Nissan Qashqai N-Design TEST

image

Dvije godine nakon zadnjeg testa dolazi novi model sa osvježenom karoserijom, no zadržava se jedinstven potpis sa razdvojenim svijetlima sprijeda i straga, uz osvježeni dizajn.

Qashqai je kao začetnik crossover ludnice zadržao vrlo pristupačan izgled te vozača stavlja u kontrolu sa preglednim pogledom na okolinu, a detalji poput suputničkih vrata koaj se mogu otvoriti do 90° ogroman su plus mladim obiteljima.

  

  

Dizajn i praktičnost

Prvo što nam je zapelo za oko svakako je nova atraktivna boja. Kod oštrijih kuteva gledanja gotovo je crna, no na direktnom svijetlu primijeti se plavo-zelena mješavina metallic čestica koje na trenutak osvijetle pokoji panel karoserije, ovisno kako ih udari danje ili noćno svijetlo.

Iako se radi o povišenom crossoveru, pokušavaju se zadržati i aerodinamične linije pa sprijeda nije dizajniran kao zid, već se prednja maska lagano savija prema poklopcu motora, kao i prema prednjim svijetlima.

Prednja plastična maska koju je Nissan dugo držao kao manji detalj sada je narasla te dominira prednjom stranom, a zapravo sakriva koji dio je pravi otvor, a koji samo dizajnerski detalj.

Vanjski dio prednje maske, ispod prednjih svjetala dobiva kromirane detalje, a pri samom vrhu zadnji red postaje dio dnevnih svjetala, odnosno osvjetljen je individualnim LED-icama.

Drugi dio dnevnih svjetala je već poznata “obrva” iznad, dok su glavna svjetla sada pak zasebni dio između spomenuta dva redna dnevnih svjetala, a dolaze sa klasičnim projektorskim dizajnom.

Za dobivanje agresivnijeg sportskog dizajna, vanjski dijelovi maske imaju i prave prolaze za zrak koji se inače koriste za hlađenje prednjeg kočionog sustava.

Srećom, ovdje je riječ o hibridu koji dobar dio kočenja odrađuje generatorom baterije pa bi kočnice uvijek trebale biti u optimalnoj radnoj temperaturi.

U N-Design paketu dobivate i 360° kameru za parking koja je odličan dodatak svakom modernom automobilu, a imate i veći broj pogleda kako biste se mogli izvući iz svake situacije.

Pogledamo li automobil iz profila, vidjeti ćemo da se ovdje zapravo nije puno toga promijenilo. Najupečatljiviji su naravno 20” aluminijski naplatci sa sjajnim detaljima.

Automobilu daju modernu siluetu te se odlično uklapaju u ukupnu veličinu vozila.

Oštra linija proteže se od prednjih do stražnjih svijetla s laganim usponom, dok su i pri dnu vrata lagano zakrivili cijelu priču te se sve primjećuje u odrazima jer ovaj model nema plastičnih dijelova pri dnu vozila, što mu svakako daje atraktivan gradski izgled.

Kako smo spomenuli, stražnja strana se mogu vrlo široko otvoriti što olakšava posao mladim obiteljima sa postavljanjem i vađenjem nosiljki iz auta.

Stražnja strana automobila također ostaje ista, no suptilna promjena gdje se donji branik obojao u boju karoserije donosi značajnu ukupnu promjenu.

Samo kućište stražnjih svijetla također ostaje isto, no stavljaju prozirnu plastiku što im omogućuje postavljanje unutarnjih komponenti za dobivanje “3D” efekta sa novim detaljima.

Tako se osjetno osvježava ukupan izgled automobila, bez da značajno mjenjaju sam dizajn karoserije.

U prtljažniku Qashqaia dobivate 479 litara prostora s razdjelnikom u podnici ispod kojeg možete staviti sitnije stvarčice kako bi sigurno ostale na mjestu za vrijeme vožnje. Stražnja sjedala se mogu ravno preklopiti, a time dobivate 1415 litara prostora.

U prtljažniku dobivate i standardni 12V izlaz tako da možete napajati razne uređaje putem adaptera što je naravno veliki plus.

S obzirom na premium razinu opreme koja dolazi s testiranim modelom, očekivano je dobiti i automatizirani prtljažnik kojim možete upravljati s vozačeve pozicije, ključa ili pritiskom na gumb kod prtljažnika pri otvaranju ili zatvaranju.

  

   

Unutrašnjost i infotainment

Unutrašnjost ovog modela pruža vrhunski doživljaj vožnje svaki put kada sjednete za volan.

Materijali su značajno poboljšani, dizajn je moderniziran, a dominiraju zasloni i napredne funkcije.

Infotainment sustav čini veliki 12,3" zaslon visoke rezolucije koji podržava bežični Android Auto i Apple CarPlay. Sučelje je pregledno, s mogućnošću prilagodbe rasporeda widgeta, a zadržani su i fizički gumbi za najčešće funkcije poput glasnoće i klimatizacije.

Ispred vozača je digitalna instrument ploča s dvije opcije prikaza: trodijelni raspored i prošireni prikaz karte. Lijevo se nalazi grafikon potrošnje i regeneracije, desno trenutna brzina i dodatne informacije, dok je središnji dio prilagodljiv – primjerice, za navigaciju ili podatke o vožnji.

HUD (Heads-Up Display) projicira osnovne informacije poput brzine, prometnih znakova, navigacije i statusa tempomata direktno na vjetrobransko staklo. Može se podešavati po visini i zakretanju unutar zadanog polja prikaza.

Na vozačevim vratima nalaze se kontrole za sve prozore, zaključavanje prozora i vrata te podešavanje retrovizora. Tu su i gumbi za dva vozačka profila koji pamte postavke sjedala, retrovizora i voznog režima.

Vozačko sjedalo je električno, a dodatno nudi funkciju automatskog pomicanja unazad pri izlasku, prilagodbu lumbalne potpore te tri načina masaže. Gumb za aktivaciju masaže nalazi se na gornjoj strani sjedala.

Lijevo od volana nalaze se dodatni gumbi za funkcije poput grijanja volana, otvaranja prtljažnika, kontrole potrošnje i podešavanja svjetline zaslona.

Mjenjač ima jednostavan klizni mehanizam za biranje smjera vožnje, dok se parkiranje aktivira posebnim gumbom. Tu su i dodatni prekidači za “auto hold”, aktivaciju automatskog parkiranja, e-Pedal način vožnje te EV mod.

Ispod mjenjača nalazi se kotačić za izbor između tri načina vožnje: Eco, Standard i Sport, a trenutni odabrani režim prikazan je na instrument ploči.

Središnja konzola uključuje bežični punjač za mobitel koji podržava i veće uređaje, s LED indikatorom punjenja. Tu su i dva držača za piće, prostrani naslon za ruku sa spremištem, kao i USB-A i USB-C priključci za punjenje i povezivanje uređaja.

Stražnja sjedala su presvučena perforiranom kožom i pružaju udobnost i za više putnike, zahvaljujući produženom međuosovinskom razmaku i višem krovu. Sjedala se preklapaju u omjeru 60/40 i nude ravnu podnicu s do 1440 litara prtljažnog prostora.

Putnici straga imaju i vlastite ventilacijske otvore, s mogućnošću podešavanja smjera i snage, dok se temperatura kontrolira sprijeda. Na raspolaganju su i USB priključci (USB-A i USB-C), središnji naslon za ruke s držačima te panoramski stakleni krov sa zatamnjenim prekrivačem koji se pomiče pritiskom na gumb.

Infotainment sustav osim osnovnih funkcija (navigacija, glazba, postavke vozila), nudi i mogućnost instalacije dodatnih aplikacija putem Nissanove trgovine. Navigacija prikazuje 2D i 3D karte te detaljne prikaze raskrižja za jednostavnije snalaženje. Glazbeni sustav podržava više izvora: DAB radio, USB, Bluetooth i mobilne sustave.

Bežični Android Auto radi brzo i koristi puni ekran, a omogućuje i prikaz više aplikacija istovremeno. Preporuka je uređaj držati na punjaču jer intenzivnije troši bateriju.

Tu je i 360° kamera sustav za pomoć pri parkiranju, uz mogućnost automatskog parkiranja vozila. Sustav vizualno prikazuje putanju kojom će vozilo ići, što povećava sigurnost i olakšava precizno parkiranje.

  

   

Motor i vožnja

Pogon novog Qashqaia specifičan je po svojoj izvedbi u usporedbi s ostalim hibridima. Nije riječ o plug-in hibridu, već se baterija puni primarno benzinskim motorom, kao i rekuperacijom dok kočite.

No, kod standardnih hibrida pogon se dijeli između klasičnog benzinskog motora i elektromotora. Nissan ističe kako pogon E-Power hibridnog Qashqaia dolazi samo iz električnog motora te benzinski motor nije povezan s kotačima, već direktno samo napaja elektromotor i bateriju.

Tako se za snagu automobila gleda samo snaga elektromotora, a iznosi 187 KS i 300 Nm. Benzinski motor može razviti 155 KS, a riječ je o 1,5l turbo benzincu s varijabilnom kompresijom i tri cilindra.

Ne zaboravimo ni bateriju koja s kapacitetom od 2,1 kWh može pohraniti više energije od konkurentnih hibrida, kako bi cijeli sustav radio bez problema.

Pravo hibridno iskustvo osjetiti ćete u gradskoj i međugradskoj vožnji, no jednom kada se spojite na autocestu, benzinski motor radi cijelo vrijeme. Kako bi ga utišao, Nissan je u audio sustav automobila ugradio i ANC (aktivno poništavanje buke), tehnologiju popularnu u modernim bežičnim slušalicama čiji je cilj dodatno smanjiti vanjsku buku za vrijeme vožnje.

Sustav ne puni bateriju do 100 % pa prazni do nule, već ju drži u optimalnom 25 – 75 % rasponu kako bi uvijek imali pristup dovoljno energije za ubrzavanje, a uspjeli smo ju napuniti do kraja primjerice spuštanjem prema Krku u “B” načinu vožnje koji konstantno puni bateriju.

Zapravo postoje tri načina rekuperacije energije kočenjem, od standardne kada pustite pedalu gdje rekuperacija usporava vozilo kao u standardnim benzincima kod kočenja motorom. Zatim imamo “B” način vožnje koji pojačava takvo kočenje, idealno upravo za spuštanje s planina ili gradsku vožnju ako želite što više energije kod puštanja gasa prije crvenog semafora.

Na kraju, tu je i E-Pedal način vožnje koji vožnju svodi na korištenje samo papučice gasa, kada ju pustite on počne kočiti za maksimalnu rekuperaciju, način vožnje kakav prakticiraju brojni električni automobili. Ovaj mod odličan je za gradsku vožnju, o na otvorenim cestama je vožnja ugodnija ako ga isključite jer brzo reagira na promjene pritiska papučice gasa pa ponekad vožnja postane “trzava”.

Autom smo se standardno vozili po gradskim gužvama, po otvorenoj cesti te naravno i autocesti.

S obzirom da je limitiran na 170 km/h, nećete imati prilike obarati rekorde, no zato dobivate vrlo ugodnu vožnju kakva se dobiva primarno kod električnih automobila.

Benzinac će se paliti kada ponestane struje, što ćete čuti samo ako ugasite glazbu i počnete ga osluškivati. Čak i kad stojite ima zvuk kao da se “napreže” jer ne radi “u leru”, već aktivno puni bateriju kada god radi.

Nasumično paljenje za vrijeme vožnje se ne osjeti te nema podrhtavanja vozila, a s obzirom na tri cilindra, solidno je balansiran.

U gradu očekujte oko pet i pol litara potrošnje za vrijeme vožnje u gužvi, gdje se motor pali tu i tamo pa treba dulje vrijeme da se pokaže točan prosjek potrošnje benzina, kojeg stane oko 50 litara.

Smatramo da pogon koji Nissan nudi s Qashqaijem daje najbolje od oba svijeta - vožnju na struju sa pouzdanim i poznatim punjenjem benzina.

Na otvorenoj cesti očekujte oko 5 litara potrošnje jer se ipak radi o većem automobilu koji ima više od tone i pol.

Autocesta će pak od njega tražiti oko 6,5 do 7 litara na 100 km, ovisno o tome koliko vam je u tom trenutku teška noga. Nismo imali dojam da mu ponestaje snage i kada autocesta krene uzbrdo, upravo zahvaljujući turbo benzincu sa varijabilnim sustavom koji i dalje može proizvesti dovoljno snage kada je to potrebno.

  

   

Zaključak i cijena

Prvo cijena. S obzirom da smo na testu imali model sa top paketom, morate biti spremni na cijenu od 43.015 € s ovim boljim pogonom. Ako se ipak odlučite za osnovniju opciju, ovaj pogon možete dobiti za 38.639 €.

Boja koju smo imali na testnom modelu zove se Deep Ocean, a vodi se kao tamno zelena.

Na kraju možete kao opcionalne pakete dodati ukrasnih letvica sprijeda i straga za dodatni sportski dizajn, što savjetujemo na svjetlijim bojama karoserije kako bi došle do izražaja.

Sve u svemu, e-Power od Nissana po nama je pravi pogodak za sve uvjete vožnje te će vam ponuditi vrhunsko iskustvo tihog šuljanja bilod a je riječ o gradu ili otvorenoj cesti.

Podijeli