Mali kabrioleti za cijelu godinu: Opel Tigra Twin Top vs. Peugeot 207 CC vs. Renault Wind

image

Početkom novoga milenija svjedočili smo zanimljivom trendu temeljenom na revolucionarnom tehnološkom napretku jednoga proizvođača: u jesen 2000. godine Peugeot je predstavio inovativno koncipirani 206 CC (CC=Coupé-Cabriolet). Bila je to konvertibilna izvedba omiljenog gradskog modela, ali umjesto mekog prekrivača putnička kabina imala je čvrsti, električno sklopivi krov.

Peugeot 206 CC

Komplicirani, senzacionalno osmišljeni mehanizam s elektromotornim aktuatorima i hidrauličnim sustavom mogao je za svega dvadesetak sekundi otvoriti (ili zatvoriti) segmentni čvrsti krov koji se potom smještao ispod povećeg poklopca u zatku vozila. Ova je "predstava" iznimno atraktivna slučajnim prolaznicima, a zbog kratkog trajanja može se izvoditi i za vrijeme kratkoga čekanja na semaforu.

Takozvana "topless" vožnja je ponovno postala hit, a ne privilegija bogatijih kupaca koji su i prije mogli uživati u blagodatima jednoga Mercedesa SLK. Prednosti koje je 206 CC donio u budžetnu klasu bili su brojni: čvrsti krov je pružao kvalitetnu zaštitu od meteoroloških utjecaja pa se vozilo moglo upotrebljavati tijekom cijele godine. Mehanizmi su bili komplicirani, no dovoljno pouzdani, a cijene ovih kabrioletića nisu bile previsoke. Istovremeno, nestao je strah i od razrezanih mekanih krovova, inače noćne more svih vlasnika kabrioleta.

Ubrzo se na novi Peugeot 206 CC čekalo mjesecima. Iskoristila je to konkurencija, s modelima po uzoru na malenog "francuskog lava". U svega nekoliko godina nastao je niz kabrioleta slične koncepcije: Renault Megane CC, Opel Astra TwinTop, Volkswagen Eos, ali i Peugeot 307 CC. U sljedećem valu su i ostali uhvatili korak: Ford Focus CC, Nissan Micra C+C, Mitsubishi Colt CZC, ali se pojavio i Peugeot 207 CC. Deset godina su kabrioleti sa sklopivim čvrstim krovom dominirali segmentom, a onda su, gotovo u isto vrijeme, nestali.

Konkretne razloge masovnog izumiranja pristupačnih CC-a neka objasne povijesni analitičari, no za pretpostaviti je da su u pitanju uobičajene cikličke "modne" promjene unutar autoindustrije – kupci su se u međuvremenu "navukli" na nešto drugo, možda na crossovere ili kompaktna SUV vozila i sada u njima pronalaze istu onu atraktivnost koju su im početkom tisućljeća pružali ovi povoljni kabrioleti.

Pročitajte našu usporedbu Koji kabriolet kupiti: Fiat 500C, VW Buba Cabrio ili DS3 Cabrio?

No, odustajanje od proizvodnje CC modela ne znači da se oni i dalje ne nalaze među nama. Prodano ih je na desetke tisuća i možda je upravo sada pravo vrijeme za kupnju ponekog dobro očuvanog, "neproblematičnog" primjerka. U prilog tome ide dosta toga: kabrioleti nisu kupovani za masovno gutanje kilometara, tipično imaju nepoblematične benzinske motore i za njima vlada razmjerno mali interes kupaca. Zbog skromne tržišne ponude njihove cijene nisu "zabetonirane" te su podložne dogovoru, a prvi su im vlasnici bili obično boljega imovinskog stanja pa su i automobili često "noćili" u garažama.

Vrijedna je informacija kod traženja solidnih primjeraka CC-a, no valja znati da se u Hrvatskoj nikada nisu prodavali u značajnim brojkama, posebno ne nakon što smo dospjeli "u bananu", 2009. godine. Ali sačuvane, nekarambolirane, tehnički ispravne i optički atraktivne kupe-kabriolete s malo kilometara, od prvoga vlasnika i u tvorničkom stanju možete pronaći "preko grane" – prije svega u Njemačkoj, Austriji i Sloveniji te drugdje. Pokreću ih Euro 3 ili čišći motori pa nema prepreke za uvoz, točnije unos i registraciju u Republici Hrvatskoj, uz relativno mala dodatna davanja.

U ovoj ćemo se usporedbi detaljnije baviti s tri modela iz niže klase CC-a, novijih godišta proizvodnje. To su Opel Tigra Twin Top (2004.–2009.), Peugeot 207 CC (2007–2014.) i Renault Wind (2010.–2013.).

U kategoriji 4-metarskih kupe-kabrioleta mnogi zaboravljaju na Opel Tigru Twin Top. A zapravo nudi zdravu dozu gušta za upravljačem, uz male dimenzije. Dvosjed iz Rüsselsheima koji se proizvodio u pogonima francuskog karoserista Heulieza prikladan je za vožnju u svim vremenskim uvjetima, pa i zimi.

Genetski kod Tigre TT preslikan je od Corse C, a i motori su GM-ovi. Najčešći je 1,4-litreni benzinski s 90 KS, nešto rjeđe se pronađe 1,8-litreni atmosferac sa 125 KS ili pak maleni 1.3 dizelaš sa 70 KS. Greške neće biti ni s jednim od navedenih strojeva, ali preporuku dajemo manjem "ottu", kako zbog održavanja, dijelova, potrošnje ali i poreza.

Prtljažnik Tigre TT je najveći u ovoj usporedbi: 440 litara u osnovnom stanju i 250 litara sa spuštenim krovom – sasvim dovoljno za romantična putovanja u dvoje. Ali i u gradskoj gužvi se Tigra TT dobro snalazi, poput svakog modernog gradskog automobila. Otvaranje krova odrađuje za vrlo hitrih 18 sekundi, a cijene dobro očuvanih primjeraka s manje od 60.000 kilometara iznose oko 35.000 kuna.

U trenutku predstavljanja modela 207 CC Peugeot je već raspolagao dugogodišnjim iskustvom s kabrioletima s tvrdim sklopivim krovom. Ovo je jedan od najprodavanijih CC-a svih vremena. Nudi relativno dobru prostranost, udoban ovjes i široku paletu motora. Stražnja sjedala su gotovo neprikladna za odrasle osobe, ali mogu poslužiti kao dodatni prostor za odlaganje. Dakle, 207 je također dvosjed.

Unutrašnjost je uredna i pregledna. Zbog sklopivog krova se sjedi nešto niže, no armaturna ploča i središnja konzola visoke su kao i kod "obične" 207-ice, što nižim vozačima može stvarati smetnju. Samo ovaj model iz našega trija nudi i po dubini prilagodljiv upravljač. Otvaranjem krova (i pospremanjem u dio prtljažnog prostora) raspoloživ kapacitet se s početnih 370 litara smanjuje na svega 145 litara. Sâmo otvaranje i zatvaranje krova odvija se spektakularno, glatko i hitro (za 26 odnosno 29 sekundi).

Među motorima nema osobitog favorita: "osnovni" 1.6 VTi benzinac sa 120 KS je razvijen u suradnji s BMW-om te je za ovo vozilo više nego dovoljan, no postoje i THP "turbaci" sa 150 odnosno 155 KS. Vožnja s otvorenim krovom rijetko uključuje jurnjavu – uostalom, nije ovo sportski automobil! Tko voli, može birati i između dva štedljiva 1,6-litrena dizelaša s 90 ili 110 KS. Cijene Peugeota dosta variraju, ali za pedesetak tisuća kuna biste trebali pronaći dobar 207 CC.

Novi vjetar u niži segment CC-a u ljeto 2010. godine donio je Renault Wind. Proizvodio se u susjednom Novom Mestu, skupa s Twingom. Wind je čisti dvosjed s prtljažnim prostorom kapaciteta 270 litara. Ima jednodijelni čvrsti krov koji se u jednom potezu (električno) preklapa iza vozača i suvozača. Zbog toga su Windove bočne proporcije malo osebujne, no atraktivni detalji i "džepni format" daju mu dozu ekskluzivnosti. Wind se proizvodio vrlo kratko i rijetko ga viđamo na cesti, što u kombinaciji s novijim godištima proizvodnje može predstavljati dodatni argument kupnji.

Renault Wind temeljen je na takozvanoj B-platformi Alijanse Renault-Nissan i oslanja se na mehaniku Twinga druge generacije. Češći je motor četverocilindrični 1,2-litreni TCe Energy downsizing turbo-benzinac sa 100 KS koji se u to vrijeme ugrađivao u Clio, a danas ga u modificiranom obliku pronalazimo i u Capturu i Meganeu.

Druga opcija je snažan 1,6-litreni atmosferac koji je se nalazio i pod poklopcem Twinga R.S. Njegovih 133 KS gotovo je i "previše" za karoseriju Winda, ali tko kaže da se takav automobil ne može voziti umjereno? Ukratko – Wind je dobra prilika, uz uvjet da pronađete redovno servisiran i lijepo očuvan primjerak. Potrošnja goriva i održavanje zbog standardne mehanike ne bi trebali predstavljati problem, a novija godišta proizvodnje (ni najstariji primjerci nemaju više od pet godina) također govore u prilog tom vozilu. Cijene na tržištima rabljenih mogu varirati, ali za 60 do 70 tisuća kuna računajte s besprijekornim automobilom registriranim na vaše ime.

Napomena: navedene cijene su okvirne i odnose se na očuvane rabljene primjerke iz domaćih automobilskih oglasnika.

Podijeli