Renault Twingo 1.0 SCe 70 Dinamique TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
S obzirom da je drugačiji, odmah izaziva i velike rasprave na forumima, od onih kojima se bucmastiji dizajn sa stražnjim pogonom sviđa do onih koji ipak više vole stari dizajn.
U svakom slučaju, novi Twingo treće generacije je potpuno novi mali automobil na tržištu, a ako se plašite stražnjeg pogona, ne brinite jer testirani Twingo s 1.0 benzinskim trocilindričnim motorom vas neće ubiti u zavoju po mokroj cesti. Naime, kontrola proklizavanja jednostavno ne dopušta prevelike egzibicije, a znakovito je i da se kontrola proklizavanja kotača ne može niti isključiti jer ne postoji gumb za to.
Na test smo uzeli Twingo u trenutku kada je cijela Hrvatska bila pod snijegom, a danima ranije smo slušali o crvenom alarmu vezanom uz vremensku prognozu. Na kraju se to i ostvarilo, cesta i okoliš su se zabijelili, a mi smo se nadali guštanju sa stražnjim pogonom po snijegu. Ipak, od toga nije bilo ništa, snovi su nam se istopili kao da smo ih otpuhali s fenom za sušenje kose. Koliko god smo željeli da nam stražnji kraj prokliže, nismo to uspjeli postići. Kontrola je svoj posao odlično odradila.
Motor je smješten straga, ispod podnice prtljažnika koja se nakon odvrtanja šest šarafa jednostavno podigne i pruža pogled na maleni motor. Zbog toga je Twingo nešto drugačiji za voziti jer straga smješten motor i pogon znače da je prednji kraj ipak lakši. Jasno, kad se vozilo napuni putnicima tada se situacija ipak mijenja, ali kada ga vozi samo vozač onda se malo može osjetiti kako je prednji kraj lakši u vožnji. Istovremeno, upravljački pogon na prednjoj osovini je oslobođen prijenosa pogona pa je vožnja samim time nešto ugodnija jer upravljač ne vuče nigdje tijekom jačeg gasa po zavoju.
Iznad motora se nalazi prtljažnik obujma 188 litara i začudili smo se kako je sve to stalo otraga. Vjerojatno očekujete dodatni prtljažni prostor u prednjem dijelu vozila, ispod haube. Krećemo tražiti prekidač u vozilu kako bismo otvorili prednji poklopac i otkrili što se ispod njega nalazi. Hm, nema nikakvog mehanizma za otvaranje prednjeg poklopca, a nema niti za zadnja, peta vrata. I dok se peta vrata otvaraju na daljinski upravljač ili pak ručno preko kvake smještene dosta nisko, prednji poklopac se otvara na dosta kompliciran način.
Kako se otvara prednji poklopac?
Naime, potrebno je prvo otvoriti male rešetke na maski hladnjaka, nakon čega smo došli do brave smještene pored lijevog prednjeg svjetla. Otključali smo tu bravu s ključem od Twinga, a zatim je još potrebno obje skrivene ručke povuci kako bi se poklopac izdignuo, ali samo djelomično. Dakle, poklopac se ne može u potpunosti otvoriti, a kad se i otvori moguće je doći samo do tekućina za vozilo, akumulatora i hladnjaka. Nema nikakvog prtljažnog prostora, iako biste se sigurno okladili da postoji.
OK, zatvaramo prednji poklopac, sjedamo na sjedala koja su u vozilu dosta visoko postavljena i startamo 1.0-litreni benzinski atmosferski motor s tri cilindra.Unutrašnjost vozila je zaista dobro dizajnirana, ukoliko volite dvobojnu kombinaciju. Mi smo na testu imali crvenu Flamme NNP boju karoserije prošaranu bijelom crtom koja kao da je ostala od testiranja vozila u zračnom tunelu. Odličan efekt.
U interijeru pronalazimo crno-bijelu kombinaciju boja na tvrdoj plastici. Iako je dizajn dobar, moderan i poseban, u oči nam je odmah upao detalj komandi klima uređaja. One su, naime, preuzete sa sestrinskih Dacia vozila. Iako najviše cijenimo i volimo kada su komande klime napravljene od tri kružna prekidača, kako bismo i bez gledanja znali što radimo u vožnji, njihov dizajn ipak odudara od ostatka interijera.U Twingu ima solidno mjesta, vozilo je nešto višlje pa se prostor dobro kompenzira u visini.
Tri cilindra
Atmosferski motor obujma jedne litre ne puca od snage, ali ako ga naučite voziti (namjerno kažemo naučite jer nema okretomjera nego samo predlaganje sljedećeg stupnja prijenosa) tada se s Twingom fino možete i prođirati po gradu. Vozilo je kratko (u odnosu na prethodni, novi Twingo je za 92 mm kraći) pa je vožnja po zagrebačkim višetračnim avenijama zabavna jer nam pri pretjecanju i nije trebalo previše prostora. I parkiranje je praktično. Stražnji prozori, na stražnjim vratima bez mehanizma za podizanje nego sa samo leptir mehanizmom pregledni su, što je bitno u gradovima kao što je Zagreb kada su promjene voznih traka vrlo česte.
Prtljažnik obujma 188 litara se nakon preklapanja stražnjih sjedala povećava na 980 litara (popunjenost do stropa)
Motor Twinga nešto nemirnije radi, kao i inače trocilindrični motori, a u vožnji se zvuk ipak reducira i postaje tiši. Mjenjač s pet stupnjeva je dobar, precizan u mjeri koja će vas zadovoljiti, a i s kočnicama smo bili zadovoljni, iako su straga bubnjevi, što je i očekivano. Upravljač je u gradskoj vožnji dobar, a tek se izlaskom na otvorenu cestu primjećuje nešto manja preciznost.
Dakle, testirani Twingo ne puca od performansi koje će vas s mjesta do stotke dovesti za 14,5 sekundi, a najveća brzina je 151 km/h. Zbog toga ovaj benzinski motor i ne spada u zabavne s kojima ćete ludovati nego je namijenjen više za vozače početnike kao i za one koji žele mirnu vožnju, uživajući više u svemu što mogu vidjeti dok se voze. Ubrzavanja su slična, ubrzavali u nižim ili višim okretajima. Dakle, mjenjač ima srednje duge hodove, upravljač je srednje direktan, kočnice su dobre, a vozački položaj je dosta visok uz dobru preglednost u vožnji.
Istovremeno, Twingo je i manji potrošač - prosjek testa je 5 do 6 litara, a treba spomenuti i masu vozila od 864 kg. Odlaskom na otvorenu cestu potrošnja pada i ispod pet litara.
Osim ovog testiranog motora, Renault za Twinga nudi još i Start&Stop verziju istog motora te 20 KS jači TCe 90 turbobenzinski motor s daleko boljim performansama - ubrzanje za 10,8 sekundi te najveću brzinu od 165 km/h. Zasigurno je zabavniji jači benzinac kojeg ćemo također testirati na VidiAuto portalu.
Nakon testiranja Twinga zaključujemo kako smo dobili nešto drugačiji Twingo, koji se drugačije vozi, doživljava, ali i koji će vas veseliti sa svojim interijerom te nešto razigranim detaljima vanjštine. Prednji dio vozila je visok pa Twingo djeluje debeljuškasto i više to nije onaj mali autić u svim gabaritima dimenzija.
Primjetno je kako se Twingo dizajnom naslanja na Fiatov model 500. Zbog stražnjeg pogona i smještaja motora tu je i poveznica sa jako starim Fićom. Ipak, Twingo ima svoj identitet koji brani zabavnim interijerom.
Cijena za Renault Twingo
Cijena za testirani motor 1.0 SCe 70 i najjači paket opreme Dinamique je 86.122 kuna, a na početnu cijenu od 64.900 kuna treba dodati poduži popis opreme, paket look (vanjska ogledala u boji karoserije te bočne zaštitne letvice u crnoj boji), odvojivi i prenosivi pretinac Flexi-case te metalik boju.
Cijena za jači motor je 88.900 kuna i taj motor je dostupan samo s paketom opreme Dinamique te Start&Stop sustavom.
Od opreme testirani Twingo ima četiri zračna jastuka, ABS, ESP, ASR, AFU, putno računalo, sustav za pomoć pri kretanju po uzbrdici, ograničavač brzine, ISOFIX straga, daljinsko centralno zaključavanje, LED dnevna svjetla, kit za popravak guma, stražnji spojler, ručni klima uređaj, radio s Bluetoothom i USB-om, nosač za mobitel, vozačevo sjedalo podesivo po visini, upravljač podesiv po visini te električne podizače prednjih stakala.
©VidiAuto.com, 03/2015.