TEST: Audi A3 allstreet 35TFSI

Audi A3 godinama je izrazito popularan model na hrvatskim cestama i nije teško vidjeti zašto. Svojim dimenzijama pružit će vam ugodno iskustvo vožnje u gradu, ali će istovremeno biti vrlo dobra opcija za vikend izlete ili duža putovanja za one koji ne putuju s peteročlanom obitelji.  

Stoga nas je oduševila činjenica da je Audi na sredini životnog ciklusa četvrte generacije A3 modela predstavio redizajn koji uz standardne Sportback i Limousine inačice modela dolazi i s trećom – crossover verzijom.

1.jpg

Pogotovo kad tome pridodamo činjenicu da je auto izrazito udoban za voziti, ali istovremeno zadržava vozne karakteristike svoje braće. To ponajprije možemo pripisati tri centimetra većem razmaku od tla od novog Sportbacka i povišenom položaju sjedenja u kombinaciji modernim pogonskim sklopom.

2.JPG

Naime, naš testni model je blagi hibrid s četverocilindričnim 1,5-litrenim turbo benzincem snage 150 KS (110 kW), koji je uparen sa 7-brzinskim S tronic automatskim mjenjačem. Allstreet izvedba ovog modela trenutno je dostupna samo s pogonom na prednje kotače.

3.JPG

Sve je to upakirano u jedan vizualno atraktivni paket koji odiše premijom, jer to ovaj auto i jest. Pogledajmo, stoga, što točno donosi ovaj auto.

4.JPG

Dizajn i praktičnost

Prije nego što se okrenemo samom dizajnu karoserije, napomenimo da je Arrow siva boja s bisernim efektom pun pogodak na ovom automobilu. A3 allstreet s ovom bojom, koja se nadoplaćuje, izgleda sjajno, pogotovo kad se svjetlo počne prelamati na sportskim linijama auta.

5.jpg

To se vidi čim pogledamo A3 allstreet s njegove prednje strane. Na haubi pronalazimo četiri brida koji segmentiraju poklopac motora. Kad pogledamo malo niže, A3 izgleda još moćnije. Prednja svjetla dolaze u tri reda, a krase ih oštre linije koje prate liniju karoserije.

6.jpg

Uz njih pronalazimo i tri otvora na donjim i krajnjim rubovima prednjeg branika, iznad kojeg se smjestila osmerokutna rešetka za hlađenje. Poveća rešetka pruža osjećaj grandioznosti kod ovog premium kompakta, a matirani crni finiš u kombinaciji s crnom Audi značkom ostavlja vrhunski ukupan dojam.

7.jpg

Vratimo se nakratko do prednjih svjetala prije nego se pomaknemo i pogledamo auto iz profila. Osim što ova svjetla oštrih bridova pridodaju sportskom karakteru automobila, tehnološki su vrlo napredna. Tako je u MMI-ju moguće birati između jednog od četiriju dostupnih digitalnih potpisa dnevnih svjetala.

8.jpg

Pritom valja spomenuti da kod LED i matrix LED glavnih svjetala ta digitalna svjetla za dnevnu vožnju pronalazimo u 24 pravokutna elementa u tri reda na samom vrhu svjetala. Odlična matrix LED glavna svjetla visoke rezolucije također povećavaju i doseg dugih svjetala – uz važnu napomenu da kamera prati promet ispred auta i zatamnjuje onaj dio ceste gdje se nalaze drugi automobili kako svjetla ne bi zaslijepila vozače.

9.jpg

Naš testni model imao je standardna LED i prednja i LED stražnja svjetla s dinamičnim žmigavcima. Dizajn stražnjeg svjetlosnog potpisa prati identitet prednjeg svjetlosnog potpisa, pa i tu pronalazimo oštre linije koje su sad već standardne za Audijeve modele ove klase.

10.jpg

Osim kod svjetlosnog potpisa, stražnji kraj prati vizualni identitet prednjeg dijela auta i s ostalim elementima. Tu ponajprije mislimo na otvore na rubovima stražnjeg branika koji su okruženi kromiranim elementom koji u kombinaciji sa zaštitnom lajsnom iste boje zaokružuje ukupni dojam stražnjeg kraja A3 allstreet.

11.jpg

Pogotovo kad tu u priču nadodamo tamne obloge koje pronalazimo na donjem dijelu automobila. Osim što povezuju ranije spomenute kromirane otvore, ukazuju na povišeni razmak od tla kod ovog modela. Tako ove obloge prolaze od otvora na dnu prednjeg branika preko blatobrana i svih vrata do otvora na stražnjem braniku.

12.jpg

One će također zaštititi karoseriju od potencijalnih oštećenja za koja sitni kamenčići znaju biti krivci, no tu se ne radi o crnoj plastici koju najčešće pronalazimo kod automobila mnogih drugih proizvođača. One su izrađene od drugačijeg materijala zahvaljujući kojem A3 allstreet nikad ne gubi onaj premium osjećaj na kojeg Audi uvijek i cilja.

13.jpg

Osim tih obloga, od prednjih svjetala skroz do stražnjeg kraja automobila pronalazimo i jedan brid na karoseriji kad ga pogledamo iz profila. Iznad njega vidimo i crne retrovizore na kojima se nalaze dinamički žmigavci, dok ukupni dojam iz profila zaokružuju serijski uzdužni krovni nosači.

14.jpg

Ipak, dojam s bočne strane nije potpun dok u tu priču ne dodamo i naplatke. A3 allstreet tako u serijskom paketu opreme dolazi sa 17“ naplatcima, dok vi na slici vidite 18“ aluminijske naplatke koji se dodatno naplaćuju. Oštre linije ovih grafitno-sivih naplataka s pet krakova samo potvrđuju ono što smo već zaključili o sportskom dizajnu karoserije ovog modela. Jednaka premija koju pronalazimo na vanjskim elementima ovog auta krasi i unutrašnjost A3 allstreet modela.

15.jpg

Unutrašnjost

Testni model došao je s doplaćenim interijerom S line sa sportskim sjedalima, gdje pronalazimo kombinaciju Pulse tkanine umjetne crne kože sa „S“ vizualom na naslonima prednjih sjedala. Sjedala su iznimno udobna, s integriranim naslonima za glavu, bočnim podupiračima i potporom za bedra. Podešavanje visine, uzdužnog položaja, te kuta sjedala i naslona je ručno.

16.jpg

Uz to je u testnom modelu došla i električna potpora za kralježnicu u prednjim sjedalima. Ona je podesiva u četiri smjera. Spomenimo još da istu kožu sa sjedala sa suptilnim bijelim šavovima pronalazimo i na naslonu za ruke.

17.jpg

Volan je također kožni. Radi se o prepoznatljivom Audijevom dizajnu s tri kraka i 12 tipki, ali i ručicama za izmjenu stupnjeva ako se s automatskog mjenjača želite prebaciti na ručni. Na lijevoj strani pronalazimo funkcije putnog računala, dok su na desnoj one za upravljanje glazbom, pozivima i dr.

18.jpg

Najzanimljivija tipka na toj desnoj strani volana je ona koja nosi jednostavnu oznaku zvjezdice. To je, naime, programibilna tipka pomoću koja može odraditi više funkcija.

19.jpg

Tu su dostupne opcije poput prebacivanja radija i medija ili uključivanje/isključivanje prometnih obavijesti, što je jako korisno i praktično rješenje koje je Audi implementirao na sam volan automobila.

20.jpg

Virtualni kokpit dolazi u obliku atraktivnog 12,3-inčnog zaslona na kojem su vrlo jasno prikazani svi bitni elementi – od okretaja i brzine do potrošnje i trenutnog stanja goriva. Na sredini zaslona pronalazimo i potporu za vozača – sigurnosno rješenje koje ukazuje na to kad je praćenje traka u prometu uključeno.

21.jpg

Oko njega su u armaturu ugrađeni otvori za klimatizaciju, isto kao i 10,1-inčni infotainment zaslon koji dolazi pod kutom za lakše i preglednije upravljanje sustavom. Materijali korišteni u unutrašnjosti visoke su kvalitete, pogotovo kad pričamo o armaturi gdje nećemo pronaći onu crnu plastiku koju pronalazimo u modelima niže klase.

22.jpg

Ispod zaslona pronalazimo fizičke tipke za upravljanje klimatizacijom, dok kat ispod još pronalazimo funkcije poput „drive select“ koja mijenja vozne karakteristike auta (dostupno je pet načina rada), paljenje i gašenje auto-starta, parkirne kamere i drugih praktičnih funkcija.

23.jpg

U toj sekciji središnjeg mosta su i dva USB-C priključka koje ćete moći koristiti za punjenje vaših uređaja. Tu je svakako i opcija za bežično punjenje mobitela, pa nećete nužno ni imati brige oko kablova u unutrašnjosti svog auta.

24.jpg

Na središnjem mostu je ipak glavni element onaj na kojem se nalaze „mjenjač“, koji je zapravo klizna tipka koja nas prebacuje iz vožnje unatrag, neutralne pozicije i drive/sport načina rada. Tu su dakako još Parking tipka i tipka za paljenje, odnosno gašenje automobila.

25.jpg

S njihove desne strane također pronalazimo i „slider“ za upravljanje glazbom. Pomoću njega suvozač s lakoćom može stišati zvuk u potpunosti, prebacivati pjesme i ugasiti zvuk pritiskom tipke. Osim toga, klizeći prstom po tom „slideru“ suvozač pojačava ili stišava glazbu po potrebi.

26.jpg

Ispod njih su tipka za podizanje parking kočnice, 12V priključak, praktični prostor za odlaganje ključa i dva otvora za čaše.

27.jpg

Isti dizajn sjedala pronalazimo i na stražnjoj klupi, izuzev „S“ amblema pri vrhu sjedala, kao što je to slučaj s prednjim sjedalima. Ona su i tu izrazito udobna, a osim toga valja pohvaliti i prostor za noge, kojeg ima dovoljno i za nešto više osobe. Na slici je sjedalo namješteno za vozača visine 183 cm, a prostora ne manjka.

28.jpg

Spomenimo još da i stražnja klupa dobiva dva USB-C priključka, kao i vlastiti otvor za ventilaciju.

29.jpg

Za kraj ovog dijela recenzije, osvrnimo se još i na prtljažni prostor. Kapacitet je ovdje isti kao i kod A3 Sportback modela. Dakle, radi se o prtljažniku kapaciteta 380 litara, što skače na 1200 l sa spuštenim stražnjim sjedalima.

30.jpg

Svakako treba naglasiti da smo na testnom modelu dobili dodatnu opciju naslona podesivog po nagibu u omjeru 40:20:40, sa središnjim naslonom za ruke i držačima za piće. Dodatna oprema su električno otvaranje/zatvaranje prtljažnika, a s komfornim ključem dolazi i opcija otvaranja, odnosno zatvaranja prtljažnika pokretom nogom ispod stražnjeg branika.

Infotainment

Interakcija s infotainment sustavom odvija se putem ranije spomenutog 10,1-inčnog zaslona osjetljivog na dodir koji je pod kutom ugrađen u armaturu automobila, što omogućuje lakše upravljanje i preglednost informacija na zaslonu.

31.jpg

Zaslon je visoke rezolucije, tako da je sadržaj čitak i jasan. Zahvaljujući tome korisnik će vrlo precizno pritiskati različite opcije po ekranu koji je vrlo responzivan.

32.jpg

Testni model došao je s MMI pro dodatnom opcijom koja dodaje Head-up zaslon i, u kontekstu infotainment sustava puno bitnije, vrhunski Sonos 3D premium audio sustav. Pomoću 15 zvučnika visokih performansi (uključujući i subwoofer) i 16-kanalnog pojačala s ukupnom izlaznom snagom od 680 W, vozač i svi suputnici uživat će u svakom taktu glazbe koja svira putem ovog sustava.

35.jpg

Glazbu možete puštati putem DAB+ digitalnog radija, koji je dio serijske opreme zajedno sa zaslonom osjetljivim na dodir i punjačem za bežično punjenje telefona, ili kako smo ju mi slušali – putem Android Auto aplikacije.

36.jpg

Novi A3 allstreet podržava bežično povezivanje na Android Auto i Apple CarPlay aplikacije, tako da nemate brige o kablovima u autu.

37.jpg

Jednom kad uparimo mobitel s autom, Android Auto se sam pali, a sve informacije unutar aplikacije su jasne i pregledne na zaslonu ove veličine, koji je po nama idealne veličine.

38.jpg

Osim nama drage Android Auto aplikacije, putem infotainment zaslona pristupate i svim ostalim mogućnostima ovog sustava: od Audijeve navigacije i radija, do upravljanja postavki sustava i automobila, upravljanja sigurnosnim značajkama auta, pozivima i dr.

Motor

Kao što smo rekli, na testu smo imali blagi hibrid s četverocilindričnim 1,5-litrenim turbo benzincem. Ovaj motor razvija 150 KS (110 kW) s najvećim okretnim momentom od 250 Nm pri 1.500-3.500 okr./min.

Audi je motor upario sa 7-brzinskim S tronic automatskim mjenjačem kojim je bilo vrlo ugodno za voziti i po gradu i na otvorenoj cesti. A3 allstreet dolazi s pogonom na prednje kotače.

39.jpg

Hibridni element ovog modela funkcionira na sljedeći način: Na motor je ugrađen BAS (belt alternator starter, odnosno pokretač alternatora s remenom) koji napaja električni sustav od 48V s ugrađenom litij-ionskom baterijom. Ona se nalazi ispod suvozačeva sjedala, a MHEV sustav bi trebao umanjiti potrošnju goriva u odnosu na standardni ICE motor za do 0,4 litre na 100 km.

40.jpg

Taj sustav puni bateriju kad vozač makne nogu s papučice gasa ili lagano pritisne kočnicu. Na taj način može rekuperirati do 12 kW (16 KS) snage. Zatim će baterija pri kretanju i ubrzavanju od niske brzine vrtnje pomoći TFSI motoru s do 9 kW (12 KS) i dodatnih 50 Nm okretnog momenta.

Osim toga, napunjena baterija omogućit će gašenje motora pri vožnji u određenim situacijama. Rad ovog sustava se vrlo brzo prilagođava uvjetima u koje ga stavljate, tako da nam je iskustvo vožnje ovog blago hibridnog sustava vrlo pozitivno.

41.jpg

A3 allstreet ubrzava od 0 do 100 km/h za 8,4 s, a maksimalna brzina iznosi 221 km/h. Radi se o vrlo dobrim performansama, koje su adekvatne i za zabavniju sportsku vožnju.

Za potporu toga, tu je spremnik goriva od 50 litara koji je i više nego dovoljan za auto ove klase. Prema WLTP-u, testni model u kombiniranim uvjetima ispušta 123-133 g/km CO2, dok mu je potrošnja u istim uvjetima 5,4-5,8 l/100km.

42.jpg

Napravili smo popriličan broj kilometara i u gradskoj vožnji, i na autocesti, i na „staroj“ cesti. Nama je na kraju testa prosječna potrošnja bila točno na sredini te WLTP procjene – na 5,6 l/100 km. To su vrlo dobri rezultati s obzirom da smo se vozili i po gradskim gužvama, i po zavojitim lokalnim cestama, i po autocesti.

Zaključak i cijene

Audi A3 allstreet je premija na kotačima koja uzima atraktivni i popularni Sportback model ovog kompakta, odmiče ga od razine tla za dodatnih 3 cm, pritom zadržavajući sve vozne karakteristike Sportbacka.

Krajnji rezultat je odličan: povišeni crossover s klasičnim off-road izgledom u premium izdanju, kako izvana, tako i iznutra. Allstreet je digitaliziran na svim pravim mjestima, dok istovremeno na armaturi zadržava i nešto fizičkih tipki za sve one opcije koje nemamo vremena tražiti po raznim menijima infotainment sustava.

43.JPG

Vožnja je izrazito udobna, kao i ulazak u automobil. Sjedala i ostatak interijera krase kvalitetni materijali i suptilna elegancija, dok će dodatan gušt u vožnji pridodati vrhunsko Sonos ozvučenje za uživanje u najdražim hitovima.

U svim cestovnim uvjetima allstreet pruža odlično iskustvo vožnje. Na autocesti nije zamoran za voziti, na zavojitim „starim“ cestama je gušt u vožnji i jako dobro leži u zavoju, dok je u gradu kao kompaktni automobil iznimno funkcionalan i okretan.

44.JPG

Audi je za ovakvo iskustvo na cesti odredio iduće cijene: za A3 allstreet s 35TFSI motorom od 150 KS sa 7-brzinskim S tronic automatskim mjenjačem cijena kreće od početnih 35.766 EUR. Za fanove dizelskog motora tu je 2.0-litreni 35TDI motor iste snage s istim mjenjačem. Njegova početna cijena je 40.059 EUR.

Testni model Audi A3 allstreet 35TFSI s dodatnom opremom izaći će vas 44.888,93 EUR (uključujući pripadajući PDV i PPMV).

Podijeli

Srodni sadržaj (po oznakama)

  • Citroën C5 Aircross Hybrid 136 TEST

    Mild-hybrid opcija Citroënovog obiteljskog SUV-a najnoviji je pogonski sklop za njihov C5 Aircross model. Takozvani C5 Aircross Hybrid 136 dolazi s osvježenim 1.2 litrenim PureTech benzinskim motorom s tri cilindra i 48 v mild-hybrid elektromotorom. Benzinski motor proizvodi 134 KS (100 kW), dok mu elektromotor može pridodati do 12 KS.

  • TEST Toyota C-HR PREMIERE

    Sve popularniji C-SUV segment ima novog predstavnika, a nama je sad došao i na test. Toyota C-HR je i u prvoj generaciji plijenila poglede atraktivnim dizajnom, dok su se ispod površine nalazili pouzdani Toyotini motori.

Više u ovoj kategoriji: « Toyota C-HR C-LUB PHEV TEST