Renault Clio E-Tech 140 Edition TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Renault Clio i u svojoj petoj generaciji nudi kupcima veliki izbor paketa opreme i pogonskih motora, no postoji velika razlika u odnosu na sve prethodne generacije. U ponudi, barem trenutno, nema modela opremljenog turbodizel motorom, no na njegovo je mjesto uskočila hibridna izvedba, koja se po prvi puta nudi u ovom modelu.
Ovaj ćete model lako prepoznati po oznaci E-Tech, koju Renault koristi kako bi označio svoje hibridne modele, bez obzira imaju li mogućnost punjenja baterije kabelom ili ne. Clio je trenutno jedini model koji nije plug-in, već se baterija puni regeneriranjem energije prilikom kočenja. To je dobro i za kočnice, jer ćete ih radi toga manje koristiti, pa će i duže trajati, naravno ako ćete ovaj Clio voziti onako kako su zamislili inženjeri.
Osim po E-Tech oznakama, hibridni Clio se može prepoznati i po plavoj crti na maski motora, kao i plavom umetku na donjem dijelu stražnjeg branika, a plava tema se nastavlja i u unutrašnjosti, gdje je jedna linija ventilacijskih otvora plave boje. Decentno, ali i dalje prepoznatljivo.
Dizajn i praktičnost
A kad već pričamo o dizajnu, novi Clio je nastavak evolucije prethodne generacije. Tako su osnovne linije vrlo slične prethodnoj generaciji, no dodani su aktualni dizajnerski izričaji. Tako Clio sprijeda ima karakteristična C svjetla, koja su na testnom modelu imala i C oblik LED dnevnih svjetala (serijska na svim hibridnim inačicama), dok su glavna LED svjetla serijska oprema svih izvedbi.
Bočna linija najviše podsjeća na prethodnu generaciju, a donosi pomalo coupeovski izgled zahvaljujući sakrivenoj stražnjoj ručici za otvaranje vratiju, i donjoj liniji prozora koja se pri kraju počinje naglo uzdizati. Detalji koji su novi su kromirani donji rubovi vratiju, a tu je i nov izgled 17-inčnih aluminijskih naplataka koji mu odlično stoje.
Stražnja svjetla su također LED (serijska oprema svih izvedbi), a u odnosu na prethodnika su izduženija. Zanimljivo rješenje je postavljanje stražnje kamere u središte Renault logotipa, no kamera nije zaštićena, pa će vrlo brzo nakon vožnje po mokroj ili vlažnoj cesti ona biti neupotrebljiva. No zato su tu senzori koji će olakšati parkiranje.
Što se pak prtljažnog prostora tiče, on je nešto manji nego kod benzinskih inačica i ima obujam od 301 litru, a stražnja se sjedala mogu preklopiti i tada obujam prtljažnika raste na 1.146 litara. Pravilnog je oblika pa je iskoristivost dobra, no nedostatak mu ja visoki utovarni prag i niska podnica, pa ćete teže rukovati s teškim stvarima.
Unutrašnjost
Ulaskom u novi Clio vidi se najveći napredak u odnosu na prethodnu generaciju, i pritom ne mislimo samo na dizajn, već i na kvalitetu materijala. Naime, gotovo sve površine koje se dodiruju svakodnevno su napravljene og meke, odnosno gumirane plastike, a i sve je složeno kako spada, pa se dobiva i dojam robusnosti.
A kod testnog modela, bijeli umetci daju mu pomalo elegantan izgled, no budući vlasnici trebaju imati na umu da će morati redovito čistiti sve te bijele površine kako se prljavština ne bi ''upekla'' u njih, pa će se naknadno teško skidati. No kad padne mrak i kada se upale svjetla iza ručki na vratima i oko desnog ruba konzole mjenjača, Clio ostavlja još bolji dojam.
Renault Clio E-Tech 140 Edition 01
Renault Clio E-Tech 140 Edition 02
Renault Clio E-Tech 140 Edition 03
Renault Clio E-Tech 140 Edition 04
Renault Clio E-Tech 140 Edition 05
Renault Clio E-Tech 140 Edition 06
Renault Clio E-Tech 140 Edition 07
Renault Clio E-Tech 140 Edition 08
Renault Clio E-Tech 140 Edition 09
Renault Clio E-Tech 140 Edition 10
Renault Clio E-Tech 140 Edition 11
Renault Clio E-Tech 140 Edition 12
Renault Clio E-Tech 140 Edition 13
Renault Clio E-Tech 140 Edition 14
Renault Clio E-Tech 140 Edition 15
Vozačka pozicija je dobra, s dovoljnom mogućnosti podešavanja volana i sjedala, pa će se ugodno smjestiti bilo koji vozač. Digitalno analogna instrument ploča je pregleda i lako čitljiva, no voljeli bi da ima više mogućnosti persnalizacije prikaza. Središnji 9-inčni zaslon nam se svidio jer je u odnosu na prethodnu generaciju puno ljepši, i ono što je najvažnije – brži u izvođenju. Vidljiv je i po jakom suncu, a na njemu možete i detaljno pratiti tijek potrošnje.
Podno njega su tzv. Piano tipke za upravljanje glavnim funkcijama vozila, a tik ispod njih su komande klima uređaja koje znamo iz drugih Renault, ali i Dacia modela. Sastoje se od tri okretna gumba s malenim ekranima u sredini koji prikazuju temperaturu, odnosno funkciju i laki su za korištenje, a već nakon par dana ne trebate ni micati pogled s ceste dok namještate temperaturu, jer je povratna informacija svakog okreta dovoljno dobra kako bi na neviđeno znali jeste li promijenili temperaturu, ili bilo koju drugu funkciju, ili ne.
Sprijeda je prostora i više nego dovoljno, dok će straga, kao i kod konkurencije, najviše uživati djeca. Šteta je samo što straga nema nikakvog priključka za punjenje gadgeta,a za ovu bi klasu bila dovoljna i 12V utičnica. Neki konkurenti nude i USB priključke, pa se nadamo kako će kod redizajna i Clio dobiti navedeno. A kao ni konkurencija, ni Clio nema ventilacijske otvore za stražnja sjedala.
Motor i vožnja
Po prvi puta se u Cliju našao hibridno sklop, a sastoji se od atmosferskog benzinca obujma 1,6 litre koji razvija maksimalnu snagu od 67 kW, odnosno 91 KS koji je uparen s elektromotorom od 36 kW, odnosno 49 KS i dolazimo do ukupne snage sustava od 140 KS. Tu je i starter-generator od 15 kW i baterija od 1,2 kWh. Sustav je uparen s MultiMode automatskim mjenjačem koji radi na isti način kao i na bolidu Formule 1.
Naravno, Clio nije plug-in hibrid, pa se punjenje baterije vrši tijekom kočenja i vožnje bez pritiska papučice gasa. Ako je baterija napunjena dovoljno, u gradskim gužvama će se benzinski motor tek rijetko paliti, ako je već postigao radnu temperaturu, dok će u kreni stani vožnji većinu vremena voziti na struju.
A kako taj sustav radi? Pa prilično dobro. Recimo prvo kako mu za ubrzanje od 0 do 100 km/h treba 9,9 sekundi, a kako je maksimalna brzina ovog modela 180 km/h. A u praksi je to i ostvarivo. Posebice međuubrzanja koja su prilično brza zahvaljujući pomoći elektromotora, pa će mnogi misliti kako je ispod poklopca motora ugrađen snažniji motor. Dah se gubi na oko 130 – 140 km/h, no za gradski automobil je to i više nego dovoljno.
No ono što moguće kupce ovog modela najviše zanima je potrošnja. I moramo reći kako je zadovoljila naša očekivanja. Prosjek nam je nakon tjedan dana bio 5,7 litara. Neki će reći puno, no mi kažemo dovoljno nisko. Ipak je riječ o automobilu sa 140 KS! Naravno ako i malo pazite, prosjek može pasti i za pola litre! Najveći ''problem'' mu je autocesta, gdje se baterija brzo istroši, pa sav rad preuzima benzinski motor, kada je i potrošnja viša.
Iako je karoserija nešto teža od običnog modela, to se u vožnji ni ne osjeti. Jednako dobro drži pravac i u zavojima, a ni prelasci preko uspornika se ne osjete jače radi dodatne težine baterija, pa možemo zaključiti kako je hibridni Clio jedan prilično dobro napravljen automobil.
Zaključak i cijene
Renault Clio E-Tech 140 Edition s dodatnom opremom košta 180.717 kuna. Od dodatne je opreme imao biserno bijelu boju (4.500 kn), BOSE paket (3.000 kn), 17-inčne aluminijske naplatke (3.000 kn) i paket Zima (3.400 kn). Početna cijena E-Tech Edition modela tako starta od 164.900 kuna.
Najpovoljniji hibridni Clio pak dolazi s opremom Zen po cijeni od 139.900 kuna, a dobavljiv je i u srednjem paketu opreme Intens po cijeni od 150.900 kuna. Gledajući pak benzinske izvedbe, ni jedna trenutno nije dostupna s automatskim mjenjačem, no u ponudi će biti 140 KS snažan turbo benzinac s Intent paketom opreme po cijeni od 135.900 kuna. To je točno 15.000 kuna manje od hibridne inačice s istim paketom opreme, no treba imati na umu kako je u tu razliku uključen automatski mjenjač, ali i niža potrošnja hibridnog modela.
Hibridni Clio je dobro odmjeren automobil koji se ističe dovoljno niskom potrošnjom i dobrim odzivom na gas, a da pritom ne troši puno. Kako većina građana vozi po gradu i pri nižim brzinama, ovakav Clio će pokazati sve prednosti hibrida, pa će oni koji prelaze puno kilometara vrlo brzo zaboraviti dizelaše i prigrliti hibridnu tehnologiju.