Audi Q4 Sportback 50 e-tron quattro TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Dodatak u imenu Sportbavk najavljuje ''novu stražnjicu'', odnosno kupeovsku liniju krova i to je jedina razlika u odnosu na standardni Q4 e-tron, električni SUV koji se na tržištu nalazi gotovo jednako vrijeme. Q4 Sportback e-tron stoga donosi svakako atraktivniji oblik, a moramo priznati da se ne osjeti veliki gubitak prostora za glavu na stražnjoj klupi, pa ni visoki putnici neće imati problema.
U ponudi su četiri izvedbe, a testni model je došao pod punom oznakom Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro i riječ je o najsnažnijoj izvedbi koja dolazi s dva elektromotora i ukupnom snagom od 299 KS, koji s lakoćom pokreću ovaj preko 2,2 tone težak automobil. Naravno, tu je i bogata oprema koja nudi užitak u vožnji, a ni baterija ne kaska za ponudom, pa omogućuje autonomiju od stvarnih 400 km bez ikakvih problema, osim ako ne vozite stalno s papučicom gasa pritisnutom do poda.
Dizajn i praktičnost
Prvi primjerci električnog kompaktnog SUV-a Q4 su s trake sišli prošle godine, no imamo osjećaj kako će ipak Sportback izvedba biti prodavanija. No ni jednom se modelu ne može poreći privlačan izgled. A naše osobno mišljenje je kako je Sportback ipak mrvicu atraktivniji. Linija krova je nešto niža a dugi stražnji kraj nam govori kako je ipak riječ o automobilu dobrih performansi.
Stražnji spojler stavlja samo dodatan naglasak, a zanimljivo je kako ovaj model ne dolazi s brisačem stražnjeg stakla. Imali smo prilike vidjeti funkcionira li dovoljno aerodinamika ili ne, a naše je mišljenje, moglo bi i bolje. Doduše, staklo nije potpuno mokro, no ionako ćete po takvom vremenu koristiti stražnju kameru.
Prednji dio je tipičan za Audi, a nekako bi voljeli da je maska nešto manja, jer u stvarnosti nema neke funkcije kod ovog modela, no u Audiju su se vjerojatno željeli približiti i konzervativnijim kupcima kojima možda ne odgovara futuristički dizajn. Bočna linija je atraktivan, a točku na i stavljaju dodatno zatamnjena stražnja stakla i 20-inčni aluminijski naplatci koji dolaze uz nadoplatu.
A što se tiče samog prtljažnika, on je čak i veći od standardne izvedbe i to za 15 litara, a ukupan obujam mu je 535 litara, što je i više nego dovoljno čak i za duža putovanja na more. Ako ipak zatreba još više prostora, preklapanjem stražnjih sjedala dobiva se obujam od 1460 litara, i tek tu se vidi nedostatak u odnosu na standardni Q4 e-tron, u kojeg stanu i predmeti većih dimenzija bez potrebe za vožnjom s otvorenim vratima.
Unutrašnjost
Ni u unutrašnjosti nema razlika u odnosu na ''običan'' Q4, što nije nimalo loše. Udobna sjedala raskošnih dimenzija dobro drže tijelo a istovremeno su udobna i za duža putovanja. Izdašno se podešavaju u svim mogućim smjerovima, pa pronalazak idealnog položaja zasigurno neće biti problem. Dovoljno se podešava i upravljač koji dolazi s mnogo dodirnih površina za upravljanje, što nije uvijek i najpreciznije jer su površine ponekad i preosjetljive pa ''uhvate'' više pokreta nego što ste zamislili.
Digitalna instrument ploča je čitljiva i prilagodljiva, a isto vrijedi i za središnji multimedijski zaslon koji je također jednostavan za uporabu i lako se na njega naviknuti. Svakako su nam se najviše svidjele fizičke komande automatskog klima uređaja, no osim na upravljaču, podešavanje glasnoće medija se podešava samo dodirnim klizanjem po okrugloj tipki na središnjoj konzoli. To nije uvijek najspretnije rješenje. No vjerojatno neće biti problema uz naviku.
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_01
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_02
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_03
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_04
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_05
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_06
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_07
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_08
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_09
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_10
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_11
2022 Audi Q4 Sportback 50 e-tron Quattro_12
Prostora sprijeda ima na pretek u svim smjerovima, a i straga, kao što smo već bili napomenuli, ima mjesta čak i za više osobe. To je iznenađujuće jer kod ovakvih modela nedostaje prostora za glavu na stražnjim sjedalima, što kod ovog Audija Q4 Sportback nije problem. Također, stražnja klupa je udobna, a tu su i ventilacijski otvori i dva USB-C priključka, ali i 12V utičnica.
Audi je koristio visoku kvalitetu materijala prilikom izrade unutrašnjosti, no još uvijek se mogu pronaći pojedini dijelovi koji su napravljeni od jeftine plastike, što ovakvom automobilu nikako ne ide u korist. Doduše, 99,9 % kupaca tu plastiku neće ni primijetiti, no moramo napisati i nešto negativnoga, zar ne?
Motor i vožnja
Najsnažniji Q4 Sportback e-tron dolazi s dva motora koji mu daju maksimalnu snagu od 220 kW/299 KS a čitavo vrijeme je dostupno i 460 Nm okretnog momenta, a tu je i uvijek dobrodošao quattro pogon na sve kotače.
Službena mjerenja govore o ubrzanje od 0 do 100 km/h za 6,2 sekunde i maksimalnoj brzini elektronski ograničenoj na 180 km/h, a u praksi možemo reći kako ovaj model leti kao metak. Odziv na gas je odličan, kao i međuubrzanja, a također ne gubi daha ni pri višim brzinama. No tada se javlja ono negativno kod svih električnih automobila, a to je potrošnja.
Tijekom gradske vožnje smo u prosjeku trošili oko 19 kW/h, dok nam je prosjek nakon sedam dana bio ispod 20 kW/h, što je odličan rezultat za automobil težak preko dvije tone. Samo treba imati na umu da je potrošnja dobra samo pri brzinama do 120 km/h, kada troši oko 22-23 kW/h, no iznad toga potrošnja rapidno raste. Zato treba biti pažljiviji s nogom na gasu pri vožnji autocestom ili pak uključiti tempomat. Problem je što Q4 Sportback dobro ubrzava i pri višim brzinama, pa se potrebno dodatno koncentrirati kako ne bi trošili energiju bez razloga.
A što se tiče baterije, ona ima kapacitet od 82 kWh, odnosno iskoristivih 77 kW/h, što nam se u praksi pokazalo dovoljno za prelazak oko 400 do 410 km. Za pohvalu je računalo koje stalno preračunava preostali doseg, a izračun je prilično točan, pa vas neće ''prevariti'' do kuda možete ići, kako je kod pojedinih vozila. Jedino je punjenje nešto sporije, pa na punionici koja daje oko 10 kWh, punjenje traje duže vrijeme. No ako ga dopunjujete redovito, tijekom noći, s time nećete imati problema.
Sama vožnja je udobna i ne osjeti se težina testnog vozila, prelazak preko neravnina i uspornika je tih i ugodan, a nema ni neugodnih iznenađenja ni prilikom brzih prelazaka kroz zavoje. Serijski dolazi i izbor načina vožnje Audi Drive Select, no vjerojatno ćete ga u većini slučajeva držati u standardnom načinu rada, kada je dobro podešen balans između performansi, dosega i udobnosti.
Zaključak i cijene
Audi Q4 Sportback 50 e-tron quattro, s podužim popisom dodatne opreme, košta popriličnih 613.555 kuna, odnosno oko 81.480 eura, što nije mali novac, no ono što dobijete izmamit će vam osmjeh na lice. Naravno, dodatna oprema je skupa, pa s izbacivanjem par opcija možete poprilično korigirati cijenu. Tako početna cijena za Audi Q4 Sportback 50 e-tron quattro kreće od 525.587 kuna (cca 69.758 eura).
Najpovoljniji Audi Q4 e-tron starta s cijenom od 401.033 kuna (cca 53.226 eura), no riječ je o slabijem modelu sa 170 KS i s pogonom samo na stražnje kotače, ali i s mnogo manje opreme, a kupci Audija tu ipak ne škrtare.
Ovaj automobil nije za svakoga, i ipak će trebati još proći vrijeme da ljudi prihvate električna vozila, a ovaj model odlično približava budućnost sadašnjosti. Uz mnogo tehnologije, tu je i atraktivan dizajn, pa razloga za kupnju ima i više nego dovoljno.