Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Testirao: Krunoslav Ćosić
Iako je već dugo na tržištu s postojećim dizajnom, koji je u međuvremenu doživio i facelift, Honda Accord i dalje dobro i atraktivno izgleda, a vremenski zub najviše je zagrizao u unutrašnjost kojoj je vrijeme za promjenu. Testirali smo benzinca osme generacije obujma 2,4 litre snage 201 KS, kakav smo već imali na testu, ali u verziji s opremom Executive. Test vozilo ima oznaku Type S i donosi vizualne detalje koji će vas isticati na cesti. Paket opreme Type S donosi Type S aero kit s prednjim i stražnjim spojlerima kao i bočne pragove, dvostruku ispušnu cijev te Bi-xenon svjetla.Honda model Accord proizvodi još od 1976. godine i to je jedan od najdugovječnijih modela na tržištu, a uskoro će se pojaviti i deveta generacija koja se već prodaje u Americi.
Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S na cesti
Ispod haube se nalazi četverocilindrični atmosferski benzinski redni motor sa 16 ventila te Japanci i dalje ostaju dosljedni čistim benzincima, bez pomoći turbine, što će cijeniti istinski poznavatelji automobila. Oznaka na motoru 2.4 DOHC i-VTEC daje naznaku sportskih performansi i mogućnosti. Motor se tako vrti do gotovo 7500 okretaja u minuti, ali nas je davno, davno prije Shift oznaka unutar velikog okretomjera upozoravala da je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa. Jasno, kada smo željeli osjetiti snagu motora, uopće nismo obraćali pozornost na tu oznaku koja je tu ipak radi uštede goriva. S obzirom na masu vozila od 1513 kilograma jasno je kako u nižim okretajima motor i nema previše snage. Potrebno ga je vrtjeti iznad 3500 o/min želite li osjetiti minimalne sportske performanse, a kada ste u visokim okretajima motor ne daje neki zabavan i pretjerano sportski zvuk, iako ćete biti zadovoljni s onim što čujete. Ipak se ovdje radi o četiri cilindra i želite li kakav dobar „sound“, morat ćete posjetiti stručnjake za auspuhe.
Dakle, motor se voli vrtjeti tako da se svaka brzina može rastegnuti (u drugoj ide do 100 km/h), što je bitno prilikom pretjecanja kada ne želite gubiti vrijeme na mijenjanje brzina putem ručnog šestbrzinskog mjenjača. Na autocesti, pri brzini od 130 km/h, Accordov motor se vrti na 3500 okretaja.
Ručica mjenjača je solidno precizna u vožnji, nije baš čvrsta ukoliko provjeravate njezinu čvrstoću pomjeranjem lijevo-desno, dok je u određenom stupnju prijenosa. Progresivni servo upravljač nam se čini kao najslabija točka jer djeluje pomalo neprecizan i ima lufta. Nije to ništa što će vam smetati prilikom normalne vožnje, ali odlučite li testirati upravljač zakretanjem lijevo-desno, osjetit ćete luft. Voljeli bismo i kada bi bio nešto tvrđi, naročito prilikom sportskije vožnje. S druge strane, s kočnicama smo izrazito zadovoljni i dobro se nose s masom vozila. Dobar nam je i ovjes tako da se vozilo ne naginje prilikom vožnje po zavojima (Honda je spremnik goriva smjestila u središnji dio automobila). Dok se vozi po zavojima pale se i maglenke osvjetljavajući put u kutovima prilikom noćne vožnje. Vrlo korisno u praksi!
Honda Accord 2.4 i-VTEC Executive TEST
U vožnji Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S nije bučna tako da je odlična za duža putovanja. Manevriranje vozilom dužine 4726 mm je praktično, a tu su i parking senzori smješteni u prednjem i stražnjem dijelu vozila. Na ekranu smještenom između okretomjera i brzinomjera prikazuje se i vizualna udaljenost do prepreke, a ako je auto radio preglasan onda nećete čuti bipanje koje vas dinamikom upozorava na udaljenost do prepreke jer se zvuk auto radija automatski ne stišava. Što se tiče potrošnje ona je po gradu 12 litara, dok na otvorenoj cesti pada na 9 litara. Prosjek testa u konačnici je oko 10 litara.
Vozački dio testa Honde Accord zaključujemo kako je motor zanimljiv jer se može vrtjeti, imali smo osjećaj - vječno, a najveću snagu od 201 KS postiže pri 7000 okretaja. Najveći okretni moment od 234 Nm dostupan je pri 4300 okretaja i već je i iz ovih tehničkih podataka jasno kako ovaj motor morate vrtjeti. S ovim performansama motor do stotke ubrzava za 7,8 sekundi što je u razini drugih sportskih automobila ove snage. Inače, ako baš želite oznaku Type S na svojoj Hondi Accord, ali vas više zanima dizelski motor, Honda nudi 2.2-litreni turbodizelski motor i-DTEC snage 180 KS. Accord je dostupan još i s 2.2 i-DTEC (dizelskim) motorom snage 150 KS te benzinskim 2.0 i-VTEC snage 156 KS.
Što se tiče sigurnosnih i drugih tehnologija koje će dobro doći vozaču tu su ABS, BA, EBD, TSA, VSA, zračni jastuci i zračne zavjese, 2x Isofix, a na Euro NCAP testu dobila je pet zvjezdica.
Vanjski dizajn
Posljednjim redizajnom zahvaćene su klasične točke - prednja i stražnja svjetla te maska hladnjaka tako da je dizajn i dalje atraktivan, a već na prvi pogled primijetit ćete razliku između Accorda sedme i osme generacije. Višekutna prednja i stražnja svjetla nisu masivna i djeluju vrlo sportski, a linije s poklopca motora završavaju upravo na prednjim farovima, dok peterokutna kromirana maska hladnjaka djeluje kao cjelina sama za sebe. „Ralica“ je izvedena u sportskom stilu. S ovim prednjim krajem Accord djeluje dobro i odmjereno, pa čak bismo rekli i smireno, dok se naglasak na onome što se nalazi ispod haube naznačuje stražnjim krajem - crvena broja u oznaci Type S i dvije ispušne cijevi vjerojatno će povećati adrenalin ne samo vozaču nego i vozačima koji se nalaze iza Honde Accord Type S.
S boka je Accord dizajniran u limuzinskom stilu, uz izražene kromirane kvake na vratima kao i obrube oko stakala te bočne pragove. Tu su i 17-colni kotači s gumama Dunlop SP Winter Sport 4D u dimenziji 225/50 R17, a kako smo Hondu Accord testirali u zimskom periodu, gume su zimske i nešto su manjih dimenzija jer oprema Type S dolazi s 18-colnim naplacima i gumama u dimenziji 235/40 R18. Zbog toga je Accordica na cesti nešto udobnija nego što smo očekivali.
Unutrašnjost
Interijer je zreo za redizajn, a primjetno je kako se finiš kokpita iz Accorda može vidjeti u novoj Hondi Civic - na vratima i na kokpitu, s gotovo identičnom gravurom. Očekivano, limuzina Honda Accord ima jako puno mjesta u unutrašnjosti, a za kokpit su korišteni mekani materijali. Odmah do izražaja dolaze veliki instrumenti na komandnoj ploči - okretomjer i brzinomjer su izrazito veliki, imaju kromirani obrub te crvene oznake. Tu je i vizualni detalj s punom crvenom pozadinskom linijom koja kod okretomjera počinje na 6000 okretaja , a kod brzinomjera na oko 140 km/h (vidljiv ukoliko se gleda pod kutom, s lijeve donje strane). Gledate li ravno u instrumente, ovu crvenu pozadinu nećete lako uočiti. Pogledate li prema gore, uvijek ćete vidjeti oblogu krova koja je u crnoj boji. Šteta što ovu boju ne susrećemo kod svih sportski nastrojenih automobila drugih proizvođača.
Sjedala s bočnim osloncima su sportski nastrojena - za prošivanje kožne obloge na osloncima korišten je crveni konac (kao i na upravljači i ručici mjenjača, te još na nekim detaljima kao što su ručna kočnica, obloga vrata i središnji naslon za ruku), a sviđa nam se i finiš sjedala s tkaninom s crvenim uzorkom. Vozačko sjedalo se može podešavati i po visini, kao i upravljač koji ide i po visini i u dubinu. Spomenimo i grijanje prednjih sjedala u dva nivoa. Naravno, tu su i aluminijske papučice kao i aluminijska ručica ručnog mjenjača (koja je zimi izuzetno hladna, ali sve je to dio ugođaja i nismo se previše bunili radi toga).
Središnji dio je klasičnije dizajniran, uz veliki broj gumbića. Sviđa nam se što su otvori između prednjih sjedala zatvoreni tako da rupe ne zjape. Ipak, to zatvaranje otvora je i pomalo monotono dizajnirano tako da ravne plohe traže malo više živosti kakvu primjećujemo kod kompletnog kokpita, a naročito u dijelu ispred suvozača.
Tu je i veliki ekran koji nije u boji, ukomponiran baš kako se i očekuje tako da pruža i dobru vidljivost po sunčanom vremenu. Ipak, ekran u boji danas je postao „pod muss“. Upravljanje multimedijom moguće je putem tipki ili pak preko tipki na upravljaču, a ima ih dosta i razmještene su po tematici. Sviđa nam se središnji naslon za ruku (moguće ga je podešavati po dužini) unutar kojeg se mogu staviti i neke sitnice, a unutra se nalazi USB utor i AUX ulaz za spajanje multimedijskih uređaja. To je jako dobro rješenje jer se na primjer MP3 player ili USB stick može nalaziti unutra skriven od vanjskih pogleda. Zvuk auto radija na čak deset zvučnika je dosta glasan i dobre kvalitete, a postoji velik broj postavki za zvuk kako biste podesili baš onako kako vama odgovara. Tu je i CD changer koji prima istovremeno do šest diskova, s podrškom i za MP3 format.
Osim što je u unutrašnjosti primjetno jako puno mjesta, tu je i veliki prtljažnik obujma 467 litara. Jasno, četvora vrata znače i da prtljažnik nema baš veliki otvor, ali otvor je dovoljno funkcionalan.
Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S cijena
Testirana Accordica na cesti ima cijenu od 260.990 kuna plus 5.000 kuna za metalik boju - ukupno 265.990 kuna, što je cijena od oko 35.230 eura. Slabija verzija Accorda 2.0 i-VTEC ima cijenu od 218.989 kuna (oprema Comfort), dok dizelska inačica Type S košta 282.899 kuna. Cijene su u rangu s konkurencijom, ukoliko se uspoređuje ista razina opreme. Dakle, Honda s Accordom cilja na obiteljske i poslovne ljude, ali koji žele dobiti i sportski štih, ne samo u vožnji nego i dizajnom.
©VidiAuto.com, 12.2013.