Toyota Land Cruiser 2.8 D Executive TEST

image

Verzija koju mi imamo došla je sa Executive opremom pa je na prvu već kada otvorite vrata sve vrlo dojmljivo.

No, tek kada upalite automobil shvatiti ćete da se ovdje radi o pravom terencu, odnosno upravo je Land Cruiser u kategoriji koja se nekada smatrala SUV-om, a danas se koristi kao iznimno širok pojam “povišenog automobila”.

Mi smo ipak ovaj model provozali na nešto standardniji način, bez testiranja limita, da vidimo kako bi se ponašao kod prosječnog korisnika koji se tu i tamo zaputi u prirodu te se želi odmaknuti od standardnih utabanih putova.

  

   

Dizajn i praktičnost

Kada pričamo o dizajnu, Toyota se okrenula tradicionalnom izgledu, što je po nama pravi pogodak. Dok su donedavno blago zakrivljene karoserije bile poželjne, danas je fokus na oštrim rubovima i agresivnom izgledu, koji ovakav automobil svakako ima bez puno umjetnih detalja.

Prednja maska počinej i završava visoko od poda, što omogućuje agresivan uspon na terenu, a istovremeno je odluka o pravilnim linijama ovom terencu dala stav kakav brojni modeli danas pokušavaju imitirati.

Donja podloga je zaštićena plastikom, a oko kotača imamo dodatne blatobrane sprijeda kao i straga. Donji dio prednje maske, kao i centar primarno su crna plastika koja će vjerojatno vidjeti i najviše grebanja.

Kontrast daju dva panela s lijeve i desne strane koji su ujedno kućište za maglenke, a također kriju i sustav za pranje glavnih svijetla, kako ne bi morali izlaziti svaki puta kada ih prekrije blato.

Glavna svijetla također prate pravokutan dizajn, gdje dnevna svjetla koriste jednostavnu crtu u stilu obrve iznad više-komponentnih glavnih svjetala kakva vidimo na toyotinim automobilima, gdje su duga svijetla zadnja unutarnja komponenta, dok ostala rade kao oborena. Na vanjskim rubovima imamo i tradicionalnu narančastu plastiku za pokazivače smjera koja i te kako paše ovakvom dizajnu vozila.

Poklopac motora nos jedinstven dizajn s agresivnim izbočinama, no i dalje je dizajniran sa spustom prema samim rubovima te možemo reći da nudi odličnu preglednost ispred vozila, te je lako orijentirati se na užim prolazima i skretanjima.

Pogledamo li vozilo iz profila, primijetiti ćemo blaži nagib prednjeg vjetrobrana, što također nudi bolje vidno polje oko prednjeg poklopca motora, a iz istog razloga su spušteni i prozori sa strane kabine.

Sami kotači na slikama možda ne dočaravaju stvarne veličine, no riječ je o 18-inčnim naplatcima cjelogodišnjim gumama koje dolaze s ovim modelom.

Donji dio terenca je prekriven plastikom kako bi zaštitio karoseriju od grebanja, kamenčića i na posljetku, korozije. Od poda je odmaknut za 215 mm, što bi trebalo biti adekvatno za veliku većinu izazovnih situacija u kakvima bi se vlasnici mogli naći.

Dizajn s boka je moderan te imamo oštru liniju koaj se proteže preko cijelog automobila, dok samih stražnjih svjetala gdje se zatim uzdiže te prati dizajn krova.

Bočna stakla se sužuju prema stražnjem dijelu vozila, a s unutarnje strane ovdje imamo dodatne detalje koji se koriste za verziju sa sedam sjedala.

S obzirom na visinu vozila dobivate i dodatan prag za lakši ulazak u vozilo.

Straga imamo velika vrata prtljažnog prostora koja se sama otvaraju i zatvaraju, a odvojeno od njih možete otvarati i stražnji prostor što olakšava prijevoz stvari većih od samog vozila.

Ovdje ponovno vidimo tradicionalan dizajn, bez pokušaja stavljanja sportskih detalja i smatramo kako je Toyota pogodila “rugged” izgled kakav se i očekuje od terenca.

Ako zavirite ispod, ovdje se nalazi i rezervna guma punog profila u slučaju da teren bude zahtjevniji od očekivanog.

Ne moramo ni spominjati, ali straga, kao i naprijed, dobivate LED svijetla koja bismo ipak čuvali od oštećenja.

Otvaranjem prtljažnika dobivate prostor od 742 litre, to se preklapanjem stražnje klupe diže na 2.000 litara prostora, s time da osim naslona, možete preklopiti i cijelu klupu.

  

   

Infotainment i unutrašnjost

Prije nego krenemo u unutrašnjost, podsjetimo da se ovdje radi o trećoj razini opreme pod Executive nazivom. Tako odmah upada u oko presvlaka od tamne umjetne kože na sjedalima i površinama gdje se očekuje da ćete držati ruke.

Sjedala su također ventilirana i grijana, a grijan je naravno i volan. Napomenimo da isto vrijedi i za sjedala straga, pa je vožnja u ovom terencu iznimno udobna gdje god se sjeli, dok god vas je četvoro jer srednje sjedalo iza ipak ima svoje limite udobnosti.

Prednja sjedala kontroliraju se elektronski, kao i pozicija volana, a stražnja sjedala također mogu birati razinu nagiba.

Jednom kada se sjednete na mjesto vozača, s lijeve strane na vratima dočekuju vas standardne komande za kontrolu retrovizora i sva četiri prozora te centralno zaključavanje.

Zatim lijevo od volana, bliže koljenu imate prvi set gumba s raznim opcijama, od automatske kontrole dugih svjetala i gašenja senzora blizine koji se mogu često aktivirati ako se krećete šumovitim putevima.

Zatim imate odvojeni gumb za čišćenje prednjih svjetala vodom za pranje stakla, otvaranje vrata prtljažnika te na posljetku gumb za aktivaciju pročišćavanja DPF filtera jer se ipak radi o tradicionalnom dizelašu.

Sam volan koristi se sada već prepoznatljivim setom gumbiju gdje desna strana kontrolira multimediju i prikaz sadržaja na zaslonu ispred vozača, dok desna strana primarno upravlja sustavom adaptivnog tempomata i drugih asistencija kod vožnje.

Odmah iznad volana imamo sada već poznati Toyotin sustav koji vas gleda te upozorava ako predugo ne gledate na cestu ili se doimate pospanima.

Oba ekrana, onaj ispred vozača, kao i infotainment imaju dijagonalu 12,3”, što ih čini vrlo jasnima za prikaz svog sadržaja. Zaslon ispred vozača nudi moderna i pregledan dizajn koji se mijenja ovisno o odabranom načinu vožnje koji kod terenca osim klasičnih “Sport” ili “Eco” ubrajaju i razne druge načine vožnje temeljene na površini i stanju tla preko kojeg prelazite, a ovisno o odabranom sustavu zasvijetliti će zaslon sa brojnim sustavima koji se pritom isključuju.

Zaslon multimedije ima sada već prepoznatljiv Toyotin dizajn sa jasnim kraticama sa desne strane kojima brzo možete prelaziti kroz razne postavke vozila. Podržani su naravno Android Auto kao i Apple CarPlay, a ovaj zaslon može vam ponuditi i dodatne informacije o trenutnim postavkama načina vožnje.

Uvelike će vam pomoći i 360° kamere koje nude vrlo dobar pogled na situaciju oko vozila, a Toyota nudi više pogleda kako biste izbjegli grebanje naplataka ili ruba vozila.

Ispod infotainmenta imate veći broj gumbiju za kontrolu svih opcija klimatizacije, odmagljivanja, grijanja i ventilacije sjedala, kao i kontrole postavki klimatizacije straga s obzirom da se radi o trozonskoj klimi.

Ispod gumbiju se našao i mali valjak za kontrolu glasnoće multimedije, što je svakako jedinstvena lokacija. Tu su još gumbi za paljenje sustava kamera kada su vam potrebe, kao i brzo grijanje kabine u slučaju iznimnih zimskih uvjeta.

Nakon toga imate i tri USB-C izlaza od kojih su dva za punjenje gadgeta, dok se trećim žicom povezujete na sustav. Tu je i HDMI izlaz u slučaju da želite povezati vanjski sustav za multimediju umjesto dosadašnjih DVD playera.

Zatim je ispod ladica za ostavljanje mobitela i drugih sitnica s opcijom bežičnog punjenja. Desno pak, bliže vozaču, imamo dodatne gumbe za kontrolu same vožnje. Tu je “Mode Select” valjak koji standardno prebacuje između Eko, Standard i Sport načina vožnje.

Ispod njega su pak dodatni gumbi koji nude dodatne opcije vožnje pa tako pritiskom na MTS ili DAC-CRAWL opcija možete pak sa Mode Select valjkom birati između raznih površina vožnje poput pijeska, blata, snijega, itd. Dodatno, Land Crusier ima opciju vožnje u 4H ili 4L načinu, ponovno ovisno o situaciji iz koje se trebate izvući, pa i tada imate različite opcije rada koje možete birati, a čak se i infotainment zaslon može prilagoditi da prikaže trenutni status vozila i pomogne vam u odluci pri izazovnim situacijama.

Kada spominjemo pogon, ovdje je riječ o automatiku sa osam brzina, a dobivate i veliki mjenjač kojim birate standardne D-N-R opcije vožnje. Ispod mjenjača su zato dodatne tipke koje se bave diferencijalom.

Land Cruiser ima pogon na sva četiri kotača, a ovisno koji završi u zraku, imate opciju zaključavanja stražnjeg diferencijala ili pak sva četiri kako biste se izvukli iz nezgodnih situacija, no svakako pročitajte kako ova funkcija radi jer nije poželjno imati ju stalno upaljenu.

Tu su naravno i dva držača za piće, a ispod svega toga imamo centralni naslon za ruke presvučen umjetnom kožom. Kada ga podignete dočekuje vas duboki pretinac pored kojeg stoji gumb s nazivom “Cool Box”, a osigurati će maksimalnu svježinu pića jednom kada dođete na željenu lokaciju.

Suputnici straga također dobivaju veliku konzolu kojom mogu kontrolirati klimatizaciju za sebe, a otvori za klimatizaciju nalaze im se iznad glave te mogu usmjeriti puhanje.

  

   

Motor i vožnja

Motor koji dolazi s Land Cruiserom kod nas moderniziran je za današnje Euro standarde, a riječ je o 2.8-litrenom dizelašu, gdje je Toyota ciljala na “nepoderiv” sustav, uz adekvatnu brigu.

Tako razvija 151 kW iliti 205 KS, nema stop-start sustav, već je riječ o klasičnom pogonu. Koristi AdBlue sustav za kontrolu ispušnih plinova s velikim spremnikom koji će trebati tu i tamo dopuniti.

Automobil teži gotovo dvije i pol tone, no na otvorenoj cesti potrošnja će pasti i ispod 10 litara, dok po gradu očekujte bliže 13 litara potrošnje, ovisno o gužvi. Autocesta će tražiti nešto više od 10 litara, a sve će uvelike ovisiti o vašoj brzini s obzirom da se ovdje ne radi o vrlo aerodinamičnom sustavu.

Kod vožnje ne očekujte blagu i meku vožnju. Land Cruiser prenijeti će neravnine jasno te mu ovjes brzo reagira na promjene. Dok mu “ležeći” nisu problem, neravne ceste i dalje nisu užitak za vožnju.

S obzirom da je riječ o automatiku, zaoriti će kod svakog malo većeg pritiska papučice spuštanjem razine prijenosa, pa vjerujemo da smo se pješacima doimali živčani, no s druge strane, ljudi će znati kada ste spremni krenuti.

Vožnja po gradu nije bila velik problem, pogotovo jer je preglednost rubova sprijeda solidna zahvaljujući dizajnu poklopca motora. Ono što će vam biti izazov svakako je širina vozila i vrata, gdje parkiranje na standardna mjesta nije problem, no ipak ćete se morati provlačiti da ne “ožuljate” svaki automobil vratima.

S druge strane, vožnja na makadamu ili zemljanoj cesti nije baš nikakav problem te kotači nisu proklizivali na našem testu, iako smo se držali već utabanih puteva.

  

   

Cijena i zaključak

Toyota Land Cruiser uistinu je zabavno vozilo, no smatramo da će ga i oni koji aktivno van grada kreću po manje udabanim putevima znati uistinu iskoristiti.

Toyota se potrudila da, osim dizajna ponudi i vozilo na koje se možete pouzdati sa adekvatnom snagom da premosti izazovan teren sa punim prtljažnikom.

Osim toga, korištenje klasičnog pogona osigurava da uz adekvatnu brigu ovo lako može biti vozilo koje će vam potrajati i više desetljeća.

S obzirom na sve to, mi smo na testu ipak imali nešto “finiju” verziju pa za Executive model treba izdvojiti 106.964 €, dok će vas početna verzija koštati 92.003 €.

Podijeli