Citroen C5 Aircross PHEV 225 e-EAT8 TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Povijest Citroena C5 Aircross nije duga, a sve je započelo 2015. godine kada je predstavljen konceptni automobil na salonu automobila u Šangaju, dok je na istoimenom sajmu dvije godine kasnije predstavljena i serijska izvedba. Na europsko tržište stiže krajem 2018. godine, a nešto kasnije je stigao i na naše tržište. Početkom prošle godine, nakon 260.000 prodanih primjeraka, Citroen je predstavio i redizajniranu izvedbu ovog modela koja je unijela dobrodošlo osvježenje.
C5 Aircross je dostupan s benzinskim i dizel motorima, te kao plug-in hibrid kakvog smo imali na testu, a ovo je ujedno i najsnažnija izvedba koja je trenutno dostupna na ovom modelu. Raspolaže s maksimalnom snagom od 225 KS, ako je baterija vozila puna, i omogućuje dobre performance, a istovremeno je i citroenovski udoban sa svojim Advanced Comfort sjedalima. No to mu nisu jedini aduti koje može ponuditi...
Dizajn i praktičnost
Iako su promjene na redizajniranoj izvedbi male, one su napravljene taman kako treba biti. Naime, prednji dio vozila, koji je i pretrpio najviše promjena, sada je puno ozbiljniji i privlačniji, ali i moderniji. Da nas krivo ne shvatite, model prije redizajna nema zastario izgled, ali nova izvedba jednostavno izgleda puno bolje.
Tome pripomaže i nova plava Eclipse metalik boja, novi dizajn 19-inčnih aluminijskih naplataka i niz ostalih sitnica. Također, kromiranih površina ima dovoljno, a opet se s njima ne pretjeruje, kako je ponekad znalo biti na Citroenovim automobilima.
Straga su promjene minimalne, a odnose se na detalje branika, kao i na grafiku stražnjih LED svjetala. Ukupan dojam je kako se radi o elegantnom automobilu. To dobro dođe u prilično napučenoj C-SUV klasi automobila.
Plug-in hibridna izvedba ima nešto manji prtljažnik od ostalih izvedbi, no još uvijek je dovoljan i za obiteljske potrebe. Obujam mu je 460 litara, dok se preklapanjem stražnjeg naslona dobiva ravna podnica i obujam od 1510 litara. Dobro je i to što je otvor prilično velik, pa je lako moguće utovariti i veće predmete.
Unutrašnjost
Poboljšanja nisu zaobišla ni unutrašnjost, a najviše promjena ima na središnjoj konzoli. Tako je ispred vozača i dalje 12,3-inčna prilagodljiva digitalna instrument ploča jednostavnog i čitljivog dizajna, dok je u potpunosti nov 10-inčni multimedijski zaslon koji dolazi s najnovijom inačicom operativnog sustava. Sada je odziv brži, a vidljiva su i kozmetička poboljšanja.
Tako je sada zaslon postavljen na vrh središnje konzole, a ventilacijski otvori su preseljeni ispod njega. Podno ventilacijskih otvora su postavljene dodirne tipke prečaca multimedijskog koje su sada veće, pa ih je lakše koristiti. Još red niže postavljene su klavirske tipke za osnovne funkcije grijanja stakala, a tu je i fizički gumb za podešavanje glasnoće. Jedino je šteta što se klimatizacijom i dalje upravlja putem zaslona. I dalje nismo ljubitelj takvih funkcija. Tu su i dva USB priključka, pretinac s bežičnim punjačem mobitela te prekidači automatskog mjenjača.
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_01
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_02
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_03
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_04
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_05
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_06
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_07
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_08
2023 Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8_09
Ono što oduvijek volimo su Advanced Comfort sjedala koja su sada još naprednija i udobnija, a u testnom modelu su presvučena kožom i grijana, što je dobro došlo u ovo hladno vrijeme. Sjedala su dovoljno velika u svim smjerovima, a i izdašno se podešavaju, kao i upravljač, pa pronalazak idealne pozicije neće biti težak.
Na stražnjim je sjedalima prostora u prosjeku klase. Ako sprijeda sjede osobe prosječne visine, straga ima i više nego dovoljno mjesta, no ako su prednja sjedala pomaknuta sasvim unatrag, nedostajat će prostora za koljena. Testni je model bio opremljen i staklenim krovom koji se može otvoriti, no to nije puno umanjilo prostor za glavu, pa s time nitko neće imati problema. Citroen je za putnike straga pripremio i ventilacijske otvore, kao i dva USB priključka za punjenje uređaja. Stražnja sjedala su također udobna, a jedino je šteta što nema središnjeg naslona za ruke.
Motor i vožnja
Najsnažniji pogonski sustav u ovom modelu se sastoji od 1,6-litrenog turbo benzinca koji razvija maksimalnu snagu od 133 kW/181 KS i nudi 300 Nm okretnog momenta i elektromotora koji razvija maksimalnu snagu od 81 kW/110 KS i nudi 320 Nm okretnog momenta. Ukupna snaga sustava je 165 kW/225 KS i 360 Nm, a sustav je uparen s 8-stupanjskim automatskim mjenjačem, a pogon je na prednje kotače.
Ako je 14,2 kWh baterija (12,9 kWh neto) napunjena, onda vam ovaj sustav omogućuje ubrzanje od 0 do 100 km/h za 8,9 sekundi i 225 km/h maksimalne brzine. Pritom treba napomenuti kako je maksimalna brzina pri vožnji na struju ograničena na 135 km/h, no ako vozite tom brzinom baterija će se isprazniti vrlo brzo.
Ona je prvenstveno namijenjena za gradsku vožnju, gdje joj kapacitet omogućuje do 79 km dosega, a tada će i potrošnja biti do 2 litre na 100 km. Vozite li s praznom baterijom, potrošnja se kreće oko 10 litara u gradu i na autocesti, dok na otvorenoj pada na oko 7 litara. S druge strane, ako redovito punite bateriju, prosjek ćete moći spustiti a 10 na oko 6 do 7 litara. I sad ćemo ponovno napomenuti. Ako kupite plug-in hibrid, bateriju redovito punite jer ćete tek tada moći osjetiti nižu potrošnju. Inače ste bacili novac u vjetar!
Vožnja je ugodna, posebice na otvorenoj cesti i autocesti, dok se C5 Aircross u gradu zna ljuljati radi mnogih neravnina. Nije to ništa strašno, ali kada se duže vozite otvorenom cestom pa uđete u grad s lošijim cestama, odmah ćete vidjeti razliku u udobnosti. Na redizajniranom je modelu rađeno i na smanjenju buke, pa je u kabini dovoljno tiho i pri 150 km/h, a ni pri najvećoj brzini buka nije nepodnošljiva.
Ovo nije sportski automobil i to se vidi po podešenosti ovjesa, a kroz zavoje nećete moći voziti prebrzo jer će auto postati „nervozan“. No zato s malo lakšom nogom na gasu C5 Aircross putovanja pretvara u užitak, a osim udobnosti, tada će osmjeh vratiti i niža potrošnja.
Zaključak i cijene
Testni model ima jako dugo puno ime, Citroen C5 Aircross Plug-In Hybrid Shine 225 S&S e-EAT8, i s vrha je ponude ovog modela. To se vidi i na cijeni koja je 54.851,68 eura, u što je bilo uključeno i dosta dodatne opreme u visu metalik boje, Hype Black perforirane crne kože Paloma, OBC pretvarač (7,4 kW), električna vrata prtljažnika, panoramski krovni otvor, 19-inčni Art aluminijski naplatci i sustav Highway Driver Assist. Ukupno je ugrađeno preko 7.000 eura dodatne opreme!
Iako je na europskom tržištu baš ovo najtraženija izvedba Citroena C5 Aircross, kod nas će, prvenstveno radi cijene, biti najprodavaniji turbo benzinac, nakon toga dizelaš, dok će ovu izvedbu izabrati samo rijetki. No iako ne uzmete ovaj pogonski sklop, koji ipak ima djelomično sportsku dušu, nemojte štedjeti na opremi, jer upravo ona omogućuje dobar osjećaj u vožnji. A ako požurite, u tijeku je i akcija gdje se dobiva 5 godina jamstva i 4 zimske gume!