (niskih), srednjih i visokih tonova, balansa između prednjih i stražnjih zvučnika.
Na ekranu se prikazuje slika s kamere straga postavljene, nude se oznake putem kojih se može vidjeti otprilike udaljenost do prepreke, a kamera ima i dosta postavki podešavanja prikaza slike na ekranu.
Ispod središnjeg naslona za ruke smješteni su dva USB ulaza te Aux za vanjske uređaje. Tipkama na kolu upravljača upravljamo gotovo svime iz infotainment izbornika, možemo se javiti na dolazni poziv, pokrenuti glasovno upravljanje funkcijama, glasnoću i promjene radijskih stanica te glazbe na CD-u ili USB sticku.Sviđa nam se scan tipka na ekranu putem koje skeniramo stanice i kad nam se nešto sviđa samo ponovo pritisnemo tu tipku. Infotainment sustav bez prijevoda na hrvatski jezik je vrlo bogat, a prijevod i nije bitan jer razni piktogrami i ikone daju dobar identitet svakoj funkciji. Moguće je mijenjati kolor temu pozadine između pet različitih boja, na početnom ekranu postaviti dvije zone (na primjer, audio i navigaciju).
Ukoliko želimo u vožnji gledati fotografije članova obitelji ili bilo koje druge fotografije to je moguće putem USB sticka ili microSD kartice. Aha aplikacija preko internetske veze telefona omogućuje slušanje internetskog radija. Spajanjem telefona moguće je pokrenuti MirrorLink koji preslikava sadržaja telefona na ekran sustava i koristiti Subaru StarLink aplikaciju koja se instalira na Android ili Appleov iOS mobitel i zatim se preko nje može doći do raznih informacija poput vremenske prognoze, hrane, vijesti, podcastova i drugih sadržaja.
Inače, putem StarLinka je moguće pratiti i dijagnostiku vozila, što se tiče krucijalnih sustava - na primjer ako nam svijetli neka lampica na telefon ćemo dobiti email s objašnjenjem problema i kako ga popraviti. Najzanimljiviji feature nam je svakako daljinsko upravljanje nekim funkcijama vozila, dok se nalazimo izvan vozila - otključavanje i zaključavanje vozila, upravljanje svjetlima ukoliko se vozilu približavamo noću te informacija ukoliko se aktivirao alarm.
Cijena za Subaru Forester
Početna cijena za Subaru Forester starta od 252.990 kuna za benzinski model dok dizel ponuda počinje od 295.081 kunu. Testirani model Subarua s dizelskim motorom i CVT mjenjačem te paketom opreme Unlimited ima cijenu 375.137 kuna, uvećanu za srebrno ledenu metalik boju.
U kategoriji istinskih 4x4 SUV vozila nema baš velikog izbora, iako se to na prvi pogled ne čini tako jer ponuda SUV-ova je jako velika, ali malo njih je baš namijenjeno da se izađe izvan asfalta. U našoj nedavnoj usporedbi usporedili smo Mazdu CX-5, Mitsubishi Outlander i Subaru Forester, a Forester je u konačnici pobijedio i osvojio titulu najboljega, uz komentar kolege Langa s kojim ćemo završiti test Subarua Forester: „tamo gdje Forester ne prolazi, ne prolazi nitko“.