Renault Twingo 1.2 16V Dinamique TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Testirao: Krunoslav Ćosić
Iako test vozilo nema motor s kojim ćete se moći pohvaliti u društvu, mora se priznati kako ćete se s nečim drugim ipak moći pohvaliti te izazvati zavist u svojem društvu, a to je potrošnja goriva. 1.2-litreni benzinski motor snage 75 KS, ali sa 16 ventila, na otvorenoj će cesti trošiti samo 4 litre na 100 km. Čak i manje, ukoliko bismo se dodatno potrudili i pazili na papučicu gasa te isključili klima uređaj. Twingo se proizvodi gotovo 20 godina, od 1993. godine, a 2007. godine Twingo je ušao u drugi generaciju. Redizajnirani Twingo koji smo testirali donosi promjene i novi izgled kakav ćemo viđati i na drugim Renaultovim modelima.
Renault Twingo u vožnji Uz cijenu automobila, potrošnja goriva je danas najbitnija stavka koja se gleda prilikom kupnje novog automobila. Testirani Twingo tako ima osnovnu cijenu od 66.900 kuna, dok je testirani model imao podugačak spisak dodatne opreme tako da se cijena povećala gotovo 23.000 kuna. Renault Twingo ispod haube ima već provjereni atmosferski motor snage 75 KS koji maksimalnu snagu postiže pri 5500 okretaja. Vrlo visoko, to je odmah jasno, što znači da se motor voli vrtjeti. Naravno, motor ne puca od snage, ali ako ga pravilno vozite možete dobiti i nisku potrošnju goriva, ali i malo zabavniju vožnju.
Od 0 do 100 km/h Twingo s četiri cilindra i 16 ventila ubrzava za 12,3 sekundi, a najveća brzina je 170 km/h. Okretni moment od 107 Nm dostupan je pri 4250 okretaja.Twingo se u drugoj brzini može natjerati na brzinu do 95 km/h, a u trećoj do 150 km/h. Prijenosni su omjeri podešeni tako da se motor voli vrtjeti, a ovakve brzine će vam dobro doći kada trebate pretjecati. Naravno, pri takvoj vožnji buka u vozilu će biti primjetna, ali tijekom našeg testa buku smo primijetili samo pri vožnji po autocesti, ali niti tada buka nije prejaka niti neugodna. Sasvim normalna, pri čemu je razgovor moguć sa suputnicima, bez povećanja glasnoće glasa. Pri brzini od 130 km/h motor se u petoj brzini vrti na 3400 okretaja.Želite li od ovog simpatičnog, malog gradskog automobila osjetiti ushićenje ne samo prilikom potrošnje goriva nego i osjetiti uzbuđenja u vožnji, nakon starta ne puštajte nogu s papučice gasa sve do 5000 o/min, a zatim prebacite u drugu brzinu. Zatim drugu brzinu vrtite do 4500 o/min te prebacite ručicu mjenjača u treću brzinu.
Osjetit ćete snažnije ubrzavanje, motor će pokazati kako ima dovoljno snage za ubrzavanje te nastavite s mijenjanjem brzina na 4000 okretaja. Primijetit ćete kako automobil agilno ubrzava, ima živahna međuubrzavanja i spreman je za sportskiju vožnju. Kad vas prođe želja za uzbuđenjem u vožnji, Twingo je potrebno vrtjeti u svakoj brzini u području između minimalno 2500 do (preporučenih) 3000 okretaja i imat ćete automobil u kojem ćete uživati. Potrošnja će po gradu biti oko 7 litara, što je uobičajeno za gradske automobile, a s više opreza moguće je potrošnju spustiti i niže. Na autocesti će Twingo nakon 200 prijeđenih kilometara potrošiti oko 16 litara, što znači da je potrošnja 8 litara. Ali, izlaskom na lokalne ceste kada brzina ne prelazi 90 km/h Twingo je pravi mali štedljivko. Već smo spomenuli potrošnju od 4 litre, a ako baš ne pazite potrošnja će biti oko 5 litara. Emisija CO2 iznosi 119 g/km tako da testirani Twingo ulazi u kategoriju Eco na kvadrat jer emitira emisiju CO2 manju od 120 grama po kilometru, u vozilo je ugrađeno više od 7% reciklirane plastike, a tvornica ima ekološki certifikat ISO14001.
S obzirom da smo automobil testirali u vrijeme najvećih ljetnih vrućina, cijelo vrijeme smo imali uključen klima uređaj koji dolazi već u osnovnoj opremi Trend, što je također utjecalo na potrošnju goriva. Klima opterećuje motor tijekom vožnje tako da je motor još agilniji s isključenim klima uređajem, a opterećenje se naročito primjećuje pri manjim okretajima kada je papučicu potrebno malo više stisnuti. Testirani automobil je imao automatski klima uređaj, što se dodatno plaća 2590 kuna. Osim ovog 1.2 benzinskog motora snage 75 KS (55 kW), u ponudi se nalazi i benzinski Tce motor sa 100 KS te dizelski 1.5 dCi motor snage 75 KS. Renault Twingo 1.2 Dinamique ima dobro podešen ovjes, a iako je riječ o manjem automobilu s 2367 mm međuosovinskog razmaka, ovjes je udoban i mekan po neravnim cestama. Naprijed se nalazi McPherson neovisni ovjes, a straga je torziona osovina. Prelazak preko rupe na cesti nećete pretjerano osjetiti na svojem tijelu. Ipak, pri većim brzinama na autocesti Twingo postaje manje stabilan tako da nemojte izvoditi nikakve akrobacije ukoliko je kazaljka brzinomjera daleko iza 100 km/h.U vožnji je Twingo pregledan, iako naprijed nećete vidjeti haubu. Dosta se visoko sjedi tako da vozač ima dobru preglednost i naprijed i natrag. Prilikom parkiranja po gradu nećete osjećati nikakvu tjeskobu, a parkiranje će biti „peace of cake“. Svoju preglednost Twingo može zahvaliti velikim staklenim površinama.
Čak bismo rekli i kako se previsoko sjedi, usporedimo li sjedeću poziciju s drugim gradskim automobilima. Ukoliko vam je sjedište previsoko, vozačko se sjedalo može podešavati po visini, a isto tako se i kožom presvučeni upravljač može podešavati po visini. Nije moguće upravljač podesiti po dubini, a preciznost upravljača je na razini ove klase vozila, što znači da je upravljač mekan kako bi vožnja po gradu bila što ugodnija, dok se pri vožnji izvan grada osjeti potreba za malo tvrđim upravljačem. Mjenjač presvučen kožom s pet brzina ima dobre i precizne hodove, a voljeli bismo imati i naslon za laktove između prednjih sjedala. S kočnicama smo zadovoljni, dobre su, a naprijed se nalaze diskovi, dok su straga bubanj kočnice. Renault Twingo ima tempomat i limitator brzine, a vožnja po otvorenoj cesti je puno ugodnija kada je aktivan limitator koji smo ograničili na maksimalnih 90 km/h. Nije više potrebno pogledavati na brzinomjer, a ako i pritisnemo jače papučicu gasa, automobil neće ubrzavati. Ukoliko pak treba ubrzavanje, dovoljno je pritisnuti papučicu gasa skroz „do daske“ i automobil će početi ubrzavati. Zanimljivo je da će automobil ipak na nekoliko sekundi prijeći definiranu brzinu – u našem slučaju ubrzavao bi do 94 km/h a zatim bi se brzina počela smanjivati na 90 km/h. Okretomjer je postavljen na zanimljiv način – izgleda kao da je „upiknut“ u kokpit ispred upravljača, a dolazi s opremom Dinamique. Od sigurnosnih tehnologija test vozilo ima ABS, zračne jastuke za vozača i suvozača, bočne zračne jastuke, ISOFIX na suvozačevom i stražnjim sjedalima.Vanjski izgled
Pomalo neobična ljubičasta boja zasigurno će više privući pripadnice ženskog spola, ali boji se mora priznati originalnost. Izaziva poglede, komentare i ushićenje jer se automobil i te kako ističe na cesti. Osim ljubičaste (purple) boje eksterijer automobila privlače i imitacije karbona zalijepljene na više mjesta – na stražnjem odbojniku, vratima, po rubovima blatobrana. Stječe se dojam kao da se radi o kakvoj nabrijanoj Gordini verziji.Cijeli je Twingo kompaktno dizajniran, linije djeluju čvrste i zategnute, a na prednjem dijelu svjetla su izražena u nekoliko nivoa. Svakako su najzanimljivije maglenke koje se nalaze visoko podignute na prednjem odbojniku (unutra se nalaze i dnevna svjetla), a ispod njih se nalazi rešetka sa saćastim uzorkom. Ponovo asocira na sportsku izvedbu, uz dodatni sportski spojler koji je postavljen vrlo nisko, tako da ćete morati paziti na odbojnike prilikom parkiranja.
Bočnu stranu „drži“ lajsna koja povezuje vrata i stražnji dio karoserije, uz „karbonske“ uzorke, prepoznatljive Twingo kvake i velike piano crne retrovizore, a straga su postavljena svjetla koja su u odnosu na prethodnu verziju Twinga razdvojena. Time se dobilo na razigranijem dizajnu. S dužinom od 3687 mm Twingo spada u manje automobile, ali je ipak dovoljno velik da zadovolji sve potrebe koje se danas postavljaju pred gradske automobile. Ukoliko želite nešto avangardnije i sportskije, tada se možete odlučiti za Twingo Gordini. Pročitajte test Renault Twingo Gordini 1.2 Tce GT. UnutrašnjostPretinac ispred upravljača, okretomjer, središnje postavljen brzinomjer s ekranom za multimediju i otvori ventilacije čine unutrašnjost Twinga razigranom i zanimljivom. Korištena plastika je tvrda, ali ima jako lijep reljefni finiš. Primijetit ćete i piano plastiku koja unutrašnjosti daje dodatnu dozu elegancije te crveni konac kojim su prošiveni šavovi na sjedalima i štitniku koji prekriva digitalni brzinomjer i ekran.
Nedostaje nam malo više pretinaca, ili barem zatvorenih pretinaca kako bi se sitnice koje držimo u automobilu ipak mogle malo sakriti od pogleda izvana. S obzirom da je Twingo dostupan jedino s troja vrata ulazak na stražnja sjedišta zahtijeva i malo akrobacija. Ali, sve je standardno kao i kod drugih automobila s troja vrata. Četiri putnika će imati dovoljno mjesta i naprijed i natrag (možda će nešto višlje osobe tražiti još malo dodatnog mjesta iznad svoje glave, zbog panoramskog krova), sjedala su ugodna u vožnji, a dodatni se komoditet postiže podešavanjem stražnjih dvaju sjedala koja se mogu pomjerati po dužini. Na taj se način dobije puno više mjesta u unutrašnjosti, ali naravno i manji prtljažnik. Treba li vam veći prtljažnik, dovoljno je pomaknuti stražnja sjedala (ili samo jedno sjedalo) prema naprijed i imat ćete veći prtljažnik.
Prtljažnik sa središnje postavljenim stražnjim sjedalima ima zapreminu od 230 litara, a sa spuštenim stražnjim sjedalima zapremina raste na 959 litara. Ukoliko se sjedala maksimalno pomjere prema naprijed, tada prtljažnik raste na 285 litara, a ako se sjedala pomjere prema natrag prtljažnik ima zapreminu od 165 litara. Ono što je vrlo praktično kod Twinga jeste mogućnost podešavanja stražnjih sjedala i iz prostora prtljažnika tako da ne morate ići u prednji dio vozila i izvoditi akrobacije kroz otvor prednjih vrata. Moramo priznati kako je Twingo vrlo zabavan automobil jer ima veliki stakleni krov koji se u prednjem dijelu može i otvoriti. Krovni otvor (šiber) električno se otvara, a pomalo smiješno izgleda mrežica koja izlazi izvan krova, kako bi putnike u unutrašnjosti štitila od prevelikog vjetra ili pak od insekata. S vremena na vrijeme morat ćete mrežicu očistiti od insekata koji se vrlo brzo ljeti nakupljaju. Osim staklenog krova, kao dodatna opcija nudi se i platneni krov s električnim upravljanjem.
MultimedijaNa audio sustav s CD playerom moguće je putem Bluetootha spojiti mobitel i tako telefonirati tijekom upravljanja vozilom, a javljanje na telefonski poziv moguće je putem tipki smještenih na stupu upravljača, do kojih se dolazi vrhovima prstiju. Zgodno je što se ove komande, na kojima se nalaze i kontrole za glasnoću zvuka, mijenjanje radijskih stanica i pjesama na CD playeru ne okreću zajedno s upravljačem tako da su uvijek na istom, fiksnom mjestu.
CD player osim klasičnih CD-a može reproducirati i MP3 CD diskove, a ako volite glazbu nositi na USB sticku, tada ćete ju moći slušati i u svojem Twingu.Ekran je monokromatski i prikazuje tri linije informacija u crveno-crnoj boji, što je sasvim dovoljno i komotno. Kvaliteta zvuka putem četiri zvučnika snage 20 W je dovoljno dobre kvalitete da ćete s njom biti zadovoljni, a glazbeni stil moguće je podesiti jednim od predefiniranih stilova, dok nema pojedinačnog namještaja basova. Manevriranje multimedijskim uređajem je moguće i putem gumba smještenog na samom audio sustavu, a uz strelice birate hoćete li mijenjati spremljene radijske stanice ili pak pretraživati ih po frekvencijskom redoslijedu.
Cijena za Renault Twingo 1.2 16V DinamiqueCijena osnovnog modela Renaulta Twingo je 66.900 kuna (oko 8900 eura), dok je cijena testiranog automobila s opremom Dinamique, bez dodatne opreme, 74.900 kuna. Odlična cijena za model s 75 KS koji će zasigurno privući najviše kupaca! Dodatna oprema, koju čine automatska klima, radio CD MP3 s USB-om i Bluetoothom, električni panoramski krov, rezervni kotal i metalik boja poskupljuje cijenu na 89.060 kuna (oko 11.800 eura), što je i dalje jako dobra cijena, s obzirom na nivo opreme koji se dobije. Twingo nije skup automobil, a interijer i eksterijer čine ga puno skupljim nego što zaista jeste. Konkurencija su mu Peugeot 107, Citroen C1, Toyota Aygo, Volkswagen Up, Škoda Citigo.© VidiAuto.com, 08.2012.