Daihatsu namještao testove sigurnosti
- Objavljeno u AUTOBIZ
Neovisna komisija istraživala je Daihatsu nakon što je marka u travnju objavila da su namještali sigurnosne testove bočnog sudara provedena za 88.000 malih automobila.
Toyota je u priopćenju navela kako su identificirane 174 nepravilnosti u 64 modela, uključujući i neke automobile koji se prodaju pod markom Toyota.
Obustava isporuka Daihatsua utjecat će na vozila proizvedena u Japanu i inozemstvu, i to ne samo u Toyotinim tvornicama, već i u tvrtkama poput Mazde i Subarua, s obzirom da Daihatsu proizvodi komponente za niz drugih proizvođača automobila.
Ranije se mislilo da se radi samo o nekoliko modela kod koji je bilo manipulacija u rezultatima testiranja, ali Toyota sada kaže da bi to moglo utjecati na gotovo svaki automobil u Daihatsuovoj ponudi.
Istraga se usredotočila na upravljačku jedinicu zračnih jastuka te se pokazalo kako su komponente korištene tijekom crash testova bile drugačije od onih u automobilima koji idu u prodaju, uključujući Toyotine modele Town Ace i Pixis Joy te Mazdu Bongo (ovi modeli se ne prodaju u Europi).
Kasnije utvrđeno kako i te druge komponente zadovoljavaju industrijske standarde, osim kod modela Daihatsu Cast i Toyota Pixis.
Iz Toyote su naveli kako nema informacija o nesrećama ili ozljedama povezanima s ovim problemom te da se u ovom trenutku ne mogu sagledati financijske posljedice ovog problema.
Daihatsu je u travnju priznao da je lažirao rezultate testova sudara na 88.000 automobila koji su proizvedeni u Tajlandu i Maleziji i prodani u prošloj godini.
Tvrtka je proizvela 1,1 milijun vozila tijekom prvih 10 mjeseci ove godine, od čega gotovo 40 posto u inozemnim pogonima.
Daihatsu drži oko 30 posto tržišnog udjela u klasi tzv. kei automobila (mala kockasta vozila, koja su vrlo popularna u Japanu), te je, zajedno sa Suzukijem, vodeći proizvođač u ovom segmentu.
Podružnica je u potpunom vlasništvu Toyote od 2016. i čini otprilike četiri posto globalne prodaje vozila Toyotine grupe.
Prošle godine je Hino Motors, tvrtka koja proizvodi kamione i u kojoj Toyota ima 50% vlasništva, priznala je lažiranje podataka o emisijama koji sežu do 2003. godine.
Sve ovo dolazi nakon višegodišnjih problema sa zračnim jastucima koje je proizvodila tvrtka Takata koja je zbog toga 2017. bankrotirala.