Zabrana za povezane automobile iz Kine

  • Objavljeno u AUTOBIZ
image

Iako se radi o prijedlogu, očekuje se kako će ga Bidenova administracija usvojiti do kraja mandata (20. siječnja 2025.), a posljedice bi bile dalekosežne jer se prijedlog ne odnosi samo na vozila, već i na instalirane komponente.

To znači da bi potencijalno bila pogođena ne samo vozila proizvedena u Kini, već i ona koja koriste zabranjene komponente u svojim hardverskim ili softverskim sustavima.

Također, prijedlog se odnosi i na komponente iz Rusije, iako one igraju tek manju ulogu u automobilskoj industriji u usporedbi s Kinom.

Prijedlog zabrane softvera stupio bi na snagu od modelske godine 2027. (odnosno od siječnja 2026.), a zabrana hardvera od modelske godine 2030. (siječanj 2029.)

Ovaj prijedlog bi dodatno otežao prodor kineskih proizvođača na američko tržište gdje su već opterećeni carinama od 100 posto te su prisutno u vrlo malom broju.

Prema prijedlogu gotovo sva vozila proizvedena u Kini bila bi pogođena i više se ne bi smjela prodavati u SAD-u, čak i ako se radi o automobilima koje su u Kini proizveli General Motors ili Ford.

Automobili europskih proizvođača također bi mogli biti pogođeni ako koriste hardver ili softver kojeg uredba zabranjuje.

Podijeli
Više u ovoj kategoriji: « Milijun Dacia s dvogorivnim motorima