Toyota C-HR C-LUB PHEV TEST

image

Nova Toyota C-HR privući će mlađe vozače željne živog doživljaja vožnje sa najnaprednijim tehnologijama pogona, pogotovo sa novim Plug-In sustavom.

Jedina razlika je u pogonu, a dobivate Toyotin 2.0 Atkinsonov benzinac koji zajedno sa elektromotorom nudi ugodnu, pa i živahnu vožnju, ako to želite.

Veća baterija ovog modela omogućuje i da dobar dio puta odradite isključivo na struji, a ako se krećete primarno gradom, punjenjem kod kuće možete voziti i ekskluzivno na struju.

Toyota novi C-HR sama naziva “konceptnim automobilom za cestovnu vožnju” te se dizajnom uistinu razlikuje od konkurencije u ovom subkompaktnom SUV segmentu koji kombinira lak ulazak u automobil, pregledno vidno polje i, najbitnije, lako prelaženje prepreka na domaćim cestama.

Verzija koju smo mi imali prilike testirati opremljena je osnovnim paketom koji će realno biti i često odabran, a i dalje nudi solidnu opremu.

  

  

Dizajn i praktičnost

Ovo je druga generacijua Toyota C-HR dizajna, a po prvi puta se nudi kao plug-in opcija. Izvana ipak to ne znači puno jer je dizajnom isti kao ih klasičan hibrid.

Danas nas nove Toyote dosta podsjećaju na Lexus modele sa specifičnim detaljima, a ovdje je također prednji kraj poprilično sličan novom električnom RZ450e modelu.

Ipak nisu isti, a kako se i dalje koristi klasičan motor, imamo i pozamašnu perforiranu prednju masku pri dnu, okruženu većim plastičnim matiranim obrubom.

Bolji pogled pokazuje da je samo dio maske dizajniran da propusti zrak, dovoljno da pogon i klimatizaciju održava na temperaturi, dok su ostatak dizajna zatvorili u interesu održavanja radne temperature za vrijeme vožnje.

S obzirom da će elektromotor pomagati benzincu pri svakom “napornijem” dijelu vožnje, teško da će se ikada imati priliku pregrijati.

Model koji imamo na testu je dvobojan, sa crnim krovom, a zajedno sa ostatkom crnih detalja pri dnu automobila, dobiva se pravi dvobojan efekt kod izgleda automobila.

S prednje strane imamo svijetla kakva viđamo na dobrom dijelu novijih Toyota modela, gdje se dnevna svijetla protežu na dvije “razine” u svojevrsni “C” dizajn.

Dnevna svijetla ujedno su i pokazivači smjera koji se vrlo jasno vide u svim uvjetima vožnje. Odmah ispod dnevnim svijetla imamo segmentirana glavna svijetla, koja su bolja inačica dizajna zahvaljujući dodatnom Tech paketu na ovom primjerku.

Primijetiti ćete četiri odvojena projektora na svakoj strani, dizajnirana da daju optimalno osvjetljenje, gdje tri vanjska projektora služe za rad oborenog snopa, dok zadnji unutarnji projektori rade kod paljenja dugih svijetla.

Iako se radi o “osnovnom” paketu, dobivate i automatsku kontrolu rada dugih svijetla koja se gase kada je detektirano drugo vozilo ispred vas.

Pogledamo li automobil iz profila, dobivamo pravu SUV siluetu, zajedno sa plastičnim obrubom pri dnu, pa će vožnja po makadamu ili eventualna ogrebotina praga ipak manje boljeti.

Dobivate 18” aluminijske naplatke sa “5 dvostrukih krakova” dizajnom koji koriste crne detalje za sportski konačan dizajn. Ovo je također dio Tech paketa, jer standardno pričamo o 17” naplatcima.

Detalj koji se najviše ističe ovdje svakako je limarija, gdje se na prednjim vratima dvije jasne izbočene linije spajaju u jednu te nastavljaju prema stražnjem kraju vozila.

Linija ide točno ispod kvaka prednjih i stražnjih vrata, koje su ulegnute u dizajn vozila, a iskaču van kada ga otključate.

Možete ih samo izvući pritiskom na prednji dio kvake, postupak vrlo jednostavan jednom kada sami isprobate rad.

Stražnja vrata također imaju dodatnu liniju koja se uzdiže sa donjeg dijela vozila, prema stražnjem kraju i nastavlja na dizajn stražnjih svijetla.

Stražnji dio automobila daje mu sportski duh sa vrlo oštrim izbočenim svijetlima koja skoro da postaju traka, no Toyota ih je ipak odlučila razdvojiti, sa osvjetljenim C-HR logom između, koji će se osvijetliti kada primjerice zaključate automobil.

Krov je također dinamičan ovdje jer završava preko stražnjeg stakla na dvije trećine, dok je oko sredine ipak usmjeren prema dolje.

Izbočina za svijetla pri dnu stražnjeg stakla idealna je za odlaganje brze hrane, ako ste ljubitelj brzog jela na parkingu kako bi miris unutrašnjosti ostao ugodan.

Ovdje uz dodatan Tech paket dobivate automatizirano otvaranje prtljažnika, bilo gumbom na automobilu ili putem ključa, a riječ je o 350 litara prtljažnog prostora radi hibridne takse (baterija zauzme nešto prostora), ili 1076 litara kada su sjedala spuštena.

 

   

Unutrašnjost i infotainment

Unutrašnjost je možda najviše pogođena razinom opreme koju odaberete, no vozač i dalje dobiva moderno i atraktivno sučelje sa velikim brojem mogućnosti ispred sebe.

Malo drugačiji osjećaj je kod centralnog instainment zaslona gdje dobivate malen 8” zaslon okružen velikim komadom plastike gdje vam Toyota suptilno govori koliki ste zaslon mogli imati da ste samo uzeli malo bolji paket opreme.

Ispod centralnog infotainmenta dobivate odvojene komande za klimu i opcije grijanja sjedala i volana te brzo odmagljivanje. Sve se kontrolira klasičnim gumbima što se pokazalo kao preferirani način kontrole za većinu vozača.

Vozač s lijeve strane na vratima i standardne opcije kontrole sva četiri prozora, kao i retrovizora. Ovaj osnovni model dobiva samo kameru niske rezolucije straga pa će vam kontrola retrovizora i te kako dobro doći kod parkiranja, a nude solidan, pregledan pogled unazad.

Odmah lijevo od volana dobivate set gumbi sa raznim opcijama, od ručne kontrole visine snopa svijetla, paljenje automatskog rada dugih svijetla, otvaranje prtljažnika kao i otvora za punjenje benzina.

Na samom volanu također imamo brojne opcije kontrole, a desna strana se primarno bavi adaptivnim tempomatom, dok pri dnu možete mijenjati pjesme ili izvor glazbe. S lijeve strane dobivate kontrolu opcija na zaslonu vozača, kao i glasnoće pri dnu volana.

Kako se radi o hibridu, dobivate automatski mjenjač kakav smo viđali i na drugim modelima. Riječ je o manjem mjenjaču koji jednostavno pomaknete ulijevo i zatim u jedan od željenih smjerova za opcije.

Primijetiti ćete i “B” opciju koja se može izabrati jednom kada ste u “Drive” načinu rada. Ova opcija aktivirati će agresivnije kočenje i rekuperaciju energije kada pustite papučicu gasa, iako ćete sami na kraju morati pritisnuti kočnicu.

Ovaj način vožnje ipak nije efikasniji jer je uvijek bolji “coasting” u “Drive” načinu vožnje, a Toyota ovaj mod rada preporuča za nizbrdice kako bi se održala adekvatna brzina vozila te istovremeno rekuperiralo više energije, bez da vi morate držati nogu na kočnici. Tempomat također ne radi u ovom načinu vožnje.

Odmah ispod mjenjača imate i malen selektor za način vožnje, od Eco, Standard i Power opcija, gdje se primarno gleda koliko će baterije automobil čuvati i koliko snage dati svakom vašem inputu.

Tu su još četiri gumba kakve smo vidjeli i na Priusu, a omogućuje vam biranje načina vožnje.

Možete birati želite li električni ili hibridan pogon, a dugim pritiskom forsira se punjenje baterije gdje će klasičan motor konstantno raditi i davati pogon automobilu te istovremeno puniti bateriju, sve dok ne dosegne 100 % ili ne izađete iz ovog načina rada.

Tu je i gumb za automatski odabir načina vožnje, gdje će automobil preferirati električni pogon dok god ima dovoljno energije u bateriji.

Hold gumb držati će kočnicu umjesto vas primjerice na semaforu, pa je dovoljan samo dobar pritisak jednom. Po želji, ovdje je i gumb za isključivanje kontrole stabilnosti vozila, ako se osjećate kao da trebate više adrenalina u životu.

Ispred suvozača dobivate i korisnu “policu” osvjetljenu u mraku gdje je lako ostaviti sitnice koje neće letjeti okolo niti kod aktivnije vožnje.

Centralni infotainment u sredini vozila ima sve bitne, recimo “sekundarne” funkcije za vozilo, dok vozač sam ima pristup glavnim detaljima poput sigurnosnih sustava na vlastitom zaslonu.

Auto podržava Android Auto i Apple CarPlay te smo naravno većinom koristili mobitel za navigaciju i glazbu.

Bez mobitela i dalje imate Toyota navigaciju kao i pristup standardnim i DAB postajama, a tu su i opcije za prilagodbu interijera automobila, ovisno naravno o paketu.

Istaknuli bismo naravno kontrolu zvučnika koje lagano možete prilagoditi sebi, od odabira koji zvučnici da budu aktivni te ih prilagoditi pomoću EQ postavki.

Ovdje još možete odabrati izgled zaslona (dan/noć, svjetlina), vidjeti status punjenja i baterije. Toyota je napravila i animaciju toka energije koju također možete imati uključenu za vrijeme vožnje kako bi se bolje upoznali sa radom sustava.

Možete personalizirati i način rada sustava (Eco, Normal, Sport) za pojedine dijelove automobila poput osjećaja upravljača i pogona, te naravno klime koja ima utjecaj na trajanje električnog pogona.

Spomenimo naravno i povezivanje automobila sa aplikacijom od Toyote. Tako dobivate dodatan uvid u specifične detalje, poput stanja baterije i goriva, opciju paljenja klime iz daljine, itd.

Dodatno, aplikacija će pratiti vašu vožnju te vam ocijeniti (u eko smislu) vožnju, zabilježiti nagla kočenja ili start te savjetovati da ih izbjegavate.

Svaka vožnja dobiva rutu u navigaciji koju ste prošli sa prosječnom potrošnjom, omjerom energije i benzina, ocjenom vožnje, itd.

Zaslon ispred vozača sada je pun opcija, a najprimjetnija je svakako ona za izgled sustava. Standardno dobivate dva brojčanika sa svake strane sa informacijama u centru.

No, tu su dodatno opcije za jedan velik brojčanik u centru gdje birate želite li brzinomjer, tahometar ili pokazivač hibridnog sustava, sa ostatkom informacija u okolini. Na kraju tu je i “minimalistički” digitalni brojčanik.

Osim ovog generalnog izgleda, dodatno imate na izbor generalan dizajn koji će promijeniti izgled, poput “Casual, Smart, Soirty ili Tough” opcija.

Ovdje vam je prikazano sve što automobil vidi i može, od adaptivnog tempomata, prepoznavanja znakova i upozorenja, a ponuđeno vam je i da tempomat dinamički prilagodite detektiranoj brzini pritiskom gumba svaki puta kada se brzina promijeni (možete i dodati recimo 5 km/h na detektiranu brzinu unutar opcija infotainmenta).

Impresionirala nas je preciznost adaptivnog tempomata, točnije držanja trake i kada ona nije najjasnija na desnom rubu, što je neke automobile često znalo zbunjivati.

Ovo nije automatizirana vožnja te i dalje svakako morate vi upravljati, jer bilo kakav jači zavoj izbacuje sustav, ako vi ne asistirate, kao i kod detekcije da vam ruke nisu na volanu.

Zaslon je jasno vidljiv sa atraktivnim izgledom, a digitalni osvjetljeni dio zauzima punu pozadinu pa nema oštrih prijelaza niti obruba.

  

 

Motor i vožnja

Dakle, glavna razlika sada testiranog plug-in hibrida i standardnog hibrida je u većoj bateriji i mogućnosti njenog punjenja. Standardni hibridi nude se sa dva pogona, a ovdje dobivate tu jaču verziju.

Točnije, riječ je o 2.0 benzincu sa 152 KS (112 kW) sa četiri cilindra bez turbo punjača. Radi na principu Atkinsonovog motora koji ima veću efikasnost te je idealan za hibridne sustave.

Uz klasičnog benzicna dobivate i elektromotor snage 163 KS (120 kW). Pojedinačno imaju dovoljno snage da bez problema pokrenu ovakvo vozilo, a kada je potrebno zajedno mogu proizvesti do 223 KS (163 kW), optimizirajući pritom potrošnju gdje će, ovisno o stanju baterije primarno često biti korišten elektromotor.

Dio te priče je naravno i neizostavna litij-ionska baterija visoke izlazne snage kapaciteta 13,6 kWh koja se može puniti radom benzinca, regenerativnim kočenjem te naravno plug-in opcijom. Nama se na punionici pokazala brzina od oko 7 kW, pa za punjenje treba malo više od dva sata.

Imajte na umu da sustav vama na korištenje zapravo daje od oko 30% kapaciteta na više, dok je tih zadnjih trećinu moguće koristiti samo u načinu hibrida, kada automobil sam odlučuje snagu i omjer rada pogona. Ako ima više kapaciteta, preferirati će elektromotor za rad.

Puna baterija tako mu nudi do 60 km na struju, što se povećava u gradskoj vožnji regeneracijom, pogotovo ako ne koristite primjerice klima uređaj ili grijanje.

Pogon je sa kotačima povezan putem Toyotinog eCVT prijenosa. Na prvu, CVT naziv bi vas mogao podsjetiti na sustave koji remenima prenose snagu motora na kotače te je takav pristup imao mnoge probleme te se u Toyotinim hibridima koristi drugačiji sustav.

Ovdje se snaga motora (benzinskog, električnog ili oba) prenosi putem planetarnog seta zupčanika za daleko bolju reakciju pogona na vaše naredbe, sa eliminiranim svim nedostacima klasičnog CVT pogona.

Istovremeno elektromotor koji je inače generator struje za bateriju služi i kao starter benzinskog motora pa su startanja benzinca puno ugodnija u vožnji te se sam sustav ne napreže, s obzirom da će hibridni sklop imati daleko više stop-start ciklusa.

Tako za vrijeme gradske vožnje nećete osjetiti paljenje i gašenje motora te Toyota Yaris Cross vozi iznimno ugodno bez ikakvih trzaja ili prekida u svim uvjetima u kojima smo ju testirali (grad, otvorena cesta, autocesta).

Dio načina rada CVT prijenosa ostaje, a to je činjenica da nema klasičnih brzina, već se prijenos prilagođava uvjetima bez “prebacivanja”. Motor će tako uvijek raditi u svom optimalnom broju okretaja, no vi kao vozač ćete ga čuti kako povećava broj okretaja iznad klasičnih pogona i rezultat je glasniji motor iako samo dižete brzinu sa recimo 40 na 60 km/h.

Ovo je posve normalan način rada motora i prijenosa te osigurava optimalan omjer potrošnje benzina i naprezanja komponenti motora te davanja snage u kotače kako bi motor radio puni životni vijek bez problema.

Mi smo napravili nekoliko većih krugova, što otvorenom cestom, što autocestom, a tu je naravno i gradska vožnja na i sa posla, točnije stajanje u kolonama.

Vožnjom autocestom od Zagreba do Generalskog Stola iza Karlovca dobivamo potrošnju od ravno 5l na 100 km, a električni pogon radio je oko 30 % vremena.

Put natrag bio je vožnja “starom” cestom u hibridnom načinu gdje se primarno koristi elektromotor za 68 % prijeđenog puta, a potrošnja benzina iznosila je 3,1l na 100 km.

Imajte na umu da hibridni način rada zadržava otprilike jednaku razinu napunjenosti baterije, dok će u automatskom prvo biti primarno trošena baterija.

Za vožnju gradom u hibridnom načinu (prijeđeno 13 km u 44 minute) očekujte oko 4,4l na 100 km sa 70 % vremena na elektromotoru.

Hibridni sustav čini vožnju daleko ugodnijom i tišom, pogotovo jer se motor pali kada već čujete i zvuk kotača i vjetra. Motor se također pali kod pritiskanja gasa i ubrzavanja, pa je njegovo paljenje još manje primjetno.

Ako imate opciju puniti automobil kod kuće (može se puniti i standardnom kućnom utičnicom za oko 6 sati), vožnja postaje iznimno povoljna, a savjetujemo da sve prepustite automatici za najbolje iskustvo u vožnji kao i potrošnji.

Automobil ima dovoljno snage za ubrzavanje i pretjecanje, kao i brzi start zahvaljujući elektromotoru. Dodatno možete optimizirati sustav mijenjanjem načina vožnje (standard, sport, eco) što osim pogona očvrsne i osjećaj upravljanja.

Automobil je ugodan za vožnju, no riječ je o kompaktnom modelu pa straga nećete udobno moći smjestiti dvometraše. Također imajte na umu da prtljažnik ima dno u razini otvora, a malo prostora ispod zauzimaju žice za punjenje.

 

  

Zaključak i cijena

Novi C-HR nudi vrlo atraktivan dizajn koji miješa sportski i “rugged” pristup. Auto je povišen za lakši ulaz, kao i mogućnost prelaska preko zahtjevnih “ležećih” kao i javnih garaža bez problema, što je već u startu plus.

Dodajmo tome i impresivan pogon kojega svi hvale s obzirom da ga Toyota uistinu već dugo razvija, a koji je istovremeno dovoljno snažan i za življu vožnju, dobivate atraktivan kompletan paket. Plug-in opcija je oko 8.000 € skuplja od standardnog modela, no nudi vam dosta veću slobodu biranja.

Po nama je odlična za one koji se više voze gradom s posla i na posao gdje možete svesti troškove benzina na minimum.

Dok ovakav “startni” paket opreme ima manji infotainment i straga nedostaje više od jednog utora za punjenje, dobivate funkcionalan infotainment na kojem ćete realno uvijek imat upaljen Android Auto ili Apple CarPlay, a i dalje je adekvatno čitak za aplikacije i navigaciju.

Imajte na umu da, s obzirom na pogon, cijena kreće od 41.400 € za model koji smo imali na testu, točnije C-LUB PHEV model.

Tome dodamo i Tech paket koji se ekskluzivno dodaje na ovaj model za dodavanje nekoliko vrlo atraktivnih detalja, poput spomenutih BI-LED prednjih svijetla i električnog otvaranja prtljažnika, a ovaj paket dodaje 1.125 € cijeni.

Smatramo to solidnim odabirom jer prvi veći paket košta preko 48.000 €.

Sve u svemu, cijene hibrida su činjenice na koje se trebamo naviknuti, no zato nude pouzdanost klasičnog pogona gdje nećete ostati pored pokvarenog punjača, a dobivate sve prednosti električnog pogona.

Podijeli