TEST: Nissan Juke N-Sport

Zašto birati između gradskog automobila i onog za otvorenu cestu, pogotovo kad pričamo u kontekstu potrošnje. Iako je tržište podosta segmentirano u vidu niza pogonskih sklopova, dimenzija i namjena automobila, uvjereni smo da se i dalje mogu odabrati automobili koji će vas pokriti na više frontova.

(0 glasova)
Označeno u

MG4 Electric XPOWER TEST

MG4 je po nama idealnih dimenzija za gradski auto te bez puno problema možete voziti i na dulje udaljenosti, pogotovo ako odaberete model sa toplinskom pumpom koji će poboljšati performanse baterije i u zimskim uvjetima.

(0 glasova)

Toyota bZ4X 2024 TEST

Sjeli smo za volan osvježene Toyota bZ4X koja sada ima poboljšan baterijski sustav, što je ipak jedna od najbitnijih stavki potpuno električnog automobila. Ostatak automobila nije previše diran, no s obzirom da je riječ o modernom Toyota dizajnu izvana i vrlo udobnom iskustvu iznutra, ostaje samo na vama da pokrenete tempomat i uključite glazbu.

(0 glasova)

TEST: Ford Ranger Wildtrak X

Pick-upovi ili kamioneti sve češća su pojava na hrvatskim cestama – kako u manjim sredinama, tako i u gradovima. Iako se barem djelomično radi o trendu koji se iz SAD-a, gdje je Ford F serija kamioneta najprodavaniji auto već godinama, a tri najprodavanija modela 2023. godine su sve redom pick-upovi.

(0 glasova)

TEST: Audi A3 allstreet 35TFSI

Audi A3 godinama je izrazito popularan model na hrvatskim cestama i nije teško vidjeti zašto. Svojim dimenzijama pružit će vam ugodno iskustvo vožnje u gradu, ali će istovremeno biti vrlo dobra opcija za vikend izlete ili duža putovanja za one koji ne putuju s peteročlanom obitelji.  

(0 glasova)

Toyota C-HR C-LUB PHEV TEST

image

Nova Toyota C-HR privući će mlađe vozače željne živog doživljaja vožnje sa najnaprednijim tehnologijama pogona, pogotovo sa novim Plug-In sustavom.

Jedina razlika je u pogonu, a dobivate Toyotin 2.0 Atkinsonov benzinac koji zajedno sa elektromotorom nudi ugodnu, pa i živahnu vožnju, ako to želite.

Veća baterija ovog modela omogućuje i da dobar dio puta odradite isključivo na struji, a ako se krećete primarno gradom, punjenjem kod kuće možete voziti i ekskluzivno na struju.

Toyota novi C-HR sama naziva “konceptnim automobilom...

(0 glasova)

TEST: Lexus LBX

Lexus LBX gradski je crossover koji platformu dijeli s Toyotom Yaris Cross, što rezultira jednakom dužinom od 419 cm. Međutim, LBX je također niži za pet i širi za četiri centimetra, pa se osjećaj povišenog auta ni ne primijeti.

(0 glasova)
Označeno u

Toyota Yaris Cross Premiere TEST

Lansiran prije nekoliko godina, Toyota Yaris Cross ima dizajn koji je odmah prepoznatljiv zahvaljujući specifičnim prednjim svjetlima sa zatamnjenim kućištem, kakvo se jednostavno ne viđa kod drugih automobila.

Cross model je dodatno podignut od tla što će naravno biti benefit svakom kupcu koji se bori s našim cestama, a Toyota je dodatno očvrsnula ovjes kako bi se zadržala stabilnost i u zavojima.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-17.JPG

Nova godina donosi i osvježeni sustav, no ne izvana već iznutra, u obliku novog infotainment sustava i sada potpuno digitalnog vozačevog zaslona. Sustav sada radi iznimno brzo i veoma je responzivan, što njegovo upravljanje uvelike poboljšava, pogotovo u vožnji.

Poboljšan je i sam hibridni pogon automobila koji sada ima 130 KS, a promjena dolazi u obliku pojačanih električnih motora pa se osjeti nešto življi start kada vam je to potrebno.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-2.JPG   

Potencijalne vozače tako čeka vrlo niska potrošnja benzina na otvorenim cestama, kao i responzivan automobil u gradskoj vožnji prepun modernih tehnologija. Niti autocesta mu nije problem te kilometre guta bez problema, kakav god tip vozača bili

Dizajn i praktičnost

Ako u glavi imate sliku nekog starijeg Toyota Yaris modela, vjerojatno ćete biti iznenađeni koliko je narastao kako bi došli do današnjih dimenzija. Izvana se mjeri sa Pumom, T-Rocom i sličnim modelima, a u nju se lagano smjeste četiri osobe, osim ako baš svi imate dva metra.

Cross model dolazi nam u offroad duhu pa je donji dio obruba presvučen crnom plastikom koja štiti od grebanja kamenčića te vam dodatne opcije nude primjerice dodavanje stepenice na strane automobila, razne dodatne zaštite s prednje i bočne strane te ostale detalje namijenjene avanturističkom stilu života, iako se lako sve može usporediti i sa gradskim potrebama vozača.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-10.JPG

Imajmo na umu da testiramo Premiere Edition model koji stoji kao vrh ponude pa dok je mahom jednakog izgleda, ima dodatne detalje poput LED pokazivača smjera izvana i brojnih infotainment dodataka iznutra.

S obzirom na povišen dizajn i izgled prednje maske te sam benzinski motor, glavna primjedba odnosila se na glasnoću automobila za vrijeme vožnje.

Dok će motor sa tri cilindra i CVT prijenosom uvijek imati specifično “deranje” za vrijeme vožnje i ubrzavanja, Toyota je dodala značajna poboljšanja za upijanje buke, od filca s donje strane poklopca motora, oko kotača i pregrade motora do debljih stakla s prednje i bočnih strana.

Tako je sada osjetno umanjena buka koja dolazi izvana pa smatramo da je gradska i međugradska vožnja dovedena do odlične akustične razine, pogotovo jer imate impresivno JBL ozvučenje da vam pravi društvo. Ako ćete pak tjerati gornju granicu brzina na autocesti, i dalje budite spremni podići glas kako bi vas svi suputnici čuli za vrijeme rasprava.

Dakle, kako se vidi na slikama, nova boja je Metalik Urban Khaki u kombinaciji sa crnim krovom. Osim ove verzije, na odabir su vam još srebrna, tamno brončana i perla bijela u ovoj izvedbi Yaris Cross modela.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-9.JPG

Prednja maska je poprilično okomita sa oštrim prijelazom pri vrhu “njuške” koji mu daje moderan izgled. Gumiran prijelaz na poklopac motora ipak bismo pazili za vrijeme pranja pod tlakom kako se ne bi oštetio. Sam poklopac motora relativno je kratak te daje mjesta plastičnom pokrovu ispod vjetrobranskog stakla.

Prednja svijetla možda su najupadljiviji detalj ovog modela, a koriste potpuno crno kućište što im daje jedinstven izgled na cesti. U ovoj izvedbi svijetla i dalje imaju LED “obrvu” koja svijetlii nešto suptilnije i pali se kada su prednja svijetla upaljena. Jača dnevna svijetla zapravo su okomite linije ispod glavnih svjetala koja će po danu pomoći drugima u prometu da vas vide.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-15.JPG

Ova okomita svijetla ujedno su i pokazivači smjera tako da Yaris Cross ima razdvojen dizajn svjetala sprijeda. Tu su još i maglenke pri dnu prednje maske koje ćete sigurno koristiti samo kada je potrebno. Glavna oborena i duga svijetla imaju standardan projektorski dizajn, no Premiere Edition osim automatskog paljenja dugih svjetala ima segmentirana svijetla pa će gasiti zone samo kako ne bi smetala vozilima ispred vas, dok je ostatak okoline i te kako osvjetljen.

Sam dizajn Toyota Yaris Cross modela nema oštre linije, već je ukupan dizajn dobiven suptilnim savijanjem u visini kvaka sa strane i oko samih kotača, a kako je prednja strana okomito dizajnirana, takav pristup imamo i straga.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-2.JPG

Nepotrebno produživanje karoserije samo otežava upravljanje u gradu, tako da nam je ovaj model bilo vrlo lako okretati u uskim prostorima, pogotvo kada trebate na parkingu automobil okrenuti za 180°. Retrovizori vam nude vrlo širok pogled van što je svakako plus, a osim zatamnjenih straćnjih stakala, retrovizori se također zatamnjuju pa je noćna vožnja bila vrlo ugodna.

Dok kotači na Cross verziji kreću od 16”, top model dobiva 18” alu naplatke s kombinacijom tamnog kroma i oštro brušene metalne površine ekskluzivne za ovaj model, no možete birati još četiri verzije prema želji, uz nadoplatu.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-16.JPG

Straga automobil završava sa dosta plastike pri dnu u skladu sa Cross stilom, dok su ostali detalji slični modernim Toyotama koje neke detalje poput okvira oko tablice preuzimaju i sa Lexusa. Svijetla su duge trake sa svake strane, no ipak nisu spojena kod Yarisa. Imaju dva reda s gornjim crvenim svijetlima i donjim pokazivačima smjera kao i svjetlima za vožnju unazad.

Za one koji će detaljnije pogledati, primijetiti ćete kamere sa stražnje i prednje strane, kao i na dnu retrovizora za dobivanje 360° pogleda kod parkiranja. Tu je i kamera s prednje strane na vrhu vjetrobranskog stakla koja ima pogled na cestu ispred vas, a zajedno sa ostatkom senzora koji su spremljeni na prednjoj maski odmah pored prednje kamere za parkiranje aktivno pomažu s adaptivnom tempomat vožnjom i praćenjem linija, sustavom koji nikad nije bio bolji.

Toyota_Yaris_Cross_vani-1.JPG

Kada pričamo o prtljažniku, ovaj model ima 397 litara zapremnine, a dobivate i dno koje se može maknuti te je u razini otvora prtljažnika, a bez kojega dobivate i ekstra dubine. Jednom kada se stražnja klupa preklopi, ukupna zapremnina automobila iznosi solidnih 1.097 litara prostora.

Unutrašnjost i infotainment

Glavna nadogradnja u dizajnu dolazi upravo u obliku unutrašnjosti, pogotovo s pogleda vozača. Kada je novi Yaris Cross tek izašao, zasloni upravljačke ploče i infotainmenta bili su možda jedini detalji koji nisu pratili moderan dizajn ostatka vozila.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-11.JPG

Ove godine dolazi osvježenje u osnovnom, kao i skupljem Premiere izdanju te oba daju moderniji izgled unutrašnjosti, ali i puno responzivnije iskustvo korištenja. Osnovni model tako dobiva već u startu dosta velike zaslone ispred vozača kao i za multimediju, dok je oko brzinomjera ostavljeno crne plastike s raznim lampicama za obavještavanje stanja vozila, paljenja raznih sustava, itd.

Prelaskom na Premiere model, ispred vozača se sada nalazi potpuno digitalni sustav “od ruba do ruba” sa svim podacima prikazanim digitalno. Toyota je ponudila više stilova prikaza koje možete odabrati, a boja se također prilagođava prema jednom od tri načina vožnje (Eco, Standard, Power).

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-10.JPG

Podatke koji se prikazuju unutar svake od tri zona (standardno unutar lijevog i desnog kruga za brzinu i snagu tena sredini) možete prilagođavati scrollanjem, a otvaranjem dodatnog menija prikazuje vam se još više opcija s detaljima o vožnji, glazbi, automobilu i raznim drugim podacima, poput ocjenjivanja vaše vožnje za optimalno korištenje hibridnog pogona.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-12.JPG

Svim podacima se kontrolira putem gumbi s lijeve strane volana, na što vas navode i obavijesti na zaslonu. Osim prikaza, ovdje možete koristiti i razne senzore te sustave sigurnosti kojima je automobil naoružan. Mnoge možete paliti i gasiti, poput kamera i senzora parkiranja ili mrtvog kuta, a osim toga možete prilagođavati i njihovu osjetljivost te način obavještavanja.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-11.JPG

Tako je jedan od najistaknutijih sustava onaj koji će vas obavještavati o prekoračenju brzine, s novim audio upozorenjem svaki puta kada vani primijeti novi znak. Ovaj sustav možete ugasiti ili utišati, no morati ćete to ponavljati svakim paljenjem vozila.

Automobil je naoružan i Heads-Up zaslonom, odnosno mini projektorom koji će osvijetliti dio vjetrobranskog stakla i na njega prikazati relevantne podatke o načinu vožnje, brzini, znakovima na cesti i stanju tempomata, a podatke možete prilagoditi i svojim željama. Također možete micati i lokaciju heads-up okvira unutar sustava, kao i njegov nagib do određene razine.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-3-2.JPG

Infotainment zaslon u sredini ima zadatak navigacije koju nudi Toyota, a povezivanjem na internet pokazuje vam i stanje prometa, lokacije za parking, restorane, benzinske crpke i sve drug što očekujete od navigacije, zajedno s raznim načinima gledanja same karte.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-20.JPG

Osim navigacije, tu je i kontrola glazbe koja uključuje standardan i DAB radio, kao i povezivanje mobitela Bluetoothom. Jednom kada se spojite, imate opciju i korištenja Android Auto ili Apple CarPlay sustava bežično ili putem žice. Imate i opcije brzog pozivanja putem povezanog mobitela, a tu je i glasovni Toyota asistent s brojnim naredbama koje prepoznaje i izvršava unutar automobila, naravno na engleskom jeziku.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-13.JPG

Nakon toga dolazimo do male ikone automobila koja omogućuje kontrolu raznih sustava, kao i informacije o vozilu. Tako na primjer može prikazati tok energije hibridnog sustava, što je uvijek zanimljiv prikaz rada ovog relativno kompliciranog uređaja. Zatim imate pristup podacima o potrošnji trenutnog putovanja, kao i povijest potrošnje po danima i mjesecima koje ste do sada prošli, za praćenje i potencijalno poboljšanje iskustva ili efikasnosti vožnje.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-17.JPG

Tu je i niz postavki, od svijetla koja se pale kada otključate auto, koliko ostaju upaljena, kontrola pojedinih vrata, način rada klime i ostali manji detalji vozila nevezani uz samu vožnju.

Imate i brojne postavke vezane uz rad sustava, osjetljivost zaslona, zvukove, svjetlinu, noćni ili dnevni rad (bijeli ili crni zaslon), prilagodbu prikaza kamere kao i kontrolu zvuka glazbe i navigacije te primjerice prilagodbu zvuka brzini vožnje.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-16.JPG

Odvojeno možete kontrolirati i sam audio sustav koji se sastoji od 8 zvučnika i nosi JBL potpis. Reprodukcija glazbe je iznimno čista, a za one koji ipak cijene malo više dubokih tonova, unutar sustava možete upravo njih i pojačati, kao i visoke tonove. Standardno možete prilagoditi i balans, odnosno gdje u automobilu da glazba bude najglasnija pa tako suvozače možete poštedjeti glasne glazbe u kojoj vi uživate.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-21.JPG

Infotaniment u centru nema fizičke gumbe, osim gumba za kontrolu glasnoće pri dnu zaslona. Vozač može kontrolirati glasnoću, obavljati pozive i pozivati asistenta na lijevoj strani volana, dok su gumbi za mijenjanje glazbe na lijevoj strani volana. Ostatak gumbi na volanu s lijeve strane koriste se za kretanje kroz menije zaslona ispred vozača, dok su gumbi na desnoj strani rezervirani za rad adaptivnog tempomata i ostalih senzora.

Kada pričamo o samoj unutrašnjosti vozila, u Toyota Yaris Cross Premiere modelu dobivate malo od svega. Dizajn je moderan i svakako udoban, sa mekim sjedalima od umjetne kože koja su grijana, a vozač ima i opciju napuhavanja lumbalne podrške. S druge strane, sva podešavanja sjedala su mehanička te ćete morati “pumpati” do optimalnog položaja.

Možda najveći minus volana je što su na donjih 40 % volana stavili tvrdu plastiku koja će vas podsjećati da ste ipak i dalje u Yaris modelu. Volan je prekriven kožom, no i dalje se radi o vrlo tvrdom iskustvu.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-3.JPG

Tvrdi pristup nastavlja se i na plastične obloge vrata, kao i tekstil na vratima koji nema nikakvu postavu. To sve mogu biti detalji na koje većina neće obraćati pažnju, no ipak bismo voljeli malo nježnosti na često dodirivanim površinama. Svapovršina ispred vozača i suvozača zato ima omekšanu “gumiranu” plastiku kakvu bismo voljeli vidjeti na više lokacija.

Na vratima s lijeve strane imate gumbe za kontrolu individualnih prozora, kao i elektronsku kontrolu retrovizora, što uključuje i njihovo sklapanje. Vrata imaju prostor za pospremanje dosta stvari, što uključuje i veće boce koje će biti usmjerene prema naprijed.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-2-2.JPG

Lijevo od vozača, blizu koljena, imate dodatne tipke kojima palite rad 360° sustava kamera, gašenja kontrole stabilizacije te gumb za otvaranje poklopca prtljažnika koji radi pomoću elektromotora te se može otvoriti i putem ključa vozila. Tu je i gumb za paljenje automatskog rada dugih svijetla, grijanje volana te odmagljivanje prednjeg stakla. Kada smo već kod kontrole klimatizacije, Toyota je ovaj sustav ostavila “analognim” na fizičke gumbe, ispod centralnog infotainmenta. Dual Climate sustav funkcionira kada je benzinski motor upaljen, a ovdje imate brojne opcije odmagljivanja (uključujući i retrovizore), kontrole snage puhanja, usmjeravanje vjetra te određivanje smjera recirkulacije zraka.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-2.JPG

Uvijek ćete primijetiti i NanoeX oznaku koja svijetli u ovom odjelu, a označava Panasonicovu tehnologiju filtracije zraka kabine pomoću hidroksilnih radikala u zraku, a detaljnije objašnjenje sigurno postoji negdje na njihovim stranicama.

Ispod kontrola klimatizacije, imamo kontrolu grijanja prednjih sjedala, a odmah ispod njih nalaze se dva USB-C utora, jedan za punjenje, a drugi primarno za korištenje Android Auto funkcije putem žice. U ovom prostoru našao se i klasičan 12 V auto konektor, dok je dno gumirano te omogućuje qi wireless punjenje.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-3.JPG

Kako se radi o hibridu, auto je automatik što se tiče iskustva vožnje. Ima klasičan mjenjač koji povlačite prema sebi i tako prebacujete od P, R, N i D opcija. Zadnja opcija B ista je kao na dobrom dijelu hibrida i električnih automobila, a iz klasičnog načina rada automobil prebacuje u način rada gdje se puštanjem papučice gasa automatski aktivira regenerativno kočenje.

Dok nema snažan efekt za upravlkjanje samo jednom papučicom, efekt je osjetan te ćete na kraju svakako više energije rekuperirati, idealno za gradsku vožnju. Na otvorenoj cesti poželjan je “coasting” za još bolju uštedu energije pa u tom slučaju savjetujemo da držite klasičan “Drive” način rada.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-4.JPG

Na kraju tu je dodatna konzola s nekoliko gumbiju koji imaju razne funkcije, od aktivacije sustava za traženje parkirnog mjesta i samostalno parkiranje, gumb za mijenjanje načina vožnje te na kraju za aktivaciju ekskluzivno EV načina rada. Tu je i gumb za aktivaciju Hold funkcije koja će držati kočnicu kada god se zaustavite, dok ne date gasa.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-13.JPG

Na kraju imamo i gumb za aktivaciju elektroničke ručne kočnice. Tu je i spremište sa dva držača za boce, a preko njega se može spustiti i naslon za ruke relativno uskog dizajna.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-10.JPG

Straga imate dovoljno prostora i za odrasle osobe te nama nije bio problem izlet do Gacke, sve dok su svi suputnici u nekim prosječnim gabaritima. Straga se sredina može spustiti za dobivanje naslona i držača za boce, kao i dobivanje direktnog pristupa gepeku. Na žalost, ne dobivate USB utore niti direktan izvor klimatizacije za stražnja sjedala.

  

Motor i vožnja

Ako ćete istaknuti jedan dio Toyotinog brend, onda je to svakako njihov pogon koji je široko poznat po svojim osobinama i dugovječnosti. Ove godine predstavili su osvježenu verziju pogona u višim paketima opreme, pa tako Premiere model kojeg vozimo također dobiva novi pogon.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-2-3.JPG

Sam klasičan motor ostaje isti, 1,5-litreni benzinac bez turbo usisa, a riječ je o Toyotinom novom TNGA pogonu koji se fokusira na optimizaciju potrošnje benzina nudeći solidne performanse za prosječnog vozača.

Kako bi se dobile “življe” karakteristike vožnje, a ujedno i umanjila potrošnja u start-stop situacijama kakve se svakodnevno susreću, pogotovo u gradskoj vožnji, tu je i sustav elektromotora te dodatne baterije koji ovaj sustav čine jednom od boljih hibridnih sklopova.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-6.JPG

Zahvaljujući hibridnom sustavu, dobivate puno okretnog momenta bez odgode pritiskom na papučicu gasa, a klasičan motor ovdje je samo da nadopuni snagu električnom pogonu kod startnih situacija i tako se umanjuje inače velika potrošnja fosilnih goriva kod ubrzavanja i pokretanja vozila.

Poboljšani dio pogona u Premiere verziji odnosi se upravo na električni dio pogona te tako dobivate osjetno veće ubrzanje i snagu, koja sada sveukupno iznosi 130 KS. Električni dio pogona sastoji se od dva elektromotora, od kojih se jedan koristi ekskluzivno kao generator električne energije te je povezan direktno s benzinskim motorom.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-8.JPG

Drugi elektromotor je veći te se koristi za pogon automobila te mu je okretni moment sada povećan na 185 Nm kroz cijeli raspon okretaja. Hibridni sustav određuje kada pogon kotačima daje elektromotor, kada benzinac, a mogu naravno raditi i u tandemu za deobivanje pune snage.

Sama baterija ostaje ista, nalazi se ispod stražnjih sjedala te ju samim time nije teško servisirati. Ima vlastiti usis zraka za hlađenje na dnu lijeve strane sjedala, te bi bilo idealno da ga ne prekrivate za vrijeme vožnje.

Baterija ima 0,7 kWh kapaciteta pa je više namijenjena kao asistencija motoru nego za dulje vožnje na struju, a sustav ju drži na 40 – 60 % kapaciteta u većini načina vožnje koje smo isprobali teko da se može iskoristiti i regenerativno kočenje niz veća brda do maksimuma, a držanje baterije na umjerenoj napunjenosti osigurava iznimno dug život sustava, te svakako savjetujemo da pogledate kako litij-ionska tehnologija funkcionira što se tiče punjenja i pražnjenja ako niste sigurni u njenu dugovječnost.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-13.JPG

Pogon je sa kotačima povezan putem Toyotinog eCVT prijenosa. Na prvu, CVT naziv bi vas mogao podsjetiti na sustave koji remenima prenose snagu motora na kotače te je takav pristup imao mnoge probleme te se u Toyotinim hibridima koristi drugačiji sustav.

Ovdje se snaga motora (benzinskog, električnog ili oba) prenosi putem planetarnog seta zupčanika za daleko bolju reakciju pogona na vaše naredbe, sa eliminiranim svim nedostacima klasičnog CVT pogona.

Istovremeno elektromotor koji je inače generator struje za bateriju služi i kao starter benzinskog motora pa su startanja benzinca puno ugodnija u vožnji te se sam sustav ne napreže, s obzirom da će hibridni sklop imati daleko više stop-start ciklusa.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-6.JPG

Tako za vrijeme gradske vožnje nećete osjetiti paljenje i gašenje motora te Toyota Yaris Cross vozi iznimno ugodno bez ikakvih trzaja ili prekida u svim uvjetima u kojima smo ju testirali (grad, otvorena cesta, autocesta).

Dio načina rada CVT prijenosa ostaje, a to je činjenica da nema klasičnih brzina, već se prijenos prilagođava uvjetima bez “prebacivanja”. Motor će tako uvijek raditi u svom optimalnom broju okretaja, no vi kao vozač ćete ga čuti kako povećava broj okretaja iznad klasičnih pogona i rezultat je glasniji motor iako samo dižete brzinu sa recimo 40 na 60 km/h.

Ovo je posve normalan način rada motora i prijenosa te osigurava optimalan omjer potrošnje benzina i naprezanja komponenti motora te davanja snage u kotače kako bi motor radio puni životni vijek bez problema.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-22.JPG

Početak vožnje lagano se usporedi s bilo kojim električnim automobilom, aktivira se i vanjski umjetni zvuk kako bi pješaci oko vas znali da je automobil u pokretu. Ovisno o tome na kojem je postotku baterija pri startu i koliko agresivno želite krenuti, aktivira se i klasičan benzinac za dobivanje dodatne snage.

Generalno, po ulicama je lagano voziti elektromotorom, no na semaforima po aveniji u Zagrebu, ipak će se paliti hibridni sustav ako nema gužve na cesti.

Mi smo u gradu automobil vozili u “B” načinu vožnje pa kod puštanja papučice gasa odmah aktivirate laganu rekuperaciju baterije, a idealno bi bilod a tempirate vožnju kako bi se izbjeglo naglo kočenje za maksimiziranje rekuperacije.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-1-19.JPG

Lagano pritiskanje kočnice pojačati će rekuperaciju do određene razine, a sve vam je jasno animirano na zaslonu ispred vozača i na Heads-Up projekciji na samom vjetrobranskom staklu.

Automobil je vrlo živahan kod starta ako ga tako želite voziti, a ima i “Power” način vožnje gdje će hibridni sustav držati bateriju na većem postotku kako bi uvijek imali dostupno dovoljno hibridne snage. Kompletan sustav okrenut je optimizaciji pogona i ugodnosti vožnje, a za ubrzanje od 0 do 100 trebati će vam oko 10 sekundi. Mislilo se i na pretjecanje pa je novi elektromotor pojačan kako biste mogli lako zaobići sporije vozače, no ne očekujte da će vas zalijepiti za sjedalo.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-4.JPG

Jedan detalj je i u temperaturi koje su ovog ljeta bile konzistentne i impresivne, a dok hibridni sustav može održati ugodnu temperaturu koja se već postigla u vozilu, Ugrijani auto će se početi hladiti tek kada se upali benzinski motor pa ga nismo mogli ohladiti prije samog početka vožnje ranijim paljenjem s obzirom da ne možete utjecati na paljenje benzinskog motora.

Vožnja gradom i otvorenim cestama je vrlo tiha i ugodna jer platforma na kojoj je Yaris montiran ima nisko težište za ovakav automobil, a ujedno je Toyota za novi model značajno pojačala korištenje materijala za upijanje buke oko motora, kotača i drugih kritičnih dijelova, što uključuje i deblja stakla na automobilu kako bi se umanjila buka vjetra.

Na prvu vidite da izgled automobila neće biti rekordno aerodinamičan, pa ako volite “potegnuti” na autocesti, očekujte glasniji zvuk vjetra u kojem će vam pomoći JBL ozvučenje i bežičan Android Auto.

U gradu s vrlo aktivnom klimom tako smo imali potrošnju između 5 i 6 litara na 100 km. Ako se vaše putovanje koristi otvorenim cestama te više-manje pratite znakove brzine, očekujte lagano ispod 4 litre na 100 km.

Mi smo automobil testirali vožnjom od Zagreba do izvora Gacke preko Plitvica i natrag (400 km), put za koji nam je ukupno trebalo nešto više od 6 sati.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-6.JPG

S obzirom na pojačan promet radi povratka ljudi s mora, nije bilo pretjecanja i vozilo se u prosijeku oko 70 km/h. U ovim uvjetima postigli smo potrošnju od 3,3 litre na 100 km i usput pojeli nedvojbeno najbolju pizzu u državi.

Ovaj put obavili smo i intenzivnim korištenjem Toyotinog adaptivnog tempomata koji osim držanja željene maksimalne brzine, prati vozilo ispred na jednoj od četiri predefinirane udaljenosti, prema vašem odabiru.

Ujedno možete uključiti i praćenje linija ceste, pa automobil gotovo da sam vozi, iako vi morate aktivno upravljati volanom kako bi sustav radio, a također nije dizajniran da prati oštre zavoje i promjene trake pa je vaša pozornost nužna. Kod detekcije oštrijih zavoja, automobil sam pušta gas kako bi vožnja bila ugodna i da ga vi stalno ne morate kontrolirati.

Dodatna opcija je i da tempomat prilagođava brzinu detektiranim znakovima ograničenja, za one koji to žele. Adaptivna vožnja nije imala nikakve trzaje niti nagla kočenja, već su svi prijelazi kočenja i ubrzanja bili mekani bez tromosti i odrađeni na vrijeme pa su vožnje vrlo ugodne.

Toyota_Yaris_Cross_Nutra-8.JPG

Ovaj model osim Heads-Up prikaza ima i brojne druge tehnologije za asistenciju u vožnji i parkiranju, od samostalnog parkiranja kada odaberete mjesto, do 360° prikaza kamera i naravno upozorenja kod izlaza iz mjesta ili vožnje unazad kada automobil detektira nadolazeći automobil ili pješaka.

Tu su i adaptivna duga svijetla koja će se sama paliti kada ste van dobro osvjetljenih cesta, a gasiti će samo zone koje bi smetale automobilima ispred vas, dok je ostatak prostora i dalje osvijetljen dugim svijetlima, pa dobivate puno pregledniju vožnju noću s jasno osvjetljenim rubovima ceste.

U automobil stanu četiri osobe prosječne građe bez problema tako da je Yaris Cross iznutra bude teško nazvati malenim automobilom, a činjenica da je povišen znači i penjanje preko “ležećih” ili izlazak iz garaže sada bezbrižan zadatak.

Zaključak i cijena

Na kraju dana, sve se svodi na omjer uloženog i dobivenog. Novi Toyota Yaris Cross vrlo je agilan za gradsku vožnju, lako prelazi prepreke, iznimno je tih i ugodan za vožnju bez obzira na uvjete, a lako može i potegnuti na autocesti te ga možete napuniti sa dosta prtljage i suputnika kojima je ugodna vožnja osigurana.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-14.JPG

Voljeli bismo vidjeti malo mekše površine na nekim ključnim lokacijama koje ćete dodirivati, poput volana i vrata automobila, no vožnju ne bismo opisali bolnom ili neudobnom radi toga. Uz to dobivate pogon koji uz prosječnu vožnju neće biti opterećen i samim time osigurava ogroman broj kilometara bez puno brige, uz redovne intervale održavanja.

To sve spominjemo jer je Toyota Yaris Cross u Premiere izdanju trenutno 35.220 €, a ujedno predstavlja i vrh Yaris Cross ponude. Osnovni model sa malo slabijim elektromotorom (116 KS ukupno) počinje sa 25.425 €.

Toyota_Yaris_Cross_Vani-1-17.JPG

Kada pročitate Yaris, imajte na umud a se ipak radi o nešto većem modelu od klasičnih Yaris automobila koje ste viđali na cestama, iako je i ovaj model koji je na cestama od 2021. Već dovoljno zastupljen i na našim cestama da ćete ga lagano primijetiti u vožnji, po već spomenutim upadljivim prednjim svijetlima.

Ako tražite novi hibrid, ovaj model sigurno će zadovoljiti vaše želje.

(0 glasova)

Citroën C5 Aircross Hybrid 136 TEST

Mild-hybrid opcija Citroënovog obiteljskog SUV-a najnoviji je pogonski sklop za njihov C5 Aircross model. Takozvani C5 Aircross Hybrid 136 dolazi s osvježenim 1.2 litrenim PureTech benzinskim motorom s tri cilindra i 48 v mild-hybrid elektromotorom. Benzinski motor proizvodi 134 KS (100 kW), dok mu elektromotor može pridodati do 12 KS.

(0 glasova)