Nissan X-Trail 1.6 dCi 130 Tekna 4WD TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Novi Nissanov dizajnerski potpis na prednjoj maski, započet s Nissanom Qashqai je primjetan i na Nissanu X-Trail. Prednja LED svjetla su u tom stilu, a i maska hladnjaka, iako nešto većih proporcija također se aludira na isti potpis. S obzorom da se Nissan Qashqai već nalazi na našim cestama, bilo je dosta ljudi iz naše okoline koji su testirani Nissan X-Trail zamijenili za Qashqai, kojem se inače svi dive. S boka do izražaja dolazi dužina vozila, a snažnom dojmu pridonose moćni 19-colni kotači. U stražnjem dijelu vozila, na vratima prtljažnika, koja se pod kutom od 77 stupnjeva otvaraju električno putem gumba u kabini pored upravljača ili pak na samim petim vratima, uočljiva su snažno dizajnirana i dojmljiva stražnja svjetla. Ona su nam se nekako urezala kao najzanimljiviji i najupečatljiviji detalj na Nissanu X-Trail. Ako biste na test vozilo pogledali iz ptičje perspektive, onda biste vidjeli veliki stakleni panoramski krov koji se i otvara električno. Sve je to dio paketa opreme Tekna.
Ulazimo sada u interijer Xtraila koji djeluje moderan, pun detalja, kvalitetnih na dodir materijala te novih tehnologija u kojem god smjeru pogledate. Sjedala su kožna, imaju grijanje u dva stupnja te su nam tijekom zimskog testiranja dobro došla jer se sjedala zagriju nakon dvije do tri minute. Vozački položaj se električno podešava i na vozačkom i na suvozačkom sjedalu, s tim da se jedino vozačko može podešavati i po visini. Sjedala su udobna i za duže vožnje, ugodna su te nas nisu umarala.
Očekivano, mjesta u Nissanu X-Trail ima jako jako puno, u svim vektorskim smjerovima, po svim osima. Matematiku i velike brojeve možemo koristiti i na stražnjim sjedalima koja su dosta prema natrag pomaknuta u odnosu na prednja sjedala tako da će i putnici u stražnjem dijelu vozila uživati u komociji. Kao opcija nudi se 7 sjedala, u paketima Visia i Tekna.
Pomaknimo se sada do prtljažnika volumena 550 litara (maksimalno 1982 litre), s dvostrukom podnicom koja omogućuje da se smjeste sitne stvari poput kišobrana, a podnica se može i izvaditi te tako stalno imati dublji gepek. Spomenuli smo električna vrata, a ukoliko vam ostane tijelo ili glava ispod vrata koja se krenu zatvarati, čim vrata dotaknu bilo kakvu prepreku odmah se zaustavljaju tako da ipak pružaju sigurnost u nenadanim situacijama. U vozilo se može smjestiti predmete dužine čak 2,6 metara, stražnja klupa preklopiva je u omeru 40/20/40.
X-Trail na cesti
Nissan X-Trail u ponudi je samo s testiranim dizelskim 1.6 dCi motorom snage 130 KS, koji smo već vozili na prethodno testiranim vozilima na portalu Vidiauto.com. Iako je Nissan X-Trail vrlo težak i masivan terenac s pogonom na sve kotače (4WD), mase je 1674 kilograma, motor se pokazao i te kako dobrim, snažnim te agilnim u svim uvjetima vožnje. Prvi test je bio na autocesti, a X-trail je vrlo rado posezao za višim brzinama, bez potrebe da se ide u nižu brzinu. U vožnji nije prebučan, ne ljulja se previše.
U vožnji po sljemenskim cestama, mjestu koje bi Nissan X-Trail zasigurno volio često posjećivati, opet je bio jako dobar, iako se radi o vrlo zamornoj cesti s puno serpentina i uspona. Preko X-Trailovog sustava All-Mode 4x4-i uključili smo 4WD Lock kako bismo imali stalni prijenos na sve kotače; odabir automatskog načina stalno prati uvjete na cesti i prilagođava ravnotežu snage između prednjih i stražnjih kotača za što bolje prianjanje na podlogu. Xtrail je iza svakog zavoja spremno, poput vojnika slušao naše zapovijedi. I istovremeno je bio i zabavan, bez obzira koristili samo prednji pogon, pogon na sve kotače ili pak forsirani pogon na sve kotače. Osjeti se snažno prianjanje na cestu iako je na kolniku bilo dosta vlage. Inače, dostupne opcije mjenjača i pogona su prednji pogon/ručni mjenjač, prednji pogon/automatski Xtronic stalno promjenjivi prijenos s osam brzina te pogon na sve kotače uz ručni mjenjač.U noćnoj vožnji po Sljemenu, dok je sa strane kolnika bilo snijega, smetalo nas je što se automatska duga svjetla sama ugase čim dobiju odbljesak od snijega tako da se ta tehnologija još mora razvijati. Nakon uspješno položenog testa na Medvednici krenuli smo prema gradu (nismo se vozili 120 na sat).
U gradskoj vožnji Nissan X-Trail se ponaša vrlo suvereno, a nama kao vozačima se na trenutke činilo kao da imamo moć pregaziti sva vozila ispred sebe. Na oko 1500 okretaja motor započinje snažno ubrzavanje, ukoliko želite osjetiti potisak pri ubrzavanju. Promjenom stupnja prijenosa na oko 2000 okretaja štedjet ćete dizelsko gorivo, pri svakom zaustavljanju, kada je akumulator dovoljno napunjen, motor će se ugasiti te se u djeliću sekunde opet pokrenuti nakon pritiska na papučicu gasa. Potrošnja tijekom testa nam je bila između 6 i 7 litara.
Motor se inače voli vrtjeti i može dostići gotovo 5500 okretaja. Jasno, od tih okretaja u dizelu nema neke koristi osim kada pretječete drugo vozilo pa ne želite gubiti vrijeme na prebacivanje u sljedeći stupanj prijenosa putem ručnog mjenjača sa šest stupnjeva prijenosa. Mjenjač je dobar, hodovi su ugodni, precizni, ali uz tiho lupanje ručice o stjenke koje dodiruje. Upravljač obložen kožom je dovoljno precizan, ali bismo voljeli kada bi bio nešto tvrđi.
Spomenuli smo kako Tekna oprema donosi puno tehnologija. Nisu to samo ekran osjetljiv na dodir, tipke na upravljaču ili MP3 utor nego tehnologije kakve su prije nekoliko godina bile nezamislive. U Nissan X-Trail su ugrađene četiri kamere (naprijed u maski, straga kod registarske pločice te ispod oba vanjska retrovizora), a na ekranu se prilikom vožnje unatrag aktivira pogled straga te pogled od 360 stupnjeva, kao u ptičjoj perspektivi. Vrlo korisno, praktično i upotrebljivo u praksi. Zbog toga je parkiranje i na gotovo nemogućim mjestima bilo "pis-of-kejk". Prilikom kretanja prema naprijed, ukoliko se ispred našeg vozila nalazila kakva prepreka, odmah bi se aktivirala prednja kamera, uz prednje i stražnje parking senzore (10 senzora) koji bi zvučno i vizualno davali povratnu informaciju koliko prostora za prolazak ima.
Nadalje, ukoliko bismo se previše približili vozilu ispred nas prilikom vožnje ili kočenja, začuo bi se bip koji je upozoravao na potrebu za opreznijom vožnjom. Mrtvi kut je noćna mora mnogim vozačima i vozačicama. Ali, kao što smo već sve ove nabrojane tehnologije mogli isprobati na Qashqaiju i Jukeu, i na X-Trailu smo ih sve koristili kako bismo si olakšali vožnju tako da je i mrtvi kut dobro riješen svjetlosnim i zvučnim upozorenjem s unutrašnje strane retrovizora koja bi zasvijetlila prilikom pokušaja našeg pretjecanja dok bi drugo vozilo bilo u mrtvom kutu. Jasno, tehnologija nije savršena i može se dogoditi da kamera ne uhvati svako vozilo, ali smo u suštini zadovoljni jer uvijek pomaže u vožnji.
Oprema Tekna
Najjači paket Tekna sadrži nekoliko desetaka raznih opcija kojima je X-Trail opremljen. Izdvajamo, pored već nabrojane opreme u našem testu, novi NissanConnect Gen2 Kai sa 7-inčnim ekranom i navigacijom, šest zvučnika, Bluetooth, priključak za USB, 19-colne aluminijske naplatke, LED svjetla, srebrne krovne nosače, dvozonski klima uređaj, indikator promjene brzina, električnu ručnu kočnicu, pomoć pri kretanju na uzbrdici, prednji naslon za ruke, Nissan Chassis Control (Nissanov nadzor šasije), šest zračnih jastuka.
Cijena za Nissan X-Trail
Početna cijena s prednjim pogonom, ručnim mjenjačem i paketom Visia je 208.325 kuna, dok verzija s automatskim X-Tronic mjenjačem košta252.430 kuna. Acenta paket i pogon na sve kotače cijenu podiže na 256.075 kuna. Tekna oprema i ručni mjenjač starta od 265.515 kuna, s automatskim mjenjačem cijena se penje na 287.875 kuna dok je najskuplja 4WD opcija koju smo i imali na testu - 297.750 kuna. Na tu cijenu još treba dodati 5000 kuna za metalik boju tako da je finalna cijena 302.750 kuna.
©VidiAuto.com, 03/2015.