Mercedes-Benz GLA 200d AMG Line TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Na zadovoljstvo svih koji su već od ranije imali simpatije prema SUV (C segmentu) ili bolje reći Crossover izvedbi baziranoj na popularnoj A klasi, sada mogu biti sigurni da Mercedes ima pravi adut u ovom segmentu manjih gradskih SUV-ova premium kategorije. Mercedes je čini se ovaj puta pogodio kvalitetom izvedbe i cijenom svoj sweet spot, slatku točku potencijalnog kupca koji bi mu mogao jamčiti puno prodanih primjeraka posebno za one koji žele ući u premium segment kompaktnih SUV-ova s prepoznatljivom trokrakom zvijezdom na prednjoj maski . Zašto? Pa krenimo redom i pročitajte naše dojmove o testnom modelu novog GLA kojeg smo imali u rukama i koji je na nas nakon dosta pređenih kilometara različitim vrstama puteva pa i vremenskim uvjeta, ostavio jako dobar dojam.
Iako baziran na podvozju A klase kao i njegov prethodnik, sada obilato koristi arhitekturu B klase što mu daje nešto više mogućnosti oko udobnosti i voznim osobina koje pruža vozaču. Prvi GLA bio je ugodno iznenađenje kada se pojavio na tržištu no brzo je našao svoje kritičare koji mu nisu opraštali skučenost kabine, posebno na stražnjoj klupi te ukupan dojam da se radi tek o izvedenici A klase s oznakom SUV u cjeniku, no bio je daleko od toga.
Sada nešto kraći (15 mm) od prethodnika s ukupno 4410 mm duljine te nešto i uži (1 mm) no čak 104 mm viši od prethodnika daje mu kompaktniju formu i moćniju siluetu koja će nerijetko zaplijeniti pozornost drugih vozača i pješaka u prometu.
Testni dizelski model pogoni motor oznake OM 654 g, a dolazi u izvedbi sa 116 KS i sa 150 KS, a upravo ovaj posljednji smo i testirati. Kombiniran je s automatskim 8G-DCT stupanjskim mjenjačem s dvije spojke. Ovaj motor, iako turbo dizel, iznimno je ugodan i tih, a mjenjač uparen s njim nudi vozaču veliku responzivnost što vas neće ostaviti na cjedilu kada trebate brz odgovor u trenutku pritiska na papučicu gasa primjerice kada se na kružnom toku uključujete u promet. Tada ćete dobiti željenu brzinu ali osjetiti nešto veću buku dizelskog motora što mu čak i dobro stoji jer uglavnom u kabini nećete osjećati gotovo ništa. Neki koji žele sportski, grublji doživljaj vožnje, možda bi mogli biti malo razočarani no to je samo dojam jer GLA nudi preciznost upravljača i vrlo korektno podešene kočnice što će vozaču ali i svima u automobilu nuditi osjećaj ugodne vožnje čak i kada se vozite većim brzinama na cesti koja možda i nije u najboljoj geometriji ili savršenog voznog sloja asfalta. GLA će zavarati putnike da se voze u puno većoj klasi no što ona je i pri tome ih neće razočarati.
Dizajn i unutrašnjost
Unutrašnjost nudi sve što nudi i A klasa, kvalitetni materijali i brušena koža sportskih sjedala s crvenim prošivima svakako će ostaviti dobar dojam kao i dobro raspoređena LED ambijentalna rasvjeta koju možete praktički personalizirati prema svojem ukusu, no ono što je puno bitnije je prostranost kabine, tako da će na stražnjoj klupi i vrlo visokoj osobi ostati dovoljno mjesta za koljena i glavu. Noge ćete moći čak i povremeno ispružiti ako je putnicima potrebno istezanje tijekom duže vožnje.
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_01
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_02
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_03
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_04
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_05
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_06
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_07
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_08
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_09
Mercedes-Benz GLA 200d 150 KS_10
Vanjski dojam je dobar, čak i iznad očekivanja, jer kako smo već rekli, nešto kraći a pri tome nešto viši profil ostavlja dojam pravog punokrvnog SUV-a što je upotpunjeno 19 inčnim naplatcima s gumama dimenzija 235/50 te sada puno ljepše oblikovanim stražnjim krajem koji mu daje karakterniji izgled čak i usporedbi sa svojim nešto većim GLB bratom. Prednja diamond-grill maska s dvostrukom prečkom i prepoznatljivom trokrakom zvijezdom zaokružuju cijelu priču kao i lijepo oblikovani stražnji difuzori i lažni ispusi koji tu služe samo kao ukras.
Prednja LED high performance svjetla s 18 le dioda po svjetlu, upotpunjuju ionako već jako lijepo dizajniran prednji dio bacaju svjetlosni snop dovoljno daleko, da je vidljivost i po noći jako dobra.
Dva spojena ekrana dimenzija 10,25 inča daju jako dobru preglednost vozaču na sve sustave koji ga zanimaju kroz prepoznatljiv i dobro ugođen Mercedesov MBUX infotainment sustav kojim se upravlja putem touchpada, na dodir preko ekrana, koristeći prekidače kod volana ili glasovnim naredbama. Vrlo je intuitivno napravljen izbornik te se tijekom vožnje kroz njega lako dolazi do željenih funkcija kojih je za promjenu i podešavanje u izobilju.
Augmented reality je novotarija koju svakako treba istaknuti jer će vjerojatno postati standard i kod drugih, a Mercedes to nudi i u svojoj GLA klasi. Naime ova funkcija nudi vozaču tzv. proširenu stvarnost a to znači da će vas sustav za navođenje do tražene destinacije upućivati strelicom koju će prikazivati preko snimke s prednje kamere koja će prikazivati u realnom vremenu određeno križanje ili silazak s autoceste tako da zaista nećete morati skretati pogled sa smjera kretanja vozila kako bi dešifrirali oznake na karti kako je to bilo do sada. Ovo je veeeeliki plus tko često putuje i koristi navigaciju.
Prtljažnik je obujma 425 litara, a s potpunim preklapanjem stražnje klupe, pri čemu se dobiva ravna površina, prtljažni prostor se povećava na 1420 litara što u kombinaciji s nižim pragom daje praktični utovarni prostor. Uz doplatu je moguće naručiti i kliznu stražnju klupu koja onda naravno omogućuje proširivanje stražnjeg prtljažnog prostor po dubini.
Već prepoznatljiv Mercedesov multifunkcionalni volan, podesiv je po visini i dubini u velikom opsegu, a putem kojeg je također moguće upravljati središnjim zaslonom ali i podešavati prikaz na instrument ploči. U središnjoj pretincu koji je ujedno i naslon za ruke nudi se puno prostora u više smislenih nivoa kao i držač za čaše. Pretincu u vratima su dovoljno prostrani da u njima držite i veće boce.
Motor i vožnja
Motor testnog modela je, kako smo već rekli dvolitreni dizel sa 150 konjskih snaga i 320 Nm okretnog momenta što naravno daje osjećaj da imate dovoljno snažan automobil koji ubrzava dovoljno dobro i pri laganoj uzbrdici na nekoj zavojitoj cesti kad vam je potrebno ubrzanje radi pretjecanja, a precizan upravljač će pri tome ponuditi osjećaj gotovo apsolutne sigurnosti. Naravno, nema apsolutne sigurnosti ali dojam da vladate situacijom ubrzanja će biti jako izražen baš u takvim malo nezgodnim situacijama kad želite da vozilo slijedi putanju koju ste zamislili. U tome su uspjeli.
Potrošnja je sasvim dobra s obzirom na profil automobila, a nama je prosjek kombinirane vožnje (grad/otvorena cesta) bio 6,4 litara s time da se na otvorenoj cesti može potrošnja spustiti i na 5,6 litara. U gradu potrošnja može narasti i do spomenutih 6,4 litara. A slična je potrošnja i na autocesti gdje možete razviti brzinu od 208 km/h, ako to naravno dopuštaju propisi zemlje u kojoj to želite isprobati:-)
Vožnja je izrazito ugodna, a tome pridonosi modularna MFA 2 platforma i nešto širi međuosovinski razmak te naravno već spomenuti 19-inčni naplatci s niskoprofilnim gumama nisu pokvarili taj doživljaj. Zvučna izolacija je isto prilično dobra, a koeficijent otpora znaka relativno povoljnih 0,28, pa i to doprinosi ugodnoj vožnji. Prolasci kroz zavoj su precizni i laki, a zahvaljujući stražnjem pogonu moguće je zabaciti stražnjim krajem, no ESP će brzo djelovati i vratiti vas u sigurnu putanju. Ipak je ovakav model zamišljen za sigurnu obiteljsku vožnju, a ne za natjeravanje po zavojima. Za to je bolje izabrati neku drugu izvedbu.
Zaključak i cijene
Iako njegovih 14 cm udaljenosti od tla baš neće ponuditi off road ugođaj unatoč povišenom smještaju vozača i jako dobroj preglednosti ceste iz kokpita, on tome nije niti namijenjen, već sigurnoj vožnji u gradskim uvjetima ali i ugodnom i sigurnom krstarenju lokalnim cestama kada istražujete krajolik ili želite na izlet u prirodu. Konkurenti su mu BMW X1/X2, Audi Q2/Q3, Volvo XC 40, Lexus UX te Jaguar E-PACE. Unatoč zanimljivom izboru drugih proizvođača na tržištu rekli bismo da bi, s obzirom na početnu cijenu za benzinski model od 243.540 kuna mogli preporučiti da GLA stavite visoko na listu onih koje bi mogli kupiti kao vaš novi auto ako vas zanima ova klasa vozila.
Za dizelski model s prilično dobrom opremom kakvog smo testirali, potrebno je izdvojiti 361.920 kuna. Ostali motori u ponudi su benzinci sa 136 KS, 163 KS i 224 KS, a snažnija dva su dostupna i s 4Matic pogonom na sve kotače, koji počinju s cijenama od 243.540 kuna, dok uz ovaj motor ponudu čini i osnovni dizelaš sa 116 KS te 190 KS snažan dizelaš, a obje snažnije izvedbe su dostupne i s 4Matic pogonom na sve kotače. Cijene za najpovoljniji dizelski motor kreću od 252.110 kn.
U ponudi su i tri AMG izvedbe i to redom, GLA 35 4Matic s 306 KS i cijenom od 392.458 kuna, GLA 45 4Matic+ s 387 KS po cijeni od 500.205 kuna i najsnažnija izvedba GLA 45 S 4Matic+ s 421 KS koji je dostupan po cijeni od 542.268 kuna.