TEST: Lexus LBX
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Lexus LBX gradski je crossover koji platformu dijeli s Toyotom Yaris Cross, što rezultira jednakom dužinom od 419 cm. Međutim, LBX je također niži za pet i širi za četiri centimetra, pa se osjećaj povišenog auta ni ne primijeti.
Pokreće ga hibridna kombinacija 1,5-litrenog trocilindarskog benzinca i elektromotora, ali u nešto unaprijeđenoj inačici u odnosu na Yaris Cross. Najveći napredak svakako je nova bipolarna nikl-metal-hibridna baterija (NiMH), koja se brže prazni i puni.
Iako brže pražnjenje na prvu ne zvuči kao neki pozitivni pomak, cilj ove baterije je zapravo ostvarivanje čim niže potrošnje goriva. Rekli bismo da su u tome i uspjeli jer je LBX u mješovitoj vožnji postizao reklamiranih 4,6 l/100km, dok nam je potrošnja u gradu redovito bila ispod četiri litre, a ponekad vrlo blizu da bude i ispod tri.
Kao što i odlikuje luksuzni brend poput Lexusa, LBX krasi tiha, ugodna i uglađena vožnja, za što je, uz unaprijeđeni hibridni pogon, zaslužan visoki profil guma, ali i odlično dizajniran interijer kojeg krase kvalitetni materijali, vizualno atraktivna rješenja i tehnološki napredne mogućnosti.
Za odličan ukupni dojam, tu je i cijeli niz jednobojnih i dvobojnih izvedbi LBX-a, zahvaljujući čemu će svatko pronaći onaj u kojeg će vam biti gušt sjesti svako jutro. Kad tome pridodamo činjenicu da se radi i o najjeftinijem Lexusu dosad, priznajte da vas zanima što sve zapravo donosi LBX.
Ne brinite, detaljnije o tome u nastavku.
Dizajn i praktičnost
Nama je na test LBX došao u vizualno najatraktivnijoj opciji – dvobojnoj metalik boji nijanse „Sonic Copper – Astral Black“, odnosno LBX boje bakra s crnim krovom i crnim detaljima. LBX se tako odmah ističe upečatljivom bojom koja će plijeniti poglede u prometu, a zatim će ih i zadržati atraktivnim i dinamičnim odlukama dizajnera karoserije.
LBX iz profila, zahvaljujući ranije spomenutim odmacima u dimenzijama u odnosu na Yaris Cross, odaje dojam sportski orijentiranog automobila, a ne povišenog gradskog crossovera.
Ipak, svakako treba napomenuti da kod LBX-a dominantno pronalazimo nešto oblije linije na karoseriji, što i priliči za jedan gradski luksuzni automobil. Tako da je LBX nešto niži i širi crossover, zbog čega ostavlja dojam stabilnosti u vožnji, što dodatno nadopunjuje uglađenim linijama koje i povezujemo s luksuznim brendom poput Lexusa.
Kad ga pogledamo sprijeda, LBX nam daje jedan osmijeh pomoću svojih prednjih svjetala koja su spojena kromiranom lajsnom. Ispod nje nalazimo otvor za radijator, dok na dnu ponovno nalazimo kromiranu lajsnu koja povezuje lijevi i desni rub prednje maske.
Kad zbrojimo sve te elemente, prednja strana LBX-a uistinu je veoma atraktivna, što dodatno dolazi do izražaja kad se pomaknemo u stranu i vidimo da se neke od tih linija nastavljaju i na bočnim stranama auta.
LBX „lomi“ površinu prednjih i stražnjih vrata blagim linijama u visini kvaka i u visini gornjeg ruba kotača, što rezultira zaigranim lomom svjetla na „Sonic Copper“ boji u kojoj nam je došao testni model. Tu je i tanka LED linija na sredini crnih retrovizora, koja ima ulogu pokazivača smjera.
Na dnu i iznad kotača pronalazimo crnu plastiku, tj. crni obrub automobila koji karoseriju štiti od grebanja kamenčića, a istovremeno dizajnerski jako dobro funkcionira s crnim krovom koji dolazi u ovoj dvobojnoj varijanti LBX-a.
Tu su i atraktivne 18-inčne gume visokog profila s tamnosivim aluminijskim naplatcima, koji zaokružuju cjelokupni dojam automobila.
Ipak, glavna zvijezda LBX-ovog eksterijera je njegova stražnja strana, s velikim naglaskom na svjetlosni potpis kojeg čini jedna dugačka povezana LED traka koja se širi cijelom širinom auta.
Linije karoserije prate stražnja svjetla, dok na dnu stražnje strane pronalazimo iste elemente kao i na dnu prednje strane karoserije, što rezultira jako zaokruženim paketom koji LBX čini primamljivim i luksuznim automobilom koji će skretati poglede na cesti, kao što i priliči za premium brend kao što je Lexus.
Unutrašnjost
Čim pogledate u interijer, u onom trenutku dok prvi put sjedite u auto, primijetit ćete da LBX odiše luksuzom. Od crne i tamnosive obrubljene ultrasuede kože, odnosno kombinacije kože i velura na sjedalima do velura koji se nastavlja i na vratima te središnjem mostu, LBX iznutra izgleda onoliko bogato koliko na to njegov eksterijer ukazuje.
Tu je još kvalitetna gumirana površina armature, atraktivni 9,8 inčni infotainment sustav, kojeg nalazimo pod kutom, a ne izvučenog van iz armature kao tablet spojen na nju, ali i 12,3 inčni digitalni brzinomjer.
No da ne preletimo preko važnih detalja, krenimo od početka. Atraktivna sjedala su izrazito udobna, pa vožnje na duže relacije ili višesatno stajanje u gradskim gužvama nisu toliki problem – barem po pitanju komfora. Sjedala su također grijana, pa ćete i zimu dočekati s guštom u LBX-u.
Kad sa sjedala pogled skrenemo ulijevo, vidimo kožni volan s tri kraka i plastičnim srednjim dijelom. U sredini volana nalazimo veliki Lexus logotip, dok na bočnim krakovima volana vidimo niz tipki koje smo s guštom koristili.
Naime, iako se radi o fizičkim tipkama, također su osjetljive na dodir u smislu da jednom kad ih dotaknete, na vašem head-up zaslonu pojavit će se prikaz vaših tipki i za dotaknutu tipku će pisati što ona znači te što će se dogoditi u slučaju njena pritiskanja.
Na taj način je Lexus uvelike olakšao snalaženje po izbornicima, pogotovo tijekom vožnje. Od podešavanja visine samog head-up zaslona na vjetrobranskom staklu i biranja izgleda digitalnog brzinomjera do kontrole vozačkih asistencija i svih drugih mogućnosti, korištenje tipki koje su i inače praktične i pojednostavljuju vožnju nikad nije bilo još lakše.
Na donjem kraku volana pronalazimo kromirani detalj koji pridonosi ukupnom dojmu volana, dok iza njega pronalazimo dvije ručice za mijenjanje brzina ako se s automatskog odlučite prebaciti na manualni mjenjač.
Iza njega pronalazimo 12,3-inčnu digitalnu ploču na kojoj ćete pronaći sve ključne informacije poput brzine, okretaja, stanja baterije, dometa, ograničenja brzine na cesti, trenutne te prosječne potrošnje itd. Lako mijenjate različite varijante ploče pomoću tipki na volanu, a mi smo najčešće koristili onu koja se automatski pali s Eco načinom rada.
Dobar dio tih informacija ćete pronaći i na head-up zaslonu, čiju smo poziciju prilagodili tako da nam je konstantno u pogledu, ali da nas ni najmanje ne ometa pri vožnji. Prije no što krenemo dalje, valja spomenuti i da s donje lijeve strane volana pronalazimo i set tipki za otvaranje prtljažnika, poklopca rezervoara i druge praktične stvari koje ćete koristiti s vremena na vrijeme.
Na središnjem mostu prvo što primijetimo, osim ugodnog velura koji krasi cijelu unutrašnjost s ranije spomenutom kožom i gumiranom površinom na armaturi, je hrpa prostora za pohranu različitih predmeta. Ispod udobnog naslona za ruke nalazimo pomični umetak za piće i relativno dubok skladišni prostor.
Osim toga, iznad mjenjača pronalazimo još jedan pretinac za piće s manjim dodatnim prostorom za neki drugi predmet. Iznad njega je i pretinac gdje pronalazimo bežični punjač, što ga čini idealnim za mobitel i još neki manji predmet, poput ključa od auta.
Ipak, najveći pretinac se zapravo nalazi u potpalublju središnjeg mosta – njega ćete vidjeti ako pogledate kat ispod ovih navedenih dvaju pretinaca za mobitel i piće. Taj pretinac sve češće viđamo u novim automobilima i objeručke ga prihvaćamo. On je odličan način za odlaganje stvari u auto bez da LBX izgleda neuredno i natrpano različitim predmetima.
No, glavni dio središnjeg mosta su mjenjač i druge tipke koje koristimo tijekom vožnje. Ovaj mjenjač koristite samo za promjenu načina vožnje – vožnju unazad, neutralna pozicija, standardna vožnja i sport način. Pritom valja spomenuti da pri odabiru sportskog načina vožnje nismo osjetili neke pretjerane promjene u performansama automobila.
Tu je još, dakako, i P tipka koju koristimo pri parkiranju automobila. Desno od mjenjača su tipka za parkirnu kočnicu i HOLD tipka za držanje auta na mjestu na uz/nizbrdici. Ispod njega pronalazimo još tri tipke – za paljenje i gašenje ESP sustava, paljenje i gašenje Eco načina rada te paljenje i gašenje EV načina rada na kojeg se možete prebaciti kad vam je baterija dovoljno napunjena.
U gornjem domu središnjeg mosta pronalazimo fizičke tipke za klimatizaciju, paljenje svih četiriju pokazivača smjera i dr., te dva USB-C utora (jedan za punjenje i jedan za spajanje mobitela na infotainment sustav).
Zatim dolazimo i do samog infotainment sustava kojeg krasi 9,8 inčni zaslon osjetljiv na dodir, koji je po nama idealne veličine i oblika. Dovoljno je velik da ga je iznimno lako koristiti i da su sve informacije pregledne, ali ipak nije toliko velik da odvraća pozornost vozaču s ceste.
No detaljnije o infotainment sustavu nešto kasnije, osvrnimo se ukratko još na ostatak interijera. Kod suvozačkog mjesta je armatura minimalistička i atraktivna, ali voljeli bismo i tamo vidjeti pretinac za odlaganje predmeta koji su sve češći kod novih auta, uključujući i nove Toyote.
Na stražnjoj klupi, Lexus je dosljedan kod svojih dizajnerskih rješenja pa će i ti suputnici guštati u luksuzu velura i sjedala presvučenih kožom. Osim toga, stražnji suputnici dobivaju i dva USB-C priključka za punjenje uređaja koji su pokriveni zaštitnim poklopcem.
Kod stražnje klupe stoga preostaje još jedino pitanje prostranosti. Smatramo da će na stražnjoj klupi biti ugodno onima čija visina ne prelazi nekakvih 180 cm, pogotovo ako su vozač i suvozač nešto viši. Naime, čini nam se da bi u tom slučaju suputnik koji se nalazi iza vozača mogao koljenima pritiskati vozača, što svakako nije optimalno.
I za sam kraj, osvrnimo se na prtljažnik. Otvaranje i zatvaranje prtljažnika je elektrificirano, a sam volumen je jako dobar za klasu vozila. Ovaj gradski crossover dolazi s varijabilnim prtljažnikom volumena od 402 litre u osnovnom obliku, na što se nadovezuje preklopna stražnja klupa s kojom obujam raste na 994 litre.
Infotainment
Kao što smo već naveli – pozicija, oblik i veličina ovog infotainment sustava su nam vrhunski. Responzivni 9,8-inčni zaslon osjetljiv na dodir dolazi pod kutom i „ugrađen“ u armaturu, pa nemamo osjećaj da se radi samo o običnom tabletu „nataknutom“ na nju. Sve se jasno vidi, pregledno je i ne odvraća pozornost vozaču s ceste.
Također, LBX dolazi s podrškom za Apple CarPlay i Android Auto aplikacije, što uvelike olakšava korištenje naših najdražih aplikacija za navigaciju i slušanje glazbe. Međutim, valja napomenuti da LBX ima žičanu i bežičnu povezivost za Apple CarPlay aplikaciju, ali ne i za Android Auto. Mi smo, stoga, cijelo vrijeme bili kabelom spojeni na LBX kako bismo mogli koristiti Spotify i Google Maps.
U slučaju da se želite spajati putem Bluetootha, a ne kabela sa svojim Android telefonom, i dalje ćete moći puštati glazbu s mobitela, ali nećete imati Spotify, ili neko drugo, korisničko sučelje na zaslonu, već ćete na njemu vidjeti standardni media player od LBX-a.
Kad toj činjenici pridodamo onu da u Advanced paketu, koji smo mi imali na testu, dobivate Mark Levinson Premium Surround audio sustav s 13 zvučnika, vjerojatno će vam biti svejedno na koji način slušate glazbu. Bit će bitno samo da su pjesme „skupe“ i da ih pojačate.
Upravljanje ozvučenjem je isto jednostavno i intuitivno, pa ćete osim intenziteta tonova moći namještati i balans zvuka unutar kabine.
Osim toga, putem infotainment sustava upravljate i navigacijom, pozivma, određenim mogućnostima klimatizacije, vozačkim asistencijama i svim ostalim postavkama kao što su vrijeme i datum, možete saznati informacije o energetskoj učinkovitosti vaše vožnje i sl.
Motor
Lexus LBX je mild-hybrid s 1,5-litrenim benzinskim motorom s tri cilindra koji dolazi u kombinaciji s elektromotorom i novom bipolarnom nikl-metal-hidridnom baterijom (NiMH). Kao što smo ranije napomenuli, nova baterija brže se puni i prazni zahvaljujući toj novoj tehnologiji. To rezultira nižom potrošnjom, a ona je na našem testu bila i oglašavanih 4,6 litara na prijeđenih 100 kilometara u mješovitoj vožnji.
S obzirom da se radi o hibridnom sustavu, u gradu su te brojke bile još bolje pa smo redovito potrošnju tijekom gradske vožnje spuštali ispod četiri litre, dok se u određenim situacijama brojka više približavala tome da bude i ispod tri litre zahvaljujući visokom udjelu električne vožnje.
Maksimalna snaga motora iznosi 67 kW s maksimalnim okretnim momentom od 120 Nm, dok ta brojka za elektromotor skače na 185 Nm. Stoga, ova verzija LBX-a na prednji pogon ima maksimalnu brzinu od 170 km/h, a od 0 do 100 km/h ubrza za 9,2 sekunde.
Kapacitet spremnika goriva iznosi 36 litara, a LBX dolazi s CVT mjenjačem koji označava stalno promjenjivi prijenos brzina. Dok kombinacija tri cilindra i CVT mjenjača ponekad zna rezultirati nervozom u vožnji, ovdje to nije slučaj.
Motor radi iznimno uglađeno i tiho – benzinski i elektromotor rade vrhunski u tandemu. Stoga je i sama vožnja takva. Odaziv pri kretanju je instantan, a prijenos je fluidan i neosjetan, tako da za osjećaj vožnje u LBX-u možemo reći samo: 'Sjedi, pet!'.
Zaključak i cijene
Lexus LBX je luksuzni gradski crossover s kojim Lexus želi osvojiti europsko tržište. Ovo je najmanji i najjeftiniji Lexus s kojim ćete se voziti po gradu sa stilom i iznimnom energetskom učinkovitošću.
Osim toga, vožnja je iznimno udobna i uglađena zahvaljujući novom i dorađenom pogonskom sustavu, čija je baza 1,5-litreni benzinski motor s tri cilindra koji radi u tandemu s elektromotorom i novom baterijom, koja pomaže s ukupnom potrošnjom vozila.
Kad tome pridodamo kvalitetne materijale u izdradi automobila i najmodernije tehnologije koje asistiraju vozaču i suputnicima za što udobniju vožnju, LBX uistinu donosi premium osjećaj vožnje koji reklamira i koji je dostojan Lexusovog luksuznog renomea.
Za odličan ukupni dojam tu još moramo spomenuti i vizualno atraktivan eksterijer koji zahvaljujući uglađenim linijama karoserije i živahnim bojama mami poglede svih suučesnika u prometu.
Osim što je ovo najmanji, ovo je također i najjeftiniji Lexus s početnom cijenom od 31.500 EUR. Ipak, za testni model ćete morati izdvojiti nešto veću svotu. Lexus LBX u COOL inačici s metalik bojom, advanced paketom opreme i pogonom na prednje kotače koštat će vas 42.318 EUR.