Dacia Duster 1.5 dCi Laurate EDC TEST

Još od prvog javnog predstavljanja 2009. godine, Duster je budio mnoga osjetila zahvaljujući povoljnoj cijeni i svojim mogućnostima izvan asfalta. Gotovo sedam godina je trebalo proći, uključujući i dva redizajna, kako bi Dacia počela u njega ugrađivati automatski mjenjač. Tko čeka, taj i dočeka. Sada se u Duster ugrađuje najmoderniji automatski mjenjač s dvije spojke, a dolazi samo u kombinaciji s jačim, 1,5-litrenim dCi motorom snage 110 KS i, nažalost, isključivo s pogonom na prednje kotače.

Iako se je ponuda automatskog mjenjača čekala dosta dugo, odnosno do posljednje godine proizvodnje, čekanje se donekle isplatilo. Ovo donekle uzmite s rezervom, jer će onima koji s njime neće voziti izvan asfalta, EDC automatski mjenjač biti idealan izbor, no oni koji voze puno izvan asfaltiranih prometnica baš i ne. Naime, prilikom gradske vožnje, vožnje na otvorenoj cesti ili autoputu, mjenjač se pokazao kao dobar prijatelj koji će vam omogućiti lagodniju vožnju, no stvar se mijenja prilikom izlaska s asfalta.

Neće biti problema kod vožnje na makadamu i pri suhom vremenu, no malo blata i mokra trava jednostavno mjenjaču predstavljaju prepreku, te će se kotači često vrtjeti na mjestu i nedostajat će gripa. Doduše, ovdje nedostaje i pogon na sve kotače, kojeg ne možete ni nadoplatiti. Moguće je i ručno mijenjanje brzina koje će pomoći pri ovakvim situacijama. Imamo osjećaj kako je Dacia ponudila ovu vrstu mjenjača jer je očigledno takva vrsta mjenjača jako tražena u zapadnoeuropskim državama i namijenjena je prvenstveno za vožnju po gradu pri kreni-stani vožnji.

S druge strane, potrošnja koja se u prosjeku kretala malo ispod 6 litara je odličan rezultat za ovakav automobil. U prosjek je uračunato i prilično puno gradske vožnje, ali i vožnje na autoputu. Kad smo već spomenuli autoput, spomenimo i to kako Dacia Duster 1.5 dCi Laurate EDC lako dostiže brzine do nekih 140 km/h, a nakon toga počinje mučenje i motora, ali i uši putnika kako bi dostigao maksimalnu brzinu koja iznosi 169 km/h. Naša je preporuka vožnja oko 130 km/h, jer je tada buka vjetra i motora zanemariva, a potrošnja niska.

Unutrašnjost je od prije par godina redizajnirana i oku ugodnija, no još uvijek ima nedostataka. I pritom ne mislimo na tvrdu plastiku koja se nalazi svuda oko vas, već prvenstveno na prenisko postavljen 7-inčni zaslon osjetljiv na dodir, pa je za praćenje navigacije potrebno micati pogled s ceste. S druge strane, pretinaca je dovoljno i prilično su veliki, što nije česta pojava u ovakvim automobilima. Sjedala su udobna, no sjedeća površina je malo prekratka, pa to može zasmetati na dužim relacijama.

image

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 1

image

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 2

image

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 3

image

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 4

image

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 5

image

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 6

Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 1
Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 2
image
Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 3
image
Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 4
image
Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 5
Dacia Duster 1.5 dCi Laurate 6

Kožni volan na sebi ima komande adaptivnog tempomata, no one nisu osvijetljene, pa je tijekom noćnih vožnji potrebno pamćenje točnih pozicija tipki. Malo nelogično je postavljen i joystick za podešavanje retrovizora koji se nalazi ispod ručne kočnice. Nije da stalno morate namještati retrovizore, no ručica se može nalaziti i na nekom drugom mjestu.

Prostranost sprijeda je odlična, posebno u predjelu glave, a čak je i na stražnjim sjedalima dovoljno mjesta i za odrasle i za koljena i za glavu. Prtljažnik je veličine 475 litara, a kod preklapanja stražnjih sjedala dobiva ge gotovo potpuno ravna površina. Mana mu je što nema plastičnu zaštitu utovarnog praga, pa se lak može lako oštetiti prilikom utovara težih i nespretnijih predmeta.

Duster je dug 4315 mm, visok 1695 mm i širok 1820 mm i uz međuosovinski razmak od 2670 mm što ga čini velikim kao i predstavnike novih generacija Golf klase, no zahvaljujući većoj visini prostranost je malo veća. Udaljenost od tla je 210 mm, što ga čini idealnim vozilom u gradskoj vožnji je mu neće biti problem ni penjanje po visokim rubnicima, pa neće ni doći do oštećenja pragova koje možemo vidjeti na mnogim vozilima.

Testirani Dacia Duster 1.5 dCi Laurate EDC već u serijskoj opremi nudi 4 zračna jastuka, ABS, ESP, Start&Stop sustav, sve električne prozore te grijane i električno podesive retrovizore, ručni klima uređaj, 16'' aluminijske naplatke, preklopivu i djeljivu stražnju klupu i još mnogo toga.

Takav model u kombinaciji s ovim mjenjačem košta 140.500 kuna, dok je naš testni Duster od dodatne opreme imao i metalik boju (3.400 kn), stražnje parking senzore i kameru za vožnju unatrag (2.200 kn), paket Media nav evolution (2.200 kn) te paket Look koji donosi mat krom vanjske retrovizore, krovne nosače, ukrasne pragove i zaštitnu SUV oblogu sprijeda i straga te kromirani završetak ispušne cijevi i dodatno zatamnjena stražnja stakla (3.300 kn) što je dovelo do prilično visoke cijene od 151.500 kuna.

To je čak 50% veća cijena od Dacije Duster Ambiance s benzinskim 1,6-litrenim motorom koji starta sa 99.900 kuna, i s puno manje opreme, dok je najpovoljniji Duster s dizelskim motorom 116.900 kuna, no onda je riječ o slabijem modelu s 90 KS. Daciju Duster s 4x4 pogonom i benzinskim motorom je moguće dobiti već od 116.900 kn u baznoj izvedbi, dok je s dizelskim motorom i 4x4 pogonom početna cijena 142.900 kuna.

Izbor je stvarno velik i postoji model za svakoga, a testirani Duster s EDC automatskim mjenjačem preporučili bismo svima koji se mnogo voze po gradu, a žele imati povoljan terenac s kojim ipak mogu voziti i izvan asfalta do neke vikendice u nekom zabačenom predjelu. Za one koji ipak žele automobil s više terenskih mogućnosti, preporuka je ručni mjenjač u kombinaciji s pogonom na sve kotače..

image
Size: 0.29 Mb
Podijeli