Renault Captur 1.6 E-Tech 160 Intens TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Kada je Renault 2013. godine u Ženevi predstavio Captur, vjerojatno nisu ni sanjali kakav će uspjeh imati. Naime, Captur se pokazao kao tržišno iznimno tražen automobil, no krajem 2019. godine stiže i druga generacija. A s drugom generacijom stižu i neke novosti. Tako je u početku predstavljen s benzinskim i dizel motorima i odmah je bila najavljena i plug-in izvedba koju smo imali prilike isprobati još prošlo ljeto, a sada je konačno stigla i na test.
Naime, ovakva izvedba je trenutno jedina alternativa benzincima, jer su s početkom ove godine ukinute izvedbe s dizelskim motorima. Doduše, naknadno bi se trebao ponuditi jedan dizel motor, no još se ne zna kada će to točno biti, iako se šuška kako bi mogao stići do kraja ove godine i imat će oko 110 KS. No do tada treba razmišljati o testnoj hibridnoj izvedbi, koja ulazi i u kategoriju dobivanja poticaja, ako se nešto ne promijeni, pa bi se i tu mogao uštedjeti novac.
Dizajn i praktičnost
Captur je u drugoj generaciji narastao u svim smjerovima, a dizajnom je postao još atraktivniji. Sprijeda je najsličniji Cliju, na temelju kojeg je i nastao, a to znači karakteristična svjetla C dizajna, veliki Renault logo i dva otvora za zrak.
Bočna linija je dosta promijenjena, a iza stražnjih vratiju se donja linija stakla naglo uzdiže i spaja s padajućom linijom krova, a tu je smješten i maleni treći prozor. Kod testnog modela to izgleda odlično u kombinaciji crnog krova, bijele karoserije, srebrnog donjeg dijela prozora i zatamnjenih stakala.
U odnosu na prethodnika, stražnji dio je u potpunosti drugačiji. Sada su i straga svjetla C oblika, naziv Captur je sada ispisan prilično velikim slovima i smješten je na sredinu poklopca prtljažnika, tik ispod loga. Branik je djelomično crne boje, što mu daje robusniji izgled, a tu je i srebrni umetak na donjem dijelu branika. U odnosu na obične izvedbe Captura, plug-in hibridnu izvedbu možete prepoznati jedino po oznakama na poklopcu prtljažnika i na B nosačima, te po tome što ima dva otvora za punjenje. Naime s vozačeve strane je klasičan otvor za punjenje benzina, dok se na istom mjestu s desne strane nalazi priključak za struju.
Iako je riječ o plug-in hibridu, prtljažnik je ostao sasvim solidan i njegov obujam kreće od 379 litara pa na više, ovisno o tome kako je postavljena stražnja klupa koja se može pomicati za 16 cm. Tako možete birati više prostora za putnike straga, ili veći prtljažnik. Ispod podnice je smješten dio hibridnog sustava, odnosno baterija, kao i oprema za popravljanje probušene gume, a tu je i dovoljno mjesta za kabele za punjenje, a uz njih još lako stane i aparat za gašenje požara i još poneka stvar.
Unutrašnjost
Dizajn unutrašnjosti je u potpunosti preuzet iz Clija, no uz neke promjene. Tako se ispred vozača nalazi 10-inčna digitalna instrument ploča, koja je jednostavnog dizajna i samim time i pregledna. Možete je konfigurirati prema vlastitim željama, a prilikom izbora Multi-Sense modova vožnje mijenja se i njen dizajn. Iza volana je i nova ručica za podešavanje glazbe i javljanje na telefon koja je praktičnija od prethodne i ima bolji dizajn.
Na vrh središnjeg dijela komandne ploče smješten je 9,3-inčni multimedijski zaslon s navigacijskim uređajem. U njemu je ugrađen i novi softver, kao i u Cliju, koji je puno bolji od prethodnog, u smislu brzine odziva, ali i mogućnosti prilagodbe. Podno njega su smještene praktične klavirske tipke, te odvojene komande za upravljanje ventilacijom, koje se koriste u nizu modela. A kako i ne bi kada izgledaju dobro i jednostavne su za korištenje.
Renault Captur E-Tech 160 Intens_01
Renault Captur E-Tech 160 Intens_02
Renault Captur E-Tech 160 Intens_03
Renault Captur E-Tech 160 Intens_04
Renault Captur E-Tech 160 Intens_05
Renault Captur E-Tech 160 Intens_06
Renault Captur E-Tech 160 Intens_07
Renault Captur E-Tech 160 Intens_08
Renault Captur E-Tech 160 Intens_09
Renault Captur E-Tech 160 Intens_10
Renault Captur E-Tech 160 Intens_11
Tu je i niz priključaka, a ručica automatskog mjenjača je postavljena na ''lebdeći'' središnji dio, ispod kojeg se nalazi dodatna polica. Tu je i novi središnji naslon za ruke koji bi mogao biti i malo bolje podstavljen, a putnike na stražnjim sjedalima će razveseliti što imaju dva otvora za zrak, ali i dvije USB utičnice i 12V utičnicu. I više nego što je potrebno.
Sprijeda je prostora na pretek i za izrazito visoke vozače, a na stražnjoj klupi će rijetkima ponestati prostora, posebice ako se klupa pomakne 16 cm unazad, kako bi bilo više prostora za koljena. Jer budimo realni, čitav volumen prtljažnika vjerojatno trebate par puta godišnje, dok putnike straga ipak prevozite puno češće. I moramo priznati kako nam se čini da je stražnja klupa prostranija, i nudi više prostora nego veći Megane, ali i više od mnoge konkurencije.
Motor i vožnja
Prvi hibridni Captur pokreće kombinacija 1,6-litrenog atmosferskog benzinca i dva elektromotora, gdje benzinac razvija maksimalnu snagu od 68 kW/92 KS u nudi 144 Nm okretnog momenta, dok glavni elektromotor razvija 49 kW/67 KS i sporedni 25 kW/34 KS. Sporedni elektromotor ustvari služi kao generator startera, dok se snažniji elektromotor koristi u vožnji u kombinaciji s benzincem, a ukupna snaga sustava iznosi 117 kW/160 KS.
Sustav je uparen s robotiziranim mjenjačem koji nudi dvije brzine na električni pogon i četiri brzine za benzinski motor. Sve to funkcionira prilično dobro pa se mijenjanje brzina odvija gotovo neprimjetno. Prebacivanja se osjete tek ako pritisnete papučicu gasa do poda, no budući vlasnici će vjerojatno takve ekshibicije raditi jednom, samo kako bi isprobali sustav. U gradu, a i na otvorenoj cesti, čak i kod prestizanja, sve teče ujednačeno i glatko.
Pogledamo li brojke, ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 10,1 sekundu, dok je maksimalna brzina 173 km/h. Naravno Captur se može voziti i samo na struju, a tada je maksimalna brzina ograničena na 135 km/h, nakon koje se odmah pali i benzinski motor.
U Captur je ugrađena 9,8 kWh baterija, koja, kada je napunjena do kraja, nudi doseg do 50 km u mješovitoj vožnji, odnosno do 65 km u gradskoj vožnji. U praksi se pokazalo kako su te vrijednosti oko 10 km kraće, no ako ne putujete predaleko na posao, mogli bi se voziti izuzetno povoljno na struju. Punjenje na javnim punionicama traje oko 3 sata, dok će punjenje na kućnoj utičnici trajati 5 sati.
A sad i ono najvažnije, a to je potrošnja. Ukupni prosjek nam je bio 5,5 litara, no treba uzeti u obzir kako smo išli i na jedan malo dulji put gdje ga nismo imali gdje napuniti, pa smo jedan dio testa vozili isključivo na benzin i nešto malo energije koja se regenerirala. No ako redovito punite bateriju, prosjek u gradu pada na oko 4 litre benzina. A budimo realni, ovaj auto će većinu vremena provoditi u gradovima. No ako ne punite bateriju, potrošnja u gradu će bez problema narasti i na 7 litara, no onda se dovodi u pitanje zašto ste kupili uopće ovakav automobil!
Zaključak i cijene
Renault Captur 1.6 E-Tech Plug-in hybrid 160 Intens kakav smo testirali košta 249.591 kunu i prilično je bogato serijski opremljen, a imao je i prilično dug popis dodatne opreme. Naime, početna cijena ovakvog modela je 229.900 kuna, a jedina alternativa je ograničena serija Edition koja košta 236.900, no nju će ubrzo zamijeniti novi paket opreme R.S. Line koji će biti dostupan po cijeni od 242.900 kuna.
Pri kupnji trebate imati na umu i kako Renault daje garanciju na bateriju od 8 godina/160.000 km ili kada kapacitet padne ispod 77 % početnog kapaciteta, a kako su uvijek u tijeku neke akcije. No, Captur E-Tech spada u kategoriju vozila za koje je moguće dobiti poticaje, pa bi uz raspisivanje natječaja mogli uštedjeti 40.000 kuna na gore navedene cijene.
Druge alternative su početni benzinac s 90 KS i Limited opremom koji starta od 134.200 kuna, dok mu je najsličnija izvedba sa 140 KS snažnim benzincem i EDC automatskim mjenjačem, te Intens paketom opreme dostupna za 170.700 kuna.
Razlike u cijeni nisu male, no ako se odlučite za hibridnu izvedbu, svakako nemojte zaboraviti redovito punjenje, jer bez pune baterije nema i pravog užitka u vožnji koje testna izvedba nudi. To će vam biti dovoljan poticaj kako vam ne bi bilo teško uključiti kabel u utičnicu. Uostalom, koliko vam malo vremena treba za to?