Citroen DS4 1.6 THP 200 Sport Chic
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Testirao: Krunoslav Ćosić
S Citroenom DS4, koja spaja dizajnerske linije DS3 i novog C4, Citroen ulazi u sasvim nove vode jer ovaj automobil spaja više svjetova – kupeovski, sportski i limuzinski.
Vanjski izgled
Citroen DS4 na trenutke podsjeća na prvog, sitnijeg brataCitroen DS3 koji je svojom pojavom odmah privukao pozornost jer je riječ o automobilu koji nudi čak 38 različitih kombinacija interijera i eksterijera. U odnosu na Citroen C4(koji je dužine 432,9 cm, širine 178,9 cm i visine 152,3 cm), Citroen DS4 je nešto kraći - dugačak je 427,5 cm, širine je 181 cm, a visine 152,3 cm.
S koje god strane pogledali, DS4 lijepo izgleda – naprijed osvaja profinjenim svjetlima i dnevnim LED svjetlima u obliku bumeranga te velikim Citroen znakom i chevronima koji se rastežu preko cijele maske hladnjaka. A iznad Citroenovog znaka nalazi se DS4 znak, koji pokazuje pripadnost DS obitelji, jednoj potpuno novoj filozofiji koju Citroen nudi svojim kupcima, a koja se nastavlja i sa sada već trećim poznatim članom, DS5.
Dnevna LED svjetla su u potpunosti drugačija nego na DS3, dok su prednje lampe identične onima na novom C4.
Rebrasto izvedena maska hladnjaka i diskretno izbočen gornji dio poklopca motora nisu slučajno ovako lijepo i sportski dizajnirani, ipak je sve moralo biti odlično i agresivnije dizajnirano kako bi pojava DS4 i u retrovizoru vozača ispred odmah tražila poglede na ovaj automobil. Automobil je jednostavno stvoren za gledanje.
Dizajnerski niz se nastavlja i s bočne strane na kojoj pozornost i velike bodove prikupljaju fenomenalno dizajnirani aluminijski 19-colni 10-kraki naplatci Cairns koji inače koštaju 4.000 kuna (dimenzije su 225/40 R19). Kombinacija dviju boja i reljefnog finiša je napravljena za čistu peticu, iako pomalo neobično djeluju niskoprofilne gume na nešto povišenijem automobilu.
Bočni kraj pokušava biti kupeovski i u tome dosta dobro i uspijeva zahvaljujući diskretno postavljenoj bravi stražnjih vrata. Vrlo neobično izveden završetak prozora, obrubljen kromiranim linijama svoju originalnost otkriva pri otvaranju stražnjih vrata. Spomenimo i zatamnjena stražnja bočna stakla, koja pojačavaju ekskluzivnost na ovoj crnoj boji karoserije.
Stražnjim krajem dominiraju spojler i LED lampe koje su dizajnirane bez doticaja s dizajnom lampi na C4 i DS3. Nama se osobno jako sviđa DS4 logotip postavljen na prtljažnik, a sićušno slovo 4 u znaku odaje želju da se više istakne DS linija nego pojedini broj. Ne možemo ne spomenuti i donji stražnji kraj na kojem se nalazi kromirani detalj, na donjem dijelu odbojnika.
Unutrašnjost
Pogledati na cesti DS4, a ne pogledati i u unutrašnjost bio bi pravi grijeh za svakoga tko to učini. U ponudi su tri paketa opreme – Chic, So Chic i Sport Chic. Testni model je imao najjači, Sport Chic paket.
Unutrašnjošću kao da se bavilo nekoliko dizajnera, koji su se trudili dati mu što bolji dizajn i profinjenost. Odličan je i odabir boja – crnu boju „razbija“ prisustvo crvene boje, koja se proteže donjim dijelom putničkog dijela: od rukohvata na vratima, preko kožnih sjedala, ručice mjenjača i lajsni oko ručice mjenjača. Dizajneri su bili nadahnuti karikama narukvice sata.
Kožna sjedala su vrlo maštovito dizajnirana, a prošivena su crvenim koncem. Moguće je birati između pet različitih kombinacija kože, a u ponudi je i grijanje sjedišta. Papučice za noge su aluminijske.
Kad se pogleda na kokpit, teško je početi s opisom jer ne znamo od kud bismo krenuli. Upravljač je identičan kao na C4, što znači da ne postoji fiksni središnji dio nego se cijelo kolo upravljača okreće. Kožni upravljač je načičkan velikim brojem različitih gumbića koji se koriste za kontrolu multimedije, telefona, putnog računala i tempomata. Sviđa nam se sportski look donjeg dijela kola upravljača, s kromiranim umetkom.
Središnji dio kokpita čine kromom obrubljeni ventilacijski otvori, veliki ekran, audio sustav i komande klime, a taj je dio identičan onome u C4. U svakom slučaju, unutrašnjost DS4 je fenomenalno dizajnirana i teško se bilo što može zamjeriti, a osim dobrog dizajna sviđa nam se i kvaliteta korištenih materijala – korišten je mekani materijal slush. Sve je ugodno na dodir. Pozadinsko svjetlo na komandnoj ploči se može mijenjati između više različitih boja, od bijele do plave.
Što se tiče mjesta naprijed i natrag, mjesta ima sasvim dovoljno za ugodnu i komfornu vožnju. Prtljažnik je velik i nudi 370 litara volumena (C4 nudi nešto više prostora - 408 litara).
Akustično panoramsko vjetrobransko staklo je dostupno pri pogledu pod kutom od 45 stupnjeva čime se ne samo omogućuje više svjetla u kabini nego i bolja preglednost u vožnji. Vozač i suvozač mogu koristiti sjenilo za sunce te se tako zaštititi od sunca, i to svatko pojedinačno.
Citroen DS4 na cesti
Ispod haube se nalazi četverocilindarski 1.6-litreni THP 200 turbobenzinski motor snage okruglih 200 KS (147 kW), razvijen u suradnji s BMW-om (ovaj motor smo isprobali u Peugeotu RCZ). Kao što i priliči tolikoj snazi, prati ju i zvuk koji je dubok i dosta glasan pri višim okretajima, dok se pri umjerenoj vožnji DS4 ugodno čuje.
Ipak, pri maksimalnom broju okretaja, na 6.000 o/min, zvuk se malo raspada i nije baš najugodniji. Vjerojatno će ga voljeti oni koji vole samo da bude što glasnije, ali mi bismo ipak nogu s papučice gasa malo olakšali i vozili se za 500-ak okretaja niže. Ali, o ukusima se ne raspravlja.
Motor daje gušt u vožnji jer omogućava odlične performanse čime se dobije i užitak u vožnji, zahvaljujući i dobrom okretnom momentu od 275 Nm, dostupnih već pri 1.700 o/min. Podatak koji asocira na turbodizelske motore. Ubrzavanje u bilo kojem stupnju od šest ponuđenih brzina je snažno i motor kao da uvijek ima snage. Snaga od 200 KS dostupna je pri 5.800 okretaja. Emisija CO2 iznosi 149 g/km.
Maksimalna brzina je vrlo visoka – 235 km/h, dok do stotke Citroen DS4 ubrzava za manje od 8 sekundi (7,9 sekundi). Spomenimo i solidnu masu od 1.316 kg
Ovako snažan motor voli i „popiti“, a potrošnja je po gradu iznosila 9 litara, a na otvorenoj cesti 7,7 litara. S obzirom da nas je Citroen DS4 stalno vukao na jači i jači pritisak papučice gasa, potrošnja je i očekivana, a naravno može biti i veća.
Vozilo se u vožnji dosta dobro ponaša, a iako je ovjes blago povišen i time bi trebao biti manje stabilan, DS4 nam je u vožnji bio ugodan i siguran za vožnju. Naprijed se nalazi pseudo-MacPherson, dok je straga stražnji ovjes s deformirajućom osovinom.
U odnosu na C4 ovjes je prilagođeniji i sportskiji, a sve to prati i direktniji upravljač s kojim smo zadovoljni. Mjenjač je također ugodan za korištenje te ima solidno kratke hodove, kraće nego na C4. Diskovi smješteni na prednjim i stražnjim kotačima odlično obavljaju svoj posao.
Vozačko se sjedište može podešavati i po visini (kao i suvozačko), a sviđa nam se i postojanje srednjeg naslonjača za ruke. Inače, Citroen DS4 nudi i različite, polifone zvukove za pokazivače smjera, što je totalno cool. Suvozači su bili oduševljeni zvukovima, a u ponudi su četiri polifona zvuka. Tražili su što više skretanja. Tu su i parking senzori koji potpomažu pri kretanju unatrag.
Osim ovog najsnažnijeg motora, u ponudi su dva dizelska motora (HDi 110, uz dodatnu izvedbu e-HDi i HDi 160), koji serijski imaju pročistač krutih čestica te tri benzinska motora nastala u suradnji s BMW-om – VTi 120, THP 155 i testirani THP 200.
Za sigurnost se brine šest zračnih jastuka, koji su dostupni već u osnovnoj opremi. Spomenimo i svjetla za maglu koja nude bočno osvjetljenje – prilikom kretanja po zavojima uključuje se i svjetlo za maglu koje dodatno osvjetljava dijelove ceste koje ne pokrivaju prednja svjetla. Odlično za zavoje i pri skretanju pod kutom od 90 stupnjeva, a prometnica nije osvijetljena.
Multimedija
Audio sustav je poznat s modela C4, ima identičan izgled i funkcionalnost. Zvuk se rasprostire po unutrašnjosti putem šest zvučnika, a komande na upravljaču su s tipkama ugodnog hoda. U audio sustav je integriran program za audio obradu čime se dobije autentičan zvuk koji se širi po cijeloj kabini tako da je moguće uživati u bilo kojem dijelu vozila.
Paket Hi-Fi sadrži digitalno pojačalo, zadnje tweetere i bas zvučnik smješten u desnoj bočnoj oblozi prtljažnika.
Uz pomoć USB-a na audio sustav se može spojiti i vanjske uređaje kao što su USB stickovi te tako sa sobom imati tisuće i tisuće pjesama. Zahvaljujući integriranom Bluetoothu moguće je na audio sustav spojiti i mobitel te tijekom vožnje telefonirati bez ruku. Bluetooth nije A2DP tako da na audio sustav nije moguće reproducirati glazbu s kompatibilnih mobitela koji podržavaju ovaj Bluetooth standard.
Navigacijski uređaj, eMyWay, na velikom ekranu prikazuje kartu kretanja, a dostupan je i kompas.
Kao opcija se nudi Citroen eTouch sustav. To je sustav koji automatski ili na inicijativu putnika upućuje S.O.S. pozive i lokalizirane pozive za pomoć na cesti uz pomoć integrirane SIM kartice (besplatne i dostupne od 0 do 24 sata dnevno, 7 dana tjedno), za precizno lociranje vozila i brzu intervenciju u slučaju kvara ili prometne nesreće. Ipak, satelitska geolokalizacija za sad nije dostupna u Hrvatskoj.
Cijena za Citroen DS4
Početna cijena za DS4 kreće od 149.900 kuna, za VTi benzinski motor snage 120 KS, a u ponudi je sedam različitih kombinacija motora i paketa opreme, a najskuplja je izvedenica sa 160 KS snažnim HDi motorom – 207.900 kuna. Cijena za testirani 1.6 THP motor je 200.650 kuna.
Citroen DS4 idealan je za vozače koji žele snažan turbobenzinski motor, glasniji zvuk, primjetnost na cesti, guštanje u unutrašnjosti. Jednostavno, žele stil i eleganciju. Na kraju spomenimo da je Citroen DS4 proglašen najljepšim automobilom 2011. godine u čak 62 zemlje svijeta (proglasili su ga posjetitelji Interneta), a dobio je nagradu i za najljepšu unutrašnjost.