Moderni kompakti za tanak budžet: Citroën C4 vs Kia cee'd vs Škoda Rapid

image

Zbog navedenoga će ovaj put iz igre izostati vidno jeftini, mada inače nimalo nepreporučljivi modeli kao što su Dacia Sandero i Logan, Citroën C-Elysée ili Peugeot 301. Srećom, za svega šaku kuna više tržište nudi tehnički podjednako bazične, ali vizualno ipak "svjetske" modele poput Citroëna C4, Kije cee'd ili Škode Rapid. Hoće li prevagnuti šarm, jamstvo ili veličina prtljažnika?

Dobra kvaliteta po razumnoj cijeni temeljni je sastojak Škodina uspjeha, ali ne i jedini. Ne smijemo zanemariti činjenicu da modeli češke marke, koja je od 1991. pripadnik obitelji VW grupe, u pravilu popunjavaju modelske niše. Preciznije, radi se o automobilima izvan uobičajenih klasa – za neke su preveliki, a za druge premali odnosno prejeftini.

Na tom principu funkcioniraju Octavia i Superb, ali i relativno novi Rapid – omanja Škodina limuzina koja to zapravo nije. Svojom limuzinskom siluetom vješto skriva "kompaktnu" narav: tko bi rekao da se do Rapidova prtljažnika dolazi putem petih vrata, a ne klasičnog, limuzinskog poklopca?

Skoda Rapid

Ondje ima prostora za punih 550 litara prtljage – pretočeno u kofere, stane više no u bilo koji drugi kompakt, uključujući i rekordera u toj disciplini, Hondu Civic. U pogledu pakiranja ne zaostaje mnogo ni Citroën: iako je njegovih 408 litara objektivno manje od Škodine vrijednosti, C4 ima spretno oblikovan "gepek" u koji standardni "avionski" koferi stanu i uspravno, jedan do drugoga, ispod pokrivke prtljažnog prostora. Kia je tu najslabija jer je tek prosječna: cee'd-ov prtljažnik od 380 litara u stvarnosti djeluje bitno manjim nego u konkurenata.

Osim što nudi najdublji prtljažnik, Škodina je karoserija još po nečemu posebna – Rapid je daleko najuži član ovoga trija i tu ne govorimo o nekakvim milimetrima. Vozač i suvozač su smješteni mnogo bliže jedan drugome, kao da sjede u gradskom automobilu poput Pola ili Fabije. Jasno, jer Rapid ne koristi modernu MQB platformu na kojoj se baziraju kompaktni modeli Golf, Leon i A3.

Škodina marketinška "spika" se fokusira na praktičnost, prostranost i funkcionalnost, bez posebnog isticanja modernih tehnologija ili vozne dinamike. Upravo time se hvali Kia i nastoji biti sportskiji brand od partnerskog mu Hyundaija, no nakon nekoliko brzih zavoja postaje jasno kako su "civilne" izvedbe cee'da opremljene tek prosječnim, mada korektno izvedenim i tihim ovjesu za mase, bez sportske klase. Nimalo drugačije nije ni kod Citroëna koji je daleko najudobniji, ali se i dobro naginje prilikom skretanja. Svidjet će se smirenijim vozačima koji i najviše kupuju C4, a jedina mana podvozja je buka koju proizvodi na grubljim neravninama.

Poglavlje o odabiru motora pokazuje malo paralela: vrijede posebna pravila za svakoga od tri kandidata. Škoda na raspolaganju ima nekoliko TSI i TDI agregata, no imajući u vidu ograničenost budžeta, idealan izbor bio bi 4-cilindarski turbo benzinski 1.2 TSI motor s 90 KS. Ne zaboravimo, prosječna godišnja kilometraža ovakvih vozila u pravilu je bliža brojci od 10 nego 20 tisuća kilometara pa dizelska opcija nije nužno financijski isplativa. Želite li unatoč tome dizelskim motorom pokretani Rapid, za trocilindrični 1.4 TDI (90 KS) uz drugi po redu paket opreme doplata iznosi gotovo 15.000 kuna.

Kia cee'd

Kijin osnovni motor je solidan 1.4 CVVT atmosferski benzinac sa 100 KS kojemu, unatoč uglednoj konjici, na otvorenoj cesti nedostaje dinamičnosti. Cijena bi bila sasvim okej (117.990 kuna za drugi po redu paket opreme LX Fun eco), no živahnost motora razočarava. Preporučljiviji su 1.6 CRDi dizelaši sa 110 odnosno 136 KS koji uz jednak paket opreme stoje 131.990 odnosno 133.590 kuna. Zbog minimalne razlike u iznosima glasamo za snažniju izvedbu, ali time smo se i udaljili od cjenovne razine primjerene prosječnom hrvatskom kupcu.

Citroen C4

Bliži mu je Citroën: odličnim 1,6-litarskim BlueHDi dizelašem s 99 konjskih snaga pokretan i drugim po redu (Feel) paketom opremljen C4 nudi se za 120.900 kuna. To je motor koji doista omogućuje izvangradsku vožnju uz potrošnju od svega četiri do pet litara dizela dok u gradu nikada ne traži više od šest. S obzirom na povoljnu cijenu dizelske opcije te činjenicu da sada svi Citroënovi benzinci imaju tri cilindra, ne treba dalje razmišljati.

Za perceptivnu kvalitetu izvedbe unutrašnjosti, odnosno dojam koji pružaju sjedanjem u vozilo, bodove zaslužuju Kia i Citroën. Škodina kabina je izvedena skromno pa čak i spartanski, sve kako se Rapid ne bi previše približio Octaviji. Možda na nekim tržištima to "prolazi", no naši vozači su skloniji barem dašku luksuza, makar i prividnog te ih Rapidova siva i tvrda unutrašnjost neće očarati.

Interijer Kije cee'd

Kia je brzo savladala načela europskog dizajna i doista je ugodno promatrati moderan i svjež cee'dov kokpit. Materijali su dopadljive teksture, a čitki instrumenti primjer dobre ergonomije. Ipak, presvlake sjedala i općenito sva ugrađena plastika – nakon što je opipate – djeluju previše sintetički.

Da se kemijski spojevi umjetnih materijala mogu i spretnije projektirati dokazuje Citroën koji ovdje ima najugodniju putničku kabinu. Oblici su možda nešto jednostavniji nego bismo očekivali od francuske marke, ali – ruku na srce – revolucionarnim rješenjima niti nije mjesto u automobilu za široke narodne mase, što C4 definitivno želi biti.

Unutrašnjost Citroena C4

Dokazuje to i nadasve prihvatljivom cijenom dizelske izvedbe. Izgledom još uvijek svjež, Citroën nudi najudobnija i najprostranija sjedala u jednoj kvalitetno izvedenoj, za kompaktnu klasu raskošno dimenzioniranoj putničkoj kabini. Snaga i ekonomičnost dizelskog agregata stavljaju ga u povoljniji položaj od preostala dva suparnika, koji ponekom svojom kvalitetom možda i prednjače, ali se kao cjelina odlikuju nepovoljnijim omjerom uloženog i dobivenog. Zbog toga Citroen C4 s lakoćom zaslužuje našu preporuku za kupnju.

Napomena: navedeni iznosi su redovne cijene opisanih modela i vrijede na dan objave članka.

Podijeli