Moćni karavani za svaku podlogu: Opel Insignia vs Škoda Octavia vs Subaru Outback vs Volvo V60

image

Svjedočimo procesu sveobuhvatne "crossoverizacije" u automobilskoj industriji. Zahvaćeni su svi segmenti – ponuda seže od nerijetko komičnih izdanaka u kategoriji gradskih potrčka (VW cross up!, Opel Adam Rocks) do najskupljih, aristokratskih modela (Bentley Bentayga, Jaguar F-Pace, Tesla Model X). Posljedica je to trajne, nesmanjene potražnje za SUV i crossover vozilima čija atraktivnost nerijetko počiva tek na subjektivnim procjenama kupaca.

Proizvođači su prepoznali potencijal koji leži u tom paralelnom segmentu autoindustrije. Crossovere javnost mahom percipira kao near-premium proizvode, pa čak i ukoliko dotična marka nimalo ne spada u premium segment.

Dobar primjer je Škoda: vozač Octavije Scout privlači više pozornosti nego njegov kolega za upravljačem (običnog) VW Passata karavana, no ako nabavi Passata Alltracka, bit će veća faca i od gospodina u (definitivno premium) Audi A4 Avantu. Naravno, sve dok gospodin ne kupi (naravno, na leasing i daruvarske registarske pločice) Audi A4 allroad, kojim nedvojbeno ilustrira da je ostvario san svakog malog čovjeka – san o uspjehu.

Doista, Audijevi terenski talentirani allroad modeli popularizirali su karavane s povišenim podvozjem, no često se zaboravlja kako je prije Audija takav automobil predstavio Volvo – bio je to model kompliciranog naziva V70 Cross Country AWD Sports Wagon, godine 1997. Međutim, Subaru ima i dužu crossover tradiciju. Outback, crossroad varijanta karavanskog Legacyja proizvodi se od davne 1995. godine.

Tržišna ponuda u kategoriji povišenih kompaktnih karavana s pogonom na sve kotače prilično je bogata. Trenutno ne obuhvaća A4 allroad i Passat Alltrack koji zbog recentnih generacijskih smjena osnovnih modela još nisu ugledali svjetlo dana, no posve je izvjesno da dolaze. Dok ne stignu, ponuda se svodi na četiri zanimljiva modela koje smo uvrstili u našu ovotjednu usporedbu. Razmatramo automobile s dizelskim pogonskim sklopom i automatskim mjenjačem.

Škoda Octavia Scout

Krenimo sa Škodom koja ima najnižu cijenu ovdje. Octavia Scout na prvi pogled možda ostavlja dojam crossoverski dotjeranog karavana bez osobitog terenskog pokrića, no iskustvo nas uči da tome nije tako. Osjetno povišeno i tvrdo podvozje (razmak karoserije od tla iznosi 17 cm) i pogon na sve kotače čine je legitimnim suparnikom razvikanijih i prije svega bitno skupljih terenskih modela. No, nije sve u off-road sposobnostima, kupcima ovakvih vozila važan je i imidž.

Škoda tu ne briljira. Proizvode češke marke mnogi u Hrvatskoj poistovjećuju s policijskim automobilom ili kakvim službenim vozilom komunalnih službi odnosno uprave za zaštitu i spašavanje. Doista, Scout je pravo rješenje za te potrebe, ali privatni kupac koji je spreman potrošiti oko 300.000 kuna očekuje više šlifa. Škodi to nedostaje.

Detalji kojima je VW Grupa omogućila da se tehnički inače beskompromisno solidni Škodini proizvodi distanciraju od višepozicioniranih Volkswagenovih, posvuda su primjetni. Unutrašnjost vapi za kvalitativno sofisticiranijim materijalima, sjedala bi mogla biti udobnija, a instrumentima nedostaje estetike. Ali onda to više ne bi bila Škoda, nego Volkswagen!

No, kupac s debelim snopom novčanica u džepu s pravom očekuje više profinjenosti i komfora. Bez obzira na besprijekornost (ne osobito tihog) Škodinog dvolitarskog TDI-ja sa 184 KS, koji u kombinaciji s automatskim 6-stupanjskim DSG Tiptronic mjenjačem (sa dvostrukom spojkom) pruža osjećaj kontinuiranog ubrzanja i stabilnog održavanja brzine na autocesti, tražena cijena je objektivno previsoka. Preporuka za kupnju stoga izostaje, osim ako cilj nije understatement – prikrivanje vrijednosti vlastite (pokretne) imovine. U tom slučaju je Škoda dobar izbor.

Opel Insignia Country Tourer

Posve drugačija priča u Opelu, gdje su terenske sposobnosti u sjeni estetskog izričaja. Prilikom nedavnog redizajna Insigia je dobila novu, off-road stilskim elementima oplemenjenu varijantu Country Tourer. Retuširanje nosa i zatka Insigniji je vratilo samopouzdanje koje je, s obzirom na već poodmaklu dob, pomalo gubila. Ovakva kombinacija rustikalne vanjštine sa standardnim pogonom na sve kotače i neznatno povišenim podvozjem trebala bi privući interes novih kupaca.

Insignia Country Tourer pozamašnih vanjskih gabarita (dužina 4920 mm) nudi dovoljno prostora za pet putnika i njihovu prtljagu (standardno 540 litara). Ipak, prtljažnik je manji nego kod bitno kraće Octavije Scout, gdje volumen iznosi rekordnih 610 litara! Opelova jača strana su sjedala, s naglaskom na prednji par koji raspolažu dovoljnom bočnom potporom te pružaju udoban položaj sjedenja tijekom dugih putovanja.

Tu leži Opelova snaga – 2.0 CDTi dizelski motor razvija okretni moment od visokih 400 Nm te je harmonično usuglašen sa 6-stupanjskim automatskim mjenjačem koji operira brzo i glatko, gotovo neprimjetno. Prava je to krstarica za autocestu, gdje dodatnu stabilnost daje velika masa praznog vozila – čak 1865 kg. Ali čemu onda povišeno podvozje i pogon na sve kotače? Insignija je odličan gutač kilometara pa je preporučujemo u klasičnoj, a ne "cross" izvedbi, osim ako je izgled važniji.

Country Tourer odrađuje ubrzanje do 100 km/h za 10,2 sekundi i ima deklariranu potrošnju od 6,4 l/100 km (što je adekvatno visokoj emisiji od 169 grama CO2). To su daleko slabije vrijednosti od onih koje ostvaruje za gotovo 30 cm kompaktnija Octavia Scout.

Volvo V60 Cross Country

Volvo V60 Cross Country još je svježiji model, tek pristigao na naše tržište. Razvijen na bazi već vremešnog V60 karavana trebao bi unijeti novi vjetar u leđa prodaji tog modela. Mada definitivno nije terensko vozilo, V60 CC raspolaže za 65 mm povišenim klirensom što mu omogućava sigurnu vožnju po utabanim, ne prezahtjevnim zemljanim ili inim off-road cestama.

No, skoro 20 cm razmaka od tla dovoljno je i za poštedu plemenitih dijelova vozila pri prelaženju preko visokih gradskih rubnika što je možda bio i preči cilj proizvođača. Jer, Cross Country izgleda vrlo urbano, posebno u unutrašnjosti. Neki kupci uživaju u samom osjećaju sjedenja u povišenom karavanu, to im daje osjećaj superiornosti.

A za to je potreban luksuz. Volvo tu već godinama radi pravi posao snažno se odupirući kičastim trendovima i detaljima koji "poseljače" interijer. Vozaču se nudi pročišćen skandinavski dizajn armaturne ploče, sjedala koja nude punu udobnost i još poneka delicija. Materijali i njihov sklad podsjećaju na skupo uređene dizajnerske stanove što je u potpunoj suprotnosti s gore opisanom Škodom, a daleko i od građanski korektnog Opela.

Oznaka D4 u AWD izvedbi modela V60 CC ne označava novi, dvolitreni četverocilindrični dizelski motor iz drugih modela, već se odnosi na stariji D5 kubikaže 2400 ccm. Pravi fanovi će to pozdraviti, jer su motori s pet cilindara postali privilegijom tek malobrojnih automobila. Bivši D5, danas D4 je snažan, no ne i osobito štedljiv – ubrzanje do 100 km/h odrađuje za 8,9 sekundi, vozi 205 km/h i prosječno emitira 149 grama CO2 što odgovara potrošnji goriva od 5,7 l/100 km. Povezan je s automatskim mjenjačem klasične konstrukcije.

Prigovora na stil i potentnost kod Volva nemamo, no već osnovna izvedba Kinetic prelazi 350.000 kuna, a koliko tek koštaju viši paketi Momentum i Summum! Također, relativno kompaktni V60 Cross Country nudi i najmanje prostora u unutrašnjosti i prtljažniku, nedovoljno za obiteljski odlazak na skijanje.

Subaru Outback

Za tu priliku je bolji odabir Subaru Outback. Sva gore prikazana vozila imaju pogone koji rade na principu "dodavanja" pogonskih stražnjih kotača u slučaju potrebe, odnosno u trenutku detekcije proklizavanja prednjih. Nasuprot njima, Subaru se drži svoje filozofije simetričnog pogona pa sve kotače pokreće stalno. Naravno, distribucija omjera vučne sile po defaultu nije konstantno raspoređena, već njome upravlja elektronika. Time je Outback "najterenskiji" među cross-karavanima i u slučaju otežane vožnje dokazano će otići najdalje.

Prostora u Outbacku također ne manjka. Dobra ilustracija su prostranstva ispred stražnje klupe, gdje se doslovce može sjediti ispruženih nogu. Prtljažnik je sa standardnih 559 litara više nego dovoljan. Unutrašnjost obiluje praktičnim detaljima, ali i up-to-date dizajnom. Da, dobro ste pročitali: Subaru je napravio ne samo tehnološki moderan automobil, nego i njegovoj atraktivnoj vanjštini podario moderan interijer.

Odlikuju ga promišljeni detalji poput velikog zaslona osjetljivog na dodir i kolekcije elektronskih vozačkih pomagala integriranih u EyeSight sustav. To su Lane Keep Assist (aktivno održavanje vozila u prometnom traku), adaptivni tempomat, automatsko kočenje u slučaju opasnosti od naleta na pješaka ili vozilo ispred te Blind Spot Detection (upozorenje na vozilo u mrtvom kutu). EyeSight se u potpunosti bazira na (stereo) kameri ugrađenoj u gornji rub vjetrobranskog stakla, iza retrovizora.

A motor? Iza skromne modelske oznake 2.0D krije se ugodan agregat snage 150 KS, jedinstvenog tipa. Boxer Diesel zapremine dvije litre otprije je poznat iz raznih modela ovog japanskog proizvođača. Debitirao je baš u Outbacku pretprošle generacije (tada još u kombinaciji s ručnim mjenjačem s pet stupnjeva), a ovdje je spojen na automatsku getribu. Pod pojmom Lineartronic podrazumijeva se bezstupanjska automatika s kontinuirano promjenjivim prijenosom snage (CVT).

Dotjeran do savršenstva, Subaruov CVT prijenos lišen je uobičajenih slabosti kod sličnih sklopova te ostavlja dojam savršenog proizvoda. Izmjena stupnjeva je trenutačna i posve glatka, a efikasnost Lineartronic sustava blizu je sto posto. Pored automatskog načina rada, kada je doista neprimjetan, Subaruov CVT omogućava i način rada "virtualne mehaničke getribe", dozvoljavajući ručnu izmjenu sedam pretprogramiranih stupnjeva prijenosa, simulirajući prave zupčanike. Zanimljivo je za probati, ali na duže staze zapravo nepotrebno – automatika toliko dobro radi svoj posao da vozačeve intervencije ništa ne mogu poboljšati.

Uzmemo li u obzir cijenu od 325.000 kuna za izvedbu Outback 2.0D Free, prema našem mišljenju Subaru odnosi pobjedu u ovoj kategoriji. Pozitivna iskustva mnogih vlasnika prethodnih generacija i dokazano visoke kilometraže koje ne ostavljaju bitnoga traga na putničkoj kabini i mehanici vozila Outback čine još poželjnijim.

Napomena: navedene cijene vrijede na dan objave članka.

Podijeli