Renault Scenic XMod 1.5 dCi Expression TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Testirao: Krunoslav Ćosić
U Renaultu su dobro procijenili da su monovolumeni rastući segment koji bi mogao probuditi uspavano tržište automobila koji se, na žalost, sve manje i manje prodaju. Tako se ponuda monovolumena sada sastoji od tri modela – Renault Scenic, Grand Scenic i Scenic XMod. U odnosu na standardnu verziju Scenica, model XMod je povišen za 1 cm od tla. Inače, Scenic se u prijevodu s francuskog na hrvatski jezik može prevesti i kao „lijep“ :)
Interijer
Unutrašnjost, točnije kokpit i druge obloge sastoji se od mekane gumene površine ugodne na dodir, dok je na vratima tvrda plastika, u kombinaciji s tekstilnom oblogom i ugodna je za držanje lakta u vožnji. Dizajn interijera nam se sviđa, interesantan je, a ekrani su pozicionirani u središnjem dijelu kokpita. Za mijenjanje stupnjeva prijenosa putem ručnog mjenjača sa šest brzina dobro će doći središnji naslon za desnu ruku jer je ručica mjenjača postavljena nešto višlje.
Prostora u automobilu ima sasvim dovoljno, kao što se i očekuje od monovolumena. Sjedala su povišena tako da se sjedi nešto višlje, što i očekujemo od ove klase automobila. Sjedala su udobna i imaju odličnu bočnu potporu. Putnici straga ne moraju strahovati za prostranost jer prostora ima sasvim dovoljno i za one nešto „nogatije“. Zgodno i praktično, stražnja su sjedala podijeljena u tri odvojena sjedala tako da svaki putnik ima svoje sjedalo. Svako od pojedina tri sjedala može se pomjerati naprijed-natrag te tako povećati prostor u prtljažniku ili pak prostor za noge. Prtljažnik je obujma 555 litara, a ispod podnice se ne nalazi rezervni kotač nego prostor za odlaganje sitnica. Dodajmo i kako se ispod nogu u prednjem dijelu vozila nalaze maleni pretinci unutar kojih se mogu smjestiti sitnice, a zbrojeni obujam svih malenih pretinaca u konačnici je 71 litru. Spuštanjem stražnjih sjedala prtljažni prostor se povećava na 1837 litara, a vađenjem stražnjih sjedala na čak 2037 litara.
Multimedija
Tradicionalno, pozicioniranje komandi za upravljanje multimedijom na ručicu iza upravljača uvijek dobiva najviše ocjene ne samo za ergonomiju nego i za praktičnost u vožnji. Definitivno najbolje rješenje, puno bolje od postavljanja tipki po kolu upravljača. Multimedijom se može upravljati i putem komandi pored ručne kočnice, a auto radio nam u ovom automobilu izgleda vrlo zastarjelo. Ipak, to je zavaravajući prvi dojam, jer se na ekranu u boji nalazi R-Link, Renaultov sada već poznati multimedijski sustav. U Xmodu se nalaze dva ekrana; na lijevom se digitalno prikazuju informacije vezane uz vožnju – brzina kretanja, digitalni okretomjer unutar kojeg će vas se upozoriti i kada je vrijeme za prebacivanje u sljedeću brzinu te podaci putnog računala, dok se na desnom nalazi bogata multimedija. Desni ekran je osjetljiv na dodir i podijeljen je u nekoliko cjelina koje se mogu i podešavati. Tako se osim multimedije, na ekranu prikazuju i podaci koliko je vanjski zrak čist kao i koliko je vožnja ekološka. Tu je i prikaz navigacije s aktualnom rutom po kojoj se vozilo kreće. Na vrhu ekrana nalazi se još nekoliko servisnih informacija kao i status spojenost s mobilnim telefonom. Ekran je dosta daleko od putnika tako da je upravljanje dodirom dosta nepraktično, pa u vožnji obavezno treba koristiti tipke iza upravljača ili pak središnji gumb pored ručne kočnice.
Specifičnost R-Link aplikacije je što je moguće kupovati nove aplikacije i prebaciti ih na sam sustav u automobilu putem SD kartice. Sva sreća, u trgovini s 50-ak aplikacija postoje i besplatne aplikacije. Ukoliko se na sustav spoji pametni telefon s pristupom Internetu, na ekranu u automobilu moći ćete pratiti vremensku prognozu, prometne informacije kao i pretraživati područje u kojem se nalazite.SD kartica kao i USB stick spajaju se na sustav putem utora smještenih u središnjem naslonu na ruke. Naravno, Bluetooth je standardni dio ovog paketa tako da se na sustav može spojiti (pametni) telefon i sigurno telefonirati za vrijeme upravljanja vozilom.
Vanjski izgled
Da se radi o Renaultu znat ćete iz udaljenosti od barem stotinjak metara, zahvaljujući velikom Renaultovom znaku koji se ističe na rešetki hladnjaka u saćastoj strukturi koja asocira na sportske automobile. Prednji je dizajn baš razigran i sve je puno raznih dizajnerskih linija koje povezuju maglenke i LED svjetla pri dnu prednjeg odbojnika, kao i velika prednja svjetla. S boka je jasno da se radi o monovolumenu, iako A stup ističe poklopac motora, koji je dizajniran u nešto manje „monovolumenskom stilu“. Cijelim donjim dijelom vozila proteže se crna plastika koja bi vozilo trebala čuvati od ogrebotina i oštećenja. Već se na bočnoj strani naziru stražnja svjetla dizajnirana u obliku slova L. Moderna su, dobro su dizajnirana i uklapaju se u cjelokupni dizajn modela Renault Scenic Xmod. Oznaka Scenic je daleko veća od oznake XMod, koja je pomalo sramežljivo smještena pored poznatog 1.5 dCi motora. Stražnjim krajem dominira difuzor smješten pri dnu karoserije. Boja na vozilu je crvena Granit.
Renault Scenic XMod na cesti
Pokretanje 1.5 dCi turbodizelskog motora snage 110 KS obavlja se putem gumba i kartice koja se umeće u utor. Zgodno, na kartici veličine kreditne kartice smještena je i tipka kojom je pri dolasku do vozila moguće upaliti svjetla i tako si osvijetliti put. Dok se nalazite zaustavljeni na semaforu, motor se automatski gasi, a pokretanje je gotovo trenutno, dok se pritisne papučica spojke motor je već pokrenut. U gradskoj vožnji potrošnja nam je bila oko 8 litara, dok izvangradska potrošnja pada na 5 do 6 litara.
U vožnji se osjeti turbo rupa tako da ispod 2000 okretaja Scenic XMod dosta slabije vuče, ali ipak od 1500 do 1700 može povući. U nekim situacijama u vožnji XMod se ponaša poput benzinca tako da ga je potrebno vrtjeti. Motor se bez problema vrti u području od 3000 do 5000 okretaja. Ako se vozite na 3000 okretaja i dodate gas automobil će bez problema povući i do 4500 okretaja. Špica vrtnje motora je na očekivanih 5000 okretaja i dalje ne ide. Kočnice su jako dobre, i naprijed i natrag se nalaze diskovi. Upravljač je srednje precizan i tu ima prostora za poboljšanje. Mjenjač je dosta precizan, ali ima srednje duge hodove ručice.
U vožnji je Scenic XMod ugodan, gume su Continental ContiCrossContact LX2 u dimenziji 215/60 R16, a oznaka brzine je H. Pored ručnog 6-brzinskog mjenjača je smješten gumb za sustav Extended Grip koji odmah privlači pozornost – s njim je moguće upravljati kontrolom prianjanja prednjih kotača na tlo. Naime, ako se odlučite na smjeliju vožnju izvan asfalta ili se pak nađete na slabije prijanjajućoj cesti (ili na snijegu), putem ovog mehanizma je moguće utjecati na sigurnost u vožnji. Možete birati između tri moda vožnje – cesta, loše tlo i expert. Standardno, uglavnom se vozite u modu „cesta“, a ako se i odlučite za bilo koji od ova druga dva moda, nakon brzine kretanja veće od 40 km/h automatski će se uključiti standardni mod cesta. Mod vožnje „loše tlo“ pomoći će vam kada nedostaje „gripa“ pod kotačima – vozite li po lišću, blatu pijesku tada se obavlja nadzor nad kočnicama i momentom motora. Treći mod, „expert“ dat će vam veću slobodu u vožnji , ali uz upravljanje kočničkim sustavom dok se moment motora „ostavlja u rukama vozača“. Zgodno je postojanje sustava za pomoć prilikom kretanja na uzbrdici, a kočnica se zateže dvije sekunde, što je dovoljno za kretanje bez pomicanja vozila prema dolje. Spas za mnoge koji u auto školi nikada nisu naučili kretati s ručnom kočnicom na uzbrdici.
Renault u Scenic XMod ugrađuje četiri motora – dva dizelska i dva benzinska. Osim testiranog 1.5 dCi snage 110 KS (81 kW) s ručnim mjenjačem, koji emitira 105 grama CO2 po kilometru, u ponudi je i EDC verzija s automatskim mjenjačem (124 g/km). Benzinsku ponudu čine motori slične snage, ali daleko veće emisije CO2 – TCe 115 KS (140 g/km) i TCe 132 KS (145 g/km).Performanse ovog test(iranog) motora možete vidjeti u tablici na kraju našeg testa, a brojka od 1,1 milijuna komada proizvedenih u 2012. godini dovoljno govori sama za sebe kako je ovo vrlo tražen i jako dobar motor koji smo testirali u raznim Renaultovim i Dacijinim modelima.
Renault Scenic XMod cijena
Početna cijena za dizelski motor snage 110 KS je 153.500 kuna, dok se s dodatnom opremom cijena penje na 168.230 kuna (oko 22.280 eura). U dodatnu opremu ulaze 16-colni aluminijski naplatci Crusoe, multimedijski paket R-Link s kartografijom cijele Europe, tu su i parking senzori koji će svakako dobro doći te u konačnici metalik boja. Iako popis ove dodatne opreme nije dug, cijena za nju je 12.230 kuna. Jači dizelski motor snage 130 KS i s Bose Edition paketom opreme ima cijenu 187.500 kuna. Cijena za benzince je tu negdje – slabiji sa 115 KS košta 150.500 kuna, a jači sa 132 KS košta 179.500 kuna.
©VidiAuto.com, 01.2014.