Mazda MX-5 2.0 RC Revolution NC FL

image

Testirao: Krunoslav Ćosić

Mazda MX-5, poznatija i pod nazivom Mazda Miata pod kojim se prodaje u Americi, Mazdin je bestseler koji bi u skoro vrijeme trebao dosegnuti magičnu brojku od milijun prodanih primjeraka. U međuvremenu, dok se to ne dogodi, mi smo uživali u testu jednog od najprodavanijih i najuzbudljivijih roadstera u posljednjih 23 godine, koliko traje priča o ovom roadster kabrioletu.

Povijest modela MX-5

1989. godine, prije 23 godine, Miata je predstavljena na Chicago Auto Showu i vuče korijene prema automobilima iz 60-tih godina - poput Lotus Elana, klasičnog britanskog sportskog automobila. Ipak, sve je počelo daleko ranije - 1976. godine  kada se pojavila prva ideja o ovakvom tipu automobila, ali kako je priča dosta duga i vrlo zanimljiva, predlažemo da detalje potražite po Internetu ili u knjizi o Mazdi MX-5. Otkrivamo samo zašto se automobil zove MX-5: Mazda Experiment, projekt pod brojem 5).

U međuvremenu, Mazda je napravila nekoliko redizajna svojeg roadstera, a svaka generacija nosi i specifično ime. Mazda MX-5 NA pripada prvoj generaciji koja se proizvodila do 1998. godine i mase je 980 kg. Zatim je 1999. godine uslijedila Mazda MX-5 NB, redizajnirana 2001. godine i s nekoliko limited edition verzija (Magic, Twin, Icon...) te je zatim 2006. godine stigla Mazda MX-5 NC, posljednja generacija, koja je također redizajnirana.

Najnovija Miata i njezin prethodnik, prije redizajna

Osim mekog (soft) krova, Miata je dobila i tvrdi (hardtop) krov koji stvara zazubice svim drugim vlasnicima kabrioleta – za samo 12 sekundi Mazda se „skida“ i tada počinje nevjerojatan užitak (još jedino BMW Z4 i Renault Wind imaju takve performanse krova) dok većina drugih vlasnika kabrioleta za taj užitak mora pričekati i dvostruko više vremena.

Svatko tko je vozio bilo koju Mazdu MX-5 složit će se s nama u jednome – riječ je o vrlo zabavnom sportskom dvosjed roadsteru, koji pruža nevjerojatan užitak u vožnji zahvaljujući maloj masi, omjeru mase 50:50, stražnjem pogonu, direktnom prijenosu, niskom ležištu i otvorenom krovu. Zaboravili smo spomenuti i nisku cijenu tako da je ovaj automobil dostupan i širim masama, iako je u međuvremenu porasla cijena Mazde MX-5, s početnih 20-ak tisuća eura.

Dolaskom treće NB generacije mnogi su Mazdi zamjerili nešto slabije užitkovne performanse u odnosu na Mazdu MX-5 NB, iako je to i dalje zabavan i vrlo kvalitetan automobil. Najnovija Mazda MX-5 NC FL (face lift) vratila je Miatu na stare staze slave jer je motor zabavniji od motora prije redizajna, dok su vizualne promjene vrlo male i samo će dobro oko prepoznati razlike – nova su prednja svjetla koja su sada još dinamičnija, drugačije su dizajnirane maglenke i maska hladnjaka, retrovizori su nešto više narasli, nove su i stražnje lampe. U unutrašnjosti su razlike minimalne - na kokpitu se sada više ne nalazi piano lak, a na središnjem dijelu između vozača i suvozača poklopac pretinca je obložen kožom.

Vanjski izgled

I vanjski i unutrašnji izgled Mazde MX-5 su odlični i vrlo zanimljivi. Prednjim dijelom dominira dugačka hauba, i te kako bitan zaštitni znak roadstera. Dinamičnosti prednjeg dijela pripomažu blatobrani koji su djelomično preuzeti s još jednog zanimljivog Mazdinog modela – RX-8, a maska hladnjaka i nešto agresivnija prednja svjetla zatvaraju prednji kraj. Ksenonska prednja svjetla imaju automatsko podešavanje visine snopa svjetlosti.

S boka nam je Miata nekako najljepša – opet do izražaja dolazi duga hauba, niska linija, vjetrobransko staklo i predivni stražnji blatobrani. S obzirom na konstrukciju krova, prtljažnik djeluje duži nego što zaista jeste.

Stražnji kraj nam je uvijek bio predivan kod Miate - lijepo zaobljena stražnjica završava s dvije ispušne cijevi, detaljem kojeg imaju sve Miate treće generacije.

Unutrašnjost automobila

U unutrašnjost koja djeluje vrlo kvalitetno i vizualno i na dodir pogled nam prvo ide na okretomjer koji ide do 8.000 okretaja, a crveno polje počinje tek iznad 7.200 okretaja. Fenomenalno!

Šteta što okretomjer nema bijelu pozadinu, s kakvom smo se u prošlosti prije deset godina susreli kod face lifta druge generacije, na primjer kod limitiranog modela Magic.

Upravljač je trokraki, s nekoliko komandi za kontrolu audio sustava Bose, koji daje dobru i kvalitetnu glasnoću zvuka. Audio sustav ima 6-struki izmjenjivač za CD-e i MP3 reprodukciju, a u unutrašnjosti je smješteno sedam zvučnika, s digitalnim pojačalom sa šest kanala. Sviđa nam se opcija stišavanja i pojačavanja zvuka ovisno da li je krov spušten ili podignut.

Upravljač je moguće podešavati po visini, ali ne i po dubini, što nam je nedostajalo za idealno namještanje vozačke pozicije. Imamo osjećaj kako je Mazdina filozofija jedinstva vozača i automobila (Jinba ittai – jahač i konj su kao jedno tijelo) u tome malo zakinuta.

Putno računalo pokazuje samo najosnovnije informacije – prijeđene kilometre, vanjsku temperaturu zraka i prosječnu potrošnju. Nema trenutne potrošnje, nema dosega kilometara s gorivom, samo najosnovnije, a promjena prikaza na vrlo malom dvorednom ekranu nije moguća preko upravljača nego samo putem gumba smještenog u blizini ekrana.

Ostatak unutrašnjosti je djelomično preuzet s drugih Mazdinih modela – audio sustav i komande klima uređaja su nam poznate već od prije. Jedina stvar koja nas je vezala uz prethodnu generaciju Miate su prekidači za spuštanje prozora - smješteni su pored ručne kočnice tako da nema prekidača na vratima - gramska filozofija je i tu imala svoj utjecaj.

Pogled na sjenilo za sunce također otkriva gramsku filozofiju, ali voljeli bismo kada bi sjenila bila nešto ljepše dizajnirana. Djeluju nam prejeftino. Ali su zato tu skupa Recaro sjedišta s grijanjem - crna koža je kombinirana s alcantarom.

Kao što vidite, MX-5 ne očarava u pogledu nekih dodatnih featuresa - naglasak je ipak na vozačkom iskustvu i uživanju u vožnji, tako da sigurno nećete gubiti vrijeme na isprobavanje raznih gumbića. Papučica gasa, direktan upravljač i visoki okretaju su ono što nas zanima.

Snažni i zabavan motor snage 160 KS

Ispod haube se nalazi prema sredini smješten 2.0 atmosferski benzinski 4-cilindarski motor snage 160 KS (118 kW) kojem se nema što za zamjeriti – motor se vrti čak do 7.500 okretaja, agilan je, reagira gotovo trenutno na svaku promjenu papučice gasa i dovoljno je glasan u vožnji. U odnosu na prethodnika, motor u novoj Miati se vrti 500 okretaja više, nešto je glasniji, a glasnoća se osjeti tek iznad 4.000 okretaja. Pravi ga je gušt slušati prilikom vožnje sa spuštenim (ili, kako vlasnici kabrioleta vole reći otvorenim) krovom.

S obzirom na još uvijek solidnu masu automobila od 1.098 kg, automobil je lagan za voziti, a direktni upravljač, jedan od najboljih koje smo imali prilike isprobati, u kombinaciji sa stražnjim pogonom jednostavno vam ne dopušta da izađete iz vozila i idete raditi bilo što drugo. Prvi dan kad smo ovu zabavnu jurilicu dobili na test vozili smo se gotovo 6 sati, sa samo jednom pauzom. Ovo je automobil koji će vas uvijek razveseliti, a ako vam se bilo što loše dogodi u danu, samo sjednete u njega i krenete van grada, u vožnju po zavojima.

Upravo je to najbolji dio vožnje u kojem možete uživati – zavoji kojima nema kraja. Tu ćete osjetiti najveći užitak, jer autocesta nije Miatina cesta. Kako se zavoji izmjenjuju tako raste adrenalin, a prebacivanje brzina putem 6-brzinskog mjenjača, inače vrlo preciznog i s vrlo kratkim hodom, dodatna je zabava, jer što je češća promjena broja okretaja motora i upravljanje po zavojima zasigurno će vam produžiti život – sreća i uzbuđenje koju osjećate u nogama, kičmi, rukama i glavi sigurni smo da utječu i na zdravlje. Naravno, ako preživite!

Šalimo se. Jer, iako Mazda MX-5 djeluje umiljato i ne odaje dojam agresivnog automobila, stražnji pogon je nešto što trebate znati voziti. Naročito po mokroj cesti, tako da ovo i nije automobil za tatine kćerke nego upravo suprotno – za prave muškarce koji znaju kontrolirati vozilo kada stražnji kraj pokuša prestići prednji. Ipak, kako se to ne bi dogodilo, tu je kontrola proklizavanja (stražnji diferencijal je s ograničenim proklizavanjem) tako da će i početnici u roadster svijetu moći vrlo ugodno i uspješno voziti ovaj roadster. Pa i tatine kćerkice. Ali, tek s isključenim DSC-om kreće uzbuđenje.

Na motor nemamo gotovo nikakve zamjerke, možda samo da je još malo glasniji pri višim okretajima, ali to i sami možete postići ugradnjom drugog filtera ili pak auspuha. Zašto biste samo kupili automobil i ništa na njemu ne promijenili?!

Mi bismo obavezno ovjes s Billstein amortizerima zamijenili nešto tvrđim Eibachovim kompletom za spuštanje. Trenutni ovjes je nešto mekaniji nego što je bio na prethodnim generacijama, čime ćete sigurno biti zadovoljni dok se vozite po neravnim gradskim cestama ili pak prilikom prelaska preko ležećih policajaca, jer rupe nećete osjećati sa 17-colnim naplacima (testni automobil je došao s gumama 205/45 R17).

Ali ćete prilikom vožnje po zavojima ipak osjetiti nešto mekši ovjes koji bi trebalo otvrdnuti. Imali smo prilike voziti NC s Eibachom i možemo reći kako je to – to! Sprijeda Miata ima nezavisni ovjes s dvostrukim trokutastim poprečnim ramenima, a stragaje multi-link ovjes s optimiziranom geometrijom.

Miata vrlo precizno prolazi kroz zavoje, preciznost je vrhunska i direktna, a 13 cm udaljenosti od ceste odaje dojam kao da se između vas i ceste nalazi samo – papir. Fenomenalan osjećaj! Međuosovinski razmak je 233 cm. Jako smo zadovoljni i s kočnicama - sprijeda su ventilirani diskovi promjera 290 mm, a straga diskovi promjera 280 mm.

Šestbrzinski mjenjač smo već spomenuli – osvaja već na prvi dodir. Fascinira preciznost, brzina kojom se mijenjaju stupnjevi prijenosa, iako smo stava da bi mjenjač s pet brzina bio još bolji jer bi brzine bile kraće. S obzirom da se MX-5 voli vrtjeti, vozite li se u šestoj brzini i treba vam jače ubrzanje, mjenjač slobodno prebacite u četvrtu brzinu, pa čak i u treću i osjetit ćete snagu motora i snažno ubrzavanje.

Naravno, šesta brzina ima i svoje prednosti – na autocesti je ugodnija vožnja i smanjuje se potrošnja. Isto tako, ako se želite lagano voziti i uživati u prirodi, s nižim okretajima je i to moguće.

Mazda MX-5 na cesti

Kako izgleda uobičajena vožnja? Nakon pokretanja i laganog zagrijavanja motora kreće igra i zabava jer papučica gasa trenutno reagira, a direktni upravljač je toliko precizan da ćete biti s njime oduševljeni. Spušteni krov znači i više uživanja u zvuku motora, a sjedenje praktički na stražnjoj osovini pruža odličan uvid i osjećaj što se događa sa stražnjim krajem dok lagano driftate kroz zavoje i osjećate kako stražnji kraj doslovce ima neku svoju priču.

Naime, za sve što se događa na cesti dobit ćete informaciju kroz osjećaj u vožnji tako da nema nekih velikih iznenađenja što se tiče gubitka kontrole, naravno ukoliko znate voziti ovakav tip automobila. Solidan okretni moment od 188 Nm automobil pruža i iz nižih okretaja, a osjećaj snage motora dobije se prilikom snažnijih ubrzavanja prebacivanjem mjenjača u nižu brzinu. Dakle, jedna ruka na upravljaču, a druga na ručici mjenjača i zabava je zagarantirana. Što više okretanja upravljača i mijenjanja brzina mjenjača znači i više gušta u vožnji.

Savjetovali bismo vam odlazak na pravu karting stazu i istraživanje takvog načina vožnje jer je vožnja s Miatom vrlo slična vožnji kartingom - sjedi se vrlo nisko, s niskim težištem, imate stražnji pogon, direktni pogon, nemate niti krov. Zatim sjednite u Miatu i osjetit ćete sličnost. A svi znamo kako je zabavno voziti prave go-kartove, po dobroj zavojitoj stazi.

Sad smo ponovo u Miati. Sviđa nam se vozački položaj koji je vrlo nizak, a u test vozilu dolaze Recaro sportska sjedala koja fenomenalno drže tijelo u vožnji. Prvi dan nismo bili najsretniji s njima, osjećali smo kako nas stišću, ali nakon nekoliko dana privikavanja uopće više nismo osjećali nikakvu napetost niti nelagodu. Šesti dan smo s automobilom prešli velik broj kilometara, a vožnja u Recaro sjedalima je bila i te kako ugodno. Prolazak kroz zavoje je fenomenalan, kao da ste spojeni s automobilom.

Naročito je zabavno bilo voziti se po sljemenskim zavojima noću, kada nema prometa i nema straha da će vam netko doći iz suprotnog smjera, što se inače zna događati po danu. Prolazak kroz desetke vrlo dobrih i zabavnih oštrih zavoja prolazi bez ikakvog problema, a zabacivanje stražnjeg kraja s isključenom kontrolom proklizavanja je nešto što biste bili spremni i platiti. Automobil je lagan, snažan, a ima i sasvim dovoljno momenta nakon izlaska iz zavoja.

S obzirom da se automobil u svakom trenutku može doslovce osjetiti, šanse za gubitak kontrole su minimalne. Precizan upravljač, motor koji se vrti vrlo visoko i stražnji pogon garantiraju zabavu kao u luna parku. I ne poželite da ta zabava nikada prestane. Sigurni smo da će nam ovaj automobil nakon tjedan dana druženja i te kako nedostajati.

S uključenom kontrolom proklizavanja gušt polako nestaje, jer automobil postaje stabilniji i ne dopušta nikakve egzibicije. Odlično u svakom slučaju za početnike i one manje hrabre.

S obzirom na nisko težište i vožnja između drugih vozila je vrlo sigurna i nikada nećete osjetiti gubitak kontrole. Imali smo osjećaj kako je za prolazak između vozila u dvije vozne trake dovoljno imati samo dužinu od pet metara.

I dalje zabavna

Još smo jednu stvar testirali - zanimalo nas je uvijanje karoserije. Uvijanje se praktički ne osjeti, a test smo napravili prilikom silaska s rizola, kada se nije začulo nikakvo škripanje niti osjetilo uvijanje karoserije.

Spojenost s automobilom je inače karakteristika svih Mazda MX-5, iako će vam vlasnici prethodnih generacija reći kako su im njihove Mazde draže od ove testirane. Moramo zaključiti kako se između tih dviju generacija automobila primjećuje razlika – prethodna je generacija još zabavnija iz razloga što su automobili lakši (oko 1030 kilograma), nema elektronike koju pravi vozači baš i ne vole, sjedenje je skučenije pa se i tako dobije veći osjećaj sjedinjenosti s vozilom.

Tri različita modela Mazde MX-5 na jednom mjestu - NC, NB i NB FL

Vlasnici Mazdi MX-5 uspoređuju novu MX-5 s prethodnim modelom, prije redizajna testirane Mazde

U novoj Mazdi MX-5 imate puno više mjesta – i po širini i po visini, a i po dubini. Naime, prethodna generacija nema podešavanje upravljača, što je propust, ima manje mjesta za vozača tako da ugodno upravljati vozilom ne mogu osobe više od 185 cm. Na suvozačkom je mjestu manje mjesta za noge, dok nova generacija ipak sada nudi više dubine, iako pomalo smeta grba na podu, ispod lijeve noge suvozača.

I još jedna stvar – vozač i suvozač se više ne dodiruju. Naime, NB generacija je imala karoseriju koja u središnjem dijelu podsjeća na bocu Coca-Cole pa su vozač i suvozač uvijek bili u kontaktu. Vratimo se NC Miati i njezinom motoru.

Redni motor sa 16 ventila (četiri ventila po cilindru) iz 1.999 kubičnih centimetara maksimalnu snagu od 160 KS (118 kW) daje pri vrlo visokih 7.000 okretaja. I za okretni moment je potrebno ići u više okretaje – maksimalni okretni moment od 188 Nm dostupan je pri 5.000 okretaja.

Od 0 do 100 km/h Miata ubrzava za 7,6 sekundi, a u vožnji se dobije osjećaj kao da ste na stotki za 5 do 6 sekundi. Slabiji 1.8 motor snage 126 KS do stotke ubrzava za 9,9 sekundi. Spomenimo i najveću brzinu od 218 km/h, dok je maksimalna brzina kod roadster verzije s mekim krovom 213 km/h.

Razlike između Roadster Coupe i Roadster verzije primjećuju se u masi – testirani 2.0 RC s tvrdim krovom ima masu od 1.098 kg, a verzija sa soft krovom 1.015 kg. Još je lakši 1.8 motor – soft verzija krova ima masu 1.000 kg, a 1.8 RC s tvrdim krovom 1.080 kg. Znate li za još neko vozilo u ovoj klasi koje ima tako malu masu?

Inače, Mazda od samog početka koristi gramsku strategiju – svakom se dijelu vozila posvećuje maksimalna pozornost i na taj se način dolazi do male mase, kako se nigdje ne bi bespotrebno povećavala masa.

Samo usput ćemo spomenuti i postojanje prtljažnika, jer pravi vozači Miate uopće ne vole kada se spominje prtljažnik – obujma je 150 litara (porastao je u odnosu na prethodnu generaciju koja je imala obujam 130 litara). Ako se pitate kako na putovanja krenuti s tako malim prtljažnikom, rješenje je slanje torbi putem autobusa (ili korištenje nosača prtljage na poklopcu prtljažnika). Ipak, u prtljažnik, uz dobru organizaciju, stane sasvim dovoljno prtljage za dvije osobe. Krećete li na more, bit će vam sasvim dovoljno prostora.

Kabrio za samo 12 sekundi

Inače, kod Miate se krov ne spušta u prtljažnik, kao što je to slučaj kod većine današnjih kabrioleta, i upravo je to jedan od razloga zašto je spuštanje i podizanje krova tako brzo – krov nije komplicirano napravljen i prilikom spuštanja potrebno je samo u unutrašnjosti otkočiti ručni mehanizam, a zatim pritisnuti tipku za spuštanje krova, dok je automobil zaustavljen.

Tipku ćete morati držati sve dok se krov ne spusti/podigne, a fenomenalan je užitak gledati kako se krov vrlo brzo sklapa ili rasklapa. Predstava i za okolinu oko vas, a naročito za malu djecu kojoj je cijeli ovaj automobil doživljaj za vidjeti. Čuli smo komentare kako djeca govore: Mama, i ja hoću ovakav automobil ;)

Automobil je općenito poseban i svi se okreću za njime, a naročito je atraktivna bila crvena boja na test vozilu. Automobil je atraktivan i sa spuštenim i s podignutim krovom, nemoguće je proći neopaženo.

Inače, ako se odlučite za platneni krov, tada ćete sve morati obavljati ručno, ali upravo je takav način otvaranja krova mnogim zaljubljenicima Mazde MX-5 puno draži jer je brz – sve je gotovo u nekoliko sekundi i spremni ste za vožnju po suncu ili pod zvijezdama. Vozite li se s podignutim krovom i poželite spustiti krov, krov je dolje jako brzo i već uživate u vjetru, nezaobilaznom pratiocu u vožnji.

Ipak, verzija s tvrdim krovom je sigurnija - ne morate razmišljati hoće li vam netko na parkingu, iz zavisti ili nekog drugog razloga, razrezati krov i donijeti dodatni trošak veći od 1000 eura.

Pitate li se kako je voziti kabriolet, odgovor je – vjetar u kosi je upravo ono što čini dodatnu draž uz sportske performanse ovog automobila. I dok će vlasnici drugih sportskih automobila uživati u performansama, vlasnici Mazde MX-5 uživaju u još jednoj besplatnoj zabavi, a to je vjetar kojeg ćete osjetiti u mjeri koliko je baš potrebno.

Nećete se osjećati poput vlasnika mnogih drugih 4-sjednih kabrioleta koji se voze s podignutim prozorima, kako im slučajno ne bi malo zapuhao vjetar (pa se pitate zašto su kupili kabriolet, osim ako nije samo za šminkanje i pokazivanje) nego ćete uživati u vjetru.

Pri većim brzinama možda ćete poželjeti koristiti šiltericu, a u Mazdi imaju i posebnu MX-5 kapu koja na stražnjem dijelu ima zakačku koja se spaja na ovratnik odjeće koju nosite na sebi, tako da nema opasnosti od gubitka kape u vožnji. Inače, najugodnija vožnja je po otvorenoj i zavojitoj cesti, brzina od oko 100 km/h. I s pogledom na nebo iznad vas. Jednostavno poželite da taj osjećaj nikada ne prestane.

Koliko troši Mazda MX-5? Na otvorenoj cesti, gdje najviše i želimo voziti ovaj roadster, potrošnja je 8,3 litara, na autocesti potrošnja se penje na 9 litara, dok je po gradu potrošnja 11 litara. Sve su to očekivane vrijednosti i u granicama normale koje smo provjerili na benzinskoj postaji - iako nam je računalo pokazivalo ove vrijednosti, mi smo ipak sve provjerili tankanjem goriva. Emisija CO2 iznosi 181 g/km i s tom vrijednošću ekolozi neće baš biti presretni, ali Miata je jedinstvena i neka se slobodno smanjuju emisije CO2 za neke druge (uobičajene svakodnevne) automobile.

Što se tiče sigurnosti, automobil ima napredni sustav raspodjele i apsorpcije energije prilikom sudara, ima dvostruke prednje zračne jastuke, bočne zračne jastuke, ABS i EBD za raspodjelu sile kočenja.

Mazda MX-5 2.0 RC Revolution NC FL cijena

Testirana Mazda MX-5 RC s 2.0 motorom dostupna je samo s paketom opreme Revolution čija je cijena 245.890 kuna (33.290 eura), dok se za metalik boju treba izdvojiti 249.690 kuna. Cijena za roadster verziju s mekim krovom je nešto niža – 231.790 kn odnosno 235.590 kuna za metalik boju.

Vozači prethodne Mazde MX-5 će reći kako je to vrlo visoka cijena jer su svoj automobil sa 110 KS platili nešto manje od 20.000 eura, ali ovdje treba uzeti u obzir snagu od 160 KS i tvrdi krov. Hm, opet nam se nekako čini da je automobil (po)skup, jer smo jednostavno naviknuti da je MX-5 jeftin automobil.

Naravno, ako krenete tražiti dalje kod konkurencije s nešto jačim motorima, vidjet ćete kako su cijene daleko, daleko paprenije, tako da je u tom slučaju Miata i dalje povoljna i apsolutni best buy. S obzirom da se Miata proizvodi u Japanu, u cijenu je uključen i dodatni porez od 8 posto za automobile proizvedene izvan EU.

Ukoliko vam je sve to i dalje preskupo, tu je slabiji Emotion model s 1.8 motorom snage 126 KS i s mekim krovom čija cijena starta od 163.690 kuna (21.800 eura), čime je MX-5 mnogima i te kako dostupan automobil (spomenuti Emotion nema uključenu klimu, koja je dostupna tek s paketom Challenge, a koji košta 189.490 kuna). Čak i kao drugi automobil jer s Miatom nećete nikada imati nekih velikih problema, dokazuju to mnogi vlasnici ovog automobila.

Cijena od 163.690 kuna odnosi se na paket opreme Emotion, bez metalik boje (167.490 kuna s metalik bojom), a jači paket košta 193.290 kuna s metalik bojom. Poželite li tvrdi krov na 1.8 motoru, cijena za Roadster Coupe Revolution je 207.390 kuna.

I jedna vrlo bitna stvar: odlučite li se za kupnju ovog kabrio roadstera ne zaboravite drugim vozačima Mazde MX-5 obavezno mahnuti, to je pravilo koje vrijedi u bilo kojoj zemlji. Tijekom testiranja smo se svakodnevno družili s vlasnicima Mazde MX-5, koji od 2004. godine imaju klub Miata s 30-ak raznih Miata svih generacija. Mogu se tako vidjeti i Miate prve generacije, koje su bile specifične po prednjim svjetlima koja se podižu i spuštaju.

Klub aktivno promiče ljubav prema ovom automobilu, a za početak kabrio sezone vlasnici Miate svake godine oko 1. travnja organiziraju Open Cabrio Day, svojevrsni dan kada bi svi vlasnici kabrioleta trebali spustiti krov. Naravno, sve je začinjeno i cjelodnevnom vožnjom sa spuštenim krovom i u vožnji po stotinama zavoja. I s vjetrom u kosi.

A mi idemo još iskoristiti preostalo vrijeme testa od tjedan dana kako bismo još uživali u lijepom vremenu, suncu, vjetru i performansama koje daje legendardna Mazda MX-5, a kojoj je poznati voditelj Top Geara Jeremy Clarkson dao 5 zvjezdica. A kada su ga pitali zašto je dao maksimalnih 5 zvjezdica, odgovorio je: Zato što joj nisam mogao dati 13!

©VidiAuto.com, 04.2012.

U nastavku donosimo fotografije s Open Cabrio Daya, susreta na kojem su se 31. ožujka 2012. okupili vlasnici hrvatskih Mazdi MX-5, a koji već godinama uživaju sa svojim Miatama i putuju s njima na sve strane svijeta. S vjetrom u kosi.

Podijeli