Vožnja u sedmero: Citroën Grand C4 Picasso vs Dacia Lodgy vs Renault Grand Scenic vs Toyota Verso
- Objavljeno u PALAC GORE ZA KUPNJU
Vozila monovolumenskog formata nude idealan odnos između vanjskih dimenzija i unutarnjeg prostora. Pronalazimo ih u mnogim "konfekcijskim veličinama" i kroz nekoliko cjenovnih razreda, a veći primjerci mogu biti (serijski ili uz nadoplatu) snabdjeveni sa sedam sjedala. Naravno, to ne znači da su prikladni za prijevoz sedmero odraslih osoba, posebno ne na duljim putovanjima, ali će dobro poslužiti u specifičnim slučajevima, primjerice ako je potrebno prevesti veći broj djece, na izlet ili u/iz vrtića/škole.
Upravo zato, takva se vozila lijepo uklapaju u savršenu sliku o velikoj i sretnoj obitelji, čemu je razlog njihova prostranost, prilagodljivost, udobnost i primjerena opremljenost.
Masovnija pojava monovolumenskih modela najčešće se vezuje za Renault koji je 1984. godine prikazao za to vrijeme revolucionaran Espace, a sredinom devedesetih godina isto ponovio u nižoj klasi, kompaktnim Meganeom Scenic. Renault i danas suvereno vlada ovim segmentom, no tijekom godina društvo mu prave i mnogi konkurenti.
Renault Espace prve generacije
Također hvale vrijedan pokušaj bio je stigao 1998. iz Torina kada je osvanula Fiat Multipla. Umjesto pet ili sedam, Multipla je mogla ugostiti šest osoba, i sve to na senzacionalno kratkoj duljini od nepuna četiri metra! Jedinstvena Multipla je s godinama izgubila osebujnost i popularnost koju ni Honda (s modelom FR-V) nije mogla vratiti u ovaj monovolumenski podsegment. I dok smo čekali da netko treći predloži rješenje s dva reda sjedala po tri putnika, SUV i crossover modeli tiho su preuzeli tržišni primat.
Fiat Multipla
U njihovoj sjeni životare brojni monovolumeni, ali iznenađuje rastući trend onih s tri reda sjedala, za sedam putnika. Od nedavno čak i BMW ima takvoga! Teško je odgovoriti na pitanje koliko se u Seriji 2 Gran Toureru nalazi "BMW-ovskoga", a koliko komercijalnoga, no cijena je zasigurno BMW-ovska: ispod 220.000 kuna nema razgovara!
Kako je to definitivno previše za prosječnu (pa i iznadprosječnu) hrvatsku obitelj, ograničili smo se na iznose bliže čarobnoj brojci od oko 20.000 eura, odnosno 160.000 kuna. Čak i to prelazi granice većine obiteljskih budžeta, no za bitno manje keša teško je pronaći novi automobil sa sedam sjedala.
Dacia Lodgy
Točnije, može se pronaći, no izbor je krajnje ograničen: postoji samo jedan seven-seater bitno niže cijene od rečenog iznosa – to je Dacia Lodgy. Bio je prvi u nizu "modela druge generacije" kojima se Dacia uspješno odmaknula od ultra-budžetne klase utjelovljene starim, kockastim i kutijastim Loganom. Unatoč evidentnom oblikovnom napretku, Lodgy u estetskoj usporedbi s bilo kojim od ovdje prikazanih automobila i dalje ostaje inferioran, ali ga zato izvlači cijena.
Osnovni model nudi se "već od" 109.500 kuna, što uključuje klima uređaj i dizelski pogonski stroj snage 90 KS. Privlačnija je izvedba s drugim po redu paketom Laureate kojeg pokreće isti 1.5 dCi motor, ali u varijanti od 110 KS. Nije stvar samo u većoj snazi, nego i boljoj serijskoj opremi (tempomat, MP3 CD radio, maglenke, itd.).
Alternativno, možete razmotriti i limitiranu ediciju Stepway Prestige koja nudi i 16" alu-naplatke, multimedijski sustav Media Nav sa 7-inčnim zaslonom osjetljivim na dodir, USB utičnicom i navigacijom, posebnu unutrašnjost s presvlakama Stepway i neke "SUV dodatke", poput obloga blatobrana u crnoj boji. Više nego dovoljno za jednu Daciju.
Cijena takvog automobila je 120.500 kuna, a skromnom doplatom za 5 ili 7-godišnje produženo jamstvo dolazite u posjed razmjerno velikog (duljina: 4498 mm), funkcionalnog, ekonomičnog, pa čak i donekle atraktivnog monovolumena. Pitanje je želite li takvoga. Ukoliko vam se ne sviđa ideja posjedovanja nove Dacije, pripremite dodatan snop novčanica jer prvi sljedeći kandidat košta više, bitno više.
Renault Grand Scenic
Sljedeći neka bude Renault Grand Scenic (4573 mm). Mnogo je testova napisano o njemu, napokon, radi se o najstarijem modelu naše ovotjedne usporedbe. Nakon nekoliko facelifta i dalje je u solidnoj formi, a u putničkoj kabini je Scenic oduvijek bio kralj kompaktnih MPV-ja.
Lounge atmosfera za upravljačem sa središnje postavljenim digitalnim instrumentnim blokom Scenicova je specijalnost, no nekadašnji futuristički dojam pomalo gubi sjaj. Citroënova (novija) serija C4 Grand Picassa preciznije pogađa bilo vremena. Renault je zato dinamičniji na cesti i vozaču ostavlja više automobilskog feelinga, posebno u zavojima, uz uvjet da motor raspolaže dovoljnom konjicom.
Već osnovni 1.5 dCi motor s pristojnih 110 KS možemo preporučiti svima koji s Grand Scenicom planiraju udobno i tiho (pa i sigurno) putovati. Ovaj dizelaš je jeftinija opcija od većeg 1.6 dCi bloka (razlika je od 8000 do 14.000 kuna). Potreba za redovitim nadopunama goriva će biti rijetka, što vlasniku tijekom svakodnevnog korištenja također štedi poneku novčanicu. Samo oni vozači koji još nisu prerasli mangupske želje za instant-jurnjavama trebali bi optirati za veći motor.
Citroen Grand C4 Picasso
Drugi francuz u našoj usporedbi je već spomenuti Grand C4 Picasso. Na prvi pogled kod njega sve štima, auto naprosto oduševljava bogatstvom prostora i opreme. Nema pretinca koji Citroën nije izumio, a sjedala su mu više foteljasta nego automobilska.
Međutim, podvozje mu nije svijetla strana. Na glatkoj cesti je sve bajno, no na grbavoj podlozi ovjes zna glasno zalupati, a vozač je konfrontiran s izraženo "sintetičkim" osjećajem vožnje. To ne igra ulogu dok su uvjeti na cesti idealni, no čim krene neka kišica ili snijegić, svaki će iskusan vozač požuriti smanjiti brzinu jer putem upravljača ne dobiva nikakvu informaciju o tome što kotači rade. U tom slučaju sve je u rukama mnogobrojnih serijskih sigurnosnih sustava, što nije po svačijem ukusu.
Iako dužinom ne prelazi prosječne karavane (od branika do branika mjeri 4597 mm), Grand Picasso nudi osobito velikodušnu putničku kabinu. Čak je i šesto i sedmo sjedalo (u trećem redu) dovoljno udobno za odrasle, no kao i kod ostalih takmaca, prtljažnik s punim kapacitetom putnika postaje neupotrebljivo malen. Nije to samo Picassova mana – svi kompaktni monovolumeni pate od iste bolesti. Nisu to dobri automobili za putovanje u sedmero, samo za vožnju u sedmero.
Toyota Verso
Vrijedi to i u Toyotinom slučaju. Kompaktni Verso (4460 mm) bi uskoro mogao dobiti nasljednika, no u tome ne leži njegov problem – više nas muči nespretna kombinacija lijepe, fluidne vanjštine i nezgrapno uređene unutrašnjosti nejasnog, difuznog dizajna. Mada to ne umanjuje njegovu upotrebnu vrijednost, zbunjuje nas što Toyota ne osjeća kako zbog ovakvog putničkog prostora gubi i neke marki naklonjene kupce? A pri tome je Verso prošle generacije bio baš dobro složen, zgodan i privlačan – kako izvana, tako iznutra.
Armaturna ploča ovdje djeluje prazno, a središnje smješten analogni instrumentni sklop izgleda otužno. Serijski Verso ima pet sjedala, a nadoplata za dodatna dva iznosi 3900 kuna). Materijali (plastika) bi u automobilu ovoga ranga ipak trebali biti na višoj razini. No, ukoliko vas sve to ne zabrinjava, doista ne vidimo razloga da ne kaparite Verso. Za pretpostaviti je da će vas vjerno i bezgrešno služiti godinama, kao što to čine i druge ozbiljne Toyote. To je Versov najjači adut.
Onaj drugi as iz rukava nalazi se ispod poklopca motoroa: od BMW-a naručen dizelaš najbolji je dio automobila! Neka vas ne zabrinjava njegova skromna konjica, jer motor u stvarnosti djeluje mnogo jače. Elastičnost, potrošnja, buka – sve je to po školski.
Mada Toyota trenutno ima vrlo privlačnu ponudu na Versu (kako oni kažu "nepojedivu ponudu") za bazni paket opreme Terra i benzinski motor 1.6 Valvematic u iznosu od 136.900 kuna, čime je takav Verso tek petnaestak tisuća kuna skuplji od Dacije Lodgy Stepway, ipak vam savjetujemo da pregrizete višu cijenu i istrajete uz 1.6 D-4D. Isplatit će se, a i bolje ćete se voziti.
Tko osvaja ovotjednu preporuku za kupnju? Bit ćemo tradicionalisti i najstariji model proglasiti najboljom prilikom! Grand Scenic nudi dobru ravnotežu cijene i protuvrijednosti, a putnici će uživati u njegovoj svijetloj i prostranoj putničkoj kabini, pogotovo ako ih na putovanje krene pet do maksimalno šest. Ugodan motor "ispeglane" krivulje okretnog momenta vrlo je štedljiv, a Scenic se k tome i lijepo vozi. Cijenom je čak i jeftiniji od ponekog konkurenta, ali ne i od diskontne ponude koju nudi Dacia. Ona bi mogla biti naša alternativna, druga preporuka tjedna – pa i prva, ukoliko je osnovni imperativ nabavna cijena vozila.
Napomena: navedene cijene vrijede na dan objave članka.