Renault Megane GT dCi 165 EDC TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Renault je poznat po sportskim izvedbama svojim modela, posebice Clija i Meganea, a jedan takav smo imali i na testu. Atraktivna plava boja sa srebrnim detaljima, kojih je i malo previše, barem po našem ukusu; i veliki 18-inčni aluminijski naplatci te karakteristična dnevna LED svjetla već na prvu ukazuju kako nije riječ o nekom običnom modelu već o GT modelu punog imena Renault Megane GT dCi 165 EDC. Straga donji dio branika s dvije ispušne cijevi daje dojam kako je riječ o barem dvostruko jačem modelu, nego što ovaj Megane nudi. No sumnjamo da će se budući vlasnici buniti na ovaj detalj.
No nije sve u izgledu, kako bi rekli mnogi, i važnije je ono što se nalazi ispod haube. Kod ove verzije riječ je o punom pogotku. Odličan 1,6-litreni turbo dizelaš razvija snagu od 163 KS pri 4000 okretaja, dok je najveći okretni moment 380 Nm pri 1750 okretaja i dobro pokreće testni model. Ugrađen je EDC automatski mjenjač s dvije spojke i 6 brzina, a ručice za promjenu brzina iza volana ćete rijetko koristiti jer je mjenjač uglađen i dobro proračunat, a nadasve štedljiv.
Megane GT dobro ubrzava, čak i pri višim brzinama, a istovremeno vam nudi jako nisku potrošnju. Prilikom vožnje na otvorenoj cesti malo bržim ritmom potrošnja je bez problema bila na oko 5 litara na 100 km, dok se pri žustrijoj vožnji gradom popela blizu 7 litara, što je i dalje jako dobar rezultat za ovakvo vozilo. Prosjek testa nam je bio 6,5 l/100 km. S druge strane, motor 1430 kg tešku karoseriju Meganea GT potjera do 215 km/h, a za ubrzanje do 100 km/h je potrebno 8,9 sekundi. Buka pri većim brzinama je minimalna, pa odmah i da pohvalimo inženjere koji su uspješno izolirali vozilo.
Volan je precizan, odlično leži u ruci i daje dobre povratne informacije s ceste, a testni Megane GT u serijskoj opremi nudi i 4Control sustav koji omogućuje da se malo okreću i stražnji kotači, a sve kako bi stabilnost u zavojima bila što bolja. Zahvaljujući tome je i , za automobil ovakve veličine, krug okretanja svega 10,4 metara. Ovakav sustav upravljanja je često bio ugrađen u Japanske sportske automobile u devedesetim godinama, no sustav nije nikad zaživio. Vidjet ćemo je li sada došlo njegovo vrijeme.
Dodatan doživljaj u vožnji pridonose i odlična sportska sjedala, koja su udobna i s dovoljno dugom sjedećom površinom, a istovremeno odlično drže tijelo u zavojima. Jedina zamjerka im je što su nasloni za glavu integrirani u sjedalo, pa će višim vozačima biti možda malo prenisko postavljeni. U unutrašnjosti ćete pronaći još detalja kao što je ambijentalno osvjetljenje u vratima i s obje strane središnje konzole, a koje svijetli bojom koju sami odaberete, a taj će vas užitak koštati 1.500 kuna, a u tom paketu dobivate i automatsku parkirnu kočnicu.
Veliki, okomito postavljen, 8,7-inčni tablet koji se nalazi na središnjoj konzoli radi besprijekorno i lagan je za upravljanje, no nemoguće ga je imati čistim. S čime god da smo ga probali očistiti, uvijek će ostati ili neki otisak prstiju ili će u sekundi prikupiti sitne čestice prašine koje su vidljive na tamnoj površini. Inače, ostali materijali korišteni u unutrašnjosti Renault Meganea GT dCi su prilično kvalitetni i mekani na dodir te djeluju sklopljeno jako dobro.
Pretinaca u unutrašnjosti ima dovoljno, a posebno bi pohvalili onaj koji se nalazi ispod središnjeg naslona za ruku, a za kojeg možemo reći da je vjerojatno najveći koji smo imali prilike vidjeti. Prostranost je dobra i sprijeda i straga, no kod jako visokih vozača straga mogu sjediti samo djeca jer odrasli neće imati mjesta za koljena. S druge strane, širina vozila je dovoljno velika da će čak i troje odraslih na stražnjoj klupi moći udobno provesti vrijeme na kraćim relacijama. Prtljažnik je obujma 384 litre i prosječne je veličine za ovu klasu, te je dovoljan i za odlazak na more. Ako vam ipak treba više prostora u ponudi je i istovjetan Megane u karavanskoj Grandtour inačici koji nudi još veći prtljažnik.
Oprema Meganea GT je i više nego bogata a popis opreme za nadoplatu je prilično kratak. Tako u serijsku opremu ulazi sva sigurnosna oprema, ali i dvozonska klima, pokretanje automobila bez ključa, 4Control upravljanje sa sva četiri kotača, već spomenuta udobna sportska sjedala, Full LED Pure Vision prednja svjetla i još mnogo toga. Od dodatne opreme testirani Megane GT bio je opremljen paketom Sigurnost Plus (5.000 kuna – aktivni tempomat, sustav za održavanje sigurnosnog razmaka, sustav automatskog kočenja u slučaju nužde), automatskom parkirnom kočnicom i ambijentalnim osvjetljenjem (1.500 kuna), rezervnim kotačem smanjenih dimenzija (590 kn) i posebnom plavom Iron metalik bojom (5.000 kuna).
Sve to je rezultiralo je cijenom za Renault Megane GT dCi 165 EDC od 231.215 kuna do registracije. Možda se na prvu čini puno, no kad se sagledaju performanse, mala potrošnja, oprema i prostranost, dolazimo do zaključka kako je cijena dobro odmjerena jer je većina konkurencije skuplja.