Subaru XV 1.6i Free TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Ne osjeća se visoko težište vozila jer ispod haube je ipak plemeniti DOHC benzinski atmosferski bokser 1,6-litreni motor s 4 vodoravno suprotstavljena cilindra sa 16 ventila snage 114 KS. Tu je i simetrični (AWD) stalni pogon na sve kotače. Iako i drugi konkurenti nude pogon na sve kotače, takvu lakoću nitko ne omogućuje. Osim gušta prolaska kroz zavoje te ugodnosti kada putnici ne moraju kontra silom pobjeđivati silu koja ih tjera na naginjanje postoji i vrlo jaka sigurnosna nota. Vožnjom po Jadranskoj magistrali od Senja prema jugu, po cesti koja nudi non stop zavoje, ali ne i uspone koje ovaj motor baš previše ne voli, Subaru XV smo više puta doveli do početka zavoja velikom brzinom, a zatim malo jače pritisnuli papučicu kočnice. Vozilo se nije počelo nepredviđeno ponašati, nije bilo nikakvih iznenađenja, čudnog ponašanja šasije, vozilo nije počelo vuci na neku stranu nego je sve samouvjereno prošlo.
Sve to prate odlični ručni mjenjač s pet stupnjeva te precizan i jako dobar upravljač podesiv samo po visini koji omogućuje čak i sportsku vožnju ako se radi o vožnji na ravnijim dionicama ceste. Tada Subaru XV postaje i zabavan, iako se 1.6-litrenom motoru snage 114 KS (84 kW) nije lako nositi s masom od 1370 kilograma i silama koje u vožnji ta masa stvara. Subaru XV nema strašnu potrošnju, nakon nekoliko stotina kilometara do mora i natrag do Zagreba potrošnja nam je prema putnom računalu iznosila 7,6 litara. Ima start stop sustav koji zaustavlja i pokreće motor pri zaustavljanju na semaforu, na primjer.
Ovjes je, dakle, iznadprosječno dobar, ugodan, nema poskakivanja stražnjeg kraja, prelazak preko neravnina Subaru dobro upija. Zanimljiv nam je na testu bio i zvuk ovog boxer motora. Nije preglasan, umiljat je i motor se u vožnji gotovo pa niti ne čuje, a ako se, dok XV stoji na mjestu, malo više pritisne papučica gasa začuje se prepoznatljivi zvuk "boksanja cilindara" kakav samo Subaru i Porsche koriste. I kada smo se svaki put odlučili na pretjecanje, zvuk je postajao sve glasniji i zanimljiviji. Reduktor prijenosa u položaju "low" omogućuje drugačije prijenosne omjere kada smo s XV sišli izvan asfalta i provozali se po pomalo nepristupačnim dijelovima Raba, a prije promjene u offroad način potrebno je stisnuti tipku spojke.
Subaru za model XV nudi još nekoliko motora i mjenjača - benzince 1.6i-S s CVT mjenjačem te 2.0i-ES sa šest brzinskim i CVT mjenjačem, a u dizelskoj ponudi su 2.0D i 2.0D-S s ručnim šeststupanjskim mjenjačem.
Dakle, kupnjom Subarua XV dobit ćete moćan crossover kojem konkurencija ne može niti blizu priči što se tiče performansi, sposobnosti i izvan asfalta, dobit ćete i reduktor kako biste s vozilom mogli "prejahati" neke od zanimljivih planina i gorja ili pak skrenuti na mokar travnati put ili za nešto odvažnije.
Inače, u našoj velikoj usporedbi u kojoj su uz Subaru XV sudjelovali Dacia Duster, Fiat Panda, Suzuki Jimny i Suzuki Vitara pobijedio je upravo Subaru. Obavezno pročitajte naš usporedni test i provjerite koje su sve prednosti u odnosu na konkurenciju.
Vanjski izgled
Subaru nikada svoje kupce nije fascinirao ulaganjem u fantastičan izgled, uvijek je najbolje bilo ono što se ne vidi, ali se itekako osjeti u vožnji. Takav je i XV, vise klasičan nego moderan iako mu se ne može zamjeriti gotovo ništa, s obzirom na cijenu od gotovo 160.000 kuna uvećanu za 4400 kuna za metalik boju. Mi smo testirali srebrnu boju vanjštine. U prednjem dijelu Subaru XV je dinamično dizajniran, poklopac motora na obje strane uzdižu dvije paralelne linije, od kojih obje krajnje završavaju na A stupu. Svjetla se sužavaju prema gornjoj masci hladnjaka na kojoj se ponosno ističe Subaruov znak.
Dakle, dizajn nije preuočljiv, nije raskošan, ali bi mogao jako dugo potrajati. S boka se primjećuju veći prostori između Yokohama guma 225/55 R17 i crnih obruba blatobrana čime se naglašava offroad izgled, podnica je solidno povišena od tla za 220 mm (mogla bi biti i viša), a srebrnu boju razbijaju crni vanjski retrovizori te nešto izduženiji stražnji kraj čime se daje do znanja kako u Subaru XV ima solidno mjesta za sjediti. S obzirom da se radi o pogonu na sve kotače, prtljažnik trpi na prostoru, ali u konačnici se i ne radi o manjku prostora jer je obujam prtljažnika solidnih 380 litara (odnosno dobrih 1270 litara kad se spuste stražnja sjedala). Ispod police dosta izduženog prtljažnika nalazi se set za promjenu i krpanje gume te dodatni prostor za sitnice. Podnica prtljažnika je dosta povišena od tla.
Interijer
U interijeru prostora ima više nego što očekujemo od ove klase automobila. Naprijed i natrag nema nikakvog manjka prostora, a u prostoru za noge će uživati i putnici straga. Zaista se možete ispružiti, kao da ste u avionu dobili mjesto pored prolaza za izlaz u slučaju nužde. Za ulazak u vozilo je potrebno malo više podignuti nogu.
Idemo sada u prednji dio Subarua XV. Ispred nas su postavljena dva velika instrumenta okretomjera i brzinomjera, iste veličine, a pri davanju kontakta obje se crvene kazaljke zavrte do kraja. Crvenom, ugodnom bojom osvijetljeni su i brojevi iza kazaljki, kao i gotovo svi ostali instrumenti i prekidači.
XV se s početnim paketom opreme Free ne može pohvaliti velikim ekranima - središnji s bijelom bojom fonta prikazuje prometne informacije (potrošnju, doseg, vrijeme vožnje, temperaturu itd.) dok se na omanjem ekranu između okretomjera i brzinomjera prikazuju trip informacije (Trip A i Trip B) i količina benzina u rezervoaru.
Ispod auto radija su smještene praktične komande automatskog klima uređaja s tri kružna prekidača. U Subaruu smo pronašli i nekoliko pretinaca, a središnji između vozača i suvozača je dosta povučen prema natrag tako da na njega nismo uspjeli smjestiti naš lakat. Na dobrom i praktičnom mjestu smjestila se ručica reduktora, a ova opremljenost nudi i grijanje prednjih sjedala, iako su sjedala obložena tekstilom.
Crni kokpit Subarua XV je mekan na dodir, nema nikakvih cvrčanja u vožnji, klimu okružuje crna plastika koja asocira na brušeni metal dok se po sredini kokpita nalazi srebrna plastična lajsna koja razbija crnu boju. Umetke u srebrnoj boji možete vidjeti i na kolu upravljača na kojem nema nikakvih prekidača.
Multimedija
Infotainment u Subaruu XV nudi samo osnovno - trolinijski monokromatski ekran s CD/mp3 playerom, nema USB utor, ali ima AUX skriven unutar središnjeg naslona za ruke. Na sustav bežično nismo uspjeli spojiti mobitel jer nema Bluetooth, ali se preko AUX ulaza mogu spojiti razni mp3 uređaji.
Zvuk na prednjim i stražnjim zvučnicima je prosječne kvalitete, mogu se podesiti niski, srednji i visoki tonovi. Odlična nam je scan funkcija koja svakih deset sekundi prebaci na sljedeću radijsku postaju tako da nismo morali stalno pritiskati tipku za pretraživanje radijskih stanica.
Cijena za Subaru XV 1.6
Subaru XV smo dobili na test s početnim paketom opreme Free koji donosi solidan popis opreme: stalni pogon na sve kotače (AWD), kontrolu dinamike, ABS i električni razdjelnik kočenja EBD, pomoć pri kretanju na uzbrdici (Hill start), automatski dvozonski klima uređaj, 17-colne alu naplatke, električno preklopive i grijane retrovizore, radio CD s četiri zvučnika i Aux priključkom, grijanje prednjih sjedala, upravljač podesiv po visini, preklopivu stražnju klupu u omjeru 60:40 te sedam zračnih jastuka. Doplata je metalik boja (4400 kuna) tako da je cijena za testirani Subaru XV 1.6i Free 164.390 kuna. Vrlo konkurentna cijena za one koji znaju što traže i koliko vrijedi jedan ovakav automobil. S tim da se morate pomiriti s činjenicom kako je u startu testirani XV trom, a ne pokazuje sportski karakter niti pri pretjecanjima, ali je zato kasnije u vožnji ovo fantastičan automobil za vozače koji znaju kako najbolje iskoristiti bokser motor, nisko težište i stalni pogon na sve kotače.