Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Peugeot je već niz godina poznat sa svojim karavan modelima, posebice u kompaktnoj klasi, a nedavno je predstavljen i potpuno električni 308 karavan, koji je ponio titulu prvog europskog električnog karavana. No mi smo se ovom prilikom družili s plug-in hibridnom izvedbom koja je trenutno na samom vrhu ponude, bez obzira gledajući na snagu, opremu ili pak cijenu.
U odnosu na prethodnika riječ je o puno elegantnijem modelu, ali i puno bolje opremljenom i motoriziranom. Nova generacija se nudi s benzinskim i dizel motorima, kao plug-in hibrid i već spomenuta električna izvedba, što kupcima olakšava izbor prema vlastitim željama. No nekako je upravo najsnažnija plug-in hibrida inačica najbolji izbor, em radi potrošnje, em radi performansi.
Dizajn i praktičnost
Što reći za dizajn? Pa Peugeot u posljednje vrijeme sa svakim modelom pogodi u srce kupaca, a isto je i s Peugeotom 308 SW. Prednji dio dijeli s kombilimuzinskom izvedbom, a u GT opremi se ističe sportski nastup. Velika maska motora ima mnogobrojne detalje, LED prednja svjetla su mala i daju dojam namrštenosti, a tu su i karakteristična LED dnevna svjetla u obliku kljovi, koje dodatno ističu širinu vozila.
S boka se također nema što prigovoriti. Velike metalne površine i manje staklene površine daju mu pomalo kupeovski izgled, a tu su i elegantni krovni nosači tamne boje koji jedva da se primijete. No zato nezapaženi ne mogu proći 18-inčni dvobojni aluminijski naplatci.
Straga se ističe dobro ukomponiran spojler ispod stražnjeg stakla, a tu su tanka svjetla koja naglašavaju širinu vozila, kao i stražnja svjetla za maglu i svjetla za vožnju unatrag koja su postavljena u donje vanjske rubove branika odmah pored dva lažna otvora za ispušni sustav.
Veliki stražnji poklopac skriva prtljažnik od 548 litara, što je nešto manje nego u izvedbama koje pokreću samo motori s unutarnjim izgaranjem. Bateriju je ipak negdje trebalo smjestiti. Preklapanjem stražnjeg naslona obujam raste na 1574 litre. Tako da će prostora teško ponestati, već bi više glavobolje mogla zadati nosivost od tek 408 kg.
Unutrašnjost
A kako je u unutrašnjosti? Pa nimalo lošije. Dizajn je moderan i donosi karakterističnu digitalnu instrument ploču izdignutu iznad volana, poznatu pod imenom i-Cockpit, što se pokazalo kao odlično rješenje za visoke vozače, a upravljač je malen i odrezan s gornje i donje strane. Također je i grijan, što nam je super došlo u ova hladna jutra, a tipke na njemu su pregledne i logično raspoređene.
Središnjom konzolom pak dominiraju dva zaslona, veći dijagonale 10 inča, koji se koristi i kao multimedijalni, te podno njega manji koji donosi i-Toggle virtualne prekidače, a koje možete konfigurirati prema vlastitim željama i potrebama. Nažalost, putem većeg zaslona se podešava i klimatizacija, što ne olakšava njeno korištenje, te je potrebno micati pogled s ceste kako bi pojačali puhanje ili pak promijenili temperaturu. Također, ispod manjeg zaslona smještene su i već dobro poznate „klavirske“ tipke, s prekidačima za grijanje stakala i ostalim funkcijama.
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_01
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_02
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_03
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_04
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_05
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_06
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_07
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_08
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_09
2022 Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT_10
Maleni prekidač automatskog mjenjača je postavljen na odličnu poziciju, no voljeli bi da je tipka P nešto veća, a odmah pored njega je i tipka za paljenje vozila. Tu je i pretinac s podrškom za bežično punjenje. Sprijeda prostora ima dovoljno, iako bi se više osobe mogle osjećati skučeno, iako prostora ima dovoljno. Za pohvalu je i vozačko sjedalo s AGR certifikatom za udobnost, a u testnom modelu je bilo električno podesivo i s ugrađenom masažom, a masaža je dostupna i na suvozačevom mjestu, što je odlična opcija za sve koji prelaze puno kilometara.
Straga je prostora u prosjeku klase, a bez obzira na liniju krova i više osobe će imati dovoljno prostora za glavu. Tu su i dva ventilacijska otvora, kao i dva USB priključka s praktičnom policom, pa tu neće biti prigovora, bez obzira vozite li djecu ili odrasle.
Motor i vožnja
Testni model je pokretao snažniji plug-in hibridni sustav koji se sastoji od 1,6-litreni turbo benzinski motor koji razvija maksimalnu snagu od 132 kW/180 KS i elektromotor koji pak razvija snagu od 81 kW/110 KS. Ukupna snaga sustava je 165 kW/225 KS, a pritom je dostupan i okretni moment od 360 Nm. Hibridni sustav je uparen s 8-stupanjskim automatskim mjenjačem a pogon je na prednje kotače.
Već smo prije rekli kako ova izvedba nudi dobre performanse, pa tako ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 7,6 sekundi, dok je maksimalna brzina 235 km/h. No još su izraženija međuubrzanja kada automobil gotovo trenutno reagira na pritisak papučice gasa. To se može zahvaliti elektromotoru čiji je okretni moment gotovo uvijek dostupan, no treba imati na pameti da sve to vrijedi samo ako je baterija napunjena.
Ugrađena baterija ima neto kapacitet od 11,3 kWh, a po WLTP-u nudi autonomiju samo na struju između 64 i 70 km. U praksi je to 10 do 15 km manje, ovisno o tome koliko imate tešku nogu na gasu. A punjenje traje između sat i četrdeset na 32A Wallboxu pa do sedam sati i pet minuta na standardnoj 8A,220 V utičnici.
Što se tiče potrošnje, prosjek nam je bio 7,6 litara s time da nam je noga na gasu bila malo teža radi zimskih cipela, a i nismo baš redovito punili bateriju radi kiše. No s redovitim punjenjem i samo gradskom vožnjom trošit ćete oko 5 litara. Na autocesti se na struju možete voziti do 135 km/h, nakon čega se pali i benzinski motora, a u prosjeku ćete trošiti između 7,5 i 8,5 litara.
Vozač na izbor ima tri načina vožnje; električni, kada se vozi isključivo na struju, zatim hibridni, kada se automatski pale električni i motor u unutarnjim izgaranjem, ovisno o trenutnoj potrebi te Sport način vožnje, kada su čitavo vrijeme uključena oba motora, uz uvjet da je baterija napunjena. Tada su i performanse najbolje.
308 SW ima prilično nisko težište te samim time i dobro leži u zavojima, a stvarno ćete ga teško izbaciti iz zamišljene putanje. Čak ni veća težina straga ne stvara problem, a s druge strane je i prilično udoban, čak i na lošim gradskim prometnicama.
Zaključak i cijene
Peugeot 308 SW Hybrid 225 e-EAT8 GT se trenutno nalazi na vrhu ponude ovog modela i s bogatom GT opremom košta 365.665 kuna (48.532,09 eur), no kada se na tu cijenu doda dodatna oprema u vidu FOCAL premium audio sustava s 10 zvučnika ukupne snage 690 W, sjedala presvučena Nappa kožom, OPC pretvarač 7,4 kW i posebno ergonomsko podesivo sjedalo vozača, cijena se penje na popriličnih 406.271 kunu, odnosno 53.921,46 eura.
To nije mali iznos, no ako nađete konkurenciju s istim mogućnostima i opremom, teško da će biti povoljnija od ovog Peugeota. Osim toga, tu je i privlačan izgled i dobra ponuda prostora, ali i niz najnovije tehnologije koje će privući kupce. Ovog modela neće biti mnogo na našim cestama, no onaj tko ga odabere neće kasnije požaliti.