Ford Focus 1.0 GTDi EcoBoost 125 KS Titanium TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Focus je oduvijek zanimljiv model u kompaktnoj klasi u kojoj vlada najveća gužva te u kojoj se za kupce bori imenom, cijenom i ponudom prtljažnog prostora. Ovaj put u igru uskače i dizajn - najjači detalj je prednja rešetka hladnjaka koja asocira na... Ma, znate već, na Aston Martin. Jasno, i na model Ford Mondeo. Iako redizajn kod svih proizvođača automobila donosi samo sitne dizajnerske promjene u prednjem i stražnjem dijelu te u interijeru, kod Focusa se stječe dojam kao da se radi o potpuno novom automobilu. Prednja horizontalna šesterokutna rešetka je toliko upečatljiva te odaje dojam kao da se radi o sljedećoj generaciji Focusa. Ipak, radi se samo o faceliftu, vrlo uspješnom faceliftu. Focus je dostupan u tri karoserijske izvedbe - s pet vrata, s četvora vrata te kao karavan, a mi smo na testu imali verziju s pet vrata tako da je pristup prtljažnom prostoru obujma 363 litre vrlo praktičan (s rezervnim kotačem obujam prtljažnika se smanjuje na 316 litara. Obujam prtljažnika karavana je 490 litara, a sedana 475 litara. Boja koju gledate na našim fotografijama je uživo zaista posebna i ističe se u masi današnjih vozila - naziv boje je Deep Impact Blue.
U unutrašnjosti Forda Focus smo imali osjećaj kao da se nalazimo u većem vozilu, a ne u kompaktu i to je oduvijek bila odlika Focusa - dužina hatchback izvedbe s pet vrata je 4360 mm, sedan verzija s četvora vrata dužine je 4538 mm dok je karavanska izvedba dužine 4560 mm. Tom dojmu pridonosi zaista veliki kokpit, izdužen prema stražnjem dijelu, a naročito je velik središnji dio s ekranom osjetljivim na dodir. Korišteni materijali su mekani na dodir, sve je u crnoj boji unutrašnjosti, prošarano kromiranim obrubima.
Sviđaju nam se brzinomjer i okretomjer, veliki su i pregledni, a između se nalazi ekran na kojem se prikazuju informacije s putnog računala te s digitalnim prikazom trenutne brzine vožnje. Prevladava plava boja pozadinskog osvjetljenja, a lijepo su dizajnirane svijetloplave kazaljke na okretomjeru i brzinomjeru obrubljenima kromiranim rubom. Sjedala su sportski orijentirana, dobro drže tijelo u zavojima, ali bez pritiska kakav se inače osjeća na sportskim sjedalima. Vozačko sjedalo se može podešavati i po visini.
Zgodan je središnji naslon za ruku, ali primjećujemo kako je ručica ručnog mjenjača nekako više pomaknuta prema natrag tako da nam lakat često puta (u drugoj, četvrtoj i šestoj brzini) ode prema natrag. Praktično su riješene komande klima uređaja, bez puno kompliciranja s praktičnim postavom u kojem smjeru smo željeli da nam puše zrak.
Dakle, mjesta u Focusu ima dosta više nego što očekujete od kompakata i putnici straga će uživati u prostoru za noge. Prtljažnik je velik i s petim vratima pruža mogućnost prijevoza veće količine prtljage.
Ford Focus u vožnji
1.0-litreni GTDi EcoBoost benzinski motor dolazi u jačoj inačici sa 125 KS (slabiji ima 100 KS) te ima tri cilindra. Radi se o nekoliko godina za redom nagrađivanom motoru i to se i osjeti u vožnji. Motor s turbinom pokazuje dobar karakter u vožnji, pri startanju na gumb (bez korištenja ključa) i pri ubrzavanjima. Zabavan je, agilan, snažan i zaista se dobro nosi s konkurencijom slične „konjaže“, ali većeg obujma motora. U vožnji se čuje zvuk triju cilindara, ali zvuk u vožnji nije preglasan tako da nam je vožnja bila vrlo ugodna. Motor dobro povuče već iz vrlo niskih okretaja tako da ga nema potrebe niti smisla forsirati u više okretaje, ukoliko se želite štedljivije voziti. Ima solidno momenta pa se u vožnji po zavojitim cestama puno toga može proći bez potrebe za prebacivanjem u niži stupanj prijenosa. Focus se dobro drži i po zavojima, nema primjetnog naginjanja, a vožnja po neravnim cestama je bila ugodna. Motor stvara maksimalni okretni moment 170 Nm koji na trenutak može skočiti čak na 200 Nm, emitira 108 grama CO2 po prijeđenom kilometru, maksimalna brzina vožnje je 193 km/h, a od 0 do stotke ubrzava za 11 sekundi. Međuubrzanje od 50 do 100 km/h traje 11,8 sekundi.
Potrošnja na testu nam je bila oko 7 litara, uz gradsku vožnju i vožnju po autocesti (pri 130 km/h u šestom stupnju motor se vrti na 2800 okretaja. Koristili smo start stop sustav kad god je za to bila mogućnost, kako bi se uštedjelo u gradskoj vožnji i vrlo čestim stajanjima, a tijekom vožnje motor savjetuje kad je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa.Upravljač obložen kožom i sa spužvom ispod kože zaista ugodno leži pod rukama te je solidno precizan. Ručni mjenjač sa šest stupnjeva ima dobre omjere, a ručica je čvrsta i precizna, uz klik-klak zvuk prilikom prebacivanja.
Ponuda motora se sastoji od benzinaca snage od 85 do 150 KS te dizelskih motora snage od 95 do 150 KS.
Multimedija
Multimedijski infotainment sustav SYNC 2 uz glasovno upravljanje je prepun informacija, ali dobro organiziranih na ekranu dijagonale 8 inča i osjetljivom na dodir. Dizajneri su se zaista dobro potrudili te se stječe plivajući dizajn ikona na pozadini. I u dubljim nivoima izbornika osjeti se dobra organizacija i preglednost, uz minimalistički pristup. Zgodno je što se na pozadinu ekrana može postaviti bilo kakva fotografija, preko USB sticka. U telefonskom dijelu virtualne tipke su dovoljno velike za tipkanje u vožnji, a na ekranu se može prikazati i fotografija pozivatelja. Na ekranu se mogu postaviti najčešće pozivani brojevi, pogledati povijest poziva, pročitati SMS poruke... Pored USB-a je smješten čitač SD kartica. Za zvuk je zaduženo devet Sonyjevih zvučnika.
Cijena za Ford Focus
Pri kupnji Forda Focus možete birati između pet paketa opreme - Ambiente, Trend, Business, Trend Sport i Titanium, a upravo najjači Titanium paket smo imali na testu. Već u osnovnoj opremi Ford na Focusu nudi šest zračnih jastuka, sve najbitnije vozne asistente (ABS, ESP, HLA, EBA), ručni klima uređaj, upravljač podesiv i po visini i po dubini, putno računalo te solidnu multimediju, ali ne i električne podizače stražnjih stakala koja su dostupna s prvim sljedećim paketom opreme (Business ili Trend Sport). Titanium oprema na popisu ne djeluje bogata, ali se u vozilu osjeti da se radi o najjačoj opremljenosti - ručica parkirne kočnice je obložena kožom, nudi se LED ambijentalna rasvjeta unutrašnjosti vozila, prednja donja maska vozila je u visokom sjaju, za vozačko sjedalo se nudi potpora za kralježnicu, straga putnici mogu koristiti naslon za ruku, vozilo se pokreće bez ključa (vrata se ne mogu otključati dodirom nego je ipak potrebno koristiti ključ odnosno daljinsko otključavanje), a jako cijenimo kada se prostor držača za čaše može pokriti rolo pokrovom. Spomenimo još i limitator brzine i tempomat.
Novi Focus s benzinskim 1.6 motorom snage 85 KS starta s cijenom od 109.900 kuna (prethodna generacija je dostupna za 3000 kuna manje), dizelska ponuda je dostupna s 1.5 motorom snage 95 KS i s cijenom od 125.900 kuna. Nešto opremljeniji benzinski Focus možete dobiti za 120.000 kuna dok za opremljeniji dizelski Focus treba izdvojiti oko 140.000 kuna. Vrhunac ponude čini dizelski 2.0 motor snage 150 KS s Titanium opremljenošću, a njegova cijena je 181.900 kuna.
Testirani Ford Focus 1.0 GTDi sa 125 KS ima cijenu 133.900 kuna (početna cijena mu je 120.900 kuna), a na tu cijenu treba dodati nekoliko tisuća kuna za LED dnevna prednja svjetla, 17-colne aluminijske naplatke s BFGoodrich gumama 215/50 R17 i zatamnjenim stražnjim staklima (sve zajedno 4568 kuna). Multimedijski sustav sa Sony zvučnicima je također nadogradnja na Titanium opremu te košta 5048 kuna, dok posebna boja ima cijenu 3606 kuna. U konačnici se cijena za testirani Ford Focus 1.0 GTDi EcoBoost Titanium, uz PDV i posebni porez penje na 147.967 kuna.Ako vas zanima slabiji 1.0-litreni motor cijena se kreće od 110.900 do 125.900 kuna.