Citroen DS4 2.0 HDI 160 Sport Chic TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Testirao: Dražen Novak Primijetili ste kako neke stvari imaju trajnu vrijednost. Kada je riječ o automobilima samo rijetki ostaju u dugom sjećanju. Velikoserijski Ford T, napredni Mercedes 300SL Gullwing, egzotični Lamborghini Miura ili na primjer futuristički Citroen DS iz 1955, popularna „Žaba“.
Jeste li znali da je taj DS (model iz 1967.) imao i zakretne farove? A hidraulični ovjes, zaštitni znak ovog proizvođača, da i ne spominjemo. Reinkarnacija ove legende, modela koji je spadao u kategoriju limuzine srednje klase, 2010. je započeta Citroenovim modelom iz mini lige, Citroen DS3(uskoro čitajte o testu inačice Ultra Prestige).
Pročitajte test Citroen DS4 1.6 THP 200 Sport Chic.
Šminker s nasljeđem
Staviti DS značku na ovakav model bilo je u najmanju ruku neobično. No i DS3 donio je nešto novo (poput „Žabe“ svojevremeno), glamur u kategoriju skromnih gradskih automobila, a time i novog izazivača šminkerima, BMW-ovom Miniju i Audiju A1.
Logičan nastavak bio je i DS4, pripadnik kompaktne klase i konkurent premium modelima BMW-u serije 1, Audiju A3 Sportback i zgodnoj Alfa Romeo Giulietti. Kao i u slučaju DS3 kod kojeg je osnova bio C3 i kod ovog modela radi se o potpuno novoj karoseriji u odnosu na aktualni C4 što potvrđuju i dimenzije koje ga čine kraćim, širim i višim. Kada ga ne biste vidjeli na fotografijama ili uživo pomislili biste da taj „bumbar“ i nije naročito privlačan. I bili biste u krivu, DS4 je jako privlačan.
Već dugo jedan „Francuz“ nije u kompaktnu klasu donio toliko karaktera i luksuza kao ova Citroenova perjanica. Ovaj bucmasti maneken već je nagrađen na internetskom glasanju kao najljepši automobil u 2011. godini.
Uz takvu ljepotu često ide i narcisoidnost, pa će vas takoCitroen DS4 2.0 bez puno isprike ostaviti bez zraka na zadnjim sjedalima, zbog njegove vanjske ljepote nećete moći otvoriti prozore na stražnjim vratima. Smatramo da su dizajneri ipak trebali uložiti više truda i dodati tim prozorima osim tamne folije i funkciju spuštanja i podizanja. Istina je da mnogi trovratni modeli nemaju aktivne prozore, ali to nije isprika.
Već i značka na nosu u obliku stiliziranog logotipa DS i neupućenom promatraču daje do znanja kako ovaj automobil želi biti poseban. Dizajnerski odmak od starijeg brata, konfekcijskog C4, vidljiv je u mnogim detaljima vanjštine, ali i unutrašnjosti. Spomenimo samo ekstravagantna zadnja vrata sa skrivenom kvakom. Istina je da ćete se morati naviknuti kod otvaranja jer zahtijevaju dodatni prostor za špičasti završetak ali barem izgledaju sjajno. Ovaj auto zaista poželite opipati. Kao i „Žabu“ svojevremeno.
Lijep i iznutra
Česta pojava da atraktivnu karoseriju ne prati ugodna unutrašnjost zaobišla je Citroen DS4. Možda je za to najzaslužniji model C4, jer je u DS-u interijer gotovo identičan. Ušteda je očito učinila svoje. Ili je C4 toliko dobro skrojen pa nije bilo potrebe za novim rješenjima.
Kakogod, interijer djeluje dovoljno raskošno s naglaskom na kvalitetu izrade (vjerujemo da će i godine to potvrditi). U ovoj test verziji Sport Chic, pogled će vam se vjerojatno zaustaviti na odličnom dizajnu sjedala čija kombinacija boje i prošiva na kožnoj površini nudi bezvremenski izgled lišen trendovskih dosjetki.
Ugođaj u kabini je vrlo ugodan iako pomalo klaustrofobičan zbog relativno niskog krova. To je rezultat kupeovski skrojene karoserije, ali i obilne upotrebe finih materijala koji pomažu apsorpciji buke što vožnju u DS4 u bilo kojem režimu čini ugodnom za sve suputnike. Svidio nam se strop krova u crnoj boji. Iako umanjuje dojam prostranosti, zrači jednostavnom elegancijom.
Za više dnevnog svjetla u unutrašnjosti trebao bi se pobrinuti panoramski vjetrobran kojeg možete „dozirati“ domišljatim asimetričnim sjenilima. Ovaj dizajnerski štos izbacio je sa suvozačkog mjesta rukohvat na krovu (tu nije bilo mjesta za oboje) što je nedostatak koji će suvozač vrlo brzo uočiti kad poželite oštriju vožnju.
Ergonomija je primjerna, funkcije na komandnoj ploči su logične, korišteni materijali ostavljaju odličan dojam, u ovoj kabini poželite ostati dulje vrijeme. Naročito ako ste posegnuli za listom dodatne opreme koja nam se čini gotovo nepotrebna obzirom na Citroenovu izdašnost u serijskoj opremi.
Testirani model Sport Chic razmazit će vas gomilom ugode od fine kože na grijanim sjedalima koja vas, po želji, mogu masirati u lumbalnom dijelu, spot rasvjete u prednjem i stražnjem dijelu kabine, kožom na multifunkcijskom upravljaču, mjenjaču i osloncima za ruke...
Oprema, poput automatskog dvozonskog klima uređaja, automatskog paljenja svjetala i brisača, odličnog audio CD/MP3 sustava sa 6 zvučnika, grijanih i električno preklopivih retrovizora u ovom se automobilu podrazumijeva. Dodatno bi vas mogla razveseliti mogućnost promjene polifonih zvukova za pokazivače smjera ili promjena iluminacije na instrumentima. Nisu prijeka potreba, ali vesele.
Fina unutrašnjost nije bez mana. Luksuzne fotelje, u odnosu na standardna sjedala u C4, ukrale su nešto prostora za koljena straga, a klupa presvučena kožom, na kojoj se sjedi dosta visoko, ne nudi nikakvu bočnu potporu za putnike kad vozač poželi zabavu u zavojima. Ali, putnici barem imaju rukohvate na stropu.
Naslone sjedala možete preklopiti asimetrično, ali ne očekujte ravnu podnicu. Prtljažnik je samo prosječnih karakteristika, obujma 370 litara. DS4 nastoji pokazati funkcionalnost, ali to nije njegova primarna zadaća. Ni Cristiano Ronaldo ne vrši popravke po kućama.
Nije samo lijep
Budimo iskreni, „fahreri“ uglavnom zaobilaze Citroen i ostale meko podešene „Francuze“. Oni su jednostavno sinonim za udobno prevaljivanje kilometara, s rijetkim izletima u sportska okruženja (pričamo o civilnim varijantama, ne o Sebastianu Loebu i njegovom (nad)moćnom Citroenu C4).
Citroen DS4 je naprotiv iznenađujuće sposoban u vožnji. Iako njegova silueta i povišena karoserija sugeriraju karakteristike SUV-a, ovdje se ipak radi o smislenom kompaktu koji zna skrenuti u zavoju bez previše dramatiziranja.
U ovom DS4 test modelu brunda odlični turbodizel HDI 160. Radi se o 2.0 litrenom motoru najveće snage 120 KW (163 KS) koju razvija pri 3750 o/min. Takve karakteristike dovoljne su za isporuku moćnog okretnog momenta od 340 Nm koji nas je uveseljavao svaki put kad smo „rastezali“ treću brzinu.
Poželjeli smo kretati s njom! U ovom autu zavolite čak i mjenjač koji je poslovično slabija strana francuskih automobila. No, 6-brzinski mjenjač u DS4, iako nešto dužeg hoda i “šlampaviji“ nego bismo željeli, nije zapeo niti jednom.
A nismo imali ni potrebu previše posezati za njim, jer je i upravljač redovito prenosio informaciju da se prednji, golemi 19-colni kotači bore s prenošenjem momenta na podlogu kojeg ima dovoljno da za visoke brzinske prosjeke ne morate posezati za ručicom i mijenjati naniže. Uske zavojite ceste većim smo djelom prolazili u trećoj brzini. I bili neuhvatljivi.
Da, testirani DS4 voli zavojite dionice. Znali smo da će biti sposoban, ali na prvi pogled svojom visinom i visokim bokovima to očito nije želio dati do znanja. Naginjanje karoserije je minimalno, a cijeli automobil doima se dobro izbalansiranim.
Osjećaj u vožnji odaje čvrstu konstrukciju automobila i dodatno ulijeva povjerenje u brzim prolascima zavojima. Naravno, ovo nije sportski automobil, ali način na koji se hvata u koštac s ozbiljnijim zahtjevima vozača osjetno je bolji od njegovog brata Citroena C4. Posebno iznenađuje agilnost zadnjeg ovjesa koji poslušno prati prednju „vuču“.
Uzalud smo pokušavali isključiti ESP, aktivirao bi se nakon 50 km/h i djelomično pokvario užitak, jer smo mišljenja da bi zabava mogla biti većih razmjera kada bismo ga mogli isključiti kao kod modela DS3. Ne smijemo zaboraviti kako je ovaj DS4 opremljen gumama niskog profila, što sigurno utječe na izravnije upravljanje.
Ni kod ovog Citroena nismo očekivali pregršt povratnih informacija na upravljaču, ali napredak je uočljiv. Povremeno će se sportski trznuti kad osjeti navalu momenta pa je šteta što nije manjih dimenzija poput onog u Citroenu DS3, jer ugođaj bi bio bolji.
Na ravnim dionicama i visokim brzinama DS4 ostavlja dojam čvrstog i stabilnog automobila, uzdužne neravnine ne izbacuju ga iz putanje. Upijanje udarnih rupa, bez obzira na nizak profil guma, ne unosi nemir kod putnika. Općenito, inženjeri su uspjeli spojiti udobnost i sportski karakter.
A potrošnja goriva? Ako uočite kako brojač okretaja u lijevoj duplji stalno „blinka“ crveno (totalno cool detalj), znači da vam taj podatak ne znači previše i da gas pritišćete bez grižnje savjesti (prosječna emisija CO² iznosi 134 g/km). Ako pak stalno pratite sugestije o promjeni brzine u desnoj duplji onda se možda i približite tvornički deklariranoj potrošnji od 4,3 l na otvorenoj cesti ili samo 6,6 u gradskoj vožnji.
Naš prosjek na testu bio je „normalnih“ 7 litara u kombiniranoj vožnji, aluminijske papučice jednostavno zovu na jače pritiskanje. Prilikom ubrzanja trebali biste dohvatiti stotku za 8,6 sekundi, nastavite li, dostići ćete krajnjih 212 km/h što su vrlo pristojne vrijednosti. Kočnice (diskovi, prednji ventilirani) će masu od 1395 kg zaustaviti odlučno i s voljom.
U vožnji ćete cijeniti kompas i solidnu navigaciju (grafika je dopadljiva), a u gradu će vam asistirati narančasta točkica u retrovizorima kao upozorenje o „zauzetom“ mrtvom kutu. Neki put nam se učinilo kako malo kasni s upozorenjem, ali ovaj dodatak aktivnoj sigurnosti svakako pohvaljujemo kao i već standardno aktiviranje svih žmigavaca prilikom naglog kočenja.
Noću (a i danju za ostale u prometu) računajte na maglenke s opcijom bočnog osvjetljenja pri skretanju. Popis elementa aktivne sigurnosti nastavlja se s elektroničkim razdjelnikom sile kočenja te ABS-om i ESP-om za pomoć u zadržavanju putanje prilikom kočenja odnosno dinamičku kontrolu stabilnosti u slučaju da poželite ispitati granice.
Na skliskim podlogama u pomoć dolazi kontrola protiv proklizavanja pogonskih kotača, a za svaki slučaj tu je i kontrola tlaka u gumama s upozorenjem da zaustavite vozilo ako je guma probušena. U jako sporoj vožnji možete isprobati pomoć pri parkiranju ako ne vjerujete osobnoj procjeni. Za slučaj da aktivni sustavi ne uspiju u svojoj zadaći za pasivnu sigurnost brinu se prednji i bočni zračni jastuci i zračne zavjese.
Chic boutique
U DS4 liniji Citroen se zaista potrudio ponuditi mnoštvo paketa opreme koja bi trebala zadovoljiti i najrazmaženije. Chic, So Chic i Sport Chic su zgodni nazivi bogatih razina opreme koje se dodatno mogu konfigurirati s listama opreme uz doplatu. Ono što u popisu opreme najviše cijenimo je veliki broj sigurnosnih sustava koje smo uglavnom nabrojili u tekstu ranije.
Izdvojili bismo Citroenov inovativni sustav eTouch koji automatski ili na inicijativu putnika locira vozilo i upućuje poziv za pomoć na cesti u slučaju nezgode. Nezgodno je samo što taj sustav još nije aktiviran u Hrvatskoj.
Ugodan boravak u automobilu osim već navedene opreme omogućit će i telefoniranje putem Bluetootha, grijanje sjedala u polarnim uvjetima, putno računalo koje misli umjesto vas, električna parkirna kočnica da ne mislite na okretanje pod ručnom, a dodirivanje fine kože egzotičnog naziva Habana podsjetit će vas zašto ste kupili jedan DS4 umjesto dva C4.
Cijena za Citroen DS4 2.0 HDI 160 Sport Chic
Sport Chic DS4 nije jeftin. Za njegov vrhunski stil morat ćete odvojiti 210.400 kuna (oko 28.000 eura). Još nešto dodatne opreme poput atraktivnih 19-inčnih naplataka, metalik laka, kože i navigacije eMyWay rastegnut će cijenu iznad 230.000 kuna. No, usporedite li ga s jednako motoriziranom konkurencijom i sličnom listom opreme ovacijena je itekako primamljiva.
Osim toga, u odnosu na druge automobile, testirani Citroen DS4 nudi vrhunski stil i sasvim novu filozofiju u privlačenju kupaca koji se nastoje izdvojiti iz mase novih i rabljenih automobila.
Dobra vijest je da gotovo istovjetnu količinu stila i nešto manje luksuza možete dobiti već za 152.400 kuna, to jecijena za model Citroen DS4 VTi 120 Chic. Želite li visoku modu i sposobne performanse razmislit ćete o Citroenu DS4. Ako ga već niste kupili.