Dacia savjetuje: Voziti pametno uz LPG
- Objavljeno u NAJAVE
Što kad bi LPG bio na glasu kao najbolje pogonsko gorivo za automobile? Valja spomenuti da je riječ o gorivu čije kvalitete nisu naširoko poznate: ekološki je prihvatljivo, pristupačno i sigurno. Ima i smisla s obzirom na rastuće cijene goriva i globalne napore da se smanje emisije CO2. No, koliko je jednostavno koristiti plin? Je li praktično? Kako napuniti spremnik na benzinskoj postaji? Damien, voditelj odjela za međusektorske usluge pri Daciji, objasnio nam je zašto ukapljeni naftni plin usrećuje toliko kupaca koji su odabrali Dacijin dvogorivni motor ECO-G. Zaključak je jednostavan: jednom kad prijeđete na plin, nikad se nećete vratiti na staro!
No krenimo redom, pa recimo prvo što je LPG? LPG, odnosno ukapljeni naftni plin, mješavina je lakih ugljikovodika, uglavnom butana (koji se koristi u domaćinstvima) i propana. Riječ je o potpuno neotrovnu plinu. Kad izgara, ne proizvodi gotovo nikakve sitne čestice i pomaže smanjiti emisije NOx za koje je poznato da uzrokuju respiratorne bolesti. Ukupno 60 % LPG-a dobiva se iz prirodnog plina. Zahvaljujući dvama spremnicima, u dvogorivnoj inačici motor radi i na benzin i na LPG. Vozač može samostalno odabrati koje gorivo želi koristiti. U prosjeku LPG ispušta 10 % manje CO2 od benzina. U Europi je LPG dostupan na 32.000 postaja, odnosno na četvrtini ukupne mreže benzinskih postaja. Najveći ljubitelji LPG-a su Rusija, Turska, Poljska, Ukrajina i Italija.
''LPG je praktično, ekonomično, ekološki prihvatljivo i jednostavno gorivo. LPG je tako tipičan za Daciju!'' izjavio je Damien, voditelj odjela za međusektorske usluge pri Daciji. LPG nije ni za specijaliziranu upotrebu, a ni prolazni trend. Naprotiv! Upotrebljava se kao pogonsko gorivo od 1979., a u međuvremenu je pokorio svijet. Najviše se koristi u Koreji, Rusiji, Tajlandu, Meksiku i Turskoj. U Europi su predvodnici Poljska, Ukrajina i Italija. Danas LPG pokreće 28 milijuna vozila diljem svijeta. Damien dodaje da se ''prihvaćanje LPG-a u tim zemljama može objasniti ili prisustvom golemih rezervi prirodnog plina ili poreznim olakšicama jer ga se smatra čistim gorivom (manje emisije CO2 i niže naknade za onečišćenje okoliša)''. Primjerice, vozila pokretana LPG-om u Francuskoj nose oznaku Crit’Air 1, a u Španjolskoj oznaku ECO. Sporiji rast LPG-a u drugim zemljama posljedica je nedostatka osviještenosti o njegovim prednostima i manjeg broja benzinskih postaja koje nude tu vrstu goriva.
Većina automobila pokretanih dvogorivnim motorom naknadno je opremljena potrebnom opremom. Riječ je o procesu koji zahtijeva suradnju sa specijaliziranim prerađivačima koji nisu dio proizvođačeve mreže. No, u protekle je dvije godine LPG-u porasla popularnost. Prodaja je u jeku rasta cijena benzina i dizela doživjela pravi procvat pa danas svjedočimo sve većem broju vozila sa serijski ugrađenim dvogorivnim motorom. Dacia je marka koja iz temelja mijenja svijet automobila svojim jedinstvenim poslovnim modelom i esencijalnim pristupom razvoju pristupačnih i suvremenih vozila. Dacia vjeruje u LPG od 2010., a trenutno je jedina marka na tržištu koja nudi LPG kao opciju u svim modelima pokretanim termičkim motorima, što samo dokazuje njezinu hrabrost! ''Dacia je učinila LPG pristupačnijim rješenjem tako što ga je ponudila u svim svojim modelima – Sanderu, Sanderu Stepway, Loganu, Dusteru i novom Joggeru, prepoznatljivima po oznaci ECO-G'', izjavio je Damien.
I tako LPG doživljava eksplozivan rast! U Francuskoj se, primjerice, prodaja učetverostručila u prvoj polovici 2021. u usporedbi s 2020., a u usporedbi s 2019. čak je 15 puta veća. Za ovaj znatan rast zaslužna je prvenstveno Dacia: 2020. Dacijina vozila činila su 78 % svih novih vozila s pogonom na LPG prodanih u Francuskoj. U Hrvatskoj je prodaja plinskih inačica na Daciji skočila s 3 % u 2019. na 64% u 2021. To je fantastičan rezultat koji puno govori o tome kako su LPG i Dacijina filozofija idealan spoj!
Činjenica da se Dacijin provjereni LPG sustav ugrađuje na motor TCE 100 ECO-G već na proizvodnoj liniji znak je veće sigurnosti i pouzdanosti. Može se pohvaliti istim trajanjem jamstva proizvođača (3 godine / 100.000 km), troškovima održavanja i servisnim intervalima te obujmom prtljažnika kao i benzinska inačica. Spremnik za LPG smješten je na mjestu gdje se obično nalazi rezervni kotač. Inačice s pogonom na LPG činile su 20 % Dacijine prodaje 2020. U prvoj polovici 2021. činile su 28 % ukupne prodaje. To je prava priča o uspjehu, posebno kad se u obzir uzmu brojne prednosti. ''Dacijini kupci vrlo su pragmatični i traže vozilo koje im je korisno u svakodnevnom životu. Zahvaljujući dvogorivnom motoru s dvama spremnicima, LPG omogućuje doseg veći od 1000 km, a u slučaju novog Dacia Sandera i do 1300 km'', objašnjava Damien.