Renault Clio RS Energy TCe 220 EDC TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
25 godina je prošlo od pojave Clija Williams, preteča RS modela, a stvari se nisu puno mijenjale. I dalje je to u srži brz i okretan automobil, točno onakav kakvog sanjaju mnogi mladići i poneke djevojke.
Testirana verzija Renault Clio R.S. Energy 1.6 TCe 220 EDC opremljena je automatskim mjenjačem s mogućnošću mijenjanja brzina s ručicama iza volana. Više bi voljeli ručni mjenjač, ali što je tu je, jer trenutno u ponudi nema ručnog mjenjača. Barem ga je ugodnije voziti tijekom ranojutarnjih gužvi.
Dizajn i praktičnost
Već na prvi pogled možete otkriti kako je riječ o malo drugačijem Renault Cliju, a crna boja dominira na vanjskom dijelu. Štoviše, čak je i Renaultov znak pobojan u crnu boju, a tek žuti detalji na braniku, bočnim pragovima i aluminijskim naplatcima razbijaju monotoniju. Sprijeda su ugrađena i karakteristična RS svjetla za maglu. Iako na prvu djeluje monotono, ustvari je jako efektno i dizajn postaje ''čist''.
U unutrašnjosti nas očekuje jako malo razlika u odnosu na slabije motorizirane verzije. Udobna i sportska sjedala su presvučena kožom, kožom je presvučen i volan, a na dijelovima je Alcantara, s R.S. oznakom na crvenoj pozadini, R.S. oznaka na naslonima za glavu i crveni sigurnosni pojasevi, te crveni detalji oko otvora ventilacije. Ponovo decentno, a efektno. Možda samo ne bi bilo loše da je umjesto crvene odabrana žuta boja kakva se koristi na vanjskim dijelovima karoserije.
Prtljažnik nije primarna stvar kada se kupuje sportski automobil, no Clio nudi 300 litara obujma, a zahvaljujući ravnim linijama i prilično iskoristivim. Stražnja se sjedala preklapaju, pa je moguće i prevesti i veće predmete, ako baš želite.
Unutrašnjost
Iako je fizički isti kao i u običnom Cliju, središnji multimedijalni zaslon ima poseban izbornik koji pak može prikazivati razne informacije, a sve vezano uz vožnju. Tako možete u realnom vremenu pratiti temperaturu rashladne tekućine, okretni moment, temperaturu ulja, prikaz raznih ubrzanja, prikaz G sile, pa čak i za koliko stupnjeva je pomaknut upravljač. Tu je i klasična navigacija, kao i USB i AUX priključci te podrška za Bluetooth.
U svakodnevnoj vožnji to nisu toliko bitne informacije, no ako se odvezete na neku stazu, svi podaci koje možete vidjeti dobro će doći kako bi mogli vidjeti sve parametre i najbolje odvoziti krug. Uostalom, Clio R.S. je i namijenjen sportskoj vožnji.
Prostranost na prednjim sjedalima je jako dobra, no na stražnjoj klupi je skučeno, i za koljena i za glavu. Sprijeda se lako smještaju i dvometraši sa 100+ kg, a ako je takva osoba sprijeda, iza nje će se moći smjestiti samo malo dijete. No čak i ako je prosječna osoba smještena na prednje sjedalo, straga će se druga prosječna osoba osjećati skučeno. Jednostavno se vidi kako je riječ o modelu koji je već duže vrijeme na tržištu i nudi nešto manje prostora od novije konkurencije, a napomenimo i kako će uskoro biti predstavljena nova generacija.
Ono što još uvijek volimo viđati u autima – mehanička ručna kočnica i komande ventilacije odvojene od multimedijalnog zaslona, dio su svakog Clija, pa i R.S. verzije, što je za svaku pohvalu. Doduše od ovakve se verzije i očekuje mehanička ručna kočnica jer ipak može ponuditi dodatnu zabavu.
Oprema je bogata, a testni je Renault Clio R.S. Energy 1.6 TCe 220 dodatno opremljen Bose radio sustavom sa sedam zvučnika i pojačalom (3.400 kn), kožnim presvlakama + grijanim prednjim sjedalima i prednjim sjedalima podesivim po visini (6.890 kn), dok se metalik crna boja ne doplaćuje.
Motor i vožnja
Već na prvo paljenje zaljubit ćete se u zvuk koji dolazi iz Akrapovič ispušnog sustava, kojim je opremljena ova specijalna serija, a pritiskom na tipku R.S. Drive pored ručice EDC mjenjača, zvuk će biti još dublji i glasniji. A pritisnete li gas malo jače i pustite ga, čut ćete i pucanje, kao da vozite pravi reli auto. No ne znamo koliko će se to svidjeti vašim susjedima, pa zato samo oprezno s gasom u kasnim noćnim satima.
Turbo benzinac je obujma 1.618 ccm i nudi 220 KS (162 kW) rasnih konja, dok je najveći okretni moment 260 Nm pri 2.000 okretaja u minuti. Clio R.S. nudi i kratki overboost do 280 Nm pri 2.000 okretaja u minuti, a pogon je na prednje kotače, a EDC automatik ima dvije spojke i 6 stupnjeva prijenosa.
Moguće ga je voziti na tri načina, klasični automatski, moguće je mijenjati brzine na samoj ručici mjenjača (naprijed – nazad), a moguće ih je i mijenjati putem ručica iza volana. Potonje je dobro koristiti na ravnijoj cesti, pošto se ručice ne okreću s volanom, pa je ponekad u jačem zavoju teško pritisnuti ručicu kako bi promijenili brzine.
Sam rad mjenjača je prilično brz, a ponekad imate osjećaj da ga je najbolje koristiti u potpunoj automatici kako bi dobili najbolje rezultate. Ubrzanje do 100 km/h traje nešto manje od 7 sekundi i dovoljno je silovito da vas lijepo zalijepi za sjedala, dok je maksimalna brzina 235 km/h.
Iako se potrošnja ne treba gledati kod sportskih modela, ipak je moramo spomenuti. Najmanje što smo trošili je bilo malo ispod 6 litara na 100 km, dok je pak najveća potrošnja bila i preko 13 litara. Prosjek testa nam je bio 9,8 litara, što uključuje i otvorenu i gradsku vožnju, ali i dva malo brža penjanja na Sljeme. Uzmemo li u obzir sve činjenice, mislimo kako je potrošnja i više nego fer.
Držanje u zavojima je Cliju R.S. ugrađeno u gene i s time nema nikakvih problema, pa je i užitak u vožnji zavojitim cestama jako dobar. Ne smijete zaboraviti kako je ovjes podešen prilično kruto, pa udobnost na zagrebačkim cestama nije vrhunska, posebice ako se morate voziti po tramvajskim tračnicama, gdje ćete i nakon kratke vožnje točno znati gdje vam se nalazi koji unutarnji organ. No takve stvari smo mu opraštali, jer ipak nudi neke druge vrijednosti. Udobnosti nisu pridonijele ni ugrađene niskoprofilne gume u dimenziji 205/40 ZR18.
Zaključak i cijene
I što reći na kraju? Ni najnovija verzija Renault Clio R.S. Energy 1.6 TCe 220 EDC ne razočarava. Ima ona svoje mušice i poneki nedostatak, ali se to više odnosi na udobnost ili praktičnost. Odlična kombinacija vanjskih boja mu nudi prepoznatljivost i na daljinu, a svatko tko proba voziti ovakav Clio, znat će o čemu smo pričali u ovom članku.
Testni model je iz ograničene serije i sa svom dodatnom opremom do registracije košta 229.899 kuna. Rekli bi pošteno odmjerena cijena, posebice ako u obzir uzmete iznose trošarina i PDV-a, jasno vam je koliko stvarno košta ovakav automobil.
Kako je riječ ipak o jednom posebnijem modelu, ovog puta nećemo spominjati koliko košta Clio s osnovnom motorizacijom i opremom, jer je to podatak za jednu potpuno drugu priču.