Toyota Prius Hybrid eCVT Plug-In Executive TEST

image

Još davne 1997. godine Toyota je na tržištu ponudila prvu generaciju hibridnog modela Prius , koji je doživio veliki uspjeh, iako je bio gotovo bezličan model. Druga i treća generacija dizajnerski su već izgledale bolje, no i dalje nisu dale naslutiti da se radi o malo drugačijem automobilu, dok je konačno u četvrtoj generaciji Prius , posebice Prius Plug-In verzija, dizajniran kako treba – futuristički!


360 toyota VIDIClanakVelika

Prvi puta na novinarskom auto testu u Hrvatskoj snimljena je fotografija unutrašnjosti u pogledu od 360 stupnjeva u svim smjerovima i to smo naravno napravili mi u VidiAuto portalu, čime ćete zaista dobiti jedinstveni dojam unutrašnjosti. Nemojte naravno zamjeriti na nekim dijelovima fotografije gdje se vide neizbježne male anomalije u području spajanja više slika u cjelinu koju smo radili u suradnji s časopisom VIDI koji nam je omogućio opremu, no to neće umanjiti ukupan dojam koji se dobiva gledanjem unutrašnjosti u svim smjerovima što do sada niste imali priliku vidjeti u našim testovima. Toyota Prius Plug-In je imala tu čast biti prva na našem auto testu s ovim super cool pogledom na ionako atraktivnu unutrašnjost ovog jedinstvenog Toyotinog modela pa uživajte malo, samo pazite da vam se na zavrti u glavi. ;)

No krenimo mi od početka, Toyota Prius je automobil koji vas jednostavno smiruje tijekom vožnje. Nema više živciranja oko gluposti koje rade drugi vozači i ostali sudionici u prometu, jer s Priusom je lagana vožnja uživanje. Jednostavno zavolite tu tišinu prilikom kretanja ili gradske vožnje, dok je pogon na struju, i pokušavate je što duže zadržati, a automatski mjenjač i HUD (head-up display) na kojem osim trenutne brzine možete imati prikazano i koliko ekološki vozite, i pokušavate Eco mod zadržati što duže. Naravno, gotovo je nemoguće voziti bez automatskog paljenja benzinskog pogona u svakodnevnoj vožnji, no zato je moguće uključiti EV city mode, s kojim se vozite isključivo na struju.

Doseg vožnje na baterije je samo 63 kilometara, no za vožnju djece do vrtića ili škole i za na posao, to je većini vozača dovoljno. Za punjenje baterije do 100% će vam kod kuće biti potrebno nešto više od 3 sata, dok je na javnim punionicama potrebno oko 2 sata. Osim kabela za punionice, uz auto se dobije i poseban kabel s punjačem za punjenje baterija putem obične, kućne, utičnice, i za pohvalu je što kabel nije prekratak. Naravno, baterije se i dalje pune i tijekom vožnje, odnosno prilikom kočenja.

Ugrađeni benzinski motor ima obujam od 1798 kubičnih centimetara i daje snagu od 98 KS, a poznat je iz prethodne generacije Priusa, dok je ukupna snaga s elektromotorom ukupno 122 KS. Benzinski se motor pali po potrebi i tijekom vožnje se ne osjeti nikakvo trzanje,  a bezstupanjski automatski eCVT mjenjač doprinosi toj mirnoj vožnji. Smješten je na središnju konzolu i malih je dimenzija, a na njega se lako naviknuti.

Iako Toyota deklarira prosječnu potrošnju za Prius Plug-In hibrid od svega 1 litre na 100 km, mi je nismo nikako mogli dostići, bez obzira koliko se trudili.

Najmanja potrošnja tijekom testa nam je bila 3,6 l/100 km, dok nam je prosjek bio oko 4,0 l/100 km.

Ne možemo reći da je rezultat vrhunski, no ako uzmemo u obzir da je riječ o limuzini dugoj 4645 mm i teškoj 1550 kg rezultat je svakako dobar.

Pritiskom na gas, Toyota Prius Plug-In Hybrid, bešumno kreće i već pri malo jačem pritisku na papučicu gasa pali se benzinski motor koji dodatno ubrzava vozilo. Ubrzanja ovise koliko jako pritisnete papučicu gasa, tako da može biti lagano i tiho, ali i iznenađujuće brzo za automobil ovakvih karakteristika. Čak se i pri većim brzinama, iznad 100 km/h, osjete ubrzanja, ali do otprilike 140 km/h, kada se počinje osjećati nedostatak snage. Zanimljiv je i detalj ocjene vožnje, gdje vas kod svakog gašenja vozila sustav ocjenjuje ocjenom do 100, ovisno kako ste se vozili i koliko ste ekološki.

Kako smo već napomenuli, vanjski izgled je pomalo futuristički, te nije ni čudo da se ljudi okreću za Priusom, a na parkingu su nas i često ispitivali o samom autu. Doduše, vodeno plava boja je također jedan od razloga velike uočljivosti Priusa Plug-In. U odnosu na običnu verziju Toyote Prius, Prius Plug-In ima redizajnirani prednji dio (svjetla i branik) dok se veće razlike vide straga, gdje osim drugačijeg branika, Plug-In verzija ima potpuno drugačije stražnje staklo i poklopac prtljažnika te stražnja svjetla.

U unutrašnjosti prevladavaju dvije potpuno drugačije boje – crna i bijela, i u kombinaciji s kožnim sjedalima (serijska oprema Executive modela) izgledaju odlično. Doduše, voljeli bismo da su neki dijelovi u crnoj, a ne bijeloj boji, jer će se zasigurno brzo mazati i mogu nastati mrlje nakon kojih slijedi kemijsko čišćenje.

Sjedeću poziciju je lako pronaći, a udobna i debelo podstavljena sjedala vas jednostavno zovu da lagano zalegnete i uživate u vožnji. Iako sam visok gotovo 2 metra, mjesta iznad glave na prednjim sjedalima ima i više nego dovoljno, dok je na stražnjoj klupi mjesta za glavu dovoljno, dok je prostor za koljena prilično raskošan. Inače, Toyota Prius Plug-In ima samo 4 sjedala, pa to treba uzeti u obzir prilikom kupnje.

Iako je Prius prilično velik automobil, prtljažnik je radi baterija dodatno smanjen, pa tako mjeri svega 359 litara, što je danas standard za gradske automobile koji su kraći preko pola metra. Ima poseban pretinac za kabel za punjenje i prvu ponoć te za set za krpanje guma, tako da bar oni neće smetati u njemu.

Svi podaci, uključujući i brzinomjer nalaze se na vrhu središnje konzole koju čine dva 4,2-inčna  TFT zaslona u boji i na kojima se prikazuju sve informacije o vozilu, a pored kojih se je smjestio i jedan retro detalj – digitalni sat koji dizajnom podsjeća na satove koji su bili popularni tijekom osamdesetih godina prošlog stoljeća, i stvarno je šteta što sat nema neki moderniji font koji bi se zasigurno bolje uklopio u interijer.

U središnjoj konzoli Toyote Prius Plug-In je pak smješten 8-inčni zaslon osjetljiv na dodir i preko kojeg se podešavaju sve funkcije u automobilu i na kojem se prikazuje slika kamere prilikom vožnje unazad. Voljeli bismo da je navigacija ljepšeg, odnosno modernijeg, izgleda, no to ne umanjuje njenu funkciju. Pored zaslona se nalaze i prečaci za najčešće funkcije, pa nije potrebno svaki put kretati se po svim izbornicima.

Ispod se nalaze komande automatskog dvozonskog klima uređaja, no pomalo nespretno su postavljene tipke za grijana prednja sjedala. Na prvu ih se i ne vidi, jer su sakrivene ispod središnje konzole, a iza konzole koja se proteže podom vozila, a na kojoj se nalazi bežični punjač za mobitel, nosači za čaše te ugodan naslon za ruke koji se otvara od vozača prema suvozaču, a ne klasično prema stražnjim sjedalima.

Za nas je to pomalo čudno, a ponekad i nespretno ako nešto iz pretinca treba suvozaču. Doduše ispred njega je pretinac za rukavice, no nije dovoljno velik jer ostane jako malo mjesta uz debelu knjižicu s uputama za vozilo.

Za zvuk se u testiranom Priusu brinuo audio sustav proizvođača JBL s 10 ugrađenih zvučnika koji su davali jako dobar zvuk, no pomalo nam je nedostajalo malo jači bas, jer u nekim puno povoljnijim autima neke pjesme zvuče puno bolje. USB i Aux priključak su smješteni kod naslona između prednjih sjedala.

Toyota Prius je uvijek bila nešto posebno i dok je vozite osjećate se nekako drugačije. To nešto je pomoglo Toyoti da u dvadeset godina u svijetu proda preko 6 milijuna Priusa!

Testirana Toyota Prius Plug-In Hibrid Executive do registracije košta 308.900 kuna. Trenutno ne postoje nikakvi ekološki poticaji koji bi umanjili navedenu cijenu. Ako ste spremni odreći se JBL audio sustava i kožom presvučenih sjedala, cijena s ovakvom bojom iznosi 293.900 kuna, a ta se cijena odnosi na model Prius Plug-In Hibrid Sol. Moguće je kupiti i verziju Toyota Prius Plug-In Solar koja donosi osnovnu opremu i solarne ćelije ugrađene u krov vozila i koje pune bateriju pomoći sunčeve svjetlosti, no s 24 sata punjenja, bateriju napuni za prijelaz samo 5 km, a u toj opremo dolazi bez sustava HUD (head-up zaslon), BSM (sustav upozorenja za vozila u mrtvom kutu) i RCTA(sustav prepoznavanja vozila u mrtvom kutu prilikom vožnje unatrag), a cijena joj je identična verziji Executive

Podijeli