Dacia Duster Tce 100 ECO-G Prestige TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Druga generacija Dustera je česta pojava na našim cestama, a postoji i prilično dobar razlog za to – odličan omjer uloženo-dobiveno, a sada s izvedbom ECO-G, odnosno tvornički ugrađenom plinskom instalacijom, taj omjer je za kupca još povoljniji. Posebice ako se pogleda cijena, koja je jednaka benzinskoj izvedbi bez ugrađene plinske instalacije.
No, treba imati i na umu kako se tvornica pobrinula da prilagodi motor za pogon na plin, pa se dobivaju i izdržljiviji ventili koji su otporniji na toplinu i izgaranje, pa budući vlasnici ne bi trebali imati problema s kvarovima. Tvornička ugradnja znači i sakriveni spremnik plina, priključak za punjenje plina ispod istog poklopca kao i za punjenje goriva, a i pokazivač i prekidač za količinu plina u kabini je elegantno riješen i ne narušava dizajn.
Osim toga, Duster nije izgubio ništa na prostranosti ili udobnosti vožnje, a jedino što nije moguće izabrati u ECO-G izvedbi je pogon na sve kotače, za kojeg ćete ipak trebati izabrati snažnije benzinske ili diesel izvedbe.
Dizajn i praktičnost
O dizajnu Dustera napisano je već milijun znakova, no zaključak je kako je izgled simpatičan, a još nikad nismo čuli kako je netko rekao da je Duster ružan. Posebice se to odnosi na Prestige paket opreme, koji od Dustera učini iznimno privlačno vozilo.
Srebrni umetci u branicima sprijeda i straga daju mu robustan izgled s kojim imate osjećaj kako vas ništa ne može zaustaviti, a dojam podižu i privlačni 17-inčni aluminijski naplatci s dovoljno ''mesnatim'' gumama da bez straha možete voziti i izvan asfalta.
Naravno, ne smijemo zaboraviti spomenuti ni Atacama narančastu boju (3.600 kuna) koja mu odlično stoji i možda je i najbolji izbor za Dustera. Uz to, i prilično dobro skriva prašinu i prljavštinu na sebi, pa Duster gotovo uvijek izgleda čisto.Dimenzije Dustera su kompaktne, odnosno dug je 4.341 mm, širok 1.804 mm i visok 1.626 mm, i uživo se čini većim nego što stvarno je, a to pripisujemo robusnijem dizajnu.
Uz to, prtljažni prostor je veličine 445 litara, što je sasvim dovoljno i za duža putovanja, a preklapanjem stražnjih sjedala obujam raste na 1.478 litara. Trebamo i spomenuti kako Duster nema nikakvu podnicu u prtljažniku, pa je prostor za osnovnu opremu ograničen na pretinac s desne strane prtljažnika, no tu su i dvije kuke na koje možete objesiti vrećice iz šopinga.
Unutrašnjost
U odnosu na prvu generaciju, novi Duster ima puno moderniju i privlačnije dizajniranu unutrašnjost, a tu su i mnogi moderni dodaci koji čine boravak u njoj ugodnim. Četverokraki volan je poznat iz ostalih Dacia modela, dok je instrument ploča klasična, što znači analogni mjerači i digitalni ekran s podacima, no u ECO-G izvedbi putno računalo nije ugrađeno i ne može se ni naručiti.
Središnjom konzolom dominira 7-inčni zaslon s navigacijskim uređajem, no na njemu se ''vide godine'', što se tiče dizajna, ali i brzine reagiranja. Softver nije spor, ali je sporiji u odnosu na najnovije izvedbe konkurencije. No zato su tu odvojene komande klima uređaja kojima je izuzetno lako upravljati jer je riječ o velikim okretnim gumbima, a u sredinu je smješten ekran koji prikazuje vrijednosti koje odaberete.
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 01
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 02
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 03
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 04
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 05
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 06
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 07
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 08
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 09
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 10
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 11
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 12
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 13
Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige 14
Iako je ispred mjenjača pretinac s dodatnim utorom za čaše, on nije dovoljno velik za najnovije pametne telefone, pa ga tamo nećete moći postaviti jer će tijekom vožnje ispasti. Ispred suvozača je zato lijepa polica s gumiranom površinom koja će sve vaše predmete sigurno čuvati od ispadanja.
Sjedala bi mogla imati malo veću sjedeću površinu, no ako ste prosječne visine, to nećete ni osjetiti, a podešavanje upravljača i sjedala je izdašno, pa ćete lako pronaći idealnu poziciju. Naslon za ruke postoji samo za vozača i montiran je u naslon sjedala. Nismo ljubitelji ovog rješenja tipičnog za francuske proizvođače, a vjerujemo kako će nakon redizajna i Duster dobiti naslon koji je montiran u pod, kao što polako dobivaju i ostali Dacia modeli. Straga se udobno mogu smjestiti dvije odrasle osobe ili troje djece, a povoljniju cijenu dokazuje i to što nema posebnog ventilacijskog otvora za putnike straga, a nema ni USB ili 12V priključka s kojim bi mogli putnici na stražnjim sjedalima puniti mobitele.
Motor i vožnja
Najvažnija novost kod testnog modela se nalazi ispod poklopca motora, gdje je smješten jednolitreni turbo benzinac s 3 cilindra, koji u ECO-G izvedbi nudi 10 KS više i 10 Nm veći okretni moment, pa je snaga 100 KS, a okretni moment 170 Nm. Uparen je sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem, a pogon je na prednje kotače.
Kao što smo već spomenuli, Dacia je već u tvornici doradila motor kako bi dugotrajnost bila veća i kako bi se bez ikakvih problema mogli voziti na plin, pa i Duster s plinom ima istovjetnu garanciju kao i benzinske i dizel izvedbe.
Razlike u vožnji nema, no par smo puta osjetili blagi trzaj prilikom prebacivanja s benzina na plin, no to je rijetki i vjerojatno ćete se naviknuti na to. Moguće je i ručno prebaciti s plina na benzin i obrnuto, a to se radi putem tipke koja se nalazi s lijeve strane volana, odmah pored joysticka za upravljanje retrovizorima, a tu je i prikaz napunjenosti spremnika plina.
Spremnik plina je ugrađen u podnicu prtljažnika i obujma je 32 litre, a prosječna potrošnja plina nam je bila 8,5 litara, dok je prosjek na vožnju benzinom 7,3 litre. Ako je cijena goriva 9,06 kn/l (02.10.2020.) znači da 100 km prijeđenih na benzin koštaju 66,14 kuna. Istovremeno, cijena plina je oko 4,30 kuna, pa 100 km vožnje na plin košta 36,55 kuna, odnosno gotovo 45 % manje, računica je jasna.
Ovaj motor lako pokreće Dustera, pa će prilikom vožnje na benzin ubrzanje biti 12,5 sekundi do stotke i maksimalno će juriti 173 km/h, dok je pri pogonu na plin nešto sporiji, pa ubrzanje do stotke traje 13,8 sekundi, a maksimalna brzina se smanjuje na 168 km/h. No u gradu i na otvorenoj cesti se motor dobro nosi, a nedostatak snage se osjeti tek pri višim brzinama na autocesti. Treba imati na umu kako ova izvedba Dustera nije namijenjena brzoj, već štedljivoj vožnji i to radi jako dobro.
Zaključak i cijene
Cijena testnog modela Dacia Duster 1.0 Tce 100 ECO-G Prestige s dodatnom opremom se popela na 128.750 kuna, no i dalje je konkurentan cijenom. Od opreme je imao metalik boju, karticu umjesto ključa, MultiView kameru u 360 stupnjeva i kartografiju istočne Europe.
Cijena za Dustera pak kreće od 105.600 kuna za TCe izvedbu s 90 KS i osnovnu opremu, dok najpovoljnija ECO-G izvedba košta 106.600 kuna. Najpovoljniji dizelaš ima 115 KS i dolazi s opremom Comfort po cijeni od 136.400 kuna, odnosno 165.400 kuna u izvedbi s pogonom na sve kotače.
Dacia Duster s ovom izvedbom postaje još privlačnije vozilo s kojim je moguće mnogo uštedjeti, posebice ako prelazite veću godišnju kilometražu, a istovremeno se ne trebate odreći moderne opreme ili privlačnog dizajna. Jer Duster ima sve to.